Jesteś naszym priorytetem - sprawdź nasze standardy jakości oraz jak zarabiamy.

ZEN — alternatywa dla Revoluta z polskim numerem IBAN

Aktualne ZENFintech
Magda Kopiczko

„ZEN. Spokój zakupów. Harmonia pieniędzy.” Takim hasłem reklamuje się nowy polski fintech – ZEN.COM. Czy nazwa jest adekwatna? Sprawdzę to dla Was w dzisiejszej recenzji!

Samo słówko ZEN pewnie kojarzysz z medytacją. Ale czym dokładniej jest fintech ZEN.COM o którym dzisiaj piszę?

ZEN.COM to aplikacja na telefon wraz z kartą wielowalutową, dostępem do kont w 28 walutach, wymianą waluty po bardzo dobrych kursach rynkowych lub w zależności od wybranego planu, płatnościami kartą za granicą. Do tego masz do dyspozycji polski IBAN, natychmiastowy cashback, przedłużoną gwarancję na sprzęt elektroniczny i ochronę zakupów.

Ponieważ recenzja ZEN wyszła mi dość obszernie, przygotowałam również spis treści. Jeśli będziesz chciał wrócić do interesującego Cię akapitu wystarczy kliknąć w nagłówek poniżej, zamiast wszystko scrollować od nowa 🙂

 1. Informacje o ZEN
 2. Dla kogo ZEN
 3. Porównanie pakietów Free, Gold i Platinium w ZEN
 4. Jak założyć ZEN
 5. Konta walutowe w ZEN
 6. Jak korzystać z instant cashbacku
 7. Ochrona zakupów w ZEN
 8. Jak korzystać z wydłużonej gwarancji RTV/AGD
 9. Jak korzystać z funkcji podstawowych ZEN:

Kilka słów o ZEN.COM

Kojarzycie G2A.com, tę platformę gamingową? Współautorem jej sukcesu jest Dawid Rożek. A teraz ten oto pan tworzy kolejny projekt, czyli właśnie ZEN.COM. Projekt wystartował w listopadzie 2020 roku na szeroką skalę, bo aż w 31 krajach jednocześnie. Partnerem ZEN.COM jest organizacja Mastercard (i z takim logo otrzymujemy kartę), natomiast sama działalność zarejestrowana jest na Litwie. W tym kraju została wydana licencja pieniądza elektronicznego i w tym kraju ZEN.COM podlega kontroli Centralnego Banku Litwy.

Początkowo ZEN.COM miał być dedykowanym rozwiązaniem dla biznesu. Na nasze szczęście ostatecznie mamy dwa rozwiązania: indywidualne i biznesowe.

Jak widać, fintech jest bardzo świeży. Ale muszę przyznać, że rozwija się szybko. W momencie premiery nie było polskich numerów IBAN. Zostały dodane w marcu 2021 roku. W tym samym czasie Revolut zamyka konta lokalne z polskim IBAN, jakoby ze względu na brak banku, który będzie chciał te konta obsługiwać. Jak widać, pozostaje kwestią odpowiedniej motywacji, by znaleźć bank w Polsce, który zechce współpracować przy takim projekcie 🙂 Konta lokalne w PLN w ZEN.COM są obsługiwane przez Aion Bank.

Dla kogo ZEN.COM

Po pierwsze — osoby, które ogólnie dużo kupują w Internecie. Tutaj ochrona zakupów jest „właściwym człowiekiem na właściwym miejscu”. 😉 No i cashback. Nie zapominamy o cashbacku. Jeśli sporo kupujesz w Internecie, to podejrzewam, że z samego cashbacku zwróci Ci się opłata za konto.

Po drugie — osoby, które na przykład planują urządzanie mieszkania i duże zakupy wszelakich elektronicznych sprzętów. W planie Gold suma ubezpieczenia to 1500 euro na każdy produkt, czyli okolice 6800 zł. Moim zdaniem wcale nie tak mało.

Po trzecie — podróżnicy, ale to oczywista oczywistość 🙂

Po czwarte — osoby, które wymieniają większe ilości waluty (na przykład pracujący za granicą).

Po piąte — osoby, które rezygnują z Revoluta. Czy to z powodu zmiany opłat, czy też impulsem jest coraz częstsze blokowanie kont na Revolucie. Z powodu tych wszystkich rzeczy otrzymaliśmy dużo zapytań o alternatywę dla Revoluta. Tak zresztą narodził się pomysł na ten artykuł 🙂 Ale do rzeczy. W ZEN.COM konto lokalne w złotówkach masz. Funkcjonalność Revoluta również. Więc jeśli szukasz alternatywy, to ją znalazłeś.

Porównanie pakietów ZEN.COM

Zajmiemy się omówieniem pakietów indywidualnych. Do wyboru mamy dwa pakiety: Gold oraz Platinium. Plany są o tyle fajne, że w każdym momencie możesz dokonać zmiany z jednego na drugi. Wystarczy wejść w Ustawienia -> Plan i na dole masz opcję Zmień plan. Plan zostanie rozliczony po dacie rozliczenia konta.

Pakiet Free:

 • Koszt 0 zł
 • Przychodzący przelew lokalny w PLN — bez opłaty. Przelew wychodzący lokalny w PLN – 1.20 PLN
 • Przelewy międzynarodowe SWIFT w opcji SHA: 0.10% + 24,00 PLN
 • Darmowe doładowanie konta: BLIKiem – 0 zł oraz przelewem w złotówkach – 0 zł.
 • Doładowanie Apple Pay i Google Pay — od 0.50% do 4.50%
 • prowizja za wymianę waluty 0,5%, w dni, kiedy rynek nie pracuje dodatkowo 0,4%
 • wypłaty z bankomatów prowizja 1,5%.
 • karty: za darmo masz 1 kartę wirtualną. Możesz zamówić również kartę fizyczną, która kosztuje 45 zł.

Pakiet Gold:

 • Koszt 4 zł miesięcznie.
 • Opłata za wymianę waluty 0,2%, w weekendy i święta dodatkowo 0,4%.
 • Doładowanie konta bez prowizji przelewem w PLN i SEPA w euro, BLIKiem bez limitu.
 • Doładowanie konta kartą od 0.00% do 4.25%.
 • Limit wypłaty z bankomatów 900 zł miesięcznie, powyżej prowizja 1,5%.
 • Przelewy SEPA 0,05 EUR.
 • Przelewy międzynarodowe SWIFT w opcji SHA 3,5 EUR + 1%.
 • Nielimitowane przelewy z konta złotówkowego na konto w złotówkach w polskich bankach.
 • Karty: za darmo masz 1 kartę fizyczną i 1 wirtualną.

Pakiet Platinium:

 • Kosztuje 30 zł miesięcznie.
 • Wymiana waluty 0%, bez limitu, w weekendy i święta dodatkowo 0,4%.
 • Doładowanie konta bez prowizji i limitu kartą, Google Pay/Apple Pay, BLIK, PayByLinks, przelewem w PLN i SEPA,  Bancontact, iDeal, reszta płatne.
 • Wypłaty z bankomatów 3600 zł miesięcznie, powyżej prowizja 1,5%.
 • Darmowe przelewy SEPA.
 • Przelewy międzynarodowe w opcji SHA 0.10% + 14.00 PLN
 • Nielimitowane przelewy z konta złotówkowego na konto w złotówkach w polskich bankach.
 • Karty: masz do dyspozycji 2 karty fizyczne i 3 wirtualne.

O tym, jak dokładnie zmieniły się plany taryfowe, zrobiłam osobny wpis:

Jak założyć ZEN.COM

To bardzo proste. Zajmie Ci to około 5 minut i będziesz mógł cieszyć się w pełni funkcjonalnością ZEN.COM. Ściągnij na telefon aplikację ZEN z Google Play lub App Store.

 1. Wybierz, czy chcesz otworzyć konto indywidualne czy dla biznesu (ZEN dla Ciebie/ZEN dla Biznesu).
 2. Wpisz swój numer telefonu.
 3. Zweryfikuj numer telefonu za pomocą OTP wysłanego przez SMS.
 4. Stwórz kod PIN do aplikacji (możesz go później zmienić).
 5. Uzupełnij dane: imię, nazwisko, e-mail, adres, informacja, w jakich celach otwierasz konto ZEN.
 6. Zweryfikuj swoją tożsamość dokumentem i zrób selfie.
 7. Teraz aplikacja porównuje selfie ze zdjęciem z dokumentu. Jeśli nie uda się zweryfikować tożsamości automatycznie, aplikacja przełącza na weryfikację manualną. Wbrew pozorom nie trwa to długu – w moim przypadku około 2 minut wystarczyło.
 8. Tożsamość zweryfikowana, możesz zacząć korzystać z ZEN.
 9. Pozostało zamówić kartę — zrobisz to już po zalogowaniu się na swoje konto w ZEN.COM

ZEN.COM — konta walutowe

W ZEN.COM do dyspozycji masz 28 kont w różnych walutach. Od najbardziej oczywistych, takich jak złotówki, euro, funt i dolar do bardziej egzotycznych, typu szyling ugandyjski. Co najciekawsze, nie musisz ich otwierać — wszystkie konta są dla Ciebie automatycznie dostępne już przy pierwszym uruchomieniu aplikacji.

Konta w euro, złotówce i funcie mają swoje własne, lokalne numery IBAN do przelewów lokalnych. Czyli konto złotówkowe posiada polski IBAN w polskim banku — w tym przypadku ZEN.COM współpracuje z Aion Bankiem. Jeśli chcesz przelać złotówki z polskiego banku w złotówkach, robisz zwykły przelew na konto z polskim IBAN.

Uwaga

To ZEN.COM jest właścicielem kont, nie Ty, i dlatego na przelewie w danych nadawcy pojawią się dane ZEN.COM, nie Twoje.

Pozostałe konta mają jeden „zbiorczy” IBAN, nazywany globalnym. W tym przypadku musisz zrobić przelew międzynarodowy na ten numer konta, czyli przelew SWIFT. ZEN.COM automatycznie rozpozna walutę, w jakiej dokonujesz przelewu i zaksięguje go na odpowiednim koncie.

Jeśli jesteśmy już przy temacie kont walutowych, to warto oczywiście wspomnieć o kursie wymiany w ZEN.COM Transakcje są rozliczane po kursie rynkowym lub w zależności od wybranego planu. I wygląda to bardzo dobrze. Dokonałam porównania z Revolutem względem trzech najpopularniejszych walut: euro, dolar i funt. Oto jak to wyglądało w momencie wykonania testu:

ZEN.COM — cashback

Coś dla fanów zakupów przez Internet, czyli kilka słów o błyskawicznym cashbacku w ZEN.COM

W przypadku plany Free natychmiastowy Cashback jest zmniejszony o 50%.

Cashback na chwilę obecną działa tylko za zakupy w sklepach internetowych. W ZEN.COM znajdziesz popularne sklepy, takie jak Allegro (1%), AliExpress (2%), Decathlon (1,75%), eobuwie (5%), RTV EURO AGD (2%) i wiele innych. Na ten moment jest to około 60 sklepów z cashbackiem.

Jak otrzymać cashback?

Wystarczy, że zalogujesz się do aplikacji, wejdziesz w zakładkę Ustawienia –>Zenefity -> Błyskawiczny cashback. Następnie wybierasz sklep, w którym chcesz zrobić zakupy. Wchodzisz do niego z poziomu aplikacji (czyli klikasz w link w aplikacji) lub wysyłasz sobie link na inne urządzenie, np. na komputer. Dokonujesz zakupów, płacisz kartą ZEN.COM i gotowe!

Cashback ma być naliczany nawet do 15 minut po dokonaniu płatności.

Zwróć uwagę podczas zakupów, by nie przełączać się pomiędzy kartami czy aplikacjami w telefonie i dokonać zakupu w ciągu 24 godzin od kliknięcia w link. Inaczej cashback może nie zostać poprawnie naliczony.

Cashback w ZEN.COM został przeze mnie osobiście przetestowany na Allegro. I wiesz co? Został naliczony i uznany na koncie dosłownie w minutę. Jak sobie przypomnę przejścia z Goodie i Refunderem, pisanie reklamacji, dlaczego cashback po 3 miesiącach nadal nie jest widoczny… Niebo a ziemia.

ZEN.COM — ochrona zakupów

Coś bardzo na czasie i moim zdaniem bardzo przydatne. Zacznę od małej dygresji. Ostatnio co 2-3 dni dostaję od Was pytania o chargeback, co zrobić, jeśli sprzedawca nie wysłał towaru lub wysłał przedmiot niezgodny z opisem i nie chce zwrócić pieniędzy. Niestety coraz popularniejsze są również oszustwa na OLX z fałszywymi linkami do płatności.

ZEN.COM w moim odczuciu trafił w dziesiątkę z ochroną zakupów. ZEN Care to wbudowany w funkcjonalność konta pakiet, który chroni Cię na wypadek takich właśnie zdarzeń. Wystarczy, że za zakupy płacisz kartą ZEN.COM. Jeśli coś pójdzie nie tak, zwracasz się do ZEN.COM o zwrot środków. Wystarczy, że z historii transakcji wybierzesz konkretną transakcję, klikniesz Zwrot środków, opiszesz problem i dołączysz ewentualne dokumenty, które mogą być pomocne (na przykład historię rozmowy ze sprzedającym).

W planie Free nie ma ochrony zakupów.

W planie Gold, jeśli skorzystasz z ochrony zakupów, to zapłacisz prowizję w wysokości 10% kwoty zwrotu, jeśli zostanie ona uznana i zwrócona.

W planie Platinium nie ma żadnej prowizji.

Jakie zdarzenia obejmuje ochrona zakupów:

 • kupony towar/usługa nie została dostarczona lub nie spełnia Twoich oczekiwań,
 • sprzedający nie zwrócił Ci środków,
 • karta została obciążona dodatkową opłatą lub podwójnie,
 • bankomat nie wypłacił Ci środków,
 • nie rozpoznajesz transakcji.

ZEN.COM — przedłużona gwarancja

Pozostajemy jeszcze przez chwilę przy miłym mojemu sercu temacie zakupów.

Planujesz zakup elektroniki? Telefon, laptop, pralka, inny sprzęt z kategorii RTV/AGD? Zapłać za zakupy kartą ZEN.COM. Dzięki temu dostaniesz przedłużoną aż o rok gwarancję. I za to również nie płacisz dodatkowo.

Wystarczy, że całość zakupów zostanie opłacona kartą ZEN.COM (czyli zakupy na raty się niestety nie liczą). Gwarancją są objęte sprzęty zakupione w sklepach zarejestrowanych na terenie Unii Europejskiej + Norwegia, Szwajcaria i UK (oprócz sklepów duty-free). Mogą to być zakupy zarówno w sklepach stacjonarnych jak też internetowych. A opłacić je możesz zarówno kartą fizyczną jak też wirtualną.

W planie Free nie ma przedłużonej gwarancji.

W planie Gold suma szkód w ramach gwarancji to 1500 euro na każdy produkt zakupiony za pomocą karty ZEN.COM, a pakiecie Platinium to 5000 euro. Nie ma limitu sprzętu objętego gwarancją, jest jedynie suma ubezpieczenia.

Kto dostarcza ubezpieczenia? AXA, więc żaden dziwny no-name ubezpieczyciel. Osobiście z AXĄ mam dobre doświadczenia w temacie ubezpieczeń. Zamawiając kartę, nie zapomnij wyrazić zgody na rozszerzoną gwarancję. To nic nie kosztuje, a może się przydać. Na maila dostaniesz certyfikat ubezpieczenia od AXA.

Gwarancja obejmuje sprzęty, na które producent daje gwarancję nie dłuższą niż 3 lata. A co obejmuje? To, co gwarancja producenta — nie ma tu ubezpieczenia od zalania laptopa przez kota, który wskoczył na stół, bo gonił go pies lub innych skutków serii niefortunnych zdarzeń. Wśród innych wyłączeń warto wymienić szkody spowodowane działaniem ognia (jeśli to nie sprzęt jest jego źródłem) i żywiołami (na przykład piorun), będące następstwem zakłóceń w funkcjonowaniu sieci elektrycznej, gazowej czy wodno-kanalizacyjnej. Więcej szczegółów znajdziesz w szczególnych warunkach ubezpieczenia w załączniku.

Żeby gwarancja zadziałała, musisz mieć aktywny plan podczas zgłaszania usterki.

Jak korzystać z funkcji podstawowych ZEN.COM

#Doładowanie konta ZEN.COM

W zależności od tego, w jakiej walucie chcesz doładować konto w ZEN.COM, masz do wyboru kilka metod dodania środków. Przyjrzyjmy się temu bardziej szczegółowo.

1. Doładowanie konta w złotówkach

Do wyboru opcji masz całkiem sporo. Konto w złotówkach w ZEN.COM możesz doładować BLIKiem, kartą, zwykłym przelewem bankowym, przez Google Pay). Ostatnio ZEN.COM dodało również możliwość doładowania konta przelewem natychmiastowym — po prostu wybierasz swój bank, wpisujesz login i hasło i w ten sposób doładowujesz konto.

 • minimalna kwota doładowania BLIKiem, kartą, i przez Google Pay to 29 zł
 • minimalna kwota doładowania przez PaySafeCard to 9 zł;
 • minimalna kwota doładowania PaySafeCash i Neosurf 9 zł
 • doładowanie przelewem.
 • doładowanie przelewem natychmiastowym min. 9 zł.

Co ciekawe, w ZEN.COM możesz wpisać ręcznie kwotę doładowania lub klikasz na wybrane kwoty aż do uzbierania sumy, którą chcesz przelać na ZEN.COM. Przykładowo chcesz dodać 245 zł. Najłatwiej będzie kliknąć 2×100 zł, 2×40 zł i 1x5zł – lub wpisać kwotę ręcznie.

Doładowanie konta standardowym przelewem również nie przysporzy Ci kłopotu. Kliknij opcję Przelew bankowy – pokaże Ci się numer konta z polskim numerem IBAN do przelewów lokalnych oraz numer konta do przelewów międzynarodowych.

Opłaty za doładowanie konta w różnych planach ZEN.COM

Przedstawione tu opłaty dotyczą konsumentów ze strefy EOG. Dostępne metody doładowań są zależne od kraju i waluty.

2. Doładowanie konta w euro

Konto w euro możemy doładować za pomocą:

 • karty
 • Google Pay, min. 7 euro,
 • przelewu bankowego min. 2 euro
 • Neteller, Skrill, Skrill Rapid, Neosurf, Paysafecard, Paysafecash min. 2 EUR
 • iDeal min. 7 EUR

3. Doładowanie konta w pozostałych walutach

Do wyboru karta, Google Pay, Paysafecard lub przelew bankowy. Minimalne kwoty zasilenia są zależne od wybranej metody.

#Wpłata gotówki na konto ZEN.COM

Nie masz konta w żadnym banku? Albo masz za dużo gotówki i chcesz ją wpłacić bezpośrednio na ZEN.COM? Teraz to nie stanowi problemu. Masz dwie opcje do wyboru:

 • PaySafeCash z prowizją 3% od kwoty wpłaty. Musisz znaleźć punkt obsługujący wpłaty PaySafeCash, następnie w aplikacji ZEN.COM wygenerować kod kreskowy PaySafeCash (Konto w PLN -> Doładowanie -> sposób doładowania: Gotówka: Paysafecash.) W sklepie skanujesz kod u sprzedawcy i dajesz gotówkę. Takie miejsca to przede wszystkim Żabki, saloniki Kolpolter, Relay, Immedio.
 • Wpłatomaty sieci Planet Cash z prowizją 1%.

#Wymiana walut

Konto doładowane, co teraz? Chcesz wymienić walutę na docelową — przykładowo złotówki na dolary. Nic trudnego. Wchodzisz na konto złotówkowe, klikasz opcję Wymiana, ustawiasz walutę docelową (w naszym przykładzie USD). Wpisujesz kwotę. Od razu widzisz kurs, po jakim zostanie przewalutowana Twoja transakcja.

#Płatności kartą

Kto z Was korzystał z Revoluta lub innej karty wielowalutowej ten zapewne zna mechanizm automatycznego przewalutowania podczas płatności kartą. Płacisz kartą, a karta sama pobiera środki z odpowiedniego konta w danej walucie. Pod warunkiem że wcześniej dokonaliśmy wymiany i mamy tę walutę na koncie.

Co, jeśli nie mamy waluty na odpowiednim koncie ZEN.COM i płacimy kartą?

Domyślnym kontem do pobrania opłacanej czy wypłacanej sumy w ZEN.COM jest konto w euro. W przypadku braku lub niewystarczających środków na koncie euro transakcja będzie ściągnięta z konta, którego saldo na to pozwoli. Kolejność sprawdzania kont w ZEN.COM jest następująca: EUR, USD, GBP, PLN. Może tak być, że połowę wymaganej kwoty masz na jednym rachunku, a połowę na drugim. Wtedy płatność zostanie ściągnięta po połowie z obu kont.

jeśli nie masz środków na żadnym z tych kont, to wtedy transakcja zostanie odrzucona.

PRZYKŁAD

Masz pieniądze na koncie w euro oraz w złotówkach. Płacisz kartą w dolarach — dolarów nie masz na koncie dolarowym. Transakcja zostanie dokonana z konta w euro, czyli nastąpi przewalutowanie euro-dolar.

A jeśli płacisz, w której walucie ZEN.COM nie obsługuje?

Kwota transakcji zostanie przeliczona na walutę związaną z Twoją narodowością. Jeżeli posiadasz obywatelstwo polskie, transakcje dokonane kartą będą rozliczane w walucie PLN. Transakcje kartowe Użytkownika posiadającego obywatelstwo brytyjskie będą dokonywane w walucie GBP. Wszyscy pozostali użytkownicy rozliczają się kartą ZEN.COM w EUR.

UWAGA OD AUTORKI

Za granicą zwróć uwagę na dwie rzeczy:

 1. Prowizje z bankomatów. Niektóre bankomaty za granicą naliczają swoje własne prowizje, niezależne od ZEN (najczęściej Euronet). Najczęściej spotkasz się z nimi w bardzo turystycznych miejscach (z osobistych doświadczeń Bułgaria + wyspa grecka). Najlepiej szukać bankomatu lokalnego banku, chociaż w niektórych kurortach jest to czasami niemożliwe.
 2. DCC - czyli dynamiczne przewalutowanie. Terminal czy bankomat mogą Cię zapytać, po jakim kursie przewalutować transakcję. Zawsze wybierz walutę kraju, w jakim się znajdujesz. Inaczej operator przewalutuje transakcję po własnym, na 99% niekorzystnym kursie.

ZEN.COM wprowadza płatności zbliżeniowe opaską Xiaomi Mi Smart Band 6 NFC

6 października 2021 roku to ważny dzień dla wszystkich miłośników opaski Mi Band. Właśnie tego dnia odbyła się polska premiera Xiaomi Mi Smart Band 6 NFC! W końcu płatności dotykowe opaską będą możliwe również w Polsce.

ZEN.COM wychodzi naprzeciw oczekiwaniom swoich klientów jako jedno z pierwszych na całym polskim rynku i wprowadza nową opcję zbliżeniowych płatności opaską Xiaomi Mi Smart Band 6. Rzesze wielbicieli Mi Bandów czekały na ten moment, kiedy będą mogli wyjść z domu tylko z opaską na ręku. W końcu koniec z portfelami, telefonami i kartami!

Moim zdaniem szykuje się niezła rewolucja. Opaski Mi Band swoją wielką popularność zawdzięczają niskiej cenie i mocnym parametrom. Inaczej mówiąc: za taką cenę nie masz szansy znaleźć nic lepszego. A jeśli dołożymy do tego płatności zbliżeniowe… Cóż, trzeba być przygotowanym na coraz częstszy widok ludzi płacących opaską i do nich dołączyć 🙂

Dlaczego płatności opaską są tak fajne?

Podam kilka przykładów z codziennego życia.

Wychodzisz do parku pobiegać. Nie bierzesz ze sobą nic zbędnego, żadnego telefonu, portfela, karty, czy nie daj Boże, gotówki. Chce Ci się pić, ale nie masz ze sobą ani wody, ani pieniędzy. Teraz to nie problem. Wchodzisz do sklepu i płacisz opaską. Proste? No pewnie, że tak.

Inny przykład. Wakacje, festiwal, muzyka, alkohol, tłumy ludzi. Prawdopodobieństwo zgubienia karty/portfela/telefonu — wysokie. Tak samo kradzieży. Rozwiązanie — jedna opaska na ręku, którą zapłacisz za wszystko. Plaża nad morzem? Nie zabieraj ze sobą torby z portfelem i kartami. Co, jeśli ktoś Ci ją ukradnie, podczas gdy Ty będziesz beztrosko pluskać się w wodzie? Zabierz tylko wodoodpornego Mi Banda i to wystarczy.

Z jaką opaską będą działały płatności zbliżeniowe?

Niestety tylko z najnowszym modelem Mi Smart Band 6 NFC. Żeby można było zapłacić opaską, potrzebny jest wbudowany moduł NFC. To tak samo, jak w telefonach. Starsze modele bez modułu nie obsłużą po prostu płatności zbliżeniowych. Jeśli planujesz zakup opaski, upewnij się, że kupujesz model z modułem NFC (wcześniej wypuszczono Mi Band 6 ale bez tego modułu).

Gdzie zapłacisz za pomocą Mi Band?

Wszędzie tam, gdzie są akceptowane zbliżeniowe płatności kartami Mastercard. W praktyce w Polsce to niemal wszystkie sklepy, gdzie są terminale płatnicze. Ja osobiście nie spotkałam się z miejscem, gdzie moja Mastercard byłaby nieakceptowana, nawet w sklepach na wsiach liczących 10 domów.

Jak podpiąć kartę ZEN pod opaskę Mi Smart Band 6?

To bardzo proste. Wystarczą poniższe kroki:

 1. Z Google Pay lub App Store musisz pobrać na telefon aplikację Xiaomi Wear/Xiaomi Wear Lite.
 2. W aplikacji załóż konto Xiaomi lub zaloguj się do niego, jeśli już takie posiadasz.
 3. Sparuj aplikację MiFit z Twoją opaską: wejdź do zakładki „Urządzenia”, wybierz „Fitness bracelet Mi Smart Band 6 NFC”
 4. W zakładce ” Xiaomi Pay” podaj dane karty ZEN.COM. Całą operację zatwierdzisz sms-em.
 5. Gotowe! Możesz już płacić swoją opaską.
Jak płacić opaską Mi Smart Band 6 NFC za zakupy?

Twoja karta ZEN.COM ma już połączenie z Twoim nowym Mi Bandem. Co dalej? Czas na pierwsze zbliżeniowe zakupy!

Chcąc dokonać płatności:

 1. Aktywuj Tracker Fitness na opasce Mi Band (przycisk dotykowy u dołu ekranu opaski);
 2. Przesuń palcem w lewo na ekranie opaski, żeby aktywować ekran NFC;
 3. Jeśli jest wymagany, wprowadź PIN;
 4. Zapłać za zakupy zbliżeniowo opaską – przyłóż opaskę do terminala i już.

Subiektywnie o ZEN.COM, czyli moja opinia

Bardzo łatwo go założyć. Naprawdę. I to mimo że nie przeszłam automatycznej weryfikacji zdjęcia twarzy i poszło na weryfikację ręczną. Obwiniam o to lockdown (brak makijażu, u fryzjera byłam rok temu, a i nie ma co ukrywać, jakiś dodatkowy kg też gdzieś się znajdzie). W tym momencie pomyślałam sobie: no to teraz sobie poczekam pewnie do poniedziałku (zakładałam w sobotę). Wiecie ile potrwała ta ręczna weryfikacja? Max 2 minuty i było po wszystkim. Banki i inne instytucje, proszę brać przykład w tym zakresie!

Nie gorzej jest z dostarczeniem karty. Konto założone w sobotę, kartę dostałam we wtorek. Przywiózł ją uprzejmy pan kurier 🙂

Aplikacja. Ktoś może narzekać, że jest za prosta. A ja to lubię! Czego nie mogę znieść w Revolucie po aktualizacjach to tego, że teraz nic nie jest intuicyjne i wszystkiego trzeba szukać (a już szczególnie czatu). ZEN.COM jest tak intuicyjny, że chyba nawet moja babcia by sobie poradziła. I wiecie co? To właśnie w aplikacji najbardziej czuję tego ducha ZEN. Jest czarno-biała, prosta, harmonijna, nieprzekombinowana. Błagam ZEN.COM, nie zepsujcie tego w przyszłości!

Nawiązując do czatu, mamy kolejny plus. Zdążyłam przetestować już support kilkakrotnie, zadając pracownikom pewnie dziwne z ich punktu widzenia i podchwytliwe pytania. Połączenie za każdym razem było błyskawiczne, a pracownicy moim zdaniem wiedzą, o czym mówią. Na dodatek support działa 24h na dobę, 7 dni w tygodniu. Co ważne, czat jest obsługiwany w naszym rodzimym języku. W tej kwestii naprawdę się przyłożyli.

Zachęcam Was do pozostawienia komentarzy pod artykułem. Wasze opinie na temat ZEN będą na pewno pomocne dla kolejnych czytelników.

Gwarancja uczciwości! Możesz sam sprawdzić dokumenty dotyczące tej promocji:

komentarze 304

 1. kiki pisze:
  Koleżanki i Koledzy, testuję ZEN na wszystkie strony, napiszę więc krótko na co musicie bardzo uważać:
  #Przelewy Swift do USA#. Jeżeli to będzie przelew swift SHA, bank odbiorcy w US naliczy opłatę (zwykle min. 15 USD)
  ZEN nie jest w stanie podać który bank będzie pośrednikiem, prowizji więc wcześniej nie sprawdzicie. I tu jest główna
  różnica pomiędzy revolut (wykonują przelew wewnętrzny w US) a ZEN. Tak, revolut doliczy przy podstawowym koncie niewielką
  prowizję za przelew do US, ale nie 15 USD, co zaboli w opcji Swift SHA ZEN. Opcja Swift OUR w ZEN kosztuje 10 EUR, więc nie ma moim zdaniem jak ominąć tej opłaty.
  • Moniaki.pl - Magda pisze:
   Dzięki za informacje z pierwszej ręki – aż tak daleko mój test nie sięga, przelewów do USA nie robię, więc tym bardziej przydatna informacja.
  • marcinnowak pisze:
   Dzięki za informację, ogólnie nie wiem jak w, ale ja polecam tą apkę. Dobra optymalizacja i szybkie płatności są jak najbardziej na plus.
  • Moniaki.pl - Magda pisze:
   Ja też jestem zadowolona, szczególnie z większych limitów wymiany waluty i lepszych kursów w weekendy (Revolut dolicza 1% + 0,5% za przekroczony limit, ostatnio jak sobie porównałam, ile by mnie to kosztowało w jednej i drugiej apce, to byłam w szoku – a akurat kasa była potrzebna w weekend).
  • Artur pisze:
   Ten artykuł na pewno jest sponsorowany przez organizację przestępczą o nazwie ZEN wyłudzacie dane i tyle 7 dni weryfikacji
   pisze się z botem (botem debilem) NIE POLECAM W MINUTĘ ZAŁOŻYŁEM TWISTO
  • Moniaki.pl - Magda pisze:
   Artur, sami mamy założone konta na ZEN i takich problemów nie było. Na naszej stronie opisujemy i ZEN, i Revoluta i promocje Twisto też mieliśmy opisywane. Twisto działa na innych zasadach niż ZEN i Revolut. Nie mam pojęcia, dlaczego weryfikacja Twojego konta trwała tak długo.
  • Bogdan pisze:
   Jak wygląda weryfikacja ręczna? Pozdrawiam
 2. Sławomir pisze:
  Jak na razie testuję z małymi sumami. Przeszedłem z Revoluta i jestem zadowolony. Dzięki za kod na 120 dni. Cashback dobra sprawa no i wydłużona gwarancja na plus.
  • Moniaki.pl - Magda pisze:
   Ostatnio sama testowałam cashback i naprawdę błyskawicznie działa. Czekam aż dodadzą zwykłe przelewy lokalne w złotówkach z ZEN na konto w polskim banku i wtedy jak dla mnie oferta będzie kompletna 🙂 Ciekawa jestem jeszcze tej ochrony zakupów, na razie nie musiałam (na szczęście) jej testować i czy faktycznie to wygląda tak fajnie jak w opisie.
 3. Sławomir pisze:
  Brakuje mi jeszcze płatności blikiem
  • Emi pisze:
   Jak doładować konto w zen. Mam gotówkę idę na pocztę i pani w okienku jakie dane do przelewu mam podać? Swoje imię i nazwisko o numer konta? Bo była coś mowa, że trzeba podać dane zen…. Czyli jakie? W aplikacji, do wplat podany jest tylko numer konta.
 4. Paweł pisze:
  Czy doładowanie ZEN kredytówką np.: Millenium powoduje dodatkowe obciążenie karty (prowizja jakaś)
  • Moniaki.pl - Magda pisze:
   To już zależy od regulaminu kart kredytowych danego banku: na przykład Citi pobiera prowizję dla Revoluta, więc myślę, że w przypadku ZEN będzie analogicznie. Millennium nie pobierało, przynajmniej kilka miesięcy temu.
  • Mechat pisze:
   Czy ktos obcy moze mi zasilic konto euro i/lub zlotowkowe robiac przelew w euro / zlotowkach czy tylko ja ze swojego konta?
   I czy mozna wplacic euro z bankomatu?
   Dziekuje z gory za odp 😉
  • Moniaki.pl - Magda pisze:
   Jak najbardziej może, podajesz mu po prostu odpowiedni numer konta i swoje dane do przelewu. Chodzi Ci o wypłatę euro, nie wpłatę? Jeśli jesteś w kraju z bankomatami w euro to oczywiście możesz wypłacić.
  • Jan pisze:
   Z tego co widzę na wyciągu Citi nie pobrało mi żadnej opłaty, chociaż zgodnie z regulaminem za „transakcje szczególne” mogliby, tak że nie wykluczone że zaczną to robić jak Zen się spopularyzuje.
  • Magdalena pisze:
   Ja mam konto w mbanku. Robię przelewy z k.k na ZEN i zero opłat…. także spoko 🙂
  • Ktos pisze:
   A jak wypłacić środki nie mając fizycznej karty,?
 5. Morri pisze:
  Zweryfikować manualnie się nie mogę ponad 5 minut już leci. Z ciekawości chciałem sprawdzić niech mi ktoś powie. Czy żeń posiada Polski iban i jest wolny od zajęcia komorniczego?
  • Morri pisze:
   Zweryfikowali mnie koło 6 rano. Dalsza część pytania. Czy to konto jest zwykłym Polskim kontem. Czy kontem technicznym?
   Chodzi o to czy komornik może zająć takie konto czy nie?
  • Moniaki.pl - Magda pisze:
   Moim zdaniem nie zajmie – ZEN działa na bardzo podobnej zasadzie jak Revolut, ma licencję pieniądza elektronicznego wydaną przez Bank Centralny Litwy. A w przypadku Revoluta nie spotkałam się, żeby komornik zajął konto.
  • Kamil pisze:
   12 godzin manualnej weryfikacji … nie wiem o co chodzi bo bot niczego nie wyjaśnia … infolinii żadnej nie ma i tak naprawdę nie wiem o co chodzi …
  • Sabina pisze:
   A ja zachęcona tym artykułem, próbująca założyć konto, zmierzyłam się z totalnym brakiem zainteresowania z ich strony, aby dokończyć procedurę rejestracji! Najpierw jeden dzień rozmowa z Marzeną, potem Elą, a na końcu Maja która rzuca mi tekstem że moja aplikacja została odrzucona – BEZ WYJAŚNIEŃ! Żadnej pomocy „żywego” i kompetentnego człowieka – takiego, który ma uprawnienia i może coś pomoć. Także NIE polecam !
  • Sabina pisze:
   A ja zachęcona tym artykułem, próbująca założyć konto, zmierzyłam się z totalnym brakiem zainteresowania z ich strony, aby dokończyć procedurę rejestracji! Najpierw jeden dzień rozmowa z Marzeną, potem Elą, a na końcu Maja która rzuca mi tekstem że moja aplikacja została odrzucona – BEZ WYJAŚNIEŃ! Żadnej pomocy „żywego” i kompetentnego człowieka – takiego, który ma uprawnienia i może coś pomoć. Także NIE polecam !
 6. Agnieszka pisze:
  Czy cashback z Lidla dotyczy też sklepów stacjonarnych?
  • Moniaki.pl - Magda pisze:
   Na razie niestety tylko zakupy internetowe, ale być może niedługo oferta cashbacku zostanie rozszerzona.
 7. Sew pisze:
  Czy przed końcem okresu testowania można zrezygnować z ZEN? Szukam czegoś głównie na wyjazd lipcowy i znajomi polecali revolut. Sam myślałem o kantorze alioru. Po przeczytaniu opinii mam obawy o bezstresowy wyjazd z revolutem, a zen jest ciekawą opcją. Niestety w dobie pandemii nie odwiedzam innych stref walutowych, a teraz planuję 1 wyjazd krótki latem. Nie wiem więc, czy planując płatności ok. 1000 euro kartą jest sens zakładania Zenka 😉
  • Moniaki.pl - Magda pisze:
   Myślę że spokojnie możesz założyć – z naszym kodem masz 120 dni testowania więc zdążysz przed tym terminem zamknąć, jeśli nie przypadnie Ci do gustu lub nie będzie w ogóle potrzebny 🙂 Jest też druga opcja – możesz w aplikacji odsubskrybować plan, wtedy nie naliczają Ci się opłaty. I na przykład za rok, jak będzie ZEN znów potrzebne, to nie musisz go ponownie zakładać.
 8. Michał pisze:
  Czy cashback z Agata Meble nadal jest dostępny?
  • Moniaki.pl - Magda pisze:
   Niestety na tę chwilę nie widzę go w aplikacji.
  • Adrian pisze:
   Co to znaczy: „odsubskrybować plan”? Czy dobrze zrozumiałem, że mogę korzystać w trakcie wakacji z tej karty i ponosić koszty miesięczne, a potem „zamrozić” kartę do czasu kolejnego wyjazdu zagranicznego, np. za rok? Nigdzie w warunkach użytkowania karty nie znalazłem tej informacji. Jak to dokładnie przeprowadzić?
  • Moniaki.pl - Magda pisze:
   Adrian, napisz do nich na czacie – to stamtąd uzyskałam taką informację. Wydaje mi się że trzeba to zrobić z poziomu zakładki Moje konto->Plan, ale warto dopytać na 100%
 9. Adam pisze:
  Uwaga na przelewy do polskich banków w chce. Chciałem tak spłacać kredyt i pobierają 25 chf od przelewu. Trudno ustalić który bank pośredniczący ale niestety nie opłaca się to
  • Moniaki.pl - Magda pisze:
   Jeśli mówimy o przelewie w opcji SHA to pierwszy w miesiącu przelew od ZEN jest za darmo, ale faktycznie nie sposób określić kosztów banków pośredniczących. 25 CHF to jednak bardzo dużo. Jest jeszcze opcja OUR, kosztuje 10 euro, ale za to nie ma tam kosztów banków po drodze.
 10. Adam pisze:
  Zgadza się ale nie sposób określic kosztów banków pośredniczących i dlatego ta opcja chyba nie ma sensu bo raz pobierają raz nie. Być może to zależy od kwoty
 11. Radosław pisze:
  Czy Zen można płacić i wypłacać w Egipcie i Turcji ?
  • Moniaki.pl - Magda pisze:
   Oczywiście. Jeśli chodzi o Turcję to masz dostępne konto w lirach, do funta egipskiego niestety nie ma. Przy płatnościach w Egipcie w pierwszej kolejności będzie pobierało środki z konta w dolarach->euro->funt brytyjski->złotówki. Pamiętaj by płacić w walucie danego kraju (inaczej transakcja zostanie przeliczona nie po kursie ZEN, tylko operatora terminala/bankomatu).
 12. Radosław pisze:
  Jeszcze jedno pytanko. Czyli będac w Egipcie np. w restauracji i mając możliwość płatności w dolarach zamiast w funtach egipskich lepiej wybrać dolary ze względu na przeliczenie ? I wtedy najlepiej jakbym miał te dolary już koncie? Miłego Dnia
  • Buggi pisze:
   Nigdy nie akceptuj przewalutowania w terminalu czy bankomacie, to są najbardziej złodziejskie kursy.
 13. Hania pisze:
  A czy da sie płacić zbliżeniowo telefonem „kartą wirtualną ZEN”? Czy tylko kartą fizyczną można? Albo czy da sie wgl telefonem przez zen płacić za zakupy stacjonarne itp
 14. Wojtek pisze:
  Dzień dobry.

  Chciałbym podzielić się swoim pierwszym doświadczeniem z ZEN. Szukałem alternatywy dla dopuszczającego się w ostatnich miesiącach dziwnych praktyk Revoluta. Zainspirowany m.in. powyższym artykułem, skontaktowałem się z Supportem ZEN w celu uzyskania odpowiedzi na proste, ale nurtujące mnie pytania. Uzyskując dosyć szybko całkiem satysfakcjonujące odpowiedzi supportu, postanowiłem zainstalować aplikację i założyć konto (oczywiście z użyciem kodu). Chwilę po zainstalowaniu aplikacji, udało mi się (tak początkowo myślałem) pomyślnie przejść proces weryfikacji. Chwilę po tym zamówiłem kartę fizyczną. Po około 20 minutach moje konto zostało zablokowane. Myślałem, że omyłkowo wpisałem niepoprawny PIN, chcąc zalogować się ponownie do aplikacji. Okazało się jednak, że popełniłem błąd robiąc zdjęcia dowodu osobistego z ekranu monitora. Rzeczywiście w czasie zakładania konta nie miałem przy sobie dowodu, tylko zeskanowany plik na dysku komputera. Nie wiedziałem, że jest to niedozwolone. W każdym razie dostałem informację z supportu, że nie to nie jest akceptowane oraz link do ponownej weryfikacji. Tym razem, zrobiłem zdjęcie dowodu (jak należy), selfie i niestety moim oczom ukazał się komunikat:
  „Błąd weryfikacji. Nie udało nam się potwierdzić Twojej tożsamości. Możesz zamknąć to okno.”

  Zwróciłem się ponownie do supprotu z pytaniem, o co chodzi. Niestety, od tej pory support milczy, a ja nie dostaje żadnych odpowiedzi i pomocy w rozwiązaniu problemu.
  Karta zostanie dostarczona w poniedziałek przez FedEx, a ja nie mam dostępu do konta. Czy ktoś miał podobną sytuację i może podpowiedzieć co zrobić? Sytuacja jest patowa, gdyż support milczy. Zero pomocy i reakcji. Okazuje się, że będę miał kartę i płatny plan, z którego nie mogę korzystać.

  • Wojtek pisze:
   Support odezwał się po kilku dniach milczenia. Konto odblokowane.
  • Moniaki.pl - Magda pisze:
   Wojtek, fajnie że wszystko dobrze się skończyło. Myślę że zdjęcie zdjęcia dowodu z komputera nie może przejść ze względów bezpieczeństwa (jesteś u kogoś, korzystasz z komputera, znajdujesz zdjęcie jego dowodu i zakładasz jakiś produkt w banku na to zdjęcie).
 15. Wojtek pisze:
  Witaj Magda.

  Tak, zgadza się. Rozumiem przyczynę zablokowania konta. Natomiast zmartwił mnie bardzo długi czas milczenia supportu oraz fakt, że nie przeszedłem ponownej weryfikacji przesyłając już autentyczne zdjęcie dowodu oraz selfie itd. Na szczęście, w niedzielę nad ranem sprawa się wyjaśniła i ludzie z ZEN chyba sami zweryfikowali moje dane (zastępując automat).

 16. Karolina pisze:
  Witam, czy jeśli jadąc np. do Chorwacji zamienię trochę złotówek na kuny, a nie wykorzystam ich wszystkich, czy po powrocie mogę je z powrotem zamienić na złotówki?
 17. Karolina pisze:
  Dziękuję za odpowiedź. Mam jeszcze jedno pytanie. Czy będąc za granicą , np. w Turcji, mam konto zasilone w lirach, ale mam też np. konto w euro. Czy przy płatności kartą trzeba coś ustawić w aplikacji żeby z karty pobierało mi liry a nie euro, czy z karty jest pobierana automatycznie waluta danego kraju w którym jestem jeśli mam zasilone konto w jego walucie? Albo gdy mam zasilone konto i w dolary i w euro a w danym kraju chciałabym płacić np. dolarami to czy też trzeba to gdzieś ustawić?
  • Moniaki.pl - Magda pisze:
   Nigdzie tego nie ustawiasz – mechanizm pobierania płatności jest dokładnie opisany w akapicie #płatności kartą.
 18. Ola pisze:
  Jak zrobic przelew z normalnego konta na konto zen? Wystarczy nr rachunku czy ta nazwa swift tez musi byc podana?
 19. Ola pisze:
  Jak zrobic przelew z normalnego konta na konto zen? Wystarczy nr rachunku czy ta nazwa swift tez musi byc podana?
  • Moniaki.pl - Magda pisze:
   Jeśli chcesz pzelewem to wchodzisz w zakładkę przelew bankowy i tam masz podstawione wszystkie dane potrzebne do przelewu.
 20. Sławek pisze:
  Dzień dobry. Po kilku tygodniach użytkowania karty ZEN chciałbym się podzielić uwagami i przestrzec potencjalnych użytkowników.
  Karta przyszła błyskawicznie, obsługa App-ki jest dość prosta. Wyjeżdżałem na urlop do Bułgarii, a ponieważ w moim „macierzystym” banku do karty wielowalutowej nie jest dołączona waluta BGN (lew bułgarski) skusiłem się na ZEN-a. Kursy wymiany są ok (minimalne lepsze niż w Revolucie). Pierwsza niespodzianka jest taka, że płatność kartą w Bułgarii nie jest tak powszechna i popularna jak w Polsce (niby dają paragony, ale pewnie to i tak w dużej mierze szara strefa). Stanąłem więc przed koniecznością wybrania waluty w bankomacie. Jaki problem – w ZEN mam to za darmo (do 300 Euro miesięcznie, powyżej tej kwoty 1,5% prowizji). Niestety, przykra niespodzianka, mam odpowiednią kwotę na koncie BGN (czyli nie trzeba nic przewalutowywać), ale przy próbie wybrania gotówki z bankomatu doliczana jest prowizja 7,72 BGN (ok. 18 zł) – niezależnie od wybieranej kwoty (na szczęście na ekranie bankomatu wyraźnie wyświetla się komunikat o tej prowizji. Rezygnuję z operacji (bo miało być za darmo) i kontaktuję się ze wsparciem ZEN. Odpowiedź jest śmieszna – w skrócie – ZEN nie dolicza prowizji, ale inni mogą (operator bankomatów) nie wiadomo ile i dlaczego. No to w końcu nie za darmo! Proszę o podanie bankomatu w podanej lokalizacji, gdzie będzie bez prowizji – odp. nie wiemy, nie mamy takiej informacji.
  Wymieniłem więc Euro w kantorze (na szczęście wziąłem gotówkę).
  Po kilku dniach postanowiłem wybrać się na wycieczkę do Turcji więc musiałem wymienić większą kwotę na gotówkę (bo kartą u „ulicznego” sprzedawcy wycieczek płacić oczywiście nie można. Pomyślałem – nie ma wyjścia, te 18 zł prowizji trzeba przełknąć. Przewalutowałem PLN na BGN za kwotę 1875 zł (mam na koncie 800 BGN) i po chwili chcę wybrać te 800 BGN w bankomacie (godzę się na 18 zł dodatkowej prowizji + 1,5% powyżej 300 Euro). Kolejna przykra niespodzianka. Dochodzi do kolejnej kuriozalnej sytuacji, bo moje 800 BGN (które mam na koncie) zostaje jakoś przewalutowane po dziwnym kursie i ta operacja ma mnie kosztować 2136 zł, czyli 261 zł więcej niż 1875 zł (za które kupiłem 800 BGN). Na szczęście ta informacja jest wyświetlona na ekranie bankomatu i dzięki czujności znajomego, który był ze mną przerwałem operację. No to robimy próbę od razu przy bankomacie z kartą Revolut, którą ma znajomy. Też nie jest idealnie, ale ta sama operacja w Revolucie ze wszystkimi prowizjami kosztuje mnie 1916 zł (2136 zł – 1916 zł = 220 zł). To spora różnica, znacznie powyżej 10% wybieranej kwoty (a miało być prawie za darmo).
  Kontaktuję się ponownie ze wsparciem ZEN. Poziom rozmowy, żenujący (jestem traktowany jak nastolatek, konsultantka nie bardzo rozumie co do niej piszę i odpowiada nie na temat). Konsultantka informuje mnie, że oprócz prowizji (o której pisałem wcześniej i na którą przystałem, bo nie miałem wyjścia) istnieje jeszcze coś takiego jak DCC (przecież ja nie muszę wszystkiego wiedzieć – dla mnie sprawa jest prosta – miało być do 300 Euro za darmo, a powyżej +1,5%). Znowu to samo, że ZEN nic nie pobiera, ale inni to mogą, a ZEN nie ma na to wpływu. To śmieszna sytuacja, bo nikt o tym wcześniej nie pisał. Jak można przewalutowywać walutę którą mam na koncie jeszcze raz po jakimś żenującym kursie. Tłumaczenie, że ZEN nic nie może i nie ma na to wpływu nie przekonuje mnie, bo w rezultacie w Revolucie było znacznie taniej (czyli jakoś można to ustalić z operatorami bankomatów). Od razu wyjaśniam, że nie mam nic wspólnego z Revolutem i nie zamierzam faworyzować tej karty. Kolejne wyjaśnienie – w całym mieście turystycznym w Bułgarii było sporo bankomatów (ale istny monopol, bo wszystkie były tej samej sieci (ATM – chyba powiązane w Euronetem).

  Podsumowując – wymiana walut i płatność kartą ZEN – ok, ale próba wybrania waluty (którą się ma na koncie), to zbrodnia – bo prowizja wynosi w sumie kilkanaście procent, a ZEN umywa od wszystkiego ręce.

  • Moniaki.pl - Magda pisze:
   Sławek, ZEN ma w tym przypadku rację. Zaczynając od bankomatów: są miejsca, w których bankomaty typu Euronet opanowały niemal cały rynek. One doliczają swoje prowizje, i to moim zdaniem złodziejskie. Tak było w miejscach, w których byłam w Bułgarii, tak samo było w Grecji. Najlepiej jest zawsze szukać bankomatu lokalnego banku do wypłaty gotówki, niestety z doświadczenia wiem, że czasami jest to po prostu niemożliwe. Sama byłam w takiej sytuacji dwukrotnie i z Revoluta pobrana była prowizja za bankomat, chociaż sam Revolut nie pobierał, tylko bankomat. Na to nic się nie poradzi. Sama byłam zdziwiona że może być aż taki monopol na bankomaty. W „cywilizowanych” krajach takich przebojów nie ma, niejednokrotnie pobierałam gotówkę w różnych krajach i tylko Bułgaria i Grecja, a konkretniej jedna z wysp, tak miały.
   Sprawa druga, przewalutowanie. To również jest prawda z DCC. Czy to bankomat, czy to terminal mogą Cię zapytać, po jakim kursie przewalutować. Zawsze trzeba wybierać płatność w lokalnej walucie, bo inaczej bankomat lub terminal przewalutują po swoich kursach. Ok, jeśli jest to karta do zwykłego konta w złotówkach, które ma jakieś duże prowizje za przewalutowania i złodziejskie kursy, to może ma to sens. Przy kartach wielowalutowych takiego sensu nie ma, ponieważ wtedy czy to ZEN, czy Revolut czy inna karta nie mogą policzyć Ci po swoim kursie.
   Po Twojej wypowiedzi widzę, że przydałby się taki mini-przewodnik po płatnościach za granicą, być może więcej osób ma podobne problemy.
  • Wojtek pisze:
   90% bankomatów liczy sobie albo DCC albo prowizję za wypłatę. Tak samo jest w Polsce, Niemczech czy Czechach. Oczywiście nic nie dzieje się bez woli i wiedzy klienta. Nie ma na to wpływu ani Zen ani Revolut. Po prostu trzeba czytać co się naciska albo szukać innego bankomatu. Bankomat to nie prawo człowieka tylko interes
 21. Sławek pisze:
  Magdo, nie do końca zgadzam się z Twoim komentarzem. Jeżeli bankomaty doliczają prowizje, to ZEN powinien o tym wcześniej informować (a wręcz ostrzegać przed takimi praktykami). Miało być za darmo, a nie jest – a jaka jest dla mnie różnica czy prowizję pobiera ZEN czy bankomat? Odp. – żadna.
  Druga sprawa, karta jest wielowalutowa i na moim koncie miałem BGN (wcześniej zamieniłem PLN na BGN). To o jakim przewalutowaniu mówimy? To tak jakbym miał na koncie PLN, chciał je wybrać w bankomacie, a ktoś (nie mówię, że ZEN) zamiast 800 PLN które np. chcę wybrać, pomniejsza moje konto o 1000 PLN, bo przy okazji stosuje jakieś przewalutowanie.
  Wiem, że istnieje coś takiego jak DCC, ale ZEN przed tym nie ostrzega. Kolejna sprawa to różnica przy wybieraniu tej samej kwoty z użyciem ZEN i Revolut aż 220 PLN na niekorzyść ZEN. To te bankomaty nie traktują wszystkich kart równo? Są równi i równiejsi? Skoro tak, to ZEN powinien nad tym popracować.
  Jeszcze raz powtarzam, że ta karta nie nadaje się do wybierania gotówki za granicą.
  • Moniaki.pl - Magda pisze:
   Sławek, ale na stronie ZEN jest nawet o tym informacja: https://ask.zen.com/hc/pl/articles/360017380820-Kwota-pobrana-z-konta-jest-wi%C4%99ksza-ni%C5%BC-wyp%C5%82ata Mogę to porównać do sytuacji następującej: w danym mieście parkingi są bezpłatne, miasto nie pobiera żadnych opłat, ale są również parkingi prywatne, za które musisz zapłacić. Nie ma wolnego miejsca na darmowym parkingu – i tak ostatecznie nie masz wyboru i musisz zapłacić. Moim zdaniem większe pretensje trzeba mieć w takim przypadku do miejscowości turystycznych, które pozwalają na taki monopol tylko płatnych bankomatów, zapewne nie za darmo.
   Nie mam pojęcia, skąd taka różnica między ZEN a Revolut. Czy na koncie Revolut były BGN czy PLN? Może stąd?
   Co do przewalutowania i DCC, niestety, to są zwykłe pułapki i naciąganie operatorów terminali i bankomatów na dodatkowe koszty dla klienta.
   Nie bronię tu na siłę ZEN, po prostu mam dobre porównanie z Revolutem, którego używałam kilka lat w różnych miejscach i tam było tak samo.
  • Sławek pisze:
   Ja zdania nie zmienię, karta nie nadaje się do wybierania gotówki za granicą. Po co się narażać na dodatkowe (okazuje się, że procentowo ogromne) prowizje, której nikt na pewno nie zwróci. Magdo, sama masz wątpliwości skąd takie wysokie prowizje i różnice między ZEN i Revolut. Decydując się na ZEN z uwagą przeczytałem artykuł polecający na moniaki.pl. Niestety ostrzeżenia przed takimi praktykami jak dodatkowe opłaty i prowizje nie było.
   Jednak przez lata niewiele się zmieniło, zasada, że z „twardą” walutą (euro, dolar, funt) w kieszeni jest najbezpieczniej jest nadal aktualna. Z wymianą takich walut szczególnie w miastach turystycznych nie ma problemu.
  • Piotr pisze:
   Sławek, nie jest winą ZEN że operatorzy bankomatów mają swoje praktyki na dodatkowy zarobek. Podam Ci przykład z mojej wizyty w Czechach i wybieraniu koron z bankomatu. Podszedłem do pierwszego lepszego bankomatu (airBank) w centrum handlowym i chciałem wybrać 4000 CZK. Po wybraniu kwoty pokazał mi się komunikat o prowizji pobieranej za wypłatę 250 CZK i czy akceptuję to czy nie, więc zaznaczyłem nie wybrałem pieniędzy. Podszedłem do innego (Moneta Bank), wklepałem 4000 CZK do wybrania i bankomat wypłacił mi 4000 CZK bez żadnych prowizji. We Włoszech miałem podobną sytuację, jednak znalazłem bankomat z wypłatami bez prowizji. Opisane przypadki miały miejsce w czerwcu i lipcu 2021, więc są aktualne 🙂
  • Ivan pisze:
   Dokładnie, tak jak piszą przedmówcy. Czasem jest tak, że większość operatorów bankomatów pobiera dodarkowe opłaty, na które Zen, Revolut czy inna instytucja lub bank nie mają wpływu. Dla mnie to jest mega nieuczciwe bo właściciele tzw ATM-ów i tak dostają kasę za to, że wybierasz kasę a w ich bankomacie a jeszcze chcą dodatkowe prowizje.

   Będąc w Atenach lub na jednej greckiej wyspie był mega problem z wypłatą kasy bez prowizji. Przed wyjazdem do danego kraju musisz poczytać czy któryś bank ma za darmo bankomat a jeśli tak to który. Na forum Revoluta są robione na bieżąco listy. Będąc w Czarnogórze nie było takiego problemu. Ten ATM chciał kasę to wybierałem kolejny i już było bez dopłat.

   Co do przewalutowania to będąc za granicą praktycznie każdy ATM chciał mnie naciągnąć na ich kurs w PLN. Trzeba uważać by wybrać właściwie i rozliczyć po kursie dostawcy karty.

   Ogólnie czy wybierzesz Revo, Zen czy inny bank zasady są takie same a od kraju czy dostawcy bankomatu zależy czy wypłacisz za free czy nie.

  • Ivan pisze:
   P. S. Szczytem chamstwa była dla mnie jedna sytuacja na lotnisku na Cyprze.

   Są tam dwa ATM-y. Jeden z lokalnego banku i drugi z Euronet. Ten z lokalnego banku nie pobierał prowizji. Euronet 3 euro. Poza sezonem działały oba. W sezonie wyłączyli z prądu bankomat lokalny by działał tylko ten z Euronetu i zarabiał na siebie. Także ten..

  • Moniaki.pl - Magda pisze:
   No to już przesada faktycznie… Ja problem miałam z bankomatami na Kos oraz w Bułgarii – tam niby na google maps były bankomaty lokalnych banków a po podejściu okazywało się, że owszem, stoi sobie, ale już z logo euronetu czy planet cashu (nie pamiętam już dokładnie).
  • Ivan pisze:
   Myśmy mieli problem na Korfu ze znalezieniem bankomatu bez prowizji.

   Tak ogólnie, to jeżdżąc za granicę zazwyczaj jest łatwo znaleźć bankomaty bez prowizji. Z tego co pamiętam, oporne kraje, które żerują na dodatkowej opłacie od turystów to Grecja i Ukraina.

   Na stronie revoluta ludzie wymieniają się informacjami, jakie bankomaty są za free. Przykładowy link do forum to https://community.revolut.com/t/list-of-atms-that-dont-charge-a-fee/748/157. A wykaz krajów wraz z info o bankomatach możecie ściągnąć stąd : https://www.dropbox.com/s/ajifjmncdazhzm6/Revolut_FreeATM.xlsx (link z forum Revoluta) 🙂

 22. MIrko pisze:
  Witam czy płacząc fizycznie karta np w Decathlonie tez nalicza się cashback czy tylko online ? Dzięki za kod 120 dni.
  • Moniaki.pl - Magda pisze:
   Na tę chwilę niestety nie, tylko on-line (trzeba pamiętać o skorzystaniu z linka z ZEN).
 23. Anne pisze:
  Wpłacał ktoś może poprzez wpłatomat, jest to możliwe ?:)
  • Moniaki.pl - Magda pisze:
   Na tę chwilę nie ma takiej możliwości by wpłacić we wpłatomacie.
  • Anne pisze:
   W pytaniach na stronie Zen, znalazłam taka dość wygodna opcje ✓ nie posiadam żadnego konta w banku, więc ta bezpośredniość jest dla mnie bardzo korzystna – dziekuję Moniaki za kod i możliwośc poznania zen ^^😍
   „Wpłacić gotówkę możesz używając funkcji MoneySend wspieranej np. przez sklep Żabka. Poinformuj sprzedawcę o wpłacie środków, wykonana zostanie transakcja typu MoneySend i w ciągu 30 minut środki będą zaksięgowane środki na Twoim rachunku”
  • Moniaki.pl - Magda pisze:
   Hej, dzięki za informację – zgłębię temat 🙂
 24. Radosław pisze:
  Czy mogę jako konto firmowe dopisać zen do białej listy VAT?
 25. Tomek pisze:
  Czy w ZEN znajdę sejfy, coś na zasadzie Revoluta? Bardzo spodobała mi się ta funkcja. Chciałbym też, powiedzmy raz w roku mieć możliwość wypłaty z „sejfu” na wskazane konto w polskim banku. Czy jest taka możliwość i ile kosztuje?
  • Moniaki.pl - Magda pisze:
   Na chwilę obecną nic takiego nie ma, możliwe że zostanie wprowadzone w przyszłości – ZEN jest bardzo młode i cały czas się rozwija.
 26. Tomek pisze:
  1. Czy Zen pozwala na korzytanie z aktualnych promocji w sklepach, czy są one niedostępne?
  (aktualnie pojawiło się parę promocji i nie wiem czy z widoku z aplikacji ZEN wszystko jest tak samo dostępne)
  oraz
  2. Czy możliwe są zakupy na fakture VAT na firmę z konta osobistego?
  (przy własnej działalności nie ma znaczenia z jakiego konta płacę)

  3. Trochę brakuje opisów, instrukcji, czy nawet video z możliwościami aplikacji. Chwilę szukałem i nigdzie nie znalazłem przykładów.
  A coś powstrzymuje mnie przed zakładaniem kont, za które później trzeba płacić, jeśli nie mam pewności co do przejrzystości reguł 😉

  • Moniaki.pl - Magda pisze:
   Witaj Tomku.
   1. Cashback jest naliczany niezależnie od innych promocji (dopytane w ZEN) – sprawdziłam na przykład eobuwie ze zwykłej i ZENowej strony i są dostępne te same promocje (kody rabatowe). Jak podasz przykład sklepu, który Cię interesuje to sprawdzę jak to wygląda 🙂
   2. Nie wiem czy dobrze Cię rozumiem odnośnie tego punktu. Jak rozumiem chciałbyś na przykład zamówić coś ze sklepu internetowego, zapłacić kartą ZEN i otrzymać fakturę? W takim przypadku nie widzę przeciwwskazań, karta jak karta, to w sklepie wybierasz opcję wystawienia faktury. Czy też chodzi Ci o płatności przelewami z konta?
   3. Faktycznie nie ma za bardzo takich filmów, Michał nagrywał jakiś czas temu możliwości: https://www.youtube.com/watch?v=wWSA9Q6pBqs ale to wszystko jest opisane w artykule. Powiem tak: na początku miało być więcej screenów w artykule. Ale ta apka jest tak prosta że nie miało to większego sensu 🙂 Możesz zawsze przetestować za darmo, a jak nie będzie Ci jednak pasować to ją zamkniesz przed upływem darmowego okresu.
  • Tomek pisze:
   Hej Magda,
   No i pojawił sie problem:
   Niecała oferta sklepów (w tym przypadku MediaExpert) jest dostępna przez link dostępny w CashBack.
   Planowałem zakup elektroniki (bo cashback, bo gwarancja) i w koszyku dostępnym przez cashback store brakuje kokretnej pozycji (najdroższej z całego zamówienia!). W standardowym koszuki produkt nadal jest dostępny 😕
   Jeśli chcesz to przedstawię Ci całą transkrypcję z supportem 🤫
   W skrócie:
   ” (ZEN Care): Dostawcą serwisu cashback jest firma zewnętrzna któa udostępnia link od sprzedawcy wraz z dostępnymi ofertami i produktami”
   ” (ZEN Care): niestety nie mamy wpływu na asortyment udostępniony przy korzystaniu z linku do sklepu”

   Moniaki – absolutnie nie mam do Was pretensji. Wylądowałem tutaj, bo w sumie chyba na Waszej stronie znalazłem najlepszy opis dla ZEN i aktywne odpowiedzi w komentarzach. Może ktoś inny też tu zajrzy i mu się przyda.
   Jeszcze czekam na odpowiedź kolejnych linii supportu, jednak nie jest to tak proste i łatwe jak ZEN reklamuje 🙁

  • Moniaki.pl - Magda pisze:
   Tomek, dzięki za tę opinię, pewnie że się przyda. Szczerze to nie mieliśmy pojęcia o okrojonym asortymencie – ani nikt nam tego nie powiedział podczas tworzenia artykułów, ani też akurat w robionych przez nas transakcjach nie było z tym problemu. przyznam szczerze że nie przyszło mi do głowy zadanie takiego pytania bezpośrednio. I dzięki za informację o problemie z linkiem, sprawdzę to u źródła.
  • Tomek pisze:
   Czuje się w obowiązku napisać, że choć Support odpisał, że to decyzja sklepu jakie produkty są dostępne w ofercie udostępnianej do Cashback,
   To dziś interesujące produkty były już widoczne w moim koszyku i udało mi się je kupić. I to ze wszystkimi obowiązującymi dodatkowymi promocjami.
   Cashback praktycznie od razu pojawił sie na koncie ZEN.
   Nie było problemu z wyklikaniem faktury, sposobem dostawy, czy wpisaniem kodu rabatowego w panelu sklepu MediaExpert.
  • Moniaki.pl - Magda pisze:
   Tomek, świetnie że się jednak udało 🙂 Jeśli będziesz miał jakieś spostrzeżenia na temat ZEN w przyszłości to śmiało zostaw komentarz – ZEN jest jednak nowe i każda uwaga jest cenna 🙂 Mam pytanie, czy mail z komentarza jest poprawny? Mam do Ciebie jedno pytanie.
  • Tomek pisze:
   Tak, pisz śmiało.
   Chyba, że pisałaś i nie doszło, to wymyślimy coś innego 😉
  • Moniaki.pl - Magda pisze:
   Teraz napisałam 🙂 Wolę dopytać, część osób zostawiając komentarz wpisuje fejkowego maila z obawy, że będziemy spamować 😀
 27. Tomek pisze:
  Dobra, namówiliście mnie, spróbuję… Ale:
  Wybredna ta aplikacja ZEN 😅
  „This app is not available for any of your devices” – Żadne z moich 4 urządzeń Android nie jest obsługiwane 😂 (kilka xiaomi i lenovo)
  Macbook z M1 też nie może otworzyć apki, choć ją zainstalował
  A rozumiem, że nie ma innej metody żeby korzystać?
 28. Tomasz pisze:
  czy promocja jest jeszcze dostępna?
 29. Cathy pisze:
  Trzy cytaty:
  1) „W ZEN konto lokalne w złotówkach masz. (…) Brakuje jedynie bezpłatnych, prawdziwych dla naszego kraju przelewów lokalnych, czyli ze złotówek na złotówki. Jak na razie to jedyna istotna wada, którą widzę w ZEN.”
  2) „Na chwilę obecną jeśli chcesz przelać złotówki z konta w PLN z ZEN na konto w złotówkach w polskim banku musisz wykonać przelew międzynarodowy.”
  3) „Czyli konto złotówkowe posiada polski IBAN w polskim banku – w tym przypadku ZEN współpracuje z Alior Bankiem. Jeśli chcesz przelać złotówki z polskiego banku w złotówkach, robisz zwykły przelew na konto z polskim IBAN.”
  To jak w końcu to jest: normalny przelew z konta PLN na konto PLN czy przelew międzynarodowy? Czy mogę sobie zasilić konto w ZEN przelewem z własnego konta w PLN bezpłatnie? Jeśli podam komuś nr konta ZEN to ktoś robiąc mi przelew zapłaci jak za międzynarodowy?
  • Krzysztof pisze:
   a co ty piszesz?! normalnie jest bezpłatny przelew bankowy w pln do banku w PL, płace tak za tel i c+
  • Moniaki.pl - Magda pisze:
   Krzysztof, Cathy ma tu rację, tak jest napisane w artykule 🙂 Zmienię to oczywiście skoro warunki się zmieniły 🙂
  • Moniaki.pl - Magda pisze:
   Cathy, w momencie pisania tego artykułu tak było – przed opublikowaniem został on dokładnie sprawdzony przez osobę z ZEN i to, co było do poprawienia poprawiłam. Napisałam na czacie do pracownika i faktycznie te przelewy można teraz robić bez ograniczeń na konta złotówkowe.
 30. Ktoś pisze:
  Czy jest możliwość weryfikacji innej niż zdjęcie dokumentu tożsamości? Np. jak za dawnych lat na allegro, wysłanie listu na adres zamieszkania czy też jakaś inna metoda, albo czy jest dopuszczone zakrycie jakieś danych na dokumencie?
  • Moniaki.pl - Magda pisze:
   Niestety to już nie te czasy i nie takie przepisy. Zakrycie danych spowoduje negatywną weryfikację i w efekcie brak założenia konta. Pamiętaj, że to nie allegro ale instytucja finansowa, którą obowiązują takie same przepisy dotyczące identyfikacji klientów jak w bankach.
 31. Ktoś pisze:
  To szkoda.
  Tylko że bank też nie ma teoretycznie prawa kserować Naszych dowodów, a na pewno nie przy każdej okazji, wystarczy wgląd, ale wiadomo jak to działa.
 32. Katarzyna pisze:
  Czy pracodawca moze mi przelewac wynagrodzenie bez oplat
 33. Katarzyna pisze:
  Ile czasu trwa przelew z pl konta na pl iban
 34. Ivan pisze:
  Ja korzystam z Zen od grudnia. Były na początku problemy z apką na Huawei P40 Pro, ale po tym jak wydali wersję na App Gallery to wszystko działa.

  Powiem więcej. Praktycznie całkowicie swoje płatności, zarobki od pracodawcy przeniosłem do Zen. Tak mi się spodobała ta firma i funkcjonalności. Ja bardzo polecam.

 35. Ivan pisze:
  Ja korzystam z Zen od grudnia. Były na początku problemy z apką na Huawei P40 Pro, ale po tym jak wydali wersję na App Gallery to wszystko działa.

  Powiem więcej. Praktycznie całkowicie swoje płatności, zarobki od pracodawcy przeniosłem do Zen. Tak mi się spodobała ta firma i funkcjonalności. Ja bardzo polecam.

 36. Jasiek pisze:
  witam. Czy ktoś z użytkowników próbował doładować konto ZEN (obojętnie jaka waluta) za pomocą GPay? w aktualnych opisach na stronach ZEN jako dostępna forma doładowania za pomocą GPay, ApplePay itp, ale jak w aplikacji próbuję to zrobić, to nie ma takiej opcji
  • Moniaki.pl - Magda pisze:
   U mnie ta opcja podstawia się normalnie (sprawdzałam na złotówkach). Wybieram i podstawia mi kartę zapisaną w Google Pay.
  • Ivan pisze:
   A nie masz casem apki w wersji Huawei, z App Gallery? Jeśli tak, to nie ma w niej Gpay. Wiem, bo sam korzystam. Musisz ściągać wersję ze sklepu Google aby ta metoda doładowania była możliwa.
 37. Michał pisze:
  Korzystam z zen od ponad trzech miesięcy. Moje wnioski na szybko:
  1. Cashback działa błyskawicznie za każdym razem, testowałem wiele razy.
  2. Płaciłem kartą za granicą i przewalutowania po świetnym kursie.
  3. Pomoc na chacie błyskawiczna i fachowa.
  Co w sumie najważniejsze zapłaciłem za wycieczkę za granicą, niestety wycieczka była niezgodna w pełni z opisem. Ciężko było jednak coś konkretnie udowodnić, bo było słowo przeciwko słowu. Nie wierzyłem, że zgłoszenie tego do zen coś da, jednak zrobiłem to. Kontakt i podejście zespołu naprawdę świetne, podeszli rzeczowo do tematu. Co mnie najbardziej zdziwiło udało się odzyskać część pieniędzy, wcześniej kwotę o którą wnioskowaliśmy ustaliliśmy z zespołem zen.
  Mogę tylko polecić ich.
  • Moniaki.pl - Magda pisze:
   Michał, dzięki za informacje 🙂 Na pewno przydadzą się innym czytelnikom. Ja z obsługi ZEN też jestem bardzo zadowolona, szczególnie jeśli porównam to do Revoluta, gdzie ostatnio czekam czasami nawet pół dnia na odpowiedź na czacie.
 38. Paweł pisze:
  Ostrzegam wszystkich przed tym operatorem. Dramat. Najpierw podczas rejestracji dostaję dziesiątki takich samych smsów, ale to najmniejszy problem przecież, choć już powinien wzbudzić moją uwagę – bo to bardzo nieprofesjonalne podejście do poważnych spraw. Rejestrują się w końcu, choć trwało to kilka dni. Mam sklep podpinam płatności przez zen i na szczęście pozwalam tylko na jedną transakcję. Transakcja miała miejsce 14.10 a dziś jest 19.10 i nadal nie mam środków do dyspozycji. Pomoc techniczna to jakiś żart – pisze się na czacie do kogoś i odpowiada jakis Matthew albo Ivan, a cała historia kontaktów znika, kiedy tylko zamkniesz apkę. Matthew albo Ivan korzystają z translatora i ich odpowiedzi są tak ogólnikowe, i absurdalne, że chciałoby się ich rozstrzelać. Są także sprzeczne – najpierw piszą mi że pieniądze są dostępne natychmiast, a a zaraz potem, że muszą to sprawdzić i że odpiszą na maila. I oczywiście nie ma odpowiedzi. Nie polecam, odradzam. To pachnie jakimś oszustwem.
  • Moniaki.pl - Magda pisze:
   Paweł, trudno mi się odnieść do funkcjonowania wersji firmowej gdyż jej nie posiadam. Faktem jest, że czaty znikają (to mogłoby akurat się zmienić). Osobiście nigdy nie miałam problemu z osobami na czacie, nie wiem czy do obsługi firm są przypisywane inne osoby czy tak pechowo trafiałeś. Sporo do nich piszę na czacie jak chcę coś potwierdzić do pytań czytelników czy artykułu, na pewno kilka razy w tygodniu – zawsze trafiam na osobę, która rozmawia po polsku. Dzięki oczywiście za opinię, ważne są wszystkie.
 39. Piotr pisze:
  Witam. Czy wiadomo kiedy bedzie możliwość płatności czy przelewów na telefon blikiem ? Często z tego korzystam, a bardzo zainteresowałaś mnie swoim artykułem o ZEN i chciałbym tam otworzyć konto. Pzdr.
 40. Piotr pisze:
  Jeszcze jedno pytanie. Do kiedy będzie ta promocja 120 dni gratis ? Pzdr.
  • Moniaki.pl - Magda pisze:
   Piotr, co do planów związanych z BLIKiem niestety nie wiem – spróbuję podpytać, ale niekoniecznie mi powiedzą 🙂 Na chwilę obecną mam obiecane, że nasz kod ma działać do czerwca 2022 roku.
 41. Jolanta pisze:
  Witam, czytałam o polskich IBAN i to mnie skusiło do założenia ZEN, aby móc dokonać przelewu z polskiego banku w dolarach na ZEN i w drugą stronę, bo Revolut usunął polskie konta, jednak z tego co widzę, konto w ZEN w dolarach nie ma polskiego IBAN, i jest traktowany przelew jako międzynarodowy co oczywiście kosztuje. Kiedyś w revolut dokonywałam przelewu w euro czy też dolarach na konto Citibanku i z Citi banku na revolut i nie było żadnych kosztów, myślałam, że tak samo jest w ZEN, skoro pisaliście o tym że konta są w Polsce więc jak to jest???
  Jak mam dokonać przelewu dolarów z mojego banku w Polsce na Zen i ZEN do banku, bez ponoszenia za to opłat??
  • Moniaki.pl - Magda pisze:
   Jolanta, ale z polskim numerem IBAN Revolut oferował tylko i wyłącznie konta w złotówkach. Kiedyś w każdym planie w Revolucie był przynajmniej jeden przelew międzynarodowy za darmo, może o to Ci chodzi i w ten sposób przelewałaś. Nie wiem jak przelewałaś z Citibanku dolary bez opłat. Przy euro były to pewnie przelewy SEPA, które obecnie są w większości banków darmowe. Konta w innych walutach niż złotówki nigdy polskich numerów IBAN nie miały z tego co pamiętam. Sam Revolut podczas wprowadzania i zamykania tych kont informował o kontach w złotówkach – tu kawałek maila, który dostałam w momencie, kiedy Revolut polskie IBANY wprowadzał:
   „Dane Twojego lokalnego konta PLN 🇵🇱
   Cześć, Magda!
   Wspaniała wiadomość!
   Czy wiesz, że możesz łatwo zasilać swoje konto Revolut, używając numeru lokalnego konta w PLN — a nie tylko za pomocą karty debetowej?”
   W artykule na temat ZEN w żadnym miejscu nie napisałam, że numery kont walutowych są z polskim IBANem: „Konta w euro, złotówce i funcie mają swoje własne, lokalne numery IBAN do przelewów lokalnych. Czyli konto złotówkowe posiada polski IBAN w polskim banku – w tym przypadku ZEN współpracuje z Alior Bankiem. Jeśli chcesz przelać złotówki z polskiego banku w złotówkach, robisz zwykły przelew na konto z polskim IBAN.
   Pozostałe konta mają jeden „zbiorczy” IBAN, nazywany globalnym. W tym przypadku musisz zrobić przelew międzynarodowy na ten numer konta, czyli przelew SWIFT. ZEN automatycznie rozpozna walutę, w jakiej dokonujesz przelewu i zaksięguje go na odpowiednim koncie.”

   ZEN możesz doładować kartą jeśli masz ją do konta w banku w USD. W podstawowym pakiecie masz jeden przelew międzynarodowy w opcji SHA w miesiącu za darmo, ale koszty banków pośredniczących są nieznane i mogą być spore. Przelew w opcji OUR to 10 euro, ale tu masz pewność że nic więcej nie zostanie naliczone. Innego sposobu nie znam.
  • Lukasz pisze:
   Jest listopad, pare dni temu zalozylem konto i Wasz kod działa
  • Moniaki.pl - Magda pisze:
   Nasz kod będzie działać jeszcze przynajmniej do maja 2023 🙂 Jeśli zakończy się promocja, to wtedy na pewno zaktualizujemy artykuł. Ale nie mamy jeszcze listopada, tylko wrzesień 😉
 42. Denis pisze:
  Witam.
  Czy pieniądze wpłacane do ZEN są chronione przez jakiś fundusz gwarancyjny, a jeżeli tak, na jaką kwotę. Szczególnie jeśli chodzi o środki wpłacane nie na polskie konto, zresztą, czy środki wpłacane na polskie konto na pewno są na nim przechowywane?
  • Moniaki.pl - Magda pisze:
   Denis, ZEN nie jest bankiem i środki zgromadzone na kontach nie podlegają ochronie przez fundusze gwarancyjne – tak samo jak to było wcześniej z Revolutem. ZEN nie korzysta ze środków klientów, nie obraca nimi, nie udziela pożyczek i nie inwestuje powierzonych pieniędzy – są one dostępne cały czas na koncie.
 43. Panagiotis pisze:
  Hello,

  I have opened a bank account with zen today. I have a virtual card instead of physical and i used also the promo. With the virtual card i will still have only 120 days and after this i need to pay for the card?

  What if i don’t want the physical card. With the virtual will i have a free account or not? As i need the account only for online transactions and cashback.
  Thanks,
  Panagiotis

 44. Panagiotis pisze:
  Hello,

  I have opened a bank account with zen today. I have a virtual card instead of physical and i used also the promo. With the virtual card i will still have only 120 days and after this i need to pay for the card?

  What if i don’t want the physical card. With the virtual will i have a free account or not? As i need the account only for online transactions and cashback.
  Thanks,
  Panagiotis

  • Moniaki.pl - Magda pisze:
   Hello.
   With our promo code You have 120 days free. After this period You will pay for the account, not a card. Whether you order a physical card or not – You will pay, 0,99 eur (Gold) or 4,99 eur (Platinium).
 45. Barbara pisze:
  Założyłam konto, ustalając kod dostępu, teraz nie mogę się zalogować, a przy zmianie kodu dostępu, wpisuje raz kod, potem jest potwierdzenie przy powtórnym wpisaniu takiego samego kodu, pojawia się napis za dużo prób
 46. Barbara pisze:
  Napisałam, powiedzieli, że zablokowali konto, ciekawe jak długo będą odblokowywać?
 47. Karo pisze:
  Korzystał ktoś z karty wirtualnej bez zamawiania karty fizycznej?
  Zapytałam na czacie czy konieczne jest posiadanie karty fizycznej aby dokonywać płatności tylko wirtualną – odpowiedziano mi że nie. Natomiast dodając kartę fizyczną do Google Pay w warunkach jest zapis o tym, że aby karta wirtualna działała musi być aktywna karta fizyczna. To jak w końcu jest?
  • Moniaki.pl - Magda pisze:
   Moim zdaniem nie ma przeszkód. Spróbuj ją dodać po prostu przez apkę ZEN.
 48. Grześ pisze:
  Jest możliwość abym zrobił przelew złotówkowy z Polski do Polski w którym nadawcą będę ja, tzn. moje dane którymi posłużyłem się do rejestracji konta?
  Próbowałem przejść proces weryfikacji konta bankowego do zwrotów na Allegro i wynik negatywny. Wcale mnie to nie dziwi, bowiem przelew 1,01 zł na konto Allegro wpłynął od UAB Zen.com Mesiniu 5 Wilno i nie z konta które mam przypisane.
  Da się zrobić taki przelew który wypłynie z numeru konta mnie przypisanego i w którym będę nadawcą?
  • Grześ pisze:
   Na w/w pytanie otrzymałem odpowiedź z ZEN w treści:
   „W ZEN nie masz możliwości zlecenia przelewu tak, aby Twoje dane były widoczne u odbiorcy, dlatego też zweryfikowanie konta jest niemożliwe.”

   Dopytam przy okazji czy zna ktoś miejsce w którym można takie konto otworzyć?
   Swego czasu było to możliwe w Revolut…

  • Moniaki.pl - Magda pisze:
   Wybacz Grześ, Twój komentarz gdzieś się zakopał i nie widziałam go. Tak jak ZEN Ci powiedziało, nie da się tego zrobić w ten sposób, by były na przelewie Twoje dane – ZEN niejako „użycza” Ci konto w złotówkach, ale jego właścicielem jest ZEN, nie Ty. A zwykłe konto bankowe?
 49. Grześ pisze:
  Z uwagi na zajęcie komornicze z zwykłego konta żaden będzie pożytek.
  • Moniaki.pl - Magda pisze:
   A gdyby podać nr konta w euro na Revolucie? Chyba że Allegro dopuszcza tylko konta w złotówkach.
 50. Grześ pisze:
  Nie wiem czy tak da radę, bowiem trzeba by wycelować w weryfikacyjną kwotę 1,01 zł i nie wiem jak Allegro realizuje wypłaty na konta walutowe, a z drugiej strony co miesiąc rozliczam się, tzn. wpłacam prowizję na konto Allegro. Zawsze rozliczałem się w złotówkach…
 51. Małgosia pisze:
  Czy to prawda że jeśli w danym miesiącu nie skorzystam wcale z ZEN, nie poniosę miesięcznej opłaty? Czy dotyczy to obu planów?

  Co w sytuacji jeśli dokonam zakupu z przedłużeniem gwarancji o rok, po czym zrezygnuje z planu lub całkowicie zrezygnuje z ZEN, „ubezpieczenie od AXA” pozostaje i obowiązuje, czy aby tak było muszę co miesiąc opłacać plan bo inaczej rozszerzona gwarancja przepada?

  Czy można odsubskrybować plan i nie płacić, z czym to się wiąże, konto po jakimś czasie zamknie się automatycznie? Czy mogę w każdej chwili powrócić do subskrypcji?

  W jaki sposób można całkowicie usunąć konto ZEN?

  Jaka firma kurierska dostarcza kartę plastikową?

  • Moniaki.pl - Magda pisze:
   Nie wiem skąd takie informacje, ja mam inne, opłata normalnie się pobiera.
   W przypadku rezygnacji lub zawieszenia planu gwarancja przepada – warunkiem jest aktywna karta, którą dokonano zakupu.
   Można odsubskrybować plan, wtedy opłata się nie nalicza i w każdym momencie można wrócić do subskrybcji. Nie ma limitu czasowego.
   Pisząc na czacie w aplikacji.
   Nie mam pojęcia. Swojej karty nie odbierałam osobiście.
 52. Robert pisze:
  Witam .Mam pytanie odnosnie przelewow od pracodawcy w polsce czy jesli przeleje je na konto ZEN komornik polski ma prawo je zajac i czy mozna normalnie operowac karta przy zakupach w polsce
  • Moniaki.pl - Magda pisze:
   Komornik nie zajmie konta w ZEN, ponieważ konto to nie należy formalnie do Ciebie – ZEN Ci je udostępnia, ale to ZEN jest właścicielem. Kartą możesz normalnie płacić bez problemu.
 53. Kamil pisze:
  Jeśli odsubskrybuje plan na chociażby miesiąc, stracę przyznaną rozszerzoną gwarancję? Muszę opłacać plan w trybie ciągłym, bez przerw? Czy po miesięcznej luce mogę wrócić do subskrypcji a rozszerz. gw. nadal będzie obowiązywać?
 54. Mieszko pisze:
  Czy na zrzutka. Pl można podać konto ZEN – jako konto na które wpływają środki
  • Moniaki.pl - Magda pisze:
   Nie mam pojęcia, trzeba sprawdzić regulamin portalu. Konto ZEN nie należy stricte do Ciebie i robiąc z niego przelew nie podstawią się Twoje dane, może to je wyklucza.
 55. Robert pisze:
  Cześć.
  Czy Zen ma coś takiego jak Revolut Junior?
 56. Maciej pisze:
  Mam pytanie czy kartami wirtualnymi mogę płacić za zakupy w Polsce czy tylko kartą fizyczną jak przyjdzie? I jak np chcę zrobić przelew z zen na konto w Polsce to to są te lokalne przelewy?
  • Moniaki.pl - Magda pisze:
   A dlaczego miałbyś nie móc zapłacić kartą wirtualną w Polsce? 🙂 Z konta w złotówkach klikasz przelew i przelew bankowy.
 57. Piotr 42 pisze:
  A jeśli ktoś chce np.dokonać wpłaty przelewem z polskiego banku (np.Mbank) na polski numer konta ZEN to co musi wpisać w danych przelewu? Moje dane użytkownika czy dane ZEN ?
 58. Tomek pisze:
  Mam dwa pytania:

  1. Czy karta fizyczna przychodzi sama, czy jakoś trzeba o nią poprosić?

  2. Jak się realizuje cashback? Nie za bardzo rozumiem tego. Generuje się link i co potem? Niestety próbuje wygenerować link do Booking ponieważ wiem że będę płacił za 2 tygodnie sporą sumę ale niestety jest jakiś błąd i link nie chce się wygenerować. Ale załóżmy że już będzie. I co wtedy?

  • Moniaki.pl - Magda pisze:
   W artykule w akapicie „Jak założyć ZEN” jest opisane dokładnie, gdzie i na jakim etapie zamawia się kartę.
   Cashback realizuje się w ten sposób, że z aplikacji wchodzi się do wybranej oferty, na przykład Booking i z tej strony (nie na przykład z aplikacji mobilnej bookingu na telefonie) składa się zamówienie i opłaca kartą ZEN. Możesz wybrać idź do sklepu albo wygenerować link i wysłać sobie na przykład na maila i wejść na stronę przez komputer. Jeśli nie działa na telefonie spróbuj opcji z wysłaniem linku.
  • Robert pisze:
   Odradzam całkowicie ZENBez podania przyczyny zablokowali mi środki na koncie(nie łamałem ich regulaminu ),zablokowali mi konto, i…nic nie można zrobić!Po prostu mnie okradli!Nie słuchaj opłacanych przez ZEN pozytywnych reklam!
 59. Mariusz pisze:
  Niestety ale ale już zmniejszają zwroty wittchen byl 10% jest 9% zooplus było 2,5% jest 1,5%
 60. Kamil pisze:
  Przelew cykliczny – czy jest taka opcja? Chodzi mi o sytuację, że na koncie w Zen, chciałbym zdefiniować cykliczny przelew np. 10go każdego miesiąca na konto w innym tradycyjnym polskim banku.
 61. Roman pisze:
  Jak się dzisiaj okazało. Zen.com ma głęboko gdzieś sowich klientów. Otrzymałem dzisiaj email z informacją, że obecny nr IBAN w PLN jest ostatnim dniem jego funkcjonowania i podają nowy nr IBAN (przeszli z Alor Banku do BNP Paribas Bank). Wszystko by nie miało znaczenia, gdyby nie fakt, że nie które przelewy na stary nr u mnie przyjdą z opóźnienie – wysyłki za popraniem i kadencja zanim poczta dokona przelewu. Przelewy się obiją a będę musiał na Poczta Polska udowadniał, że mam inny nr konta.
  Pamiętam, jak Revolut informował o wygaśnięciu IBAN w PLN w Polsce. To było chyba 3 miesiące na przód. Tutaj mamy tego samego dnia, bez bezpiecznej kadencji. To świadczy o usłudze Zen.com Weście to pod uwagę przy zakładaniu konta. Mogą Was jeszcze czymś zaskoczyć .
  • Moniaki.pl - Magda pisze:
   Roman, to prawda, moim zdaniem ZEN powinien o tym fakcie poinformować wcześniej, szczególnie że na pewno o tej zmianie wiedzieli i nie wydarzyła się ona z dnia na dzień. Z maila wynika, że od 28 stycznia przelewy będą cofane – mam nadzieję że to wystarczy, by Twoje zostały zaksięgowane poprawnie.
 62. Barbara pisze:
  Jestem laikiem w systemach płatności. Słyszałam o ZEN ale trochę się obawiam bo są krótko na rynku. Takie artykuły jak te napewno mnie przekonują ale czy może jakas osoba indywidualna mi coś doradzić?
 63. Barbara pisze:
  Jestem laikiem w systemach płatności. Słyszałam o ZEN ale trochę się obawiam bo są krótko na rynku. Takie artykuły jak te napewno mnie przekonują ale czy może jakas osoba indywidualna mi coś doradzić?
  • Moniaki.pl - Magda pisze:
   Barbara, my możemy, ale jak rozumiem, wolałabyś opinię kogoś niezwiązanego ze stroną 🙂 Napisz swoje pytania w komentarzu, myślę, że czytelnicy pomogą również 🙂
  • Mariusz pisze:
   Ja też jestem laikiem. Za wiele Pani Barbaro nie powiem oprócz tego, że korzystam od kilku miesięcy i wszystko działa sprawnie, a płatności szybko przechodzą 😛 Może ktoś bardziej konkretny???
 64. Anna Ś. pisze:
  Od niedawna używam Zen przy prowadzeniu małej firmy i świetnie mi się sprawdza. Lepiej niż inne, bardziej nagłaśniane bramki płatności. Koszty wychodzą nisko. Fajnie też, że jest opcja darmowego przetestowania.
 65. Anna Ś. pisze:
  Od niedawna używam Zen przy prowadzeniu małej firmy i świetnie mi się sprawdza. Lepiej niż inne, bardziej nagłaśniane bramki płatności. Koszty wychodzą nisko. Fajnie też, że jest opcja darmowego przetestowania.
 66. Barbara pisze:
  Dzień dobry, mam pytanie dotyczące płatnością kartą zbliżeniowo. Dziś odrzuciło mi płatność, pomimo, że są środki na koncie. Wykonywałam już płatności w innych sklepach i nie było problemu. Czy może czasem trzeba włożyć kartę do czytnika, a nie płacić zbliżeniowo.
 67. Barbara pisze:
  Dzień dobry, mam pytanie dotyczące płatnością kartą zbliżeniowo. Dziś odrzuciło mi płatność, pomimo, że są środki na koncie. Wykonywałam już płatności w innych sklepach i nie było problemu. Czy może czasem trzeba włożyć kartę do czytnika, a nie płacić zbliżeniowo.
  • Moniaki.pl - Magda pisze:
   A czy dzienne limity nie zostały przekroczone? Z tego co wiem, ZEN nie ma limitu płatności zbliżeniowych. Mógł to być również błąd terminala, ostatnio na stacji nie udało mi się zapłacić żadną kartą, ani zbliżeniowo ani normalnie.
 68. Urszula pisze:
  dlaczego zostały zmienione nr kont
  • Moniaki.pl - Magda pisze:
   Niestety ZEN mnie nie informuje o swoich decyzjach. Mogę się jedynie domyślać, że BNP zaproponowało lepsze warunki prowadzenia kont.
 69. Daral pisze:
  Witam. Mam kilka pytań.
  1. Płacę kartą za granicą – bez prowizji ?
  2. Wymieniam Złotówki na Euro i chce euro w jakiś najtańszy sposób wypłacić z konta ZEN – jak ?
  3. Macie jakiś inny sposób- najtańszy – aby wypłacić euro w Polsce ? Jakiś inny bank, inne konto ?
  • Moniaki.pl - Magda pisze:
   Witam.
   Płacisz kartą bez prowizji, chyba że przekroczysz limit miesięczny.
   Wysyłasz euro na konto walutowe w polskim banku przelewem sepa, 2 w miesiącu masz za darmo w podstawowym planie. Musisz wybrać bank, który ma najlepiej darmowe konto walutowe oraz darmowe wypłaty euro z kasy – i tu uwaga, że każdy bank ma inne limity dziennych wypłat waluty, zazwyczaj dość niskie. Więc większą kwotę będziesz musiał zamówić wcześniej w banku.
 70. Daral pisze:
  Dziękuje Magda za odp.
  Jaki Bank jest najlepszy wg. Ciebie ?
  • Moniaki.pl - Magda pisze:
   Powiem szczerze że nie orientuję się obecnie w ofercie kont walutowych w bankach. Ja bym przede wszystkim sprawdziła, jak wygląda oferta w moim podstawowym banku, czy mają darmowe prowadzenie konta i darmowe wypłaty gotówki.
 71. Magdalena pisze:
  Można zasilać konto ZEN za pomoca moneysend w żabkach walutą PLN na pewno, a czy można tym sposobem inną walutą np. USD lub EURO ?
 72. Daral pisze:
  Zasilenie konta w ZEN nie jest problemem. Bardziej chodzi mi do którego banku polskiego można przelać te wymieniony USD czy EURO i potem je jakoś wyciagnąc fizycznie. Bez opłat.
 73. Daral pisze:
  Chyba znalazłem – Kantor walutowy ALIOR
  Przelanie USD na rachunek w USD w kantorze – 0 zł
  Założenie Konta w Kantorze – 0 zł ( karta 0 zł )
  Wypłata USD w banku ( ALIOR ) – 0 zł.
  • Moniaki.pl - Magda pisze:
   Daral, tylko weź pod uwagę opłaty za sam przelew. Euro to SEPA, więc masz te 2 darmowe a kolejne 0,10 euro. A w USD to SWIFT i tam jest taki problem, że 1 w miesiącu w opcji SHA jest za darmo, ale tam będą występować opłaty banków pośredniczących (nie ZEN), i ich nie jesteś w stanie przewidzieć. A opcja OUR to 10 euro, i tam już tych opłat po drodze nie będzie.
 74. Daral pisze:
  A ile kosztuje 3 przelew SEPA w m-cu ?
 75. MARCIN pisze:
  WITAM SERDECZNIE.Potrzebuję konta walutowego do 2 pożyczek ,obie to ok 10000 euro jedna.z banków CPA I BARCLAIS BANK , co było by najlepiej założyć ?
  ZEN CZY VIVID? ZEN ODRADZAJĄ MI W CPA BANK
 76. MARCIN pisze:
  WITAM SERDECZNIE.Potrzebuję konta walutowego do 2 pożyczek ,obie to ok 10000 euro jedna.z banków CPA I BARCLAIS BANK , co było by najlepiej założyć ?
  ZEN CZY VIVID? ZEN ODRADZAJĄ MI W CPA BANK
  • Moniaki.pl - Magda pisze:
   Marcin, a dlaczego odradzają ZEN? Tak pytam z ciekawości. Z Vivid, o ile nic się nie zmieniło był ten problem, że jego dało się doładować tylko w euro, nie było opcji doładowania w złotówkach. Więc i tak trzeba było wymieniać gdzież złotówki na euro i dopiero doładowywać. My na przykład korzystaliśmy w ten sposób że doładowywaliśmy Revoluta w złotówkach (wtedy jeszcze nie było ZEN), wymienialiśmy na euro i wysyłaliśmy na Vivid.
 77. MARCIN pisze:
  Bank CPA odradza ,nie wiem dlaczego,może że polski?
  Barclays mi przeleje w funtach a CPA w euro, co mi pani doradzi?
  • Moniaki.pl - Magda pisze:
   Tak naprawdę zależy od tego, co chcesz dalej z tym robić. Czy chcesz wymienić całość na złotówki, czy też będziesz korzystał w walucie. Czy chcesz wypłacać z bankomatu, czy tylko płacić kartą. Czy mówiąc do obsługi pożyczek masz na myśli tylko otrzymanie tych środków z banków i ich pobranie, czy też zamierzasz z tego konta (ZEN, Revolut czy też Vivid) spłacać te kredyty. Mam na mało informacji, żeby udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Tutaj porównywałam plany ZEN i Revolut, ważne są limity wymiany i doładowań, warto sobie spojrzeć: https://moniaki.pl/zen-vs-revolut-porownanie-planow-co-wybrac/
 78. Alicja pisze:
  Hej, proszę o informacje, czy prócz płatności kartą ZEN za telefon, muszę coś jeszcze dodatkowo robić aby otrzymać przedłużoną gwarancję o rok? Pisać coś do nich na czacie, coś gdzieś zgłaszać, klikać, czy wystarczy sama płatność ich kartą i gwarancja „jest”? Da się jakoś sprawdzić czy jest przyznana?
 79. Remigiusz pisze:
  Witam. Podczas proby założenia konta firmowego aplikacja pomimo iż automatycznie pobrała dane dotyczące siedziby firmy na podstawie nip nie pozwala przejść dalej. Zatrzymuje sie na zakładce adres firmy. Wskazuję że miejsce prowadzenia działalności jest takie samo jak adres siedziby i nie mogę przejść do dalszego etapu. Co robic? PIN do aplikacji nam juz założony. Pozdrawiam Remigiusz
  • Moniaki.pl - Magda pisze:
   Spróbuj napisać na czacie w aplikacji o pomoc. Niestety to pewnie jest błąd w samej aplikacji i niewiele tu można zdziałać bez pomocy „od środka”.
 80. Pawel pisze:
  Kochani chce zalozyc sobie zen nie posiadam zadnego konta w banku bo komornik zaraz by mi zablokowal, jak moge doladowac sobie konto w Zen czy moge wplacic na poczcie a jezeli tak to co w tytule przlewu wpisac?? I po jakim czasie jak wplace w zabce to kasa bedzie na koncie i druga sprawa jak to jest z wyplata wygranych w lotto. Pl badz totalcasino
 81. Pawel pisze:
  Kochani chce zalozyc sobie zen nie posiadam zadnego konta w banku bo komornik zaraz by mi zablokowal, jak moge doladowac sobie konto w Zen czy moge wplacic na poczcie a jezeli tak to co w tytule przlewu wpisac?? I po jakim czasie jak wplace w zabce to kasa bedzie na koncie i druga sprawa jak to jest z wyplata wygranych w lotto. Pl badz totalcasino
  • Moniaki.pl - Magda pisze:
   Paweł, w artykule jest akapit dotyczący wpłaty gotówki w Żabce. Na poczcie też pewnie wpłacisz, jako przelew, a co podasz w tytule – nie ma znaczenia. Niestety, nie wiem jak jest w przypadku wygranych, nie przytrafiła mi się taka sytuacja niestety. Być może konto musi być imienne, by wypłacili środki – konto w ZEN należy do ZEN, jeśli robiłbyś z niego przelew to jako zleceniodawca widnieje ZEN, nie Ty.
 82. Marek pisze:
  Witam czy pracodawca może przelewać wypłatę na konto ZEN ,czy musi coś wpisywać w tytule przelewu czy wystarczy podać nr. konta i czy poniesie jakieś koszty przy przelewie i do jakiej kwoty w miesiącu.
  • Moniaki.pl - Magda pisze:
   Może jak najbardziej przelewać wynagrodzenie. W tytule to samo, co w zwykłym przelewie wynagrodzenia, czyli coś w rodzaju wynagrodzenie za … Trudno mi się odnieść do kosztów, ponieważ, po pierwsze, nie wiem o pracodawcę z jakiego kraju chodzi i w jakiej walucie ma być przelew, a po drugie to zależy tylko i wyłącznie od cennika konta firmowego pracodawcy.
 83. marek pisze:
  Dzięki bardzo przelewy będą w zł od pracodawcy w polsce
  • Moniaki.pl - Magda pisze:
   Ze strony ZEN opłaty na pewno nie ma. A pracodawca to jak już ma ustalone ze swoim bankiem. Przelew na konto w zł na ZEN nie różni się niczym, od przelewu do każdego banku w Polsce.
 84. marek pisze:
  Dzięki bardzo przelewy będą w zł pracodawca polski
 85. Krzysztof pisze:
  Witam
  Jeżeli robię przelew na moje konto Zen,wpisuje Mój numer konta Zen a dane wpisuję moje?
 86. Darek pisze:
  Witam mam pytanie bo nie znalazlem albo przeoczylem. czy mozna wplacic pieniadze normalnie na poczcie
  • Moniaki.pl - Magda pisze:
   Z tego co wiem, na poczcie da się wpłacić pieniądze do każdego banku. To kwestia opłaty i czasu. Nie do końca tylko rozumiem, po co, skoro można zrobić to szybko i za darmo przez przelew albo w Żabce.
 87. Kuba pisze:
  Czy da się podpiąć zen do wypłat allegro? Czy przechodzi weryfikacje przelewy24? Tzn czy jak robię przelew na 1.01zl weryfikacyjny to przychodzi on z tego samego nr konta który mam przypisany w zen? Przykładowo dipocket nie ogarnia
 88. Kuba pisze:
  Czy da się podpiąć zen do wypłat allegro? Czy przechodzi weryfikacje przelewy24? Tzn czy jak robię przelew na 1.01zl weryfikacyjny to przychodzi on z tego samego nr konta który mam przypisany w zen? Przykładowo dipocket nie ogarnia
 89. Kuba pisze:
  Cyt:” aweł, w artykule jest akapit dotyczący wpłaty gotówki w Żabce. Na poczcie też pewnie wpłacisz, jako przelew, a co podasz w tytule – nie ma znaczenia. Niestety, nie wiem jak jest w przypadku wygranych, nie przytrafiła mi się taka sytuacja niestety. Być może konto musi być imienne, by wypłacili środki – konto w ZEN należy do ZEN, jeśli robiłbyś z niego przelew to jako zleceniodawca widnieje ZEN, nie Ty.” no a w revolucie widnieje się jako właściciel konta…no i już się weryfikacji nie przechodzi….słabo…revolut lepszy
 90. Leon pisze:
  Niestety ale od kilkunastu dni są problemy z rejestracją konta w ZEN, na koniec pokazuje się komunikat o weryfikacji ręcznej i z tego co widzę na innych stronach w komentarzach ludzie piszą że czekają tydzień i dłużej na aktywację i że na e-maile nikt nie odpisuje.
  • Moniaki.pl - Magda pisze:
   Leon, faktycznie, weszłam teraz w czat w aplikacji i jestem 255 w kolejce, gdzie zawsze łączyło mnie natychmiastowo i bez problemów. Spróbuję się dowiedzieć, co jest przyczyną, bo żadnych informacji nie odstaliśmy o problemach.
 91. Piotr pisze:
  ZEN to sciema, typowy SCAM, zatrzymuja przelane srodki. Robisz przelew a potem nie widzisz srodkow na koncie. Nie podlegaja pod KNF. Nie uzywajcie aplikacji !!!
  • Moniaki.pl - Magda pisze:
   Piotr, nie wiem z jakiego powodu zostały zatrzymane Twoje środki. Wśród naszych czytelników mamy wielu użytkowników ZEN, i nikt do tej pory się nie skarżył. Taka sytuacja może przydarzyć się wszędzie, na przykład na Revolucie ludzie nagminnie narzekają na blokady.
  • Piotr pisze:
   Przepraszam , ale nie lubie mataczenia pt “a sasiad tez ukradł” – nie zatrzymuja tylko przelałem i nie ma – to zasadnicza roznica. Nawet nie sa widoczne na koncie. SCAM – nie korzystajcie z ZEN . Moj komentarz to nie artukuł sponsorowany 😉
  • Moniaki.pl - Magda pisze:
   Piotr, a co w tym przypadku na to ZEN odpowiedziało? Bo rozumiem, że w tej sytuacji napisałeś do nich. Revoluta też mamy opisanego, i to nawet kilka artykułów, żeby nie było 🙂
 92. Bartłomiej pisze:
  Witam, czy jest możliwość przelewania wynagrodzenia z pracy na konto ZEN. Szykują się u mnie spore problemy /syndyk/ i chciałbym żeby zakład pracy przelewał mi kasę na to konto. Czy jest to jakiś problem? Czy muszę podać pracodawcy, że to nie jest normalane konto w banku? Czy zakład musi wspisywać jakies dodatkowe dane w przelewie? Czy to konto jest widoczne w OGNIVO?
  • Moniaki.pl - Magda pisze:
   Można, dlaczego nie. Podajesz nr konta i swoje dane i to wszystko. Z tego, co wiem, konta nie są widoczne w OGNIVO. W ZEN to nie Ty jesteś właścicielem konta, tylko ZEN (dlatego przelewy wychodzące z ZEN nie będą opatrzone Twoimi danymi, tylko nazwą ZEN i ich adresem).
 93. Grzegorz pisze:
  Czy konto w ZEN może być kontrolowane przez US ?
 94. Grzegorz pisze:
  Fakt ,że skasowaliście mój poprzedni komentarz z linkiem do komentarzy oskarżających ZEN o oszustwa jest bardzo wymowny, jednak nie zdecyduję się na współpracę , zbyt duże ryzyko
  • Moniaki.pl - Magda pisze:
   Grzegorz, nic nie skasowałam. Komentarze z linkami zawsze zatwierdzamy ręcznie. Szczerze – nie zamierzam w niego klikać, tak jak nie klikam w żadne linki nieznanego pochodzenia. Nie wiem, co tam jest. Jeśli chcesz, skopiuj komentarze, a nie wklejaj linki.
  • Grzegorz pisze:
   Znikajace pieniadze
   Korzystam z Zen od roku, przez jakies 10 misiecy mozna powiedziec ze bylem zadowolony. Ostatnio jednak moja opinia zmienial sie ze wzgledu na znikajace pieniadze. Wykonalem przelew, ktory zszedl z konta ale na konto docelowe juz nie doszedl. Kolejny raz zrobilem znow przelew wyskoczyl wewnetrzny blad serwera, i pieniadze zniknely i nie jest to nigdzie widoczne… czas oczekiwania na czacie to od 100 do 450 osob. Brak slow! Czas na zmiane.
  • Grzegorz pisze:
   Bardzo NIE POLECAM !!!!
   Bardzo NIE POLECAM !!!!
   Zonda proponuje Zen jako super sposób na przelew NATYCHMIASTOWY.
   Wysłałam pieniądze z Zen na Zondę 1 maja o 14:13 a jest 4 maja 9:41 i jeszcze nie doszło !!!!
   Kontakt z obsługą Zen jest tylko przez chat i tylko przy … ciągle włączonej aplikacji a jest się w kolejce 80, 84 itd. Więc trzeba czekać przy niegasnącym ekranie telefonu przez kilka godzin, żeby dostać się na chat i uzyskać informacje…
   Po prostu brak sił…
   Ocena -5 a nawet gorzej
  • Grzegorz pisze:
   Nie polecam jesteście oszustami i tyle…
   Nie polecam jesteście oszustami i tyle w temacie
   Mam nadzieję że kiedyś ktoś was tak samo okradnie z pieniądzy jak wy ludzi
  • Grzegorz pisze:
   CZĘSTE niepoprawne transakcje Pieniądze…
   CZĘSTE niepoprawne transakcje Pieniądze znikają z konta a nie ma ich na zen. Pomoc nie interesuje nic. Nie wiadomo w ogóle do kogo to należy
  • Grzegorz pisze:
   Zerowa pomoc
   Zerowa pomoc, reklamują pomoc 24/h, a nawet w 40h nie odpowiedzą. Pieniądze z transakcji „zaginęły” i chyba nie mogą im się odnaleźć mimo podaniu wszystkich potrzebnych informacji:).
  • Grzegorz pisze:
   Zrobili ze mnie oszusta
   Założyłam konto w grudniu, początkowo w porządku ale dziś przykra sytuacja. Zostałam zablokowana bo naruszyłam zasady ale jakie to tajemnica. Wysłałam na konto prawie 2200 i nie wiem czy dotarły czy odzyskam, dla ZEN zostałam oszustem, nie wiem czy pieniądze wpłynęły czy nie wygląda na to ze wszystko przepadło. Prawdopodobnie skończy się to w prokuraturze. Nigdy więcej takich instytucji. Nigdy!

   No cóż piękna odpowiedź ale pieniędzy do tej pory nie odzyskałam. Więc zdania nie zmienię. Zostałam oszukana. Potrzebuje moje pieniądze a ZEN je przetrzymuje bezprawnie.

   No cóż minęło kilka kolejnych dni i po pustych słowach ZEN ze niezwłocznie zwracają pozostał niesmak bo niestety dalej uzurpują sobie prawo do przetrzymywania moich pieniędzy. Złożyłam wnioski o zwrot … cisza. Zwykli oszuści!!!!

  • Grzegorz pisze:
   Ta firma to oszuści
   Ta firma to oszuści. Zleciłem przelew, nie zrealizowali go ale pobrali opłatę 49 zł. Po zgłoszeniu sytuacji chcą zwrócić połowę opłaty. Za co mam płacić połowę oplaty?! Za to że nie potrafią zrobic przelewu?! Konsultanci w bok nie potrafią nawet czytać ze zrozumieniem. Zen to oszuści.
  • Grzegorz pisze:
   Z rzeczy pozytywnych
   Z rzeczy pozytywnych – polecane przez Pana Roberta Makłowicza.
   Z rzeczy negatywnych – cała reszta. Przed skorzystaniem z usług ZEN polecam każdemu zapoznanie się z negatywnymi opiniami – ja wybrałem ZEN skuszony tymi pozytywnymi i bardzo żałuję.
   Serdecznie NIE polecam! 1 marca wysłałem przelew, aby doładować konto – pieniędzy nie ma do dzisiaj. Jedyna pomoc, jaką uzyskałem ze „wsparcia ZEN” to sugestia skontaktowania się z moim bankiem. Pieniędzy w moim banku już nie ma, bo zgodnie z dyspozycją przelewu zostały wysłane w dniu 1 marca. Do tego dnia w normalnych realiach powinny już dawno dotrzeć na konto, ale w przypadku konta ZEN dziwnym trafem pieniądze nie dotarły do dzisiaj, pomimo upływu tygodnia.
   Wisienką na torcie jest sposób funkcjonowania „wsparcia ZEN”. Do czatu wsparcia nie da się wrócić, a dla użytkownika wiadomości znikają bezpowrotnie (chyba, że wykona zawczasu screenshoty) – jest to z pewnością wygodne z punktu widzenia „wspierających” ale dla użytkownika to już tak niebardzo.
 95. Grzegorz pisze:
  Jest tego sporo więcej ,zapraszam na stronę pl.trustpilot.com
  • Bartek pisze:
   Odnośnie dodatkowych opłat za wypłaty w bankomatach, DCC itp. Piszecie że z banku odpisują że to nie ich opłaty itp i że zrzucają na drzewo.
   Ja parę lat temu miałem sytuację taką, że płaciłem akurat kartą aliora kantoru, nie miałem koron więc płaciłem z konta USD albo euro już nie pamiętam musiałbym sprawdzić. Ale do czego zmierzam… Płatność była na kwotę w przeliczeniu ok 1200 zł. Okazało się że pobrali ok 160 zł dodatkowej opłaty. Zareklamowałem odrzucili, właśnie pisząc że to operator usługi płatności z tej strony gdzie płaciłem pobrał i oni nie mają na to wpływu. Dziwne gdyż po tym jak złożyłem odwołanie od tej decyzji 160 zł grzecznie oddali… To co oddali by nie swoje, wątpię, także warto jak wszędzie nie tylko składać reklamacje, ale też min jedno odwołanie
  • Moniaki.pl - Magda pisze:
   Mam wrażenie, że Twój przypadek to było coś innego niż DCC. DCC to by było w takim przypadku, gdyby terminal zapytał Cię, czy chcesz zapłacić w lokalnej walucie (korony) czy w walucie Twojego kraju (złotówki). Aczkolwiek nie znam dokładnie sytuacji i się nie będę upierać 🙂 Zresztą, zawsze powtarzam, że reklamacja nigdy nikomu nie zaszkodziła – przecież nic na tym się nie straci, można tylko ewentualnie zyskać 🙂
 96. marek pisze:
  Witam w jaki sposób można wykorzystać zgromadzone środki na cashbaku
  • Moniaki.pl - Magda pisze:
   Tak jak zwykłe środki 🙂 Płacić kartą, zrobić przelew, co chcesz 🙂
 97. Tomek pisze:
  Uwaga !!!!!!!!
  Czytaj w internecie o blokadzie kont ZEN !!!!!!!!!
  • Moniaki.pl - Magda pisze:
   Co dokładnie masz na myśli? Czy Twoje konto zostało zablokowane?
 98. Sławek pisze:
  Fajny i bardzo przydatny artykuł. Testuję ZEN od około miesiąca. Oczywiście skorzystałem z promocji i mam 120 gratis.
  Ale wszystko ma swoje plusy i minusy. Skupię się wyłącznie na minusach, a właściwie na jednym minusie.
  ZEN dostarcza karty fizyczne za pośrednictwem firmy kurierskiej FedEx. Zamówiłem kartę, po chwili otrzymałem widomość, że karta jest w drodze. W dniu dostarczenia otrzymałem dwie wiadomości informujące, że kurier podejmie próbę dostarczenia przesyłki. Cały dzień spędziłem w domu. Nie wyszedłem nawet na pięć minut. Oczywiście ani kuriera ani choćby telefonu lub innej formy kontaktu nie było. Na drugi dzień odebrałem telefon z informacją, że ponieważ kurierowi – z mojej winy – nie udało się dostarczyć przesyłki, podjęta zostanie kolejna próba w dniu następnym. Oczywiście spędziłem na próżno kolejny dzień. To w sumie dwa dni mojego życia, całkowicie zmarnowane, których nikt mi już nie zwróci!!! Karta oczywiście po dwóch dniach wróciła do ZEN – „bo nie mogła zostać dostarczona”. Zamówiłem kolejną i jest dokładnie tak samo.
  Problem polega na tym, że ZEN nie współpracuje z innymi dostawcami. Tym samym w moim przypadku otrzymanie karty fizycznej jest niemożliwe.
  Na szczęście można posługiwać się kartą wirtualną, choć nie wszędzie działa no i oczywiście należy pilnować naładowania telefonu ;).
  • Moniaki.pl - Magda pisze:
   Dzięki Sławku za konstruktywny komentarz 🙂 W przypadku dostarczania kart jednak najbardziej niezawodna jest chyba poczta polska, bo z firmami kurierskimi jak widać bywa różnie – Ty trafiłeś akurat na słabego kuriera z tej firmy, ktoś w innym mieście narzeka na inną. Jak będziesz miał taką sytuację ponownie to po pierwszym niedostarczeniu zadzwoń na infolinię Fedexu, niech kontaktują się bezpośrednio z przełożonym. Kurierzy też mają swoje normy, z których są rozliczani. I można na nich składać reklamacje.
 99. suaveque pisze:
  Pani Magdo, w zeszłym tygodniu założyłem sobie konto na Revolucie; kilka dni potem, przeczytawszy artykuł na Waszej stronie, na Zen.com – dla porównania w najbliższej przyszłości, ze względu na pewne mankamenty tego pierwszego i skuszony półroczną promocją.
  Widzę jednak, że chyba faktycznie coś źle się dzieje w państwie Zen. Przeczytałem wszystkie tu komentarze, następnie – i nawet nie musiałem grzebać po sieci, by znaleźć niepojące informacje – felieton Jakuba Szczęsnego, z antyweb.pl, pod tytułem „Hej, ZEN.COM – dobrze się czujecie?! Co się z wami dzieje?!” Tekst jest rzeczowy, podparty screenami i raczej nie można postawić tu jakiś zarzutów o stronniczość czy złośliwość, a sam już tytuł sugeruje, że gość jest mocno zbulwersowany. I z tego, co widzę, wydaje się, że ma więcej niż rację., musz
  Dość dużo podrużuję, a ponieważ mieszkam i pracuję z granicą, i z racji tego, od czasu do czasu muszę wykonać jakiś przelew na polskie konto, pomyślałem sobie: faktycznie, po co przepłacać (w Polsce mam konto w Pekao, więc przepłacam „na bank”), albo wozić ze sobą gotówkę, itd, skoro jest alternatywa? Niestety, wydaje się, że, jak zwykle, wszystko gra, ale nie do końca.
  • Moniaki.pl - Magda pisze:
   Tak, jakiś czas temu czytelnicy zgłaszali utrudnienia na czacie. Sama to sprawdzałam i rzeczywiście tak było. Obecnie tego problemu nie widzę, przynajmniej w kwestii czatu, bo dość często z niego korzystam, jak chcę coś doprecyzować. Warto zauważyć, czego nie zrobił pan Jakub, że kumulacja pogorszonej obsługi zbiegła się w czasie z masową emigracją uchodźców z Ukrainy, którzy, przynajmniej moim zdaniem, bardzo chętnie otwierali konta w ZEN. Być może ZEN nie było przygotowane aż na tylu klientów w jednym czasie i stąd te problemy. Szczególnie, że klienci zza wschodniej granicy są klientami trudnymi, którzy słabo się znają na bankowościach i wymagają nieustannej pomocy (przynajmniej ta większość, która przychodziła do oddziałów banków). Nie jest to oficjalne stanowisko ZEN, niemniej jestem przekonana, że przynajmniej częściowo mam rację. Co do przelewów, które nie docierają: trudno mi się odnieść do sytuacji, bo nie znam wszystkich szczegółów. Jako osoba, która lata pracowała w bankach naprawdę podchodzę z dystansem do wszelkich komentarzy. Ile razy było tak, że klient przychodzi z reklamacją, bo coś sam źle zrobił, ale na pewno to wina banku to trudno policzyć. A moim osobistym hitem było to, jak klient przychodził, że mu okradziono konto, bo dał loginy i hasła albo kartę „dobremu znajomemu” lub rodzinie, i dlaczego bank nic nie zrobił?
   Nie mówię, że tak na pewno było w przypadku przelewów w ZEN, niemniej radzę przetestować samemu oba rozwiązania, Revolut i ZEN i wyrobić sobie własną opinię 🙂 Mi Revolut zalazł za skórę już dawno, do ZEN na razie nie mam o co się przyczepić oprócz tych czasowych opóźnień na czacie. Niemniej, na wypadek takich zdarzeń zawsze warto mieć dwa narzędzia i dwie karty 🙂
 100. Patryk pisze:
  W obecnych czasach powierzanie pieniędzy bankowi na Litwie to średni pomysł. Zdecydowanie lepszy jest zachodni kierunek i np. bank N26 który ma niemiecką licencję i ochronę do 100 tys. Euro.
  • Moniaki.pl - Magda pisze:
   To już jest indywidualny wybór. Ja na przykład ZEN i Revoluta traktuję jako konta/karty na wakacje lub zakupy za granicą, więc nie trzymam tam środków na stałe, tylko przelewam tyle, ile mi potrzeba w danym momencie. Więc zagrożenia nie odczuwam.
 101. suaveque pisze:
  Dziękuję za odpowiedź. Nie będę drążył dalej tego tematu, aczkowiek trochę mnie kusi, prawdę mówiąc, by polemizować 🙂 Jak mawiają niektórzy: Pożyjemy, zobaczymy!

  Korzystając z okazji, pozwolę sobie o coś zapytać. Czy, jak założyłem konto REV w Norwegii, i doładuję je z karty mojego norweskiego banku, następnie przewalutuję jakąś kwotę z NOK na PLN, to:

  – mogę, bez ponoszenia dodatkowych opłat, zrobić transfer tych złotówek na konto REV innej osoby, jeśli jej REV założony był w Polsce, czy potraktowane to będzie jak transfer zagraniczny?

  • Moniaki.pl - Magda pisze:
   Na konto Revoluta można przesyłać wszystko za darmo 🙂
 102. Maciej pisze:
  Dlaczego ZEN.com zatrzymał przelew na moje konto w wysokości 1240 PLN? Jestem osobą prywatną i takie też konto założyłem w ZEN.com skuszony ostatecznie opiniami wyczytanymi w artykule wyżej. Proszą mnie w mailu napisanym w języku angielskim (pomimo języka polskiego wybranego do obsługi aplikacji) o wyjaśnienie co to za pieniądze i na jakiej podstawie wysłane tj wymagają udokumentowania fakturą czy innym dokumentem. Odpisałem na maila zgodnie z prawdą, że to zwrot pożyczonych przeze mnie pieniędzy. Niestety brak odpowiedzi, brak również nadal pieniędzy. O co chodzi? Z czego ja mam się tłumaczyć? Czy tak będzie zawsze kiedy ja lub ktoś wyśle mi na konto zen.com pieniądze przelewem bankowym. Od około czterech lat używam Revoluta i nigdy nie zaistniała podobna sytuacja. Nie bardzo wiem co o tym myśleć, ale mam ochotę w te pędy wycofać się z tej współpracy.
  • Moniaki.pl - Magda pisze:
   Maciej, najprawdopodobniej przelew ten został zakwalifikowany przez system bądź osobę jako podejrzany, stąd prośba o udokumentowanie. Tak naprawdę każda instytucja może o taki dokument poprosić, czy to ZEN, czy Revolut czy też zwykły bank. Wynika to z tego, że są zobowiązani śledzić transakcje w oparciu o wymogi ustawy o przeciwdziałaniu praniu brudnych pieniędzy i finansowaniu terroryzmu. Do tej pory to raczej Revolut blokował przelewy, wnioskując po sporej ilości komentarzy czytelników na ten temat. Niestety, wiele w tym temacie nie można zdziałać. Niestety nie znam procedur wewnętrznych na takie przypadki, nie mam pojęcia, w jaki sposób transakcje są typowane.
 103. marek pisze:
  Witam pani Moniko dziś próbowałem zapłacić w sklepie za zakupy na głównym koncie nie miałem pokrycia transakcji byłem pewien że cashbak pokryje różnice lecz odrzuciło płatność jak można wykorzystać zgromadzone środki z cashbaku czy muszę coś zrobić w aplikacjc
  • Moniaki.pl - Magda pisze:
   Nie do końca rozumiem. Przecież naliczony cashback wraca na konto w formie pieniędzy, które powiększają saldo. Chyba, że chodzi o to, że nie miał pan wystarczających środków na koncie i dopiero po transakcji miał się naliczyć cashback? Albo może cashback jest zaksięgowany na koncie w innej walucie?
 104. Małgorzata pisze:
  Dzień dobry,

  chciałabym dowiedzieć się, czy ZEN standardowo (u wszystkich potencjalnych klientów) stosuje dodatkową weryfikację czy tylko mnie spotkało takie 'szczęście’.
  Skorzystałam z linka na Państwa stronie i założyłam konto w ZEN 13 sierpnia. Użyłam skanu prawa jazdy oraz selfie. Niestety weryfikacja automatyczna nie powiodła się i otrzymałam informację, że weryfikacja tożsamości jest w toku i zostaną poinformowana gdy się zakończy. Ten stan trwał do wczoraj (16 sierpnia) gdy skontaktowałam się z Supportem z pytaniem o co chodzi.
  Nie przedłużając, po serii maili otrzymałam poniższą prośbę o dostarczenie dodatkowych informacji. To co mnie odstręcza najbardziej to żądanie przesłania wyciągów bankowych z wpływem wynagrodzenia (w moim przypadku) lub pasków płacowych.
  Przyznam, że jestem tym zaskoczona. ZEN planowałam wykorzystywać jako opcję na wyjazdy zagraniczne a nie jako główny rachunek.
  A oto otrzymany od ZEN email:

  Potrzebujemy dodatkowych informacji
  Zadbaj z nami o bezpieczeństwo ZEN

  Cześć,
  Dziękujemy za wybranie ZEN. Mamy nadzieję, że podobają Ci się nasze funkcje i Zenefity.
  Jako instytucja finansowa, jesteśmy skupieni na tworzeniu bezpiecznego i niezawodnego ekosystemu finansowego.
  Podlegamy również wielu przepisom, których nasi użytkownicy także muszą przestrzegać. Dlatego czasami potrzebujemy lepiej poznać naszych klientów.

  Informacje o źródle pieniędzy

  Prosimy o przekazanie nam w ciągu najbliższych 7 dni następujących informacji:
  – Skąd dowiedziałeś/ łaś się o ZEN?
  – Jak planujesz korzystać z usług ZEN?
  – Czy ktoś prosił Cię o otworzenie konta ZEN lub dokonanie transakcji finansowych?

  – Czy ktoś zaproponował Ci możliwości inwestycyjne, dla których wymagane jest otwarcie konta ZEN?
  – szczegółowego opisu źródła pochodzenia środków wraz z potwierdzającymi go dokumentami (więcej informacji w poniższej tabeli).

  ŹRÓDŁO WYMAGANE DOKUMENTY*
  zatrudnienie:
  wyciągi bankowe pokazujące otrzymywanie regularnych wypłat wynagrodzenia od pracodawcy z ostatnich 3 miesięcy lub paski z wypłat z ostatnich 3 miesięcy, na których czytelnie określono nazwę pracodawcy i otrzymywaną kwotę

  wpływy z działalności gospodarczej:
  kilka ostatnio wystawionych faktur, które pokażą zakres działania firmy oraz wyciągi bankowe potwierdzające otrzymywanie tych kwot

  sprzedaż własności:
  dokumenty prawne potwierdzające sprzedaż własności oraz wyciąg bankowy potwierdzający otrzymanie tych środków

  emerytura:
  wyciąg z banku lub potwierdzenie pojedynczej transakcji wyraźnie wskazujący na otrzymywanie świadczenia lub odcinek emerytury wyraźnie wskazujący jej wysokość i częstotliwość

  *przedstawiona lista nie jest ostateczna i możemy potrzebować więcej szczegółów w celu dokończenia weryfikacji.

  To rutynowa weryfikacja. Dane, o które prosimy, są niezbędne do spełnienia przez nas wymogów prawnych i usprawnienia przetwarzania transakcji.
  Jeśli nie posiadasz żadnego dokumentu z powyższej listy lub masz pytania odnośnie tego procesu, wystarczy, że odpowiesz na tę wiadomość.

  Bezpieczeństwo naszych klientów i ich pieniędzy to nasz priorytet. Dlatego w przypadku braku odpowiedzi na powyższe instrukcje, możemy ograniczyć dostęp do aplikacji. Wszystko wyjaśnione jest w naszych Warunkach korzystania z ZEN.

  Pozdrawiamy,

  Team ZEN

  • Moniaki.pl - Magda pisze:
   Jak my zakładaliśmy w redakcji to cała procedura przebiegała bardzo szybko i niemal automatycznie. Dosłownie kilkanaście minut wystarczyło. Dlaczego użyłaś prawa jazdy? Była taka opcja do wyboru? Kiedyś można było założyć tylko na dowód, paszport lub pozwolenie na pobyt.
 105. Edyta pisze:
  Zakładała konto Zen w czwartek. Ściągnęłam aplikację, ale niestety mój dowód tożsamości i moja fota, którą wysłałam do dziś nie zostały zweryfikowane, czyli to już 6. dzień. Cały czas po otworzeniu aplikacji pojawia się info, że na weryfikację potrzebują więcej czasu. Co mam zrobić?
 106. Edyta pisze:
  Zakładała konto Zen w czwartek. Ściągnęłam aplikację, ale niestety mój dowód tożsamości i moja fota, którą wysłałam do dziś nie zostały zweryfikowane, czyli to już 6. dzień. Cały czas po otworzeniu aplikacji pojawia się info, że na weryfikację potrzebują więcej czasu. Co mam zrobić?
 107. Jan pisze:
  Dzień dobry, jak wygląda w tym momencie weryfikacja? Już tylko manulanie weryfikują czy jeszcze jest początkowo weryfikacja automatyczna po przez porównanie zdjęcia z dowodu oraz selfie przez algorytm, a dopiero później manualna na wypadek jakby nie przeszła automatyczna?
  • Jarek pisze:
   Dzisiaj założyłem konto, chciałem na podstawie Prawa Jazdy (kolorowe wyraźne zdjęcie) + selfie, ale nie przeszło weryfikacji kilkukrotnie. Zmieniłem opcję na Dowód Osobisty i zweryfikowało za pierwszym razem mimo, że zdjęcie czarno-białe i niewyraźne.
  • Moniaki.pl - Magda pisze:
   A czy tam jest w ogóle opcja dodania prawa jazdy? Masz możliwość wybrać taki dokument?
  • Bożena pisze:
   Dzień dobry Pani Magdo czy mogę założyć kartę ZEN mając upadłość konsumencką. Ktoś chce mi pomóc wpłacając miesięcznie 500 dolarów na kartę. Proszę o odpowiedź
  • Moniaki.pl - Magda pisze:
   Jeśli chodzi o komornika, to nie ma on wglądu w konta ZEN — musiałby zawnioskować o to do komornika na Litwie, gdzie jest zarejestrowana firma. Nie jesteś ich właścicielem, tylko użytkownikiem, i to nie na Ciebie jest zakładane. Myślę, że w przypadku syndyka jest podobnie.
  • Jarek pisze:
   Pani Magdo jest opcja Prawo Jazdy, mnie też zdziwiło, ale chciałem spróbować, problem ma jednak Jan, ja już nie 🙂
  • Moniaki.pl - Magda pisze:
   A to faktycznie dziwne, jak ja zakładałam, to był chyba tylko dowód i paszport.
 108. Jarek pisze:
  Proszę wyjaśnić mi łopatologicznie jak najkorzystniej przelać środki pieniężne z konta złotówkowego ZEN na konto w czeskim banku w walucie czeskich koron? Najpierw wymienić w ZEN na CZK i zrobić przelew na czeskie konto bankowe? Z góry dziękuję za odpowiedź.
  • Moniaki.pl - Magda pisze:
   Tak będzie chyba najlepiej, będziesz wiedział dokładnie, po jakim kursie zostały przewalutowane środki.
 109. Bartek pisze:
  Witam mam pytanie odnośnie karty fizycznej a dokładnie o korzystanie z tej karty tylklo w Polsce, płacenie tą kartą jest darmowe i bez limitu ?, limit jest tylko przy wybieraniu gotówki z bankomatu obecnie DO 300 euro miesięcznie czyli mogę wybierać np. 14 razy po 100zł w miesiącu i prowizji nie będzie? i jeszcze jedno pytanie będę kożystał z lokalnego konta pl. jak będę używał karty fizycznej to będzie jakieś przewalutowanie i prowizja?
  • Moniaki.pl - Magda pisze:
   Jak wpłacisz złotówki i będziesz płacił w złotówkach, to nic Ci nie policzy i nie przewalutuje. Limity dotyczą przewalutowania, doładowania i wypłat z bankomatów. I tak, możesz tak wybierać, limit jest kwotowy, nie ilościowy.
 110. Marek pisze:
  Witam serdecznie
  Mam pytanie, czy poprzez ZEN można kupować, inwestować w bitkojny. I jeszcze jedno czy za każdym razem wpłaty na konto ZEN będą wymagały udokumentowania skąd pochodzą środki (wcześniejsze wpisy osób które dostały pieniądze od osób trzecich )
  • Moniaki.pl - Magda pisze:
   ZEN współpracuje w tym zakresie nawet z giełdą Zonda, stworzyli jakiś system szybkiego zasilania konta przez ZEN (aczkolwiek do doczytania, nie zagłębiałam się w ten temat). Co do dokumentowania źródła podchodzenia środków to raczej nikt Ci nie odpowie dokładnie, gdyż każdy przypadek jest inny. Mają na to wpływ na pewno chociażby kwoty.
  • Sławek pisze:
   Ani razu nie miałem problemu z weryfikacją, przesyłałem jednorazowo po ok 1000 zł, XXX razy, do Zondy.
   Teraz doszła opcja PSC, w tej formie doładowania konta ZONDA być może coś się zmieni…
 111. Bartek pisze:
  Dziękuję Pani Moniko za odpowiedź chciałbym jeszcze zapytać o wpłatę na konto lokalne chodzi o dane które wpisujemy a dokładnie czy wpisujemy swoje imię i nazwisko czy wystyraczy jak wpiszemy ZEN
 112. Bartek pisze:
  Bardzo przepraszam Pani Magdo że pomyliłem imiona
  • Moniaki.pl - Magda pisze:
   Nic nie szkodzi, akurat dość często tak mnie nazywają tutaj 😀 Wpisuje się swoje dane, aczkolwiek pewnie jak wpisze się ZEN to też nic się nie stanie.
 113. Marcin pisze:
  Witam,

  Czy jeżeli ktoś pomylił dane odbiorcy to przelew dojdzie na konto w Zen?

 114. Gregory pisze:
  No i niestety, wszystko dobre co się dobrze kończy, ale ZEN schodzi na psy, właśnie otrzymałem maila o zmianie cennika i teraz od końca listopada, żeby mieć to co mam teraz za 0,99Euro, będe musiał płacić 30zł .
  Dziękuję dobranoc, pozamiatane, konto do zamknięcia trzeba wrócić do Revoluta, a zapowiadało się tak pięknie.
  • Moniaki.pl - Magda pisze:
   Grzesiek, niestety, cennik zmienia się na mało korzystny, przyznaję rację. Szczególnie zaskakująca dla mnie jest prowizja za wymianę waluty niezależnie od kwoty. Zaktualizuję wpis na dniach.
 115. Radek pisze:
  Zdecydowanie odradzam – ZEN.com to proszenie się o kłopoty. Korzystam z ZENa do wymiany walut.
  W tym roku zablokowali mi już kilkanaście tysięcy zł przelanych na konto ZEN. Po wielu rozmowach z bezradnym supportem okazało się, że muszę udokumentować swoje przychody. Pieniądze zostały odblokowane po 6 dniach! Przez ten czas nie mogłem dysponować środkami, choć ich potrzebowałem.

  W zeszłym tygodniu zaryzykowałem ponownie – byłem pewien, że przesłana już raz dokumentacja przychodów będzie gwarantem bezproblemowych transferów. Pomyliłem się. Tym razem zablokowano poważniejszą kwotę. Sprawa jest o tyle poważna, że odkładałem pieniądze na zakup nieruchomości. Kiedy jest odzyskam? Nie wiadomo. W komentarzach ludzie piszą nawet o kilku tygodniach. ZEN.com nie informuje o terminach. Oczekiwałbym w takim przypadku zwrotu środków na konto, z którego zostały przelane lub przynajmniej terminu ich odblokowania. Tymczasem mamy dziwne procedury i głupawą, ogólnikową komunikację.

  NIe mnie oceniać, czy działalność ZEN.com jest zgodna z prawem i czy mają prawo przetrzymywać środki bez określania daty ich zwrotu. Niemniej jest to absolutnie nieakceptowalne i może oznaczać poważne kłopoty, jeśli powierzone im pieniądze przeznaczone są na jakąś terminową płatność.

  Ostrzegam z całą stanowczością przed tym serwisem!
  Ja się zwijam, choć korzystałem przez 2 lata i zachęciłem sporo osób do dania im szansy.

 116. Edyta pisze:
  Czy sprzedając na allegro mogę podpiąć konto zen
 117. Edyta pisze:
  Czy sprzedając na allegro mogę podpiąć konto Zen?
  • Moniaki.pl - Magda pisze:
   Proszę sprawdzić regulamin Allegro. Technicznie się da, ale w praktyce konto ZEN należy do ZEN, nie jest się jego właścicielem (przelew robiony z ZEN jako nadawcę będzie miał ZEN). Być może regulamin Allegro to wyklucza, nie wiem.
 118. Krzysztof pisze:
  Mam taki mały problem opiszę go i proszę o ustosunkowanie się do niego.
  W dniu dzisiejszym robiłem jedne małe zakupy w sklepie około 30 PLN i zapłaciłem zbliżeniowo – zero problemu. Następnie w pracy w automacie wziąłem kawusie też zbliżeniowi i ponownie bez problemu, potem jeszcze jedna płatność w automacie i tez super. Na koniec dniówki chciałem jeszcze kupić coś tam i przykładam kartę to czytnika w automacie a tu zonk , czytnik nie zaakceptował karty tak jakby jej nie czytał. Niestety nie ma możliwości wsunąć karty i wbić PIN. Czy miała Pani takie sytuacje? Od czego to zależy?
  Czy jest może jakiś limit, że po paru płatnościach zbliżeniowych kolejna płatność kartą musi mieć silne uwierzytelnienie czyli podając PIN. Zaznaczam na koncie ZEN jest wszystko OK
  • Moniaki.pl - Magda pisze:
   Moim zdaniem to bardziej wina czytnika na automacie. Może miał awarię i nie czytał kart zupełnie?
 119. Krzysztof pisze:
  I dzisiaj w Biedronce to samo. Zbliżeniowo nie czyta dopiero po silnym uwierzytelnieniu. Ale juz teraz parę razy będzie można zbliżeniowo, podobno takie ich zabezpieczenie … Pozdrawiam
 120. KrzysztofKato pisze:
  Cześć,
  Zbyt pochopnie założyłem Revoult, i zacząłem szukać alternatywy. Już prawie przekonałem się do ZEN, aż zobaczyłem dziesiątki komentarzy w ciągu ostatnich paru miesięcy o blokowaniu środków/wstrzymywaniu przelewów, itd.

  Czy są aktualnie na rynku takie serwisy, w których czujesz że wpłacona kasa jest Twoja? a nie jak w bankach, że dziś jest a jutro musisz poprosić jak będziemy mieć gorszy dzień. Czy wszystkie te serwisy żądają potwierdzenia skąd pieniądze pochodzą, itd?
  Czy teraz wszystko już jest pod pełną kontrolą?

  • Moniaki.pl - Magda pisze:
   Nikt Ci na to pytanie nie odpowie. Instytucje finansowe są zobowiązane do przestrzegania tych samych przepisów. Czy to PKO, czy Revolut czy też ZEN. Każde może wstrzymać przelew w razie wątpliwości i zażądać udokumentowania. Może gdzieś dalej za granicą jest inaczej.
  • KrzysztofKato pisze:
   Magdo, to nikt mi nie odpowie czy odpowiedzą Ci co mają założone gdzieś dalej?:)
   Podejrzewam, że to kwestia komu podlegają. Podobnie z brokerami finansowymi – jedni lecą do skarbówki ze wszystkim, inni mają naszą skarbówkę gdzieś i rób co uważasz.

   Wydawało mi się, że jednym z głównych celów posiadania takich wirtualnych kart to właśnie większa wolność. Same koszty to dość mało chyba na 2022r? to mogło być bardziej istotne 10 lat temu, gdzie prowizje w bankach były znaczne.
   Do tego takie serwisy powinny zachęcać obsługą, przejrzystością, szybkością realizacji – a jak się czyta komentarze to prawie wszystkie serwisy mają coś za uszami.

  • Moniaki.pl - Magda pisze:
   Nie no mam nadzieję, że ktoś z czytelników odpowie 🙂 Po prostu ja nie mam takiej wiedzy i doświadczenia z dalszymi zagranicznymi podmiotami 🙂 Patrząc na tego typu fintechy odnoszę wrażenie, że one są bardziej kontrolowane od banków. W zwykłym banku przecież codziennie wykonuje się miliony przelewów, a jakoś nie pamiętam sytuacji zbyt wielu, by coś komuś zablokowali. A w fintechach co chwilę. Albo po prostu mając mało klientów czepiają się o byle co 😉
 121. Pawel pisze:
  witam, zupelnie z innej beczki – czy ZUS moze przelewac swiadczenie emerytalne na konto ZEN?
 122. Przemek pisze:
  Trzy razy weryfikacja z dowodu osobistego się nie powiodła nawet nie podali przyczyny odpuszczam sobie
 123. Damian pisze:
  3ci dzień zablokowane konto ZEN i karta bez podania przyczyny.

  2 rozmowy przez czat, 2 e-maile. Jeden nie odebrany telefon on obsługi – nie da się oddzwonić, ani też nie oddzwaniają ponownie.

  Szlak mnie trafia.

 124. MAREK pisze:
  Witam, czy ktoś się orientuje, próbował podjąć USD/EUR z bankomatów Citibank kartą ZEN ?
 125. leszek pisze:
  Czy konto Zen będzie się nadawalo pod tzw. kurierke czyli np zwroty z przesylek pobraniowych czy paletowych, czy nie będzie problemu od strony tzw. przewoźnika – firmy kurieskiej, spedycyjnej aby wykonać przelew na konto Zen?
 126. Jacek pisze:
  Czy wpłacanie w żabce nadal jest za darmo? W cenniku ZEN pisze: „Moneysend received on ZEN Card 3.00%” .
  Czy możecie to potwierdzić?
 127. Michał pisze:
  Czy wpłacanie w Żabce jest nadal za darmo?
  W cenniku jest taka informacja: „Moneysend received on ZEN Card 3.00%” .
 128. Janusz pisze:
  Magdo,
  doceniam artykuł i dzielne odpowiadanie na komentarze 😉
  prowadzę kantor krypto, polskie banki wypowiadają konta, nie da się prowadzić działalności; mam dwa pytania odnośnie zen.com:
  1. czy konto firmowe może założyć spółka z o.o.
  2. jak wpłacać (większą) gotówkę, rzędu kilkudziesięciu tys. pln na konto? czy wpłata gotówki na poczcie lub gotówki poprzez dowolny bank na konto zen prowadzone dla spółki jest możliwa? od czego zależy prowizja od wpłaty w takich przypadkach?
 129. ruda pisze:
  A czy konto ZEN może zająć komornik ?
 130. Grzegorz pisze:
  To teraz ja się podzielę kilkoma słowami o ZEN ( synonim słowa DNO )
  Pierwszy zgrzyt -zablokowali mi kartę podejrzewajac nieautoryzowane użycie .mówie spoko .usunąłem zablokowana kartę na której mialem 1 % cashback i – niespodzianka
  Nowa karta już była bez cashbacku .
  Kolejne kuriozum:
  Saldo rachunku na koniec 08.23 wynosiło 93.27
  Doliczając nierozliczone transakcje :
  25.26+12+3.8+3.8+5+1.5+2
  Saldo powinno wynieść 26.63
  Wynosi minus 11 zł !
  Sic tak minus !
  Sprawa pójdzie dalej bo nie odpuszczę –
  Swoje pieniądze odzyskam przez EFG a w Polsce chyba czas im załatwić ostrzeżenie KNF
 131. Grzegorz pisze:
  Dlaczego mam konto zablokowanem
  • Moniaki.pl - Magda pisze:
   To nie do nas pytanie, tylko do ZEN – my podglądu w żadne dane nie mamy.
 132. leszek pisze:
  Witam serdecznie, w ktorym miejscu w aplikacji znajde „polski numer konta” IBAN
  jest tylko na te chwile GB i LT co niestety nie pomaga mi.
 133. leszek pisze:
  Witam serdecznie, w ktorym miejscu w aplikacji znajde „polski numer konta” IBAN
  jest tylko na te chwile GB i LT co niestety nie pomaga mi.
  • Moniaki.pl - Magda pisze:
   Być może go nie masz, jakiś czas temu były jakieś problemy z tymi kontami polskimi. Napisz do nich na czacie w aplikacji.
 134. leszek pisze:
  Witam w którym miejscu w aplikacji znajdę polski numer IBAN ?
  Jest tylko GB i LT
 135. K pisze:
  Podałem polski iban komuś kto robi przelew z banku szwedzkiego w koronach. Czy przelew dojdzie?
  • Moniaki.pl - Magda pisze:
   Konto w polskim IBAN służy tylko do przelewów lokalnych, czyli w złotówkach z Polski. Nawet podczas wyświetlania nr konta w Revolut jest taka informacja. Do przelewów zagranicznych trzeba było podać nr SWIFT z litewskim IBAN. Moim zdaniem przelew może być cofnięty, ale sugeruję dopytać na czacie.
 136. Robert pisze:
  Uwaga!ZEN to gigantyczne oszustwo!(popierane dziwnym trafem przez”Moniaki”).W każdej chwili, bez podania powodu mogą zablokować nie tylko konto,ale środki na koncie!I te środki przepadają. Rozmowa mailowa, czatowa z nimi kompletnie bez sensu.Robert
 137. Emerytka pisze:
  A mnie Zen ODMÓWIŁ ZAŁOŻENIA KONTA i nie chcieli napisać dlaczego?
  Może jestem za stara? Czuję się zdyskryminowana.
  • Moniaki.pl - Magda pisze:
   Nie sądzę, by chodziło o wiek. Nie mam pojęcia, dlaczego odmówili. Dziwne, że nie chcą podać powodu. A mieszkasz w Polsce? Bo np. z UK chwilowo rejestracja jest wstrzymana od 31.12.2023 r. Albo chodzi o coś takiego: „W niektórych sytuacjach podczas próby otwarcia konta ZEN może zostać wyświetlony komunikat „Weryfikacja nie powiodła się. Nie możemy otworzyć konta z powodu niespełnienia wymagań”: Oznacza to, że konto nie może zostać otwarte. Wynika to z faktu, że w ZEN mamy ścisłe zasady bezpieczeństwa i zobowiązania wobec naszych dostawców usług. Niestety w takich przypadkach decyzja jest ostateczna i nie można ponownie próbować przejść weryfikacji, w tym za pośrednictwem czatu obsługi klienta. Niestety, nasz zespół obsługi klienta nie może podać powodów tej decyzji.”
 138. Rafał pisze:
  Dzień Dobry,
  Założyłem sobie konto na ZEN celem wpłacania PLN na konto Binance, generalnie cała procedura założenie konto poszła bardzo sprawnie, zrobiłem test przelewu w wysokości 100 zł i także nie było problemu. Schody zaczęły się przy większej kwocie, gdzie dzień po wykonaniu przelewu z własnego banku pieniądze nie dotarły, a ZEN przysłał mi maila z zapytaniem o źródło moich dochód wraz z koniecznością przedstawienia dowodów, co najbardziej mnie zaszokowało. Próba, o informację czy ktoś miał podobne doświadczenia i jak ostatecznie rozwiązał sytuację?
 139. Jaroslaw pisze:
  U mnie udało się wpłacić na Bybit 4tys,później przelałem na konto w Zen większą sumę,którą po tygodniu mi zwrócili.Po przesłaniu im skanów moich transakcji bankowych czekam już 2 tygodnie na weryfikację. Nie ma z kim pogadać dlaczego to tak długo trwa.
 140. Jaroslaw pisze:
  U mnie udało się wpłacić na Bybit 4tys,później przelałem na konto w Zen większą sumę,którą po tygodniu mi zwrócili.Po przesłaniu im skanów moich transakcji bankowych czekam już 2 tygodnie na weryfikację. Nie ma z kim pogadać dlaczego to tak długo trwa.
 141. Arek pisze:
  Mi ZEN zablokował przelew z tytułu zapłaty za nieruchomość. Wysłałem skan aktu notarialnego dla potwierdzenia. Weryfikacja negatywna. Zapytałem kilkukrotnie dlaczego. Otrzymałem odp: względny bezpieczeństwa.Spora suma, nie muszę nikomu pewnie mówić. Od tygodnia przetrzymują kasę, nie mogę się doprosić o potwierdzenie przelewu do nadawcy przelewu. Brak informacji tylko frazesy pisane chyba przez AI. Przegięcie. Dla mnie oszustwo odsyłać tydzień przelew. Nie polecam.

Napisz komentarz