Jesteś naszym priorytetem - sprawdź nasze standardy jakości oraz jak zarabiamy.

ZEN zmienia taryfę opłat i prowizji!

PROMOCJA ZAKOŃCZONA
Magda Kopiczko

Niestety, dobrych wiadomości nie mam. Fintech ZEN zmienił właśnie tabelę opłat i prowizji. Jak to zwykle w życiu bywa, nie mogę powiedzieć nic dobrego o wprowadzanych zmianach. A te są duże.

Nowy cennik dla osób dopiero się rejestrujących już obowiązuje od 🗓 19 września 2022, a dla tych, którzy mają już wcześniej założone konto, ma zacząć obowiązywać 🗓 od 27 listopada 2022 r.

Opłaty ZEN po zmianach

Do tej pory ZEN było bardzo przejrzyste: były dwa plany, Gold i Platinium. Teraz jest ich już 3: Free, Gold, Platinium, a w przygotowaniu 4, Titanium. Tym nie będziemy się zajmować, ponieważ raz, że jeszcze go nie ma, a dwa, jest droższy niż Platinium.

Co mogę powiedzieć: plan Free jest free tylko z prowadzenia, bo wszystkie inne funkcje ma płatne. Nawet doładowanie przelewem w złotówkach.

Najbardziej po zmianach oberwało się dla planu Gold. Co mnie osobiście najbardziej bulwersuje, to dwie rzeczy:

 1. Że nie ma żadnego darmowego limitu wymiany waluty! Nie takie miało być założenie ZEN. Jak dla mnie ta platforma miała zastąpić Revoluta i służyć miała głównie do wymiany walut i płatności. Jestem bardzo, ale to bardzo rozczarowana.
 2. Darmowe doładowanie kont jest tylko przelewem w PLN i SEPA. Znika moje ulubione darmowe doładowanie BLIKiem czy kartą. Co prawda, znika też limit, ale ten dla mnie i tak był nieosiągalny, więc nie miał dużego znaczenia.

Plan Platinium nie uległ większym zmianom. Może nawet są one na plus: znikł miesięczny limit doładowań konta (dla najpopularniejszych metod: karta, przelew, BLIK, inne są płatne), nadal nie ma prowizji za przewalutowanie i o 100 euro wzrósł darmowy limit wypłat z bankomatów.

Poniżej zrobiłam krótkie podsumowanie najważniejszych zmian w cenniku we wszystkich planach. Pełne tabele opłat i prowizji (starą i nową) znajdziecie na końcu artykułu.

Plan FreePlan GoldPlan Platinium
Opłata miesięczna0,00 złByło: 0,99 EUR
Jest: 4 zł
Było: 4,99 EUR
Jest: 30 zł
Opłata za wymianę waluty0,5% dla każdej kwotyByło: 0% do 5 000 €/m-c, potem 0,3%
Jest: 0,2% dla każdej kwoty
Było: 0% bez limitu
Jest: 0% bez limitu
Wypłaty z bankomatów1,5%Było: 0% do 300 €/m-c, potem 1,5%
Jest: 0% do 200 €/m-c, potem 1,5%
Było: 0% do 700 €/m-c, potem 1,5%
Jest: 0% do 800 €/m-c, potem 1,5%
Darmowe doładowanieBrak możliwości darmowego doładowania, wszystkie opcje płatneByło: darmowe doładowanie do 3 000 €/m-c, potem 0,5%
Jest: darmowe doładowanie tylko przelewem w PLN i SEPA, reszta płatne
Było: darmowe doładowanie do 5 000 €/m-c, potem 0,5%
Jest: darmowe doładowanie kartą, Google Pay/Apple Pay, BLIK, PayByLinks, przelewem w PLN i SEPA, reszta płatne
Opłata za wymianę waluty poza godzinami funkcjonowania rynku0,4%Było: 0,4%
Jest: 0,4%
Było: 0,4%
Jest: 0,4%
Przelewy w PLN przychodzące0,50€ Było: 0
Jest: 0
Było: 0
Jest: 0
Przelewy w PLN wychodzące0,50€Było: 0
Jest: 0
Było: 0
Jest: 0
Przelewy SEPA przychodzące0,10€Było: 0
Jest: 0
Było: 0
Jest: 0
Przelewy SEPA wychodzące0,10€Było: 0 zł za 2 przelewy miesięcznie, potem 0,10€
Jest: 0,05€ za każdy
Było: 0 zł za 10 przelewów miesięcznie, potem 0,10€
Jest: 0 zł za każdy
Doładowanie BLIKiem0,4%Było: za darmo do limitu miesięcznego
Jest: 0,2%
Było: za darmo do limitu miesięcznego
Jest: 0 zł
Doładowanie kartą/Google Pay/Apple Pay0,5%Było: za darmo do limitu miesięcznego
Jest: 0,3%
Było: za darmo do limitu miesięcznego
Jest: 0 zł
Karty fizyczne10€Było: 1 darmowa
Jest: 1 darmowa
Było: 2 darmowe
Jest: 2 darmowe
Karty wirtualne1 darmowaByło: 3 darmowe
Jest: 1 darmowa
Było: 5 darmowych
Jest: 5 darmowych
Ochrona zakupówBrakJest: ZEN pobierze 10% kwoty transakcji tylko po otrzymaniu zwrotu Twojej transakcjiJest, za darmo
Przedłużona gwarancjaBrakByło: do 1500€
Jest: do 1500€
Było: do 5 000€
Jest: do 5 000€

Gwarancja uczciwości! Możesz sam sprawdzić dokumenty dotyczące tej promocji:

komentarzy 30

 1. Adrian pisze:
  Dzisiaj zajrzałem na maile i się wkurzyłem. Przy ochronie zakupów jest jeszcze jeden szczegół przy planie gold – był 1 wniosek miesięcznie, teraz przy udanym zwrocie będą pobierać 10% „Anytime You can claim ZEN Care – we will charge You 10% of transaction amount ONLY when we will receive back Your transaction”. Ciekawi mnie co w tej chwili jest najlepsze na zagraniczne wyjazdy, nie śledziłem zmian na revolut ani czy pojawiło się coś nowego.
  • Moniaki.pl - Magda pisze:
   Masz rację, nie zwróciłam uwagi na ten zapis, a jest faktycznie ważny. Niedługo zrobię aktualizację artykułu porównanie planów ZEN i Revolut, to będziesz mógł zajrzeć, jak to wypada. Szczerze, tak na pierwszy rzut oka, przy planie Gold z prowizją za każde przewalutowanie to chyba jednak darmowy Revolut będzie bardziej opłacalny.
 2. rapatapatoja pisze:
  Warto dodać, iż w wiadomości mailowej informującej o zmianie stawek i opłat za poszczególne usługi ZEN znalazła się następująca informacja: „Za każdy zakup dokonany online otrzymasz natychmiastowy zwrot pieniędzy w wysokości 0,5%! Funkcja ta pojawi się w specjalnej edycji wirtualnej karty ZEN Mastercard z wbudowanym moneybackiem. Będzie można ją zamówić w aplikacji ZEN.COM już od 10 października”. Ciekawe jak to w praktyce będzie funkcjonować i jak to się ma do dotychczasowej oferty cashback w ramach „ZENfitów” 🙂
 3. Kuba pisze:
  Żenada z tymi opłatami za doładowanie BLIK / kartą i wymianę walut w Gold. Wracam na darmowego Revoluta.
  • Paweł pisze:
   A doładuj sobie z polskiego banku ( No bo jak inaczej)
   Revolut doładowałem 20 zł opłata w pekao sa
   Opłaty około 80 zł …. Porażka
  • Moniaki.pl - Magda pisze:
   Paweł, w jaki sposób doładowywałeś Revoluta, że takie opłaty? Ja zawsze dodawałam pieniądze ze zwykłej karty do konta, nie dość, że były natychmiast, to na dodatek za darmo.
  • Kuba pisze:
   Nie ma opłat za doładowanie Revolut, chyba że robisz przelew SWIFT zamiast na polski IBAN.
 4. DAREK pisze:
  Cześć, Magda, czekane na porównanie planów ZEN Gold i Revolut free. W tej sytuacji zastanawiam się nad całkowitą rezygnacją z ZEN. Płatne doładowanie przez Google Pay oraz prowizja za wymianę walut moim zdaniem totalnie położyła ten projekt. Pozdrowienia, Darek
  • Moniaki.pl - Magda pisze:
   Hej! Będę aktualizować, ale zapewne w przyszłym tygodniu. Niestety, takie samo jest moje wrażenie po zapoznaniu się z cennikiem.
 5. Denis pisze:
  Doładowanie konta Zen kartą to transakcja bezgotówkowa czy gotówkowa?
 6. Łukasz pisze:
  Ja mam takie nietypowe pytanie. Zrobiłem zakupy jakieś pól roku temu, kupiłem loty i przejazd busem (to chyba był Maj). I zablokowało mi kwotę, ale po jakichś 2 tygodniach wróciła na moje konto ZEN. I od tamtej pory nie pobrało mi pieniędzy ani za lot, ani za busy. Miałem jeszcze podobna sytuacje z innym lotem, ze zwróciło pieniądze, ale pobrało znowu dzień czy 2 później. Natomiast w przypadku tych 2 zakupów minęło już prawie pol roku i nie została pobrana oplata, tak się teraz zastanawiam, czy jest jakiś czas kiedy oni mogą pobrać sobie te kwotę? Bo chce zamykać konto ZEN po tych zmianach, a tez nie mam pojęcia, jak traktować te dwie płatności. Kontaktowałem się tuz po zwrocie z ZEN, powiedzieli mi, że pewnie opłatę sobie później pobiorą (jak w przypadku tego 1 lotu), ale w tej chwili odblokowali kwotę. Kontaktowałem się również z jedną z tych firm i mówili, że wszystko jest ok. Z busa i samolotu już skorzystałem jakieś 4 miesiące temu. Czy mogę sobie zwyczajnie zamknąć konto i pieniądze przelać na inne konto? Nie umiem znaleźć odpowiedzi na to pytanie, bo wszystko co wyszukuję jest w drugą stronę, czyli że pobrało pieniądze, ale nie zatwierdziło transakcji.
  • Moniaki.pl - Magda pisze:
   Powiem Ci, że nietypowa sytuacja. Z jednej strony niby fajnie, z drugiej ktoś może się w końcu o te pieniądze upomnieć. Ja bym próbowałam kontaktować się ze wszystkimi po kolei pisemnie (np. na maila, żeby było potwierdzenie), czy zobowiązanie jest uregulowane z Twojej strony.
 7. Bb pisze:
  Czy jeśli jestem „starszym” użytkownikiem, to czy automatycznie zejdę na nowe warunki?
  • Moniaki.pl - Magda pisze:
   Tak, powinieneś otrzymać maila o wprowadzanych zmianach. Wg niego starzy użytkownicy przejdą na nowe plany od 27 listopada.
 8. Grzegorz pisze:
  Mi się wydaje że już nas przenieśli przy próbie doładowania pojawia się prowizja, na infolinii potwierdzili że tylko przelew jest darmowy.
  Może mi ktoś to na polski przetłumaczyć : Ochrona zakupów ZEN pobierze 10% kwoty transakcji tylko po otrzymaniu zwrotu Twojej transakcji. Czyli jak jest zwrot towaru to za „usługę” skasują nam 10% ?
 9. Pawel pisze:
  Revolut nie ma polskiego iban już nie ma . Na info banku jest info ze nie ma możliwości zrobienia opłat bez prowizji Revolut ma siedzibę w GB może dlatego a polski Iban wycofali
  • Moniaki.pl - Magda pisze:
   Ale przywrócili z powrotem. Dogadali się w końcu z Aion Bankiem w sprawie prowadzenia kont. Chyba że zakładałeś konto na Revolut z innego kraju, wtedy konta lokalnego w pln możesz nie mieć.
  • Krzysztof pisze:
   Mam revoluta założonego na UK (rezydent uk) i mam również konto pln z pl IBAN w Aion bank w wawie
 10. Ewelina pisze:
  Cześć, zastanawiam się jak na tle nowych warunków Zena i oferty Revoluta wygląda Citikonto z kartą wielowalutową? Czy nie jest to ciekawa alternatywa?
 11. Kamil pisze:
  Koniec z ZENem – przynajmniej dla mnie. Prowizja w wysokości 0,50 euro za przelewy na krajowy rachunek w zł, to totalne zdzierstwo.
  • Leszek pisze:
   Jaka alternatywa poza Revolutem? Masz w Zen IBAN PL? Ja nie mam a w PLN da się tylko SWIFT.
 12. Leszek pisze:
  .może mi ktoś rozjaśnić? Założyłem konto w ZEN, niestety nie mam PL IBAN, we wsparciu napisali, że jest jakiś ogólny problem.
  Mam tylko IBAN GB I LT.

  1. Jak najkorzystniej zrobić przelew wychodzący na polskie konto bankowe?
  Jeśli chce przelać w PLN, pokazuje mi tylko dostępny przelew SWIFT (ten droższy), przelew wychodzący z IBAN GB.

  Przelew lokalny SEPA, widnieje tylko w opcji przelewu w EUR (IBAN LT).
  Pewnie ten jest tańszy, ale jak mam to zrobić jeśli chce zrobić przelew w PLN. Czy przewalutować najpierw w ZEN na EUR, zrobić przelew SEPA w EUR? I w EUR przyjdzie na polskie konto bankowe, czy polski bank przewalutuje to na PLN?

  Jest to dla mnie zawiłe, a naprzyklad chce zapłacić za tv Orange na polskie konto i jak to zrobić żeby była jak najmniejsza prowizja?

  2. Chcę zasilić konto ZEN w Żabce. Przez Paysafescash.
  Rozumiem, że w ZEN wybieram zasilenie przez paysafecash, tyle że podaję kwotę EUR, generuje kod QR i wówczas mogę iść wpłacić w Żabce w PLN, czy muszę w EUR? I w jakiej walucie dojdzie na konto ZEN?

  • Moniaki.pl - Magda pisze:
   A nie napisali, kiedy rozwiążą ten problem? Dziwne. W ZEN się jeszcze z tym nie spotkałam.
   Przelew SEPA możesz wykonać tylko w euro. Ale moim zdaniem nie opłaca Ci się, bo jest tak, jak piszesz: robiąc SEPA na konto w PLN, bank sam przewalutuje transakcję po swoim kursie. Czyli na 99% niekorzystnym. Przelew SWIFT tym bardziej będzie drogi. Najtaniej to by było z konta w euro na ZEN na konto w euro w banku – przewalutowanie na pln w kantorze banku. Ale to nie ma dużego sensu.
   Co do doładowania w Żabce nie mam pojęcia, jak to wygląda w sytuacji, kiedy nie masz polskiego IBAN. Napisz do zen na czacie.
 13. Leszek pisze:
  Nie na w ZEN polskiego IBAN, ale jest konto w PLN (z IBAN GB), więc teoretycznie powinno się wpłacić w Żabce w PLN, tym bardziej, że jak wybieram opcje na koncie wpłaty w PLN to widnieje.
  Tyle, ze prowizja jest duża 3%. Od 500zl wychodzi aż 15 zł, więc słabo.
  Pozostaje chyba jednak Revolut z polskim IBAN przez Aion Bank, z tym, że mam obawy odnośnie tych słynnych blokad kont.
 14. Leszek pisze:
  Nie na w ZEN polskiego IBAN, ale jest konto w PLN (z IBAN GB), więc teoretycznie powinno się wpłacić w Żabce w PLN, tym bardziej, że jak wybieram opcje na koncie wpłaty w PLN to widnieje.
  Tyle, ze prowizja jest duża 3%. Od 500zl wychodzi aż 15 zł, więc słabo.
  Pozostaje chyba jednak Revolut z polskim IBAN przez Aion Bank, z tym, że mam obawy odnośnie tych słynnych blokad kont.
 15. Leszek pisze:
  Jest jeszcze jakiś zagraniczny pośrednik typu Revolut, gdzie nie ma dostępu komornik, z polskim numerem IBAN, gdzie można wpłacać pieniądze w inny sposób niż przelew z konta polskiego i BLIK? Np. na poczcie lub w sklepie typu Żabka?
  Oprócz Revolut i ZEN, gdzie nie mam polskiego IBAN?
 16. Yeti pisze:
  Czy na zen mogę przyjąć przelew zagraniczny w dolarach ? Jeżeli tak , czy jest to obciążone jakąś prowizją? Czy mogę później zamienić te pieniądze na euro i wypłacić w DE w bankomacie ? Jak tutaj wyglądają prowizje ?

Napisz komentarz