Rozdział I – Na czym polegają promocje bankowe i po co są organizowane? Zalety promocji

Ten poradnik powstał z myślą o Was.

Przez wszystkie lata naszej działalności otrzymaliśmy setki, jeśli nie tysiące najróżniejszych pytań o działanie promocji bankowych. Zapytaliśmy więc samych siebie: dlaczego nie odpowiedzieć na nie wszystkie raz, a porządnie? I tak powstał Uniwersytet Moniaków. Znajdziesz w nim skondensowaną wiedzę o promocjach bankowych w pigułce. Wszystko, co powinieneś wiedzieć o promocjach od A do Z.

Ten poradnik powstał dla wszystkich – dla tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z promocjami bankowymi, jak również dla tych, którzy już korzystają aktywnie, ale chcieliby dowiedzieć się czegoś więcej. Jeśli nigdy nie miałeś do czynienia z promocjami bankowymi i chcesz dowiedzieć się czegoś więcej – dobrze trafiłeś. Dzięki temu poradnikowi dowiesz się, czym są promocje bankowe, jak zacząć, na co zwracać uwagę. Dowiesz się, w jaki sposób i Ty możesz stać się wyjadaczem i zarabiać spore pieniądze bez praktycznie żadnego wysiłku. 

Dlatego zapraszam Cię do lektury – wierzę, że okaże się pomocna 🙂

Promocje bankowe polegają na tym, że bank za to, że założysz określony produkt (konto, kartę itp.) i spełnisz określone warunki (na przykład ileś płatności kartą w miesiącu – omówimy to szerzej w dalszej części) przyznaje Ci nagrodę (gotówkę lub prezent rzeczowy). Wszystkie elementy promocji omówimy szerzej w dalszych częściach poradnika.

Są trzy typy czytelników naszego bloga

Typ pierwszy  – ignorant. Chociaż z uwagi na to, że takie osoby nie czytają, tylko komentują ciężko ich nazwać czytelnikami. Takie osoby mówią: “promocje bankowe to totalna ściema, za darmo to można tylko w facjatę dostać”. No cóż, lata opisywania promocji bankowych i tysiące zadowolonych czytelników, którzy skorzystali, temu przeczą. Ponieważ jednak tu jesteś i czytasz ten poradnik, nie należysz do tej grupy.

Typ drugi okazjonalista. Inaczej czytelnik korzystający z promocji okazjonalnie. Być może należysz do tej grupy. To najczęściej osoby dopiero zaczynające przygodę z promocjami. Często impulsem do skorzystania z promocji jest chęć zmiany banku na lepszy – a przy okazji zarobienia. W końcu skoro i tak jestem zdecydowany zmienić bank to czemu nie skorzystać. 

I typ trzeci – wyjadacz. To osoba, która z promocji bankowych uczyniła niemal styl życia. To osoba, która na promocjach bankowych potrafi w ciągu roku zarobić od kilkaset do nawet kilku tysięcy złotych rocznie. I wreszcie, to osoba, która pisze do nas z pytaniem, co zrobić jak już wykorzystała wszystkie dostępne promocje a ona chcą więcej. 

Dlaczego bank to robi? Dlaczego rozdaje pieniądze?

 Po prostu zależy mu na przyciągnięciu uwagi nowych klientów. Tradycyjna reklama (np. w TV) nie jest już skuteczna, a na dodatek droższa niż jednorazowe wydanie nawet kilkuset złotych na nagrodę dla nowego klienta.

Policz sam: koszt pozyskania nowego klienta z reklamy w TV to nawet 700 zł za JEDNĄ! osobę. Jeżeli nawet bank przeznaczy 300 zł na jednorazową nagrodę dla Ciebie to i tak mu się to bardziej opłaca, niż reklama w TV. 

Ty natomiast chciałbyś oprócz konta czy karty dostać coś extra. I w ten sposób powstają promocje – za założenie karty czy konta i spełnieniu warunków promocji Ty otrzymujesz nagrodę, a bank zyskuje klienta. Zasada win-win czyli zyskują na tym wszyscy. 

Czy bank na tym zarabia?

Można odpowiedzieć i tak i nie. Zakładasz darmowe konto a bank jeszcze dokłada kilkaset złotych na start. Gdzie tu biznes dla banku? Bank traktuje pozyskanie nowego klienta jako inwestycję długoterminową.  Jeżeli spodoba Ci się dany bank to jest prawdopodobne, że zwiążesz się z nim na dłużej. A jeśli tak to może nie dziś, ale za rok, dwa czy pięć możesz potrzebować kredytu, możesz myśleć o zakupie mieszkania, możesz chcieć kartę kredytową czy też ulokujesz w tym banku oszczędności – czyli wtedy będzie miał okazję zarobić. 

A jeśli po promocji zamkniesz konto? Masz takie prawo i możliwość. Nie martw się, banki mają to wliczone w swoje kalkulacje – skoro coś robią, na pewno im się to opłaca. 

A co Ty możesz z tego mieć?

Po pierwsze – oczywiście nagrodę. Kilka stówek na ziemi raczej nie leży, a co by tu dużo mówić – nagrody w promocjach bankowych z reguły zdobyć jest bardzo  łatwo, często nie musisz nawet wychodzić z domu. 

Po drugie – możliwość przetestowania konta czy karty. Pewnie masz już swoje konto w banku – ale kto powiedział, że nie istnieje lepsze? W promocji bankowej masz okazję przetestować je na żywo. Czy odpowiada Ci bankowość, obsługa, czy warunki, aby konto czy karta były za darmo są łatwe do spełnienia. Może się okazać, że ten drugi bank jest dużo lepszy niż Twój dotychczasowy. 

Po trzecie – promocje bankowe to łatwy sposób na zarobienie sporych pieniędzy. Pomyśl, gdybyś miał załóżmy 1500 zł wolnych środków, na co byś je przeznaczył? Na wakacje? Coś do domu? Prezenty dla najbliższych? Korzystając regularnie z promocji bankowych Twój cel staje się realny. Nagrody od banków odłóż na osobne konto, a w ciągu kilku miesięcy sam się przekonasz, że wakacje czy wymarzony ekspres do kawy za chwilę przestanie być marzeniem, a stanie się rzeczywistością. 

Z kolejnych części tego poradnika dowiesz się szczegółowo wszystkiego, co powinieneś wiedzieć na temat promocji bankowych – z czego się składają, jak wziąć w nich udział, na co zwrócić uwagę. Mogę śmiało zaryzykować stwierdzeniem, że po lekturze całego poradnika staniesz się specjalistą do spraw promocji bankowych.