Jesteś naszym priorytetem - sprawdź nasze standardy jakości oraz jak zarabiamy.

Zmiany opłat w Nest Banku od 15 lutego 2021

Nest Bankobecny klient
Magda Kopiczko

Jestem osobą która lubi zmiany. Jednak od tej reguły są wyjątki, i takim wyjątkiem są na przykład zmiany w tabelach opłat i prowizji w bankach. Bardzo rzadko są to zmiany na lepsze. Niestety ten artykuł również to potwierdza. Od 15 lutego 2021 roku Nest Bank wprowadza zmiany w opłatach za konto i kartę.

Jest to kolejny bank z rzędu, który informuje o planowanych podwyżkach opłat. Nie ma się co łudzić, najprawdopodobniej prędzej czy później spotka to klientów wszystkich banków. Do tej pory opłaty zmienił Santander, mBank oraz ING niedługo również wprowadzą zmiany w cennikach. Było do przewidzenia że banki nie pogodzą się tak łatwo ze spadkiem dochodów z powodu trzykrotnych obniżek stóp procentowych i ostatecznie jak zwykle koszty poniesie klient.

Co prawda od dawna nie opisywaliśmy żadnej promocji konta w Nest Banku, ale być może część z Was pozostawiła je sobie. Tak jak zresztą ja – konto w Nest Banku miało tę zaletę, że wszystko było za darmo. Konto, karta, wszystkie bankomaty w Polsce. Od lutego to się niestety nieco zmieni. Opisywane zmiany dotyczą Nest Konta i Nest Konta Samodzielnego.

Zmiany w opłatach w Nest Bank od lutego – co się zmienia

Na plus jest to, że prowadzenie konta i pierwszej karty w Nest Banku nadal pozostaje bezwarunkowo darmowe. Nie musimy się więc martwić o zapewnianie wpływów na konto czy wykonywanie określonej ilości transakcji kartą płatniczą. Bez opłat pozostają internetowe przelewy krajowe i SEPA oraz wypłaty BLIKiem ze wszystkich bankomatów w Polsce.

Druga karta do konta jest płatna, ale tak było od zawsze (wydanie 25 zł, opłata po każdym roku użytkowania 25 zł.)

1. Zmiany w dostępnych bankomatach i nowa prowizja

Zmienia się za to, oczywiście na niekorzyść klienta, dostęp do bezpłatnych bankomatów. Do tej pory szliśmy do najbliższego bankomatu i po prostu wypłacaliśmy gotówkę. Od lutego bezpłatne będą tylko bankomaty sieci Euronet. Każda wypłata z innego bankomatu będzie się wiązać z prowizją 6 zł.

Rozwiązaniem może być korzystanie z BLIKa. Chociaż warto nadmienić że Nest Bank udostępnił BLIKa dopiero w ostatnich miesiącach. Na krótką metę i dla niektórych osób może to być pewne rozwiązanie. Ale już w przypadku starszych osób, które miały założone kona w Nest Banku właśnie ze względu na „wszystko darmowe” to rozwiązanie może nie zdać egzaminu. Weźmy moją babcię. Założyłam jej konto w Nest Banku ponieważ ona chciała mieć konto, a ja chciałam żeby za nic nie płaciła. Nauczyłam ją jak korzystać z bankomatów i nawet jak płacić kartą. Niestety teraz będę musiała albo poszukać jej nowego banku albo wytłumaczyć i zapisać, z jakich bankomatów w których miejscach może korzystać. BLIK w jej przypadku nie wchodzi w grę.

Moim zdaniem bank mógł chociaż uzależnić wypłaty ze wszystkich bankomatów od liczby lub kwoty transakcji w miesiącu, wybrał jednak inną opcję.

2. Zmiany w opłatach za przelewy natychmiastowe

Nest Bank oferował tanie przelewy natychmiastowe. Do tej pory taki przelew kosztował 1 zł, co było bardzo konkurencyjną ceną (zazwyczaj taki przelew kosztuje około 5 zł.) Od lutego przelew natychmiastowy w Nest Banku będzie kosztować 4 zł.

3. Zmiany w opłatach za przelew wewnętrzny

Jeśli masz konto oszczędnościowe w Nest Bank to najprawdopodobniej dobrze pamiętasz, że pierwszy przelew z konta oszczędnościowego w miesiącu był za darmo, a kolejne kosztowały 5 zł. Po zmianach w tabeli opłat od lutego drugi i kolejny przelew z konta oszczędnościowego będzie kosztować 9 zł.

4. Zmiany w opłatach za obsługę w oddziale i na infolinii

Ten akapit zapewne wielu z Was nie dotyczy ale warto nadmienić, że od 15 lutego za transakcje w oddziałach banku czy na infolinii również przyjdzie zapłacić. Na przykład za wpłaty i wypłaty gotówki czy też przelewy – 10 zł.

5. Prowizja za przewalutowanie transakcji

Płacąc kartą lub wypłacając gotówkę za granicą w walucie innej niż waluta Twojego konta do kwoty transakcji zostanie doliczona prowizja za przewalutowanie, i to całkiem spora – 4,9%. Dotyczy to zarówno karty do konta w złotówkach, jak i walutowych.

Podsumowując – konto i karta w Nest Banku pozostają darmowe, ale już bankomaty przy wypłatach kartą nie. Od lutego polecam więc wypłaty BLIKiem, by nie narażać się na dodatkowe koszty związane z prowadzeniem konta.

Poniżej znajdziesz dokument z pełnym wykazem zmian w opłatach w Nest Banku.

Gwarancja uczciwości! Możesz sam sprawdzić dokumenty dotyczące tej promocji:

Otrzymuj informacje o nowych promocjach - polub nas na FB:

komentarzy 19

 1. Karolina pisze:
  Czyli przelewy, które mamy ustawione na stałe, nie są to przelewy natychmiastowe, pozostają nadal bezpłatne? Dobrze rozumiem?
  • Moniaki.pl - Magda pisze:
   Dokładnie tak, przelew zaplanowany to zwykły przelew internetowy, w nich nic się nie zmienia.
 2. Bartek pisze:
  Mam to konto jako ROR do transakcji w euro. Jedyna karta jest właśnie w EUR oraz tu dostaję wypłatę od niemieckiego pracodawcy. Do tej pory wypłacałem pieniądze w walucie euro w Niemczech w dowolnych bankomatach bez prowizji. Czyli jak rozumiem teraz te wypłaty będą również płatne?
 3. mateusz pisze:
  Jak mam od zalożenia konta jedną kartę to nie będę musiał nic placić za nią ( w tabeli jest zapisa 2 i kolejna 25 zł jednorazowo za cały rok użytkowania) ? konto mam 2 lata jakoś minie pod koniec lutego.
  • Moniaki.pl - Magda pisze:
   Jak do konta jest tylko jedna karta to nie płacisz – chodzi o sytuację na przykład kont wspólnych, gdzie dwie osoby mają karty do jednego konta. Wtedy druga osoba musi zapłacić.
 4. Marcin pisze:
  Dzien dobry.A co jesli zgubilem karte (zastrzeglem ja) i teraz czekam na druga ,to bede ponosil te oplaty od tej nowej wydanej karty? (pierwszej niemam zgubiona).Dziekuje za odpowiedz.
  • Moniaki.pl - Magda pisze:
   Nie, tu chodzi o drugą kartę do konta, na przykład przy koncie wspólnym – jedna osoba ma kartę za darmo, druga musi zapłacić.
 5. Marcin pisze:
  Czyli pani Moniko place tylko 25 zł za wydanie nowej karty, a ona jest traktowana jak tą co zgobilem. Nie będę ponosił żadnych kosztów jej utrzymania.
  • Moniaki.pl - Magda pisze:
   Nie, wg mnie za wydanie karty nie zapłacisz nic, ponieważ jest to kontynuacja tej jednej, którą miałeś.
 6. Paweł M. pisze:
  Pani Moniko pytałem na infolini co to znaczy , że płaci się za tą drugą kartę i to wcale nie jest tak jak Pani pisze . Jeśli jest jedno wspólne konto ,to karty są imienne i dla mnie jak i żony ta karta jest pierwsza więc darmowa dla obojga , płatna by była karta następną np. Karta walutowa to jest właśnie ta druga i kolejna za którą trzeba będzie zapłacić . Więc jedno wspólne konto ale karty imienne po pierwszej i dla każdego to jest ta pierwsza właśnie …!!!
  • Moniaki.pl - Magda pisze:
   Panie Pawle, na początku pragnę zaznaczyć że mam na imię Magda. Co do karty to przy zakładaniu konta w oddziale Nest Banku na dwie osoby pracownik banku poinformował mnie, że jedno z nas ma kartę za darmo, a drugie musi zapłacić za kartę 25 zł. Dlatego odpowiadam zgodnie z tym, jakie informacje uzyskałam od pracownika na własnym przykładzie. Pracownikiem Nest Banku nigdy nie byłam, nie znam ich regulacji wewnętrznych i skoro pracownik tak mi powiedział to ufam, że zna się na tym. Jeśli jest to błędna informacja to przykro mi że udzieliłam złej odpowiedzi – na pewno nie było to zamierzone.
 7. Krystyna pisze:
  Nie jest prawdą, że wypłata w bankomacie Euronetu jest darmowa! Wypłaciłam 18 lutego 100zł i pobrano prowizję 5,04zł ! Nie rozumiem tego i czuję rozżalenie. Czuję się oszukana i nie wiem przez kogo. Może ktoś mi wyaśni o co chodzi?
  • Moniaki.pl - Magda pisze:
   Zgodnie z informacją z nowego cennika, i chociażby ze strony banku wpłaty i wypłaty w Euronet w Polsce są darmowe:
   ” 0 zł Za prowadzenie rachunku płatniczego. Za wydanie i obsługę karty debetowej. Za wpłaty i wypłaty z bankomatów Euronet w Polsce. Za wpłaty i wypłaty BLIKIEM z bankomatów.” Jeśli pobrało opłatę to proszę skontaktować się z bankiem i złożyć reklamację, niech pracownik sprawdzi dlaczego opłata się pobrała. Na dodatek jest to dziwna opłata, ponieważ za wypłaty z innych bankomatów pobierana jest opłata stała w wysokości 6 zł. Czy na pewno jest to prowizja za wypłatę z bankomatu? Jaki jest opis tej prowizji w historii transakcji?
 8. Krystyna pisze:
  Dziękuję Pani Magdo! Wszystko się wyjaśniło. Dzięki Pani radzie ochłonęłam i na zimno przeprowadziłam analizę.Jeszcze raz serdecznie dziękuję
 9. Karol pisze:
  Witam u mnie w mieście jest tylko dwa bankomaty jeden PKO BP i drugi BGŻ to teraz będę musiał płacić za każdą wypłatę 6zł ???
 10. P. pisze:
  Witam.
  Czy w momencie kiedy nakladaliscie nowe oplaty 10zl za wyplaty gotowki w placiwkach banku – nie powinniscie poinformowac o tym klientow pisemnie badz mailowo?
  Co jesli nie otrzymalem takich informacji i dowiedzialem sie 26.02 przy wyplacie gotowki?
  Na obecna chwile bede zmuszony szukac nowego banku gdyz jedyna placiwka w Kielcach zostaje zamknieta na poczatku marca 2021 i nie bede mial mozliwosci wyplaty wiekszych sum gotowki kiedy beda mi one potrzebne.
  • Moniaki.pl - Magda pisze:
   Witam. Na początek wyjaśnię jedną kwestię: nasza strona opisuje promocje bankowe, nie jesteśmy natomiast żadnym bankiem. Jeśli zmieniają się cenniki w bankach z czystej przyzwoitości dla naszych czytelników opisuję najważniejsze zmiany. Bank powinien poinformować o zmianach na piśmie bądź mailowo. W przypadku jeśli nie dostałeś takiej informacji ja na Twoim miejscu złożyłabym reklamację tej naliczonej opłaty, ale nie zmieni to faktu, że zmiany i tak zostaną wprowadzone bądź już obowiązują.

Napisz komentarz