Jesteś naszym priorytetem - sprawdź nasze standardy jakości oraz jak zarabiamy.

UWAGA! Nowe, wysokie opłaty w mBanku

Miłe, słoneczne, czerwcowe popołudnie. Długi weekend prawie się zaczyna, więc nie spodziewasz się niczego złego. W końcu kto przekazuje złe informacje tuż przed długim weekendem? A jednak… mBank wczoraj rozesłał do swoich klientów bardzo niepokojącego maila.

Bank poinformował swoich klientów, że od 19 sierpnia 2019 roku znacząco wzrosną opłaty za konta, karty debetowe czy wypłaty z bankomatów. Co gorsza, niektórych z nich nie da się uniknąć. Na co powinieneś zwrócić uwagę i co możesz zrobić w takiej sytuacji?

Sama jestem klientem mBanku, więc postanowiłam prześwietlić zaproponowane zmiany i… poszukać alternatywy. Jakie dokładnie opłaty wzrastają? Sprawdźmy…

Wyższe opłaty za konta osobiste

W dobie, gdy banki prześcigają się w promocjach i szukają klientów, mBank postanowił podnieść opłaty za konto. Na szczęście nie dotyczy to posiadaczy eKonta Osobistego oraz eKonta Intensive. Tutaj wszystko pozostaje bez zmian. Najgorzej mają najbardziej lojalni klienci – ci, którzy przenieśli swoje konta z Multi Banku.

Zwróć szczególną uwagę, jeśli jesteś posiadaczem:

 • eKonta Plus – opłata miesięczna wzrośnie z 5 zł do 7 zł. Jeśli chcesz uniknąć opłaty, musisz zapewnić min. 1000 zł wpływów na konto co miesiąc;
 • mKonta Multi Comfort – opłata miesięczna wzrasta z 4,50 zł do 7,50 zł. Tej opłaty nie da się uniknąć, bez względu na kwotę wpływu na konto;
 • mKonta Multi Active – obecni klienci zamiast 9 zł zapłacą AŻ 15 zł. Tej opłaty również nie da się uniknąć.

W większości przypadków to prawie dwukrotnie drożej! Oczywiście mBank proponuje zmianę konta na inne, jednak to nie wszystkie planowane podwyżki.

Wyższe opłaty za wypłaty z bankomatów

Jakby mało było opłat za konta osobiste, to jeszcze musisz się liczyć z wyższą prowizją za wypłaty z bankomatów. Ci, którzy dużo korzystają z bankomatów mogli dotychczas uruchomić dodatkową funkcję „Wypłaty ze wszystkich bankomatów” w cenie 5 zł miesięcznie.

Opcja ta gwarantowała, że wypłaty powyżej 100 zł z dowolnego bankomatu w Polsce będą bezpłatne. Od 19 sierpnia za taką opcję zapłacisz aż 7 zł.

Co więcej, jeśli wypłacasz drobniejsze kwoty, poniżej 100 zł, bez względu na to, czy jest to bankomat mBanku, Euronet czy jakikolwiek inny, zapłacisz za każdą wypłatę 2,50 zł zamiast obecnej opłaty 1,30 zł. Kolejna, prawie dwukrotna podwyżka. Na szczęście nie dotyczy ona klientów poniżej 24. roku życia.

Czy można uniknąć tej opłaty? Jeśli planujesz wypłacić mniej niż 100 zł – użyj wypłaty przy pomocy BLIKa. To gwarantuje, że prowizja nie zostanie pobrana.

Jeśli wypłacasz gotówkę z karty kredytowej, co zawsze było obciążone prowizją, również zapłacisz więcej. Opłata za wypłatę gotówki dla posiadaczy karty World Mastercard Intensive wyniesie od sierpnia 5% wartości wypłaty, ale nie mniej niż 10 zł. Tej opłaty również nie da się uniknąć.

Drastyczne podwyżki opłat za kartę debetową

Jeśli jako posiadacz eKonta Standard ucieszyłeś się, że ominęły Cię podwyżki, to czytaj uważnie. Posiadacze eKonta Standard, eKonta Plus, Ekonta M oraz eKonta, którzy ukończyli 25. rok życia, od 19 sierpnia 2019 roku zapłacą aż 7 zł opłaty miesięcznej za kartę.

Do tej pory, aby uniknąć opłaty, wystarczyło dokonać 5 płatności kartą w miesiącu na dowolną, nawet najdrobniejszą kwotę. Od sierpnia to zwolnienie już nie będzie obowiązywało.

Bank wprowadził minimalną kwotę transakcji. Aby więc uniknąć opłaty za kartę do konta, musisz co miesiąc dokonać płatności kartą na kwotę min. 350 zł. Niby to niedużo, ale jeśli konto w mBanku jest Twoim dodatkowym kontem, to warunek staje się uciążliwy.

Dodatkowo, jeśli płacisz kartą debetową za transakcje walutowe, musisz liczyć się z wyższą prowizją za przewalutowanie. Od 19 sierpnia 2019 roku będzie to 3% wartości transakcji. Jeśli chcesz uniknąć takiej prowizji, musisz uruchomić usługę wielowalutową.

Nie chcę płacić więcej

Pamiętam, jak w 2016 roku ówczesny bank BZ WBK wprowadził nową Tabelę Opłat i Prowizji a w niej drakońskie opłaty za przelewy internetowe i prowadzenie konta.

Stałam w kolejce w banku, aby zamknąć tam konto, a przede mną w identycznej sprawie czekało jeszcze 8 osób. Wydawało się, że nikt nie zareaguje, jednak odpływ klientów był tak duży, że bank zdecydował się wycofać zmiany.

Nie musisz się zgadzać na wyższe opłaty. Jeśli nie masz w mBanku zobowiązań, możesz zamknąć rachunek i znaleźć alternatywę. Jaką? To sprawdzę dla Ciebie za chwilę.

Zgodnie z prawem, jeśli nie odpowiadają Ci takie opłaty za konto, masz dwie możliwości:

 • zgłosisz sprzeciw w stosunku do tych zmian, ale nie wypowiesz umowy o konto. Wówczas wygaśnie ona w przeddzień wprowadzenia nowych opłat, czyli 18 sierpnia 2019 roku.
 • możesz wypowiedzieć umowę w dowolnym momencie aż do dnia wprowadzenia zmian.

Jeśli jednak jesteś związany z mBankiem jakimś kredytem i nie możesz wypowiedzieć umowy, przekształć swoje konto na takie, za które nie będziesz musiał płacić tak wysokiej prowizji.

Jaką mam alternatywę?

Tak jak wspominałam wcześniej, na rynku jest mnóstwo ciekawych opcji. Nie dość, że dostaniesz konto bez opłat, to jeszcze możesz zgarnąć premię, i tak:

To na ten moment najlepsze opcje na dostępne na rynku. Możesz je na spokojnie przeanalizować i wybrać ofertę, która jest dla Ciebie najkorzystniejsza. Jak widzisz, wcale nie musisz płacić aż tyle za dobre konto. Możesz je mieć całkiem za darmo.

Otrzymuj informacje o nowych promocjach - polub nas na FB:

komentarzy 14

 1. Marcin pisze:
  Dalej biernie patrzmy na konsolidacje banków, to takie podwyżki będą coraz częstsze
  • Moniaki.pl - Ewelina pisze:
   Dlatego warto się sprzeciwić takim podwyżkom i przenieść konto, jeśli jest taka możliwość.
 2. Mykundo pisze:
  Czy w związku z tymi podwyżkami można zamknąć konto w trybie bez okresu wypowiedzenia?
 3. Emir pisze:
  W zasadzie wystarczy zmienić konto na osobiste i jedyny wymóg to 1 płatność kartą na dowolna kwotę.
  Rozumiem jednak niezadowolenie i sam założyłem konto w Millenium ale głównie dla bonusu i oprocentowania na koncie oszczędnościowym.
  • Kamil pisze:
   Potwierdzam, do tej pory trzeba było zrobić 5 płatności kartą, po przekształceniu na ekonto osobiste wystarczy 1 płatność kartą, żadnej minimalnej kwoty, więc summa summarum wyszło lepiej niż było, wystarczy zadzwonić na infolinię. Wszystko inne 0zł, darmowe wypłaty ze wszystkich bankomatów w Polsce powyżej 100zł, poniżej trzeba blikiem, żeby było za darmo (i tu nie jestem pewien czy blik dotyczy również wszystkich bankomatów, czy jedynie euronet, planetcash i mbank)
  • Kamil pisze:
   dodam jeszcze, że po 18 sierpnia powyżej opisane przeze mnie zasady nie zmienią się
 4. paweł pisze:
  na całe szczęście mogę już zamknąc ekonto przed zmianiami ostatnie pieniadze juz dostałem z promocji za zalozenie ekonta 300zl
 5. Kredytobiorca pisze:
  Jestem związany kredytem z tym bankiem i ja nie zostawię tej sprawy bez echa. Dla mnie jest to ewidentna nieuczciwa praktyka wystosowana przeciw kredytobiorcom! Co jak bank za miesiąc wprowadzi opłaty za konto w wysokości 100zł. Takie praktyki nie mogą mieć miejsca! Dla mnie to celowe zwiększenie opłat okołokredytowych. Gdzie UOKiK? W przypadku kiedy klient nie może wypowiedzieć umowy nie można zwiększać bezprawnie opłat!
  • Moniaki.pl - Ewelina pisze:
   Kredytobiorco, to, co możesz zrobić, to zmienić typ konta na eKonto osobiste – zrobisz to w bankowości internetowej. To konto jest dużo tańsze i nie dotyczą go wskazane w tekście opłaty.
 6. Remek pisze:
  Miałem eMax od 2001r, eKonto L od 2013. Zamknąłem je w trybie natychmaastowym (czyt. 7 dni). Mbankowi już podziękuję. Strzelili sobie w stopę.
 7. Artur pisze:
  Można wypowiedzieć umowę przez internet ?

Napisz komentarz