Jesteś naszym priorytetem - sprawdź nasze standardy jakości oraz jak zarabiamy.
Revolut zamyka konta lokalne w PLN – co to dla nas oznacza?
PROMOCJA ZAKOŃCZONA Revolutnowy klient obecny klientDość nieoczekiwana zmiana szykuje się 🗓 od 18 marca 2021 r w Revolucie. Mianowicie, ten popularny fintech przestanie oferować konta lokalne w polskim standardzie IBAN, czyli konta złotówkowe.
Dlaczego Revolut zamyka konta lokalne w PLN?
Co jest powodem takiej decyzji? Okazuje się, że żaden bank nie chce podjąć się współpracy z Revolutem w zakresie obsługi takich kont. Jeśli do marca nie znajdzie się chętny, konta z przedrostkiem „PL” przestaną funkcjonować i zostaną zastąpione litewskim numerem konta zaczynającym się od „LT”.
Może to wydawać się dziwne, w końcu banków w Polsce mamy całkiem sporo i co, żaden nie chce podjąć się obsługi kont? No cóż, jeśli nie wiadomo o co chodzi to chodzi… o kasę.
Nie jest tajemnicą że dla rodzimych banków Revolut jest od dawna solą w oku. Darmowe konto, karta, najlepsze kursy wymiany walut – to są powody, dla których większość z nas wybiera Revoluta, czy to jako formę płatności podczas wakacji czy zakupów za granicą, czy też jako konto główne w przypadku osób pracujących poza Polską. A polski bank na tym traci. Raz, że nie może już nam wcisnąć złodziejskich spreadów, dwa nie zarobi na nas prowizji za obsługę konta, karty czy też wypłaty z bankomatów zagranicznych. Od czasu pojawienia się Revoluta w Polsce i tak nastąpiły duże zmiany w kursach wymiany walut oferowanych przez banki. Niemal każdy oferuje teraz kantor walutowy lub karty wielowalutowe, gdzie przewalutowania następują po kursach całkiem akceptowalnych jak na mój gust. Ale to oznacza spadek dochodów banków, a tego, jak możemy się spodziewać, nikt nie lubi.
Jak wpłyną zmiany na użytkowników Revoluta?
Jeśli do marca nie pojawi się żaden chętny do współpracy bank, konta lokalne w złotówkach zostaną zamknięte. Aby wykonać przelew na swojego Revoluta trzeba będzie posługiwać się numerem konta w litewskim formacie IBAN, z przedrostkiem „LT”. Przelewy wysłane po 18 marca na to konto zostaną zwrócone do nadawcy.
Oznacza to, że przelewy z naszych banków w Polsce czy też przelewy od pracodawcy w Polsce nie będą już traktowane jako krajowe, a jako zagraniczne. Co wiąże się często z opłatą za przelew. O ile przelewy SEPA w euro są coraz częściej darmowe lub wiążą się z niewielką opłatą (zazwyczaj 5 zł), o tyle przelew w złotówkach na konto na Litwie będzie traktowany jako przelew zagraniczny, czyli SWIFT – a to wiąże się już z całkiem sporymi prowizjami.
Nie każdy pracodawca musi się zgodzić na wysyłanie wynagrodzenia za granicą (dla kont firmowych jest to jeszcze większy koszt niż dla kont indywidualnych). Albo może na przykład pomniejszyć pensję o koszt przelewu. Tak czy siak – jest to nieopłacalne. Ponadto pamiętaj, że musisz podać nowy numer konta u pracodawcy.
Jeszcze jedna kwestia – jeśli zechcesz doładować Revoluta przelewem z polskiego banku taki przelew będzie szedł na pewno dłużej, niż do tej pory.
Podsumowując – zmiany te dotkną tylko tych osób, które doładowywały Revoluta przelewem oraz osoby przelewające wynagrodzenie od pracodawcy w Polsce.
Co pozostaje bez zmian
Nadal możesz swobodnie doładowywać Revoluta za pomocą swojej karty z polskiego banku – tutaj nie ma żadnych zmian. Ten sposób rekomenduję, sama od początku swojej przygody z Revolutem doładowuję konto tylko w ten sposób – kilka kliknięć i gotowe, pieniądze są na koncie.
Również nic nie zmieni się w przelewach wychodzących, nadal możesz wysyłać pieniądze z Revoluta na swoje konto w Polsce.
Konto walutowe w PLN a konto lokalne w PLN
To, że Revolut najprawdopodobniej zamknie konta lokalne w PLN nie oznacza, że nie możemy trzymać złotówek na koncie walutowym.
Są dwa rodzaje kont:
- konto lokalne, które będzie zamknięte. Ma polski numer IBAN i dzięki temu mogłeś wykonywać na to konto przelewy w złotówkach za darmo ze swojego banku w Polsce.
- konto walutowe w PLN, które pozostaje. Nadal możesz trzymać złotówki na koncie walutowym, w tej kwestii nie zmienia się totalnie nic. Możesz doładować Revoluta kartą w złotówkach i później wymienić złotówki na inną walutę, jakiej aktualnie potrzebujesz. W żadnym wypadku nie oznacza to, że teraz aby zasilić Revoluta musisz doładować go inną walutą.
Tak więc jeśli Twoją pierwszą myślą było to, że nie możesz już mieć na Revolucie złotówek, to byłeś w błędzie. Możesz je mieć, zmienia się jedynie sposób zasilenia: z dwóch opcji, przelew i karta, pozostaje karta.
Nieużywane konta lokalne są zamykane już teraz
Czekałam na maila od Revoluta z opisem zmian, jakie nadchodzą od marca – każdy użytkownik takiego maila otrzyma. W końcu się doczekałam, ale ku mojemu zaskoczeniu nie było tam informacji, że konto zostanie zamknięte w marcu. Mail poinformował mnie, ze nigdy nie używałam konta lokalnego w PLN i zostało ono już teraz zamknięte.
Z jednej strony akurat dla mnie nie robi to dużej różnicy. Z konta faktycznie nie korzystałam i nie zamierzałam korzystać. Ale z drugiej strony, drogi Revolucie, wolałabym być wcześniej o tym poinformowana na takich samych zasadach jak pozostałe osoby. Chociażby po to, żeby móc się ewentualnie przygotować na zamknięcie konta. Teoretycznie mogłam niedawno podać ten numer do przelewu wynagrodzenia, a tu ni z tego, ni z owego konto znika bez żadnego ostrzeżenia. O ile rozumiem powód zamykania kont lokalnych, o tyle w tym przypadku moim zdaniem Revolut przegina.
Czy jest alternatywa dla Revoluta? Podpowiadam, co założyć zamiast Revolut.
Jeśli czytasz ten artykuł to najprawdopodobniej konto lokalne było Ci potrzebne i szukasz alternatywy dla Revolut. Znaleźliśmy ją dla Ciebie. ZEN, polski odpowiednik Revoluta oferuje konto z polskim numerem IBAN, bardzo dobre, porównywalne do Revoluta kursy przewalutowań, błyskawiczny cashback i wiele więcej.
Sprawdź moją recenzję:
Otrzymuj powiadomienia o najnowszych promocjach
Subskrybuj nasz kanał nadawczy na Messengerze i nie przegap żadnej promocji:
Dzięki i pozdrawiam
Więc skoro pracodawci podałem numer konta przed zmianą, bo nie uwierzył bym nigdy, że Revolut zrobi taka głupotę, polski numer już mi zniknal z aplikacji, otrzymam jescze przelew w lutym? W tamtym miesiącu mi firma jescze zrobiła przelew na staré konto, więc nie wiem jak to jest z Revolut em. Szkoda mojego czasu, gdybym to wiedział,, nie zgłaszał bym go pracodawci. Czy jest jakiś zastępca Revolut? Sciaglem Zeena, ale tam też zagraniczne
Revolut również udostępnia opcję handlu akcjami z USA i inne „ekspozycje” na instrumenty finansowe.
Na miejscu managementu tej firmy wydałbym oświadczenie, że podobne sytuacje nie będą miały u nich miejsca.
Na razie nic o tym nie słyszałem, więc dla mnie to poważne ostrzeżenie, że również Revolut może nie być taki „rewolucyjny” w razie konieczności uciec się do gry w drużynie z tzw. „skostniałymi” instytucjami finansowymi przeciw klientom.
Bankomacie wypłacić polskie pieniądze z karty Revolut?
„Dość nieoczekiwana zmiana szykuje się 🗓 od 18 marca 2021 r w Revolucie. Mianowicie, ten popularny fintech przestanie oferować konta lokalne w polskim standardzie IBAN, czyli konta złotówkowe. ”
Konta złotówkowe są oferowane cały czas… Jest tylko kwestia IBANU…
Konto jest aktywne do 18.03, przelewy dochodzą, ale za każdym razem revolut przesyła ostrzeżenie, że konto wkrótce zamkną.
Rachunek z którego wpadają przelewy z revolut w Polsce to ING (1050). Ciekawe, że nie mogą się dogadać w kwestii lokalnych kont dla swoich klientów.
Na koniec: doładowania mbanku działają, na razie bez zarzutu. Jest też google pay.
Jednak nie znajduje odp. na jedno pytanie. Jakis czas temu Revolut był mi pomocny w takich przelewach jak:
Klient z UK -> wysyła mi pieniądze na konto Revolut w funtach -> ja przesyłam sobie te pieniądze na konto w Revolut złotowkach -> następnie przesyłam z konta Revolut w PLN na konto np. mBanku albo PKO.
Czy dobrze rozumiem, ze teraz taka procedura przestanie byc w ogole opłacalna bo za przesłanie z konta Revolut w PLN na konto w mBanku zostanie mi naliczona prowizja?
Nie, w tym zakresie nic się nie zmienia – możesz przelewać sobie złotówki z Revoluta na konto w złotówkach w polskim banku bez prowizji i bez ograniczeń. Zamknięcie konta lokalnego oznacza, że z konta w banku w złotówkach nie będzie można wysłać przelewu na konto lokalne w PLN, czyli trzeba będzie wykonać przelew zagraniczny. Ale w opisywanej przez Ciebie sytuacji nadal możesz korzystać tak, jak dotychczas, ponieważ klient z UK i tak wysyła Ci funty.
Rovoult ma konto lokalne w PLN
i jaki Bank to obsługuje?
czy można robić przelewy i jakie opłaty, czy wydana karta płatnicza jest do wszystkich walut i w zależności w jakim kraju place to pobierana jest waluta z tego kraju ?
Czyli obecnie ZEN jest alternatywą.
Szkoda bo Revolt już miałem sprawdzony od roku i bez problemów wszystko działało.
Dziękuje za odpowiedz Pani Magdo.
bo ten z pln zostanie usuniety TAK
A pracodowca bedzie musiał wykonac przelew zagraniczny z opłata
Reszta bez zmian??? Pozniej bede mogł przelac pieniadze z revolut na inne konto pln w polskim banku np millenium
Dziewkuje
Pozdrawiam, Robert
Zadając pytanie „Czy mogłem coś przeoczyć?” miałemna myśli ukryte koszty, których nie widzę. Wspominacie o opłatach za przelewy związanych z brakiem polskich kont w Revolucie. Ja dokonuje doładowywanie mojego konta Revolut od ponad 2 lat i do tej pory nie poniosłem, żadnej opłaty. Zakładam, że to się nie zmieni w moim przypadku, skoro opłaty nie pojawiły się od 18.03.2021.
Będę monitorował swój bank.
Pozdrawiam,
Bardzo dziękuję za tego bloga i wszystkie twoje podpowiedzi.
Są bardzo pomocne. Dzięki nim jakoś ogarnąłem temat zasilania konta Revoluta.
Piękne dzięki,
I pamiętaj o tym, żeby zawsze wybierać płatność w walucie danego kraju, czyli w tym przypadku euro – inaczej bankomat czy terminal mogą Ci przewalutować po swoim własnym (kiepskim) kursie.
Zdecydowałem się zamknąć konto Revolut. Postępowałem zgodnie z procedurą (kilka intuicyjnych kroków w aplikacji na komórce), jednakże nie dostałem żadnego potwierdzenia (sms, email). Czy według Pani wiedzy tak to działa? Klient nie powinien dostać jakiegoś potwierdzenia? Można jakoś sprawdzić, że umowa została rozwiązana?
dziękuję za pomoc, podany przez Panią email działa. Z kilkugodzinnym opóźnieniem, ale jednak Revolut potwierdził zamknięcie karty, jednak nie konta. Otrzymałem wiadomość następującej treści:
„We can confirm that your Revolut card ending xxxx was successfully cancelled on 21 July 2021.
Your Revolut account and any other Revolut cards that you may have will continue to work as normal.
Important points to note:
Any card payments attempted on this card after 21 July 2021 will be declined
If you’re expecting a refund on this card, we will process this as usual and the funds will be reflected in your Revolut account
If the card you have cancelled is a physical card, please remember to destroy the physical card as well”
Może się komuś przyda informacja jak z grubsza wygląda ta procedura. Revolut we wszelkiej korespondencji odwołuje się do chatu w komórce, a ja już nie mam do niego dostępu bo zamknąłem konto. Dla mnie utrudniony kontakt jest największym problemem.
Dopiero co zacząłem interesować się Revolutem, bo chcę robić zakupy online w Niemczech.
Czy dobrze rozumiem, że jeśli z ING wyślę na konto Revolut np. 1000 zł to dostanę kwotę pomniejszoną o jakąś prowizję? Jaką konkretnie?
I drugie pytanie – później płacąc online w niemieckim sklepie moje złotówki zostaną przeliczone wg. kursu na tej stronie? http://www.revolut.com/money-transfers
Polecam na początek lekturę podstaw: https://moniaki.pl/revolut-jak-korzystac-z-funkcji-podstawowych/ oraz https://moniaki.pl/co-to-jest-revolut-i-jak-go-zalozyc-za-darmo
Doładowanie kartą czyli podaje się dane karty i doładowuje konto.
Podejrzewam że dziś lub w poniedziałek powinny być na koncie.
Drugie pytanie, to czy można wypłacać z Revoluta Blikiem? Jeśli tak to czy można prosić o instrukcje.
Dziękuje .Pozdrawiam.
Mam prośbę o odpowiedź na 3 być może podstawowe krótkie pytania ale nie mogę nigdzie tego znaleźć ??
1) jeśli mam na koncie Revolut zamienione z PLN wcześnie waluty typu USD/EUR/CHF i chce z powrotem je przelać na swoje złotówkowe konto w mbanku to co mam zrobić ? Najpierw zamienić dana walutę na PLN i dopiero wtedy przelać na konto czy jest jakiś inny lepszy sposób ??
2) w jaki sposób mam to zrobic ?? Jeśli nic się je zmieniło to wpisać normlanie mój numer rachunku w mBank??
3) rozumiem że mogę sobie zasilać konto w Revolut dowolną ilość razy darmowo z karty w PLN mbanku i dowolną ilość razy przewalutowywac za darmo byle ponizej 5000pln w ciągu miesiąca ??
2. Tak, jeśli nie masz tego konta zapisanego w odbiorcach w Revolut to klikasz +Nowość i dodaj bank odbiorcy.
3. Tak, możesz – minimalne zasilenie to 50 zł.