Jesteś naszym priorytetem - sprawdź nasze standardy jakości oraz jak zarabiamy.

[Poradnik] Płatności mobilne BLIK – wszystko co musisz wiedzieć o jednej z najnowszych i najbezpieczniejszych form dokonywania transakcji przy użyciu tylko aplikacji mobilnej w Twoim telefonie.

Ledwo co zdążyliśmy przestawić się na dokonywanie operacji kartami płatniczymi, które zyskują coraz więcej zwolenników, a okazuje się, że już wkrada się nowa forma obrotu pieniędzmi. Chociaż istnieje już od 2015 roku to większe znaczenie zyskuje ona dopiero teraz. Przez jednych jeszcze nieznana, a przez wielu już okrzyknięta najwygodniejszym i najbezpieczniejszym sposobem dokonywania różnych transakcji.

Mowa tu oczywiści o płatnościach mobilnych BLIK, które zdają się być rewolucyjnym rozwiązaniem, które w niedalekiej przyszłości może zastąpić nam zwykłe transakcje jakie do tej pory wykonywaliśmy standardowo gotówką lub kartą. Skoro BLIK tak bardzo zyskuje na znaczeniu to koniecznym jest dokładne poznanie go i sprawdzenie:

 • jakie jest jego najlepsze zastosowanie
 • jak korzystać z BLIK’a
 • czy jest to bezpieczna forma dokonywania transakcji
 • czy w ogóle opłaca się z niej korzystać

blik2BLIK, czyli nowy standard płatności

Jak wiadomo nic tak nie jednoczy jak wspólny wróg lub wspólny cel mający na celu osiągnięcie spektakularnego sukcesu. Dokładnie tak było w przypadku płatności BLIK. Wspólny cel, czyli wygoda klientów oraz stały dostęp do środków finansowych na jak najwyższym poziomie, zmotywował niektóre banki do wprowadzenia nowego, lepszego standardu płatności.

Pierwsze kroki w tym kierunku, wykonało 6 banków: Millennium Bank, Alior Bank, Bank Zachodni WBK, ING Bank Śląski, mBank i PKO Bank Polski, które w 2013 roku zawarły porozumienie o współpracy i stworzeniu wspólnego systemu transakcji mobilnych, który będzie obsługiwał wszystkich klientów należących do ww. banków.

Zdecydowano wtedy, że wszystkie banki przyłączą się do systemu płatności mobilnych, który do tej pory był obsługiwany tylko przez PKO BP, rozbudują go i unowocześnią do tego stopnia, aby mogły swobodnie obsługiwać go również inne banki.

Pod koniec 2013 roku całą akcję wsparła również Krajowa Izba Rozliczeniowa.  Dzięki temu już na początku 2015 roku, każdy bank biorący udział w projekcie miał możliwość proponowanie swoim klientom możliwość wykonywania transakcji mobilnych w systemie BLIK.

W przypadku BLIK’a wszystkie płatności są realizowane przez Polski Standard Płatności natomiast obsługa operacyjna całego systemu spoczywa na Krajowej Izbie Rozliczeniowej. Mamy zatem pewność, że cały system został stworzony zgodnie z obowiązującymi standardami i obsługiwany jest przez wyspecjalizowane jednostki.

Kiedy możesz korzystać z BLIK’a

Aby móc w ogóle wykonywać różnego rodzaju transakcje za pomocą systemu BLIK, należy być klientem banku, który w swojej ofercie obsługuje takie płatności. Obecnie takich banków jest 9 i zaliczają się do nich:

 • Millennium Bank
 • Alior Bank
 • Bank Zachodni WBK
 • ING Bank Śląski
 • mBank
 • PKO Bank Polski
 • Getin Bank
 • Orange Finanse
 • T-Mobile Usługi Bankowe

Jeżeli masz konta w kilku z tych banków, możesz śmiało korzystać z płatności BLIK w każdym z nich. Nie ma tu żadnych ograniczeń co tylko potęguje Twoją wygodę.

Oczywiście płacenie BlIKiem jest wygodne, ale niestety ma kilka ograniczeń. Przede wszystkim korzystanie z BLIK’a jest możliwe tylko i wyłącznie w momencie kiedy mamy zainstalowaną na urządzeniu mobilnym – telefonie aplikację wydaną przez dany bank. Trzeba również pamiętać, że takiej transakcji nie wykonamy w każdym pierwszym lepszym sklepie, ale tylko tym, który obsługuje BLIK.

Początkowo takich sklepów było stosunkowo mało, ale wraz ze wzrostem zainteresowania płatnościami mobilnymi powstają punkty, w których bez problemu zapłacimy za zakupy właśnie przy pomocy BLIK’a. Jeżeli chcesz sprawdzić gdzie w swojej okolicy możesz śmiało korzystać z transakcji mobilnych, proponuję skorzystać ze strony Gdzie zapłacę BLIKiem.

Jak działa BLIK?

Chociaż sama początkowo miałam małe zaufanie do BLIK’a ponieważ raczej z dystansem podchodzę do takich nowości to w sumie po wykonaniu kilku takich płatności uważam go za naprawdę wygodną formę dokonywania transakcji. Pamiętam…kiedyś BZWBK zorganizował promocję, za którą każdego kto wykonał transakcje przy pomocy BLIK’a otrzymywał premię. Wtedy dość niską bo chyba 20 zł, ale pierwsze koty za płoty i jednocześnie przekonałam się do BLIK’a i jeszcze na tym zarobiła.

Później postanowiłam jeszcze wykorzystywać BLIK do uzyskania zwrotu za zakupy w Millennium Banku, który zwracał 5% wartości każdej transakcji BLIK. Było to bardziej opłacalne niż transakcje kartą, za które wtedy zwrot wynosił tylko 2%, wtedy pamiętam chyba dość często szalałam na zakupach w Rossmannie.

Płatności mobilne BLIK mogą być przyjmowane w różny sposób:

blik_

 • w terminalach POS (punktach posiadających terminale do obsługi transakcji kartami płatniczymi) – na takim terminalu widnieje napis BLIK
 • w sklepach internetowych
 • w bankomatach
 • w maszynach samoobsługowych i opłatomatach
 • poprzez przelewanie pieniędzy z telefonu na telefon
 • poprzez generowanie specjalnych czeków dających dostęp do Twoich pieniędzy osobom powołanym

mogę zatem swobodnie płacić za zakupy w sklepach internetowych i stacjonarnych, wypłacać pieniądze z bankomatów lub komuś je przelewać. To bardzo przydatne np. jeżeli w portfelu nie mamy gotówki, a karty zostały w domu bądź gdy w ogóle zapomnieliśmy z domu lub samochodu portfela. A myślę, że takie wypadki i Tobie się zdarzały.

Sposób posługiwania się BLIKiem rewelacyjnie obrazuje nam Millennium bank w swojej krótkiej reklamie. Podpieram się przykładem Millennium, ale generalnie korzystanie z tej aplikacji wygląda tak samo w innych bankach.

Wygeneruj kod i zapłać

I jeżeli już jesteśmy w takim sklepie lub przy bankomacie i chcemy dokonać tej transakcji przy pomocy BLIK’a to będziemy potrzebować specjalnego kodu, który umożliwi nam autoryzację transakcji. Uzyskasz go w momencie kiedy zalogujesz się do aplikacji mobilnej banku i przejdziesz do zakładki BLIK. Jeżeli chodzi o Millennium Bank to mi kod BLIK wyświetla się od razu po zalogowaniu się do aplikacji.

Taki kod to unikalna, jednorazowa kombinacja cyfr od 0 do 9, który jest ważny tylko przez 2 minuty. Po upływie tego czasu naturalnie można wygenerować kolejny kod.

Po wygenerowaniu kodu, wprowadzamy go w punkcie akceptacji, jeżeli płacimy w sklepie będzie to terminal, jeżeli w internecie to skorzystamy z odpowiedniego okienka, a jeżeli dokonujemy wypłaty gotówki to kod wprowadzimy w bankomacie.

Następnie kod przekazywany jest za pośrednictwem agenta rozliczeniowego do Polskiego Standardu Płatności, który ma za zadanie zweryfikować wprowadzony kod. Po wykonaniu tej czynności autoryzacja jest przekazywana do banku, który obsługuje daną transakcję i który ją zatwierdza.

Następnie akceptacja kodu wychodzi z banku, trafia do Polskiego Standardu Płatności, a ten przekazuje ją do punktu, w którym wykonana została transakcja.

Chociaż z opisu może wynikać, że trwa to dość długo to w rzeczywistości jest to bardzo szybka transakcja, która trwa zaledwie kilka sekund.

BLIK – krótki instruktarz

Na potwierdzenie, podrzucam bardzo fajny filmik instruktażowy przygotowany przez mBank, dzięki niemu przekonasz się jak szybko możesz dokonywać różnych transakcji właśnie przy pomocy BLIK’a.

 • JAK PŁACIĆ SMARTPHONEM?

KROK#1 -poinformuj sprzedawcę, że będziesz chciał płacić przy pomocy BLIK’a

KROK#2 – uruchom aplikację mobilną i użyj kodu, który Ci się wyświetli na wyświetlaczu

KROK#3 – potwierdź płatność na telefonie lub podaj dodatkowy pin nadany przez Twój bank jeżeli będzie to wymagane

 • JAK WYPŁACAĆ PIENIĄDZE Z BANKOMATU

KROK#1 – podejdź do bankomatu i wybierz opcję wypłata pieniędzy BLIK

KROK#2 – uruchom aplikację mobilną Twojego banku i wprowadź na wyświetlacz bankomatu kod, który uzyskasz dzięki aplikacji

KROK#3 – potwierdź wypłatę na telefonie lub dodatkowo potwierdź transakcję PINem nadanym przez Twój bank, oczywiście jeżeli będzie to wymagane

 • JAK PŁACIĆ W INTERNECIE

KROK#1 – przejdź do płacenia za zakupy i wybierz formę płatności BLIK

KROK#2 – zaloguj się do aplikacji mobilnej Twojego banku i pobierz kod BLIK

KROK#3 – wprowadź kod w odpowiednim miejscu i zatwierdź transakcję na telefonie, jeżeli będzie to konieczne to naturalnie potwierdź ją również PINem nadanym przez Twój bank

Czy BLIK jest bezpieczny?

To pytanie pewnie zadał sobie każdy z Was, a prawda jest taka, że generalnie BLIK może być dużo bezpieczniejszy niż karta płatnicza. A oto kilka faktów, które myślę że w pełni potwierdzają moje zdanie.

#1 UNIKALNY KOD

Tak jak już wspominałam, wszelkie transakcje autoryzujemy za pomocą jednorazowego, unikalnego kodu, dzięki temu Twoje pieniądze są w pełni bezpieczne. Wszystko za sprawą tego, że kod jest aktywny zaledwie 120 sekund, istnieje zatem bardzo małe prawdopodobieństwo, że ktokolwiek „ukradnie” Ci ten kod i np. wypłaci za Ciebie Twoje pieniądze z bankomatu. W przeciwieństwie do sytuacji, w której ktoś pozna Twój PIN do karty.

Ponadto kod za każdym razem jest inny więc gdyby ktoś chciał włamać się na Twoje konto i w jakikolwiek sposób Cię okraść to musiałby nieźle się nagimnastykować żeby wykraść Tobie telefon, a później jeszcze odgadnąć hasło do aplikacji mobilnej.

#2 BLOKADA TRANSAKCJI

Standardowo, każda transakcja powyżej 50 zł wymaga dodatkowej autoryzacji przy pomocy PINu. Dodatkowo, jeżeli Ty będziesz mieć takie życzenia, możesz samodzielnie ustalić kwotę, którą będzie trzeba dodatkowo potwierdzać PINem. Dzięki temu, możesz w łatwy sposób blokować transakcje na większe kwoty i nawet gdyby ktoś chciał Cię okraść to musi naprawdę pokonać sporą barierę, żeby zabrać Ci jakiekolwiek pieniądze.

#3 WIĘKSZE BEZPIECZEŃSTWO

W dzisiejszych czasach nie ma problemu np. z zeskanowaniem Twojego numeru karty, natomiast jeżeli korzystasz z telefonu to generalnie nikt nie ma dostępu do jakichkolwiek Twoich haseł lub numerów kart. Dzięki temu prawdopodobieństwo przechwycenia Twoich danych spada do 0.

Bezpieczeństwo Twoich pieniędzy to podstawa

Być może tym artykułem udało mi się przekonać Cię do korzystania z płatności BLIK na Twoim telefonie, ale mam również poczucie, że muszę zwrócić Twoją uwagę na niebezpieczeństwa na jakie możesz się natknąć. Tak więc, w jaki sposób bezpiecznie korzystać z bankowości na urządzeniu mobilnym?

Przede wszystkim pamiętaj, aby nie pobierać i nie instalować oprogramowania z nieznanych źródeł. Dlatego jeżeli chcesz pobrać aplikację mobilną Twojego banku to zrób to bezpośrednio na stronie banku lub w oficjalnych sklepach, które gwarantują w pełni bezpieczne programy.

Pamiętaj również, że bank NIGDY nie prosi o to, abyś instalował jakieś dodatkowe aplikacje, certyfikaty lub programy, które „podobno” mają ulepszyć Twoją aplikację. Jeżeli otrzymujesz takie zawiadomienia to najlepiej od razu zgłoś problem do banku, aby uchronić przed możliwym oszustwem również innych, mniej świadomych użytkowników.

Staraj się nie otwierać linków, które są zamieszczone w różnego rodzaju wiadomościach SMS lub e-mail jeżeli widzisz, że pochodzą z dziwnego źródła lub informują o zmianach zachodzących w Twojej bankowości. Nie wiem jak Ty, ale ja wiele razy otrzymuję jakieś dziwne wiadomości od dziwnych numerów z jakimiś informacjami lub właśnie linkami. Generalnie proponuję od razu je niszczyć.

Zawsze blokuj ekran telefonu znanym tylko Tobie PINem i zawsze staraj się posiadać aktualną wersję aplikacji banku. Nigdy nie wiesz kiedy zgubisz telefon i jakie umiejętności będzie miała osoba, która go przechwyci.

Podsumowanie

Blik to dość nowy system dokonywania transakcji, prawdopodobnie dlatego czasami możemy spotkać się ze zdziwieniem na twarzy sprzedawców, kiedy informujemy ich, że chcemy zapłacić telefonem.

BLIK ma również małe wady, główna to konieczność posiadania telefonu z dostępem do internetu – tylko w ten sposób zalogujemy się do aplikacji banku i pobierzemy kod. Trudno jest mi wyobrazić sobie mojego tatę, który gdzieś tam w telefonie korzysta z internetu – raczej to nie przejdzie.

Poza tym, BLIK jest dostępny tylko na terenie naszego kraju, na nic zatem się nie przyda wszystkim podróżującym, którzy jednak chętniej będą korzystać z kart płatniczych, które bądź co bądź są obsługiwane w większej liczbie miejsc niż BLIK.

Niemniej uważam, że BLIK będzie coraz bardziej rozpowszechniany i kto wie, może kiedyś zastąpi nam całkowicie karty płatnicze i gotówkę? Technologa rozwija się bardzo szybko i aby zapewnić swoim klientom jak największe bezpieczeństwo banki będą chętnie inwestowały w rozwój takich właśnie aplikacji.

Dodatkowo już teraz, aby przekonać klientów do korzystania z BLIK’a, coraz więcej banków organizuje promocje zachęcające do dokonywania płatności BLIK. Ostatnio w akcję tę włączył się również Polski Standard Płatności, organizując ciekawą promocję, której szczegóły opisane zostały w tym artykule.


Inne aktualne promocje 💰❤️👇🏻

Otrzymuj informacje o nowych promocjach - polub nas na FB:

komentarzy 10

 1. Agnieszka pisze:
  Dajcie jeszcze instrukcje jak wytłumaczyć Grażynom na kasie, że w ich sklepie ISTNIEJE możliwość płatności blikiem, i pomóc im dokonać tej trudnej sztuki :v
 2. Andrzej pisze:
  Nie wiem jak to jest możliwe ale kilka dni temu w moich transakcjach bankowych dokonana została transakcja internetowa za pomocą BLIK ,której oczywiście nie dokonałem.Zauważyłem wczoraj,zgłosiłem w banku,jest blokada konta i zastrzeżenie karty.Straciłem zaufanie do banku gdyż dwa miesiące temu natomiast ktoś włączył subskrybcję posługując się numerem mojej karty.Z karty korzystam ostrożnie,telefon zaś zawsze mam przy sobie i jest odpowiednio zabezpieczony na wypadek gdybym go np gdzieś zostawił co mi się oczywiście nie zdarzyło.Przesyłam zatem przestrogę,że hakerzy mają też sposób na BLIK.Poprzednie pieniądze odzyskałem.Dziś natomiast sprawę zgłaszam na policję,składam reklamację w banku po czym rezygnuję z jego usług.Co jak co ale BLIK wydawał się bezpieczny.
  • Moniaki.pl - Dominika pisze:
   Powiem Ci, że również myślałam że BLIK jest w pełni bezpieczny. Przykro mi, że tak się zadziało i z drugiej strony cieszę się, że szybko to zauważyłeś i podjąłeś takie kroki jakie są słuszne. A my wszyscy no cóż musimy mocno uważać. Dziękuję, że o tym piszesz 🙂
  • rtm pisze:
   zasadniczo jest to niemożliwe, bo wymaga danych banku i w telefonie
 3. Marcin pisze:
  A co ze zwrotem pieniędzy jak chcesz coś oddać przy zakupach przez net
  • Moniaki.pl pisze:
   Zwrot pieniędzy powinien nastąpić na konto.
  • Andrzej pisze:
   trzeba sprawdzić regulamin banku i sklepu.To w ogóle często nigdy nie jest możliwe. W jednym sklepie pobrano mi pieniądze nie wysłano żadnego towaru, niedługo się zorientowałem i bank NIE zwrócił mi pieniędzy. Trzeba to zgłosić, udokumentować w banku i na policji. Normalnie koresponduje się na e-mail, albo sprzedawca sam to załatwi.
 4. Zbigniew pisze:
  Uważam, że metoda BLIK jest niebezpieczna i nieprzewidywalna, moje doświadczenia są połowiczne cztery płatności w tym dwie zakończyły się zgodnie z oczekiwaniem, jedna niebezpiecznie ale szczęśliwie, jedna jeszcze w reklamacji. Opis moich problemów;
  1. Korzystam z Peopay, wypłacałem z bankomatu należącego do PEKAO w dużym centrum handlowym w W-wie, wygenerowałem kod BLIK, oczywiście po wybraniu sposobu wypłaty BLIK, transakcja odrzucona, powtarzałem kilka razy, aż w pewnym momencie poproszono mnie od kod PIN, wpisałem prawidłowy, ale w aplikacji w telefonie zostałem poinformowany, że ‚transakcja nie zrealizowana’. Odchodząc od Bankomatu, ten wydał mi żądaną kwotę pieniędzy, na szczęście byłem na tyle blisko, że pieniądze zdołałem zabrać, oczywiście pieniądze z konta zeszły, reklamacji nie robiłem, bo wtedy sądziłem, że może mam stary telefon, telefon wymieniłem na nowy marki premium i stał się przypadek
  2. Chciałem zapłacić BLIK’iem za transakcję Allegro, wybrałem tę metodę w sposobie zapłaty, wygenerowałem kod BLIK, przeniosło mnie do autoryzacji PIN, wpisałem prawidłowy kod, po czym w aplikacji na telefonie transakcja ‚nie zrealizowana’. Na stronie allegro brak informacji o rozliczeniu (zakończeniu) transakcji, po kilku minutach anulowałem płatność i chcąc ją powtórzyć (oczywiście ponownie BLIK’iem) okazało się, że nie mam już żądanej sumy pieniędzy, bo BLIK je ukradł za pierwszym razem. No i zaczęła się droga przez mękę w procedurze reklamacyjnej, bo Szanowna Pani nie zrozumiała powyższego opisu moich doświadczeń z BLIK’iem w zgłoszeniu przez stronę bankowości elektronicznej, dopiero po godzinie dzwonienia bank pekao łaskawie przyjął reklamację, która zapewne potrwa ustawowe 14 dni, w czasie których bank będzie obracał moje pieniądze.
 5. Sylwia pisze:
  co w przypadku jesli ja zrobilam komus przelew blik na telefon a ten ktos chcial mi zwrocic pieniadze i podstawilo sie konto blue media a nie moje? jak odzyskac pieniadze|?

Napisz komentarz