Unikaj tych 4 często pomijanych pułapek czających się w promocjach bankowych

Jak pewnie miałeś już okazję dowiedzieć się z tej infografiki, z najlepszych promocji, które opisaliśmy na blogu w 2015 roku, można było zarobić łącznie nawet 8 344 zł. Spora gotówka.

Bezsprzecznie warto korzystać z promocji bankowych, jednak żeby robić to sprawnie, trzeba potrafić omijać różne pułapki. I właśnie o 4 najważniejszych z nich przeczytasz w tym artykule.

Ale zanim o pułapkach…

Musisz pamiętać o…

Zanim w ogóle zaczniemy mówić o pułapkach jakie kryją się w promocjach bankowych musisz zapamiętać na zawsze jedną najistotniejszą rzecz. Jeśli miałbyś z tego tekstu zapamiętać tylko jedno zdanie to niech to będzie właśnie to, które za moment przeczytasz.

Podstawą każdej promocji bankowej jest jej regulamin zawsze powinieneś się z nim dokładnie zapoznać. Dopiero po jego analizie lub dokładnym przeczytaniu naszego prześwietlenia na blogu – jeśli nam ufasz – możesz stwierdzić czy pojawiają się w danej promocji “pułapki”, o których za chwilę napiszę.

danger

W regulaminie zawsze znajdziesz wszystkie zasady i wskazówki postępowania w danej promocji. Regulamin to taka mapa, która wyznacza nam drogę w danej promocji i to od naszej decyzji zależy czy chcemy spróbować danej trasy, czy poszukać jakiejś innej. Regulamin promocji to zasady gry i poznając je możesz podjąć świadomą decyzję czy chcesz według nich zagrać, czy nie.

Jednak, jakkolwiek byś nie postrzegał tego regulaminu, jest kilka elementów – na potrzeby tego tekstu nazwanych pułapkami – na które powinieneś zwrócić szczególną uwagę. Oto one:

Pułapka #1 – nie zawsze (nie) jesteś nowym klientem

Bo nowy klient dla banku czasem znaczy zupełnie coś innego niż na pierwszy rzut oka by się wydawało. Czasem nowym klientem regulamin nazywa osoby, które nigdy nie miały konta w danym banku (rzadko). Czasem określane w ten sposób są osoby, które zamknęły konto np. rok temu (najczęstsza opcja), a nawet może być tak, że możesz skorzystać z danej promocji nawet mając w danej chwili otwarty w banku rachunek X. Dlaczego tak? Bo regulamin może np. wykluczać tylko osoby posiadające rachunek Y. Wtedy śmiało korzystaj.

Przed przystąpieniem do promocji, albo rezygnacji z niej, warto dokładnie prześledzić co mówi regulamin w punkcie określającym kto może być uczestnikiem promocji. Pomijając ten drobny szczegół mógłbyś odpuścić sobie ciekawą okazję, a później żałować.

Pułapka #2 – promocja może być dedykowana

Jeśli śledzisz naszego bloga od dłuższego czasu to wiesz już doskonale, że promocje są różne, najróżniejsze, a jednym z ich typów są promocje dedykowane, które można podzielić na:

  • dostępne tylko przez internet – jeśli pójdziesz do placówki banku to dostaniesz inne warunki albo nie będzie tej promocji wcale.
  • dostępne tylko w oddziale – wtedy jasno zaznaczamy, że trzeba wybrać się osobiście do banku (najczęściej spotykane przy promocyjnych lokatach).
  • dostępne tylko na infolinii – czasem trzeba zadzwonić na infolinię, a czasem to bank wybiera, którym z obecnych klientów zaproponuje specjalną promocję.
  • dostępne tylko na specjalnej stronie – i warto sprawdzić czy regulamin tego nie zastrzega bo założenie identycznego konta pod innym adresem (albo na infolinii) może dyskwalifikować z promocji.
  • dostępne tylko u pośrednika – wtedy organizatorem nie jest bank tylko np. agencja reklamowa i informacji o takiej promocji może nawet nie być na stronie banku, o infolinii i oddziale już nie wspominając.

Trzeba być czujnym i założyć konto w sposób, jaki określa regulamin promocji, bo inaczej mogą być kłopoty z odebraniem nagrody.

Pułapka #3 – wyrażaj zgody marketingowe

Ale rób to tylko kiedy trzeba (lub kiedy chcesz). Zakładam jednak że nikt z nas nie lubi telefonów z banku przedstawiający super świetną ofertę kredytu, kiedy akurat szukasz okazji do ulokowania swoich ciężko uzbieranych oszczędności.

Natomiast nie każdy wie, że zgody marketingowe nie są obowiązkowe, ale czasem wymagane, aby odebrać bonus z promocji. Zawsze sprawdzaj w regulaminie, czy brak takiej zgody nie będzie przeszkodą.

Później, po odebraniu nagrody będziesz mógł ją łatwo cofnąć mówiąc telemarketerowi formułkę “dziękuję za kontakt, nie jestem zainteresowany Państwa ofertą, cofam zgodę na kontakt telefoniczny i proszę o usunięcie moich danych” – tylko tyle.

Pułapka #4 – warunki rezygnacji

Koniecznie sprawdź również czy przypadkiem bank – zazwyczaj pod groźbą kary – nie zastrzegł, że dane konto lub kartę trzeba utrzymać przez określony czas. Głupio byłoby zrezygnować z konta na tydzień przed wypełnieniem warunków i zapłacić za to słoną cenę.

Zdarza się to stosunkowo rzadko, ale kiedy spotkasz się już z takim zapisem przemyśl czy gra jest warta świeczki i czy ewentualne opłaty przez ten czas nie “zjedzą” pieniędzy zarobionych na promocji.

Słowem zakończenia

Znasz już największe, często pomijane pułapki w promocjach bankowych i wiesz, że uniknąć ich najłatwiej możesz czytając ze zrozumieniem regulamin danej promocji.

Wiem, że zazwyczaj są napisane trudnym i hermetycznym żargonem prawników, dlatego aby ułatwić Ci ich zrozumienie i interpretację przygotowaliśmy poradnik pt. “Jak zarabiać na bankach” – jest dostępny w formatach PDF, ePub i mobi. Całkowicie za darmo. Pobierz jednym kliknięciem >>

Natomiast tutaj możesz poczytać o czym Dominika napisała w środku: moniaki.pl/poradnik-jak-zarabiac-na-bankach. To masa przydatnej wiedzy. Zachęcam przeczytać!

Otrzymuj informacje o nowych promocjach - polub nas na FB:

Napisz komentarz