Rozdział III – Jak wziąć udział w promocji?

Z poprzednich części poradnika dowiedziałeś się już podstaw, które powinieneś wiedzieć o promocjach bankowych. Teraz przyszedł czas na omówienie krok po kroku, jak do takiej promocji się zabrać. Omówimy sobie 4 kroki promocji bankowej:

I. Znajdź promocję 

Najłatwiejsza część promocji polega na tym, że szukasz dogodnej dla siebie promocji. Gdzie? Na naszej stronie moniaki.pl w zakładce aktualne promocje masz podane i opisane wszystkie aktualnie działające promocje wszystkich banków. Dzięki filtrom łatwo znajdziesz interesującą Cię promocję – możesz na przykład wyszukać konkretny bank (przykładowo promocje tylko Alior Banku) lub konkretny produkt (na przykład promocje tylko kart kredytowych).

Jeśli nie masz na myśli konkretnego banku lub produktu zacznij przeglądać po kolei wszystkie aktualne promocje. Zwróć uwagę na wysokość bonusu, na to, jakie warunki musisz spełniać (czy będą dla Ciebie łatwe do spełnienia) i kiedy otrzymasz nagrodę. Żebyś nie musiał czytać całych artykułów przygotowaliśmy ułatwienie – skróty promocji. Po wejściu w artykuł dotyczący konkretnej promocji na samej górze pod tytułem masz skrót promocji. Kliknij to i rozwiń – znajdziesz tam wszystkie najpotrzebniejsze informacje. Dzięki temu szybko podejmiesz decyzję, czy to o taką promocję Ci chodzi.

II. Wypełnij wniosek i podpisz umowę 

Wybrałeś już promocję idealną dla Ciebie. Co dalej? Teraz nadszedł czas na wypełnienie wniosku i podpisanie umowy. Ale po kolei. 

Wniosek

Aby wypełnić wniosek kliknij w jeden z linków promocyjnych, które znajdziesz w artykule na temat wybranej przez Ciebie promocji. Dzięki temu masz gwarancję, że jest to działający  na 100 % link do odpowiedniej promocji. Promocje bankowe często charakteryzują się tym, że są dostępne tylko przez Internet – oznacza to, że jeśli zajdziesz do oddziału banku to z dużym prawdopodobieństwem nie będziesz mógł otworzyć konta czy karty w tej promocji. Ale informacji o promocji pracownik jak najbardziej może Ci udzielić. Pamiętaj tylko, żebyś nie dał się namówić na założenie produktu bez promocji – pracownicy banków mają nałożone plany sprzedażowe i zależy im, byś to u nich otworzył konto czy kartę.

Zwróć uwagę na zgody marketingowe, które musisz zaznaczyć we wniosku – znajdziesz je opisane w artykule wybranej przez Ciebie promocji. Najlepiej przy wypełnianiu wniosku miej otwarty artykuł – dzięki temu zyskasz pewność, że nic nie przeoczyłeś.

Jeżeli jest to wymagane to we wniosku dołączasz odpowiednie dokumenty – na przykład skan czy zdjęcie dowodu, czy też  dokumenty potwierdzające dochód do karty kredytowej. 

Umowa

Sposobów na zawarcie umowy mamy kilka, i zależy to od banku, który organizuje daną promocję. Informacje o tym, w jaki sposób możesz podpisać umowę zawsze znajdziesz w artykule wybranej przez Ciebie promocji. Znajdziesz w nim również informację, do kiedy umowa musi być zawarta. Sposób podpisania umowy wybierasz z reguły ty sam, podczas wypełniania wniosku. 

Metody zawarcia umowy:

  • Kurier

Do najczęściej wybieranych przez klientów sposobów na podpisanie umowy należy przyjazd kuriera. Osobiście zgadzam się z opiniami większości klientów, że dopełnianie formalności za pomocą kuriera jest bardzo wygodne i w 100% skuteczne.

Wszystko jest bardzo proste: składasz wniosek, czekasz aż kurier się z Tobą skontaktuje i powie, kiedy przyjedzie podpisać dokumenty. W wyznaczonym czasie przyjeżdża, przedstawia Ci dokumenty do podpisu, sprawdza Twój dowód osobisty (czy dane na umowie zgadzają się z dowodem). Na koniec zostaje złożenie podpisów w odpowiednich miejscach i zapakowanie dokumentów w kopertę zwrotną. Jeśli jest to potrzebne dajesz kurierowi wcześniej przygotowane dokumenty (na przykład skan dowodu czy dokumenty do potwierdzenia dochodu przy karcie kredytowej – informacje o tym, że takie dokumenty masz przekazać kurierowi dostaniesz podczas składania wniosku). Najczęściej jedną kopię umowy zabierasz ze sobą. I gotowe. Czekasz, zazwyczaj 1-2 dni robocze, aż umowa wróci do banku i produkt zostanie aktywowany.

  • Selfie

Inną nowatorską metodą „podpisania” naszej umowy jest wykonanie skanu dowodu osobistego i potwierdzenie swojej tożsamości poprzez wykonanie selfie w kamerze naszego urządzenia. Jest to bardzo prosty sposób, którego atutem jest bardzo krótki czas oczekiwania na potwierdzenie ze strony banku, że konto czy karta zostały pomyślnie utworzone. Całość odbywa się zaraz po złożeniu wniosku o otwarcie danego produktu bankowego. Do wyboru mamy wykonanie selfie przy pomocy dedykowanej strony (tej samej, na której składaliśmy nasz wniosek) albo przy wykorzystaniu aplikacji mobilnej banku. Po zainstalowaniu jej na naszym urządzeniu mobilnym zostaniemy pokierowani bezpośrednio do zrobienia sobie zdjęcia, które w efekcie pozwoli nam cieszyć się nowo otwartym produktem bankowym.

  • Przelew z innego banku

Do innych metod autoryzacji naszego konta lub karty możemy zaliczyć przelew weryfikacyjny. W przypadku przelewu weryfikacyjnego ważne jest, aby Twój przelew wychodzący został nadany z konta bankowego, którego jesteśmy właścicielami, a nasze dane osobowe były takie same jak te, które wpisałeś we wniosku o otwarcie nowego produktu bankowego. Przykładowo, jeśli jesteś kobietą i zmieniłaś nazwisko, i podałaś nowe nazwisko we wniosku, ale w starym banku jeszcze go nie zaktualizowałaś, to taki przelew będzie zweryfikowany negatywnie. 

  • Videorozmowa z konsultantem

Bardzo wygodny sposób – po wypełnieniu wniosku łączysz się z pracownikiem banku na videorozmowie i on weryfikuje, czy Ty to Ty. Zazwyczaj musisz w takim przypadku pokazać dla pracownika dowód osobisty. 

  • Oddział

Jeśli jesteś tradycjonalistą to w większości przypadków możesz udać się do oddziału, aby podpisać umowę. Pamietaj, aby nie składać w oddziale nowego wniosku – najprawdopodobniej nie będzie on objęty promocją. Gdyby pracownik poinformował Cię, że z przyczyn technicznych nie można podpisać umowy i musi złożyć wniosek jeszcze raz to złóż go ponownie, ale przez Internet. 

  • SMS

Niektóre banki przeszły na całkowicie elektroniczny tryb zawierania umowy. Umowę podpisujesz za pomocą sms-a na telefon, a samą umowę otrzymujesz na maila. Szybkie, wygodne, i co najważniejsze – na mailu ciężko zgubić umowę, co często się zdarza z umowami papierowymi.

Bezpieczeństwo podczas otwierania produktu bankowego

W kwestii bezpieczeństwa dotyczącego otwarcia nowych produktów bankowych należy zwrócić uwagę na kilka kwestii.

Bardzo istotny jest fakt, że zawsze należy korzystać ze sprawdzonych linków prowadzących do złożenia wniosku o otwarcie danego produktu. Takie linki zawsze znajdziecie na naszej stronie internetowej, facebooku i instagramie. Potwierdzeniem bezpieczeństwa jest ikonka zamkniętej kłódki, która znajduje się na lewo od linku w górnej części Waszej przeglądarki. Wspomniana ikonka wskazuje nam, że połączenie jest bezpieczne, a witryna ma ważny certyfikat. W praktyce oznacza to to, że nasze dane trafią bezpośrednio do banku i nie zostaną nigdzie więcej udostępnione. Nawet wysłanie skanu dowodu osobistego odbywa się w bezpieczny sposób i nie mamy podstaw, aby czegokolwiek się obawiać.

Inną kwestią jest okazanie naszego dowodu kurierowi. Najczęściej potrzebuje go tylko na chwilę, aby w naszej obecności sprawdzić zgodność danych umieszczonych we wniosku i w dowodzie. Gdyby jednak zdarzyło się, że do dokumentów przywiezionych przez kuriera dołączony jest skan naszego dowodu to należy zawsze osobiście zapakować go do koperty zwrotnej, która ma trafić z powrotem do banku, zaraz po weryfikacji danych przez kuriera.

Osobom, które mimo wszystko obawiają się utraty danych osobowych polecam zakup alertów BIK (Biuro Informacji Kredytowej). Są to powiadomienia SMS oraz e-mail, które otrzymamy w przypadku próby wyłudzenia zobowiązań finansowych na nasze dane. Gwarantują nam one stałą kontrolę nad naszymi wrażliwymi danymi osobowymi oraz możliwość natychmiastowego zareagowania w razie wystąpienia wyłudzenia. 

III. Spełnij warunki promocji

Założyłeś konto w promocji, uzyskałeś dostęp do bankowości internetowej, otrzymałeś kartę. Co teraz? Teraz nadszedł czas na spełnienie warunków promocji. 

Wracasz do artykułu opisującego Twoją promocję i sprawdzasz, co musisz po kolei zrobić. Z tego samego artykułu pobierasz sobie Ogarniacz Promocji – masz tam rozpisane dokładnie, co, ile i kiedy musisz zrobić konkretnie do Twojej promocji. Ogarniacz promocji albo zapiszesz na swoim komputerze czy telefonie, albo wydrukujesz – zależy, co preferujesz. 

I zgodnie z tym, co masz rozpisane na Ogarniaczu wykonujesz po kolei wszystkie warunki danej promocji. Czytając ten poradnik już wiesz, z jakimi warunkami możesz się spotkać – w 90% przypadków będzie to wyrażenie odpowiednich zgód marketingowych, płatności kartą, przelewy na konto oraz/lub logowanie do aplikacji. 

IV. Odbierz nagrodę

Po spełnieniu warunków nadszedł czas na nagrodę. W artykule dotyczącym wybranej przez Ciebie promocji, a także w Ogarniaczu Promocji znajdziesz informację, kiedy otrzymasz nagrodę. 

W części promocji nic nie musisz robić – nagroda zostanie wysłana na Twoje konto (gotówka), na Twój adres korespondencyjny (nagroda rzeczowa) lub w wiadomości w bankowości internetowej (voucher). 

Jednak są promocje, w których musisz zrobić jeszcze jeden krok przed jej otrzymaniem. Mianowicie – odebrać wiadomość mailową, otworzyć ją, kliknąć w link w niej umieszczony i po przejściu na stronę uzupełnić numer konta i swoje dane do wypłaty nagrody. 

Dlaczego tak jest? Najczęściej dzieje się tak w momencie, kiedy bank zleca zorganizowanie promocji firmie zewnętrznej i to firma zewnętrzna wypłaca nagrody. Przykładem jest popularny serwis Money Mania, z którego korzystają różne banki. 

W takim przypadku, jeżeli konieczne będzie konieczne uzupełnienie numeru konta masz na to zazwyczaj kilka dni od momentu otrzymania maila. 

W artykule dotyczącym promocji oraz w Ogarniaczu masz dokładnie opisane, kiedy powinieneś spodziewać się maila i do kiedy musisz uzupełnić dane. Bywa tak, że wiadomości wpadają w folder SPAM i nie widzisz ich. Dlatego warto ustawić sobie przypomnienie w telefonie w dacie, w której powinien być wysłany mail. Zyskasz dzięki temu pewność, że nie przeoczysz wiadomości. 

Jeśli jakimś sposobem zapomnisz o uzupełnieniu nr konta to musisz liczyć się z tym, że będziesz musiał pisać reklamację. Zwróć uwagę, że nie zawsze musi ona być rozpatrzona po Twojej myśli – uzupełnienie nr konta do wypłaty nagrody jest jednym z warunków promocji.