Jesteś naszym priorytetem - sprawdź nasze standardy jakości oraz jak zarabiamy.

UWAGA! Citibank zmienia Tabelę Opłat i Prowizji – Kliencie sprawdź na co musisz zwrócić uwagę, aby uniknąć niepotrzebnych opłat!

Nowy Rok niesie dla każdego z nas wiele postanowień, wyzwań, szans na realizowanie marzeń, a także wiele różnych zmian. Jedną ze zmian przygotował dla swoich nowych i przyszłych klientów Citibank, który tuż przed świętami rozesłał klientom „prezenty gwiazdkowe”, a dokładnie maile informujące o zmianach w Tabeli Opłat i Prowizji Kart Kredytowych i Kont Osobistych.

Jako klient Citibanku z ogromnym zainteresowaniem przejrzałam materiały otrzymane z Banku i śpieszę z uspokojeniem wszystkich klientów – zmiany będą kosmetyczne.

Niemniej w ferworze przygotowań do świąt mail z banku mógł komuś umknąć i może nie każdy zapoznał się już ze zmianami dlatego postanowiłam przygotować profesjonalne, a zarazem zrozumiałe dla każdego zestawienie zmian na jakie należy się przygotować wraz ze wskazówkami co zrobić, aby zmiany nie uderzyły nikogo po kieszeni.

Tego możesz być pewny!

Trochę nastraszyłam i pewnie niektórzy już chcą znać sposób, aby zamknąć kartę lub konto w Citibanku, ale myślę że to nie będzie wcale konieczne. Tak jak wspomniałam – zmiany będą kosmetyczne, a co za tym idzie nie dotkną one podstawowych usług jakie oferuje bank. Zmianom NIE ulegną:

 • OPŁATA ZA WYDANIE I OBSŁUGĘ KARTY SIMPLICITY – 0 zł/m-c
 • OPŁATA ZA WYDANIE I OBSŁUGĘ POZOSTAŁYCH KART KREDYTOWYCH – bez zmian
 • WYKONYWANIE PŁATNOŚCI BEZGOTÓWKOWYCH KARTĄ KREDYTOWĄ – bez prowizji
 • OPŁATA ZA OTWARCIE I OBSŁUGĘ KONTA CITI PRIORITY – bez zmian

Brak opłat za podstawowe produkty i usługi banku sprawiają, że każda oferta Citibanku oparta o nie będzie nadal konkurencyjna i warta uwagi.

Nadal będziemy bowiem mogli założyć bezpłatną kartę – Simplicity, a to gównie dzięki niej klienci w ubiegłym roku zdobywali m.in. darmowe smartphony, tablety lub vouchery na 400 zł do różnych sklepów.

Również klienci, którzy założyli Konto Citi Priority w jakiejś promocji mogą być spokojni – żadnych szalonych zmian nie będzie, a co za tym idzie nadal możecie spokojnie zarabiać np. na moneyback’u.

Jakie zmiany czekają w przypadku kart kredytowych?

Jeżeli chodzi o tabelę opłat i prowizji kart kredytowych to tu wprowadzone zostają tylko 4 zmiany, które dokładnie omówię i poinstruuję co zrobić, aby w żaden sposób one w nas nie uderzyły.

#1 OPŁATA ZA NAKLEJKĘ ZBLIŻENIOWĄ

Założę się, że każdy kto korzystał z jakiejkolwiek promocji Citibanku taką naklejkę otrzymał – ja otrzymałam ją automatycznie, bez pytania czy chcę. Ten kto posiadał taką naklejkę mógł nakleić ją np. na telefon i dzięki temu płacić przy jej użyciu, a nie plastikowej karty.

Niektórzy jednak nie są świadomi tego, że taką naklejkę posiadają, wystarczyło przeoczyć ją w stercie dokumentów – jak na początku zrobiłam to ja, jednak w tym przypadku zlekceważenie posiadania zwykłej naklejki może być zgubne.

Do tej pory była ona zupełnie darmowa, ale od 1 marca 2018 roku za jej posiadanie klient będzie musiał zapłacić aż 5 zł/m-c. W ciągu roku wyniosłoby to aż 60 zł! – czyli całkiem sporo, a co więcej – opłaty w żaden sposób nie da się uniknąć. Opłata nie będzie jednak dotyczyła kart wydanych w okresie od 18.12.2011 do 09.08.2012.

Nie ma jednak sytuacji bez wyjścia i z takiego dodatkowego gadżetu możemy bez problemu zrezygnować. Jak to zrobić? Bardzo prosto:

 • upewnij się, że jesteś posiadaczem naklejki zbliżeniowej: w tym celu zaloguj się do bankowości online i przejdź do zakładni „Usługi i profil”, następnie kliknij w „Karty płatnicze”. Na stronie znajdziesz informacje o posiadanych kartach, jedna z nich będzie to naklejka zbliżeniowa
 • jeżeli chcesz pozbyć się naklejki zbliżeniowej to na tej samej stronie kliknij „Zarządzaj” przy naklejce, a następnie „Zamknij kartę”, a następnie „Potwierdź dyspozycję” wszystko wg instrukcji:

Jeżeli oddzwoni do Ciebie konsultant mówisz, że rezygnujesz z karty naklejki jako sprzeciw do zmian w toip jakie Citibank wprowadza od 1 marca 2018 roku.

#2 OPŁATA ZA KARTĘ DODATKOWĄ

Od razu śpieszę z wyjaśnieniami – jeżeli ktoś zakładał kartę dodatkową (dla żony, męża) lub założy ją do końca lutego to żadne opłaty nie będą tu naliczane, czyli nadal za kartę dodatkową nic nie zapłacimy. Duży plus ponieważ wiem, że wielu naszych czytelników zamawiało karty dodatkowe dla członków rodziny.

Bank wprowadza natomiast opłaty dla kart dodatkowych, które będą wydawane od 1 marca 2018 roku i będą one wyglądały następująco:

 • Karty Silver – 4 zł/m-c
 • Karty PremierMiles, Gold, World – 9 zł/m-c
 • Karty Platinum – 11 zł/m-c

Opłaty za wydanie kart dodatkowych nie będą naliczane w przypadku kart: Citibank MasterCard World Signia Ultime/Citibank World Elite MasterCard Ultime.

Osoby, które już posiadają kartę dodatkową nie muszą się martwić – ich opłaty nie będą obejmować, nie ma więc konieczności rezygnowania z karty dodatkowej. Jednak jeżeli ktoś rozważa zamknięcie tej karty to robi to identycznie jak w przypadku naklejki zbliżeniowej.

#3 OPŁATA ZA NADPŁATĘ NA KARCIE

Robienie nadpłat na koncie było dla wielu wygodnym sposobem na spełnienie warunków promocji Citibanku bez korzystania z przyznanego przez Bank limitu kredytowego. Jak to działa?

Wyobraźmy sobie, że warunkiem jakiejś promocji było wydanie kartą 500 zł. Klient założył kartę i otrzymał limit 4 000 zł, ale nie chce korzystać z przyznanego mu kredytu żeby nie bawić się w spłacanie. Wtedy klient przelewał sobie na konto karty 500 zł ze swoich środków. Płacił kartą, spełniał warunek i nie musiał spłacać karty gdyż korzystał z nadpłaty.

Do tej pory posiadanie nadpłaty było zupełnie darmowe, ale wszystko się zmieni od 1 marca 2018 roku, wtedy to wejdzie w życie zmiana w myśl której przy nadpłacie min. 200 zł będzie pobierana prowizja 20 zł.

Oczywiście możemy mieć nadpłaty, ale muszą być one niższe niż 200 zł. W szczególności będą musiały uważać tu osoby, które np. korzystają z programów poleceń – zazwyczaj nagroda za skuteczne polecenie to 150 zł jeżeli otrzymamy nagrodę za dwa polecenia to już Bank będzie mógł pobrać opłatę.

#4 POZOSTAŁE ZMIANY – LIKWIDACJE

Poza wyżej opisanymi zmianami, Citibank postanowił dodatkowo zlikwidować to co uważał za niepotrzebne. Do kosza trafia oferta Karty Kredytowej Student z niej nie będziemy mogli już korzystać oraz ubezpieczenie Pakiet Bezpieczeństwa.

WNIOSKI:

Jeżeli chodzi o Karty Kredytowe to naprawdę zmiany są minimalne i generalnie jeżeli zlikwidujemy naklejki zbliżeniowe i będziemy pilnować, aby na konie technicznym nie mieć zbyt dużej nadwyżki to zmiany wprowadzone przez Citibank wcale w nas nie uderzą.

Zmiany w skrócie:

1.Opłata za nośnik zbliżeniowy – 5 zł/m-c – BEZ PROBLEMU GO ZLIKWIDUJESZ

2.Opłata za karty dodatkowe wydane od 1.03.2018 roku  – NIE ZAMAWIAJ KARTY DODATKOWEJ

3.Opłata za nadpłatę na koncie technicznym karty – 20 zł przy nadwyżce min. 200 zł – PILNUJ EW. NADPŁAT

Jakie zmiany czekają w przypadku kont osobistych?

W przypadku konta osobistego spotkamy się z dwiema znaczącymi, ale naprawdę delikatnymi zmianami oraz kilkoma mało istotnymi, które pewnie w żaden sposób nie wpłyną na współpracę klientów z Citibankiem. Przyjrzyjmy się tym zmianom:

#1 OPŁATA ZA NAKLEJKĘ ZBLIŻENIOWĄ

Jeżeli ktoś posiada naklejkę zbliżeniową to od marca zapłaci za nią 5 zł/m-c (tak jak w przypadku kart kredytowych), opłaty nie można w żaden sposób ominąć więc warto po prostu zalogować się do bankowości online Citibanku i z niej zrezygnować w ramach sprzeciwu do wprowadzanych zmian.

#2 OPŁATA ZA USŁUGĘ CITIPHONE

Bank daje klientom możliwość dostępu do bankowości poprzez CitiPhone, do tej pory oczywiście żadna opłata za te usługę nie była pobierana. Niestety zmiany wprowadzone przez Citibank mają na celu zmianę tego stanu rzeczy i od marca 2018 roku dostęp do CitiPhone będzie kosztować:

 • 0 zł/m-c lub 6 zł/m-c – za tę usługę nie będziemy musieli płacić pod warunkiem, że średnie saldo na wszystkich rachunkach w danym miesiącu będzie wynosić min. 100 000 zł – to za duże wymaganie dlatego jeżeli ktoś nie spełni tego warunku będzie musiał przyjąć opłatę 6 zł/m- c

Idealnym wyjściem z tej sytuacji jest po prostu rezygnacja z tej usługi, spokojnie da się bez niej funkcjonować. To nic trudnego wystarczy tylko zadzwonić na infolinię Banku lub zalogować się do bankowości online i poprzez zakładkę „Kontakt” napisać wiadomość:

„W związku z planowanymi zmianami Tabeli Opłat i Prowizji od dnia 1 marca 2018 roku, zwracam się z prośbą o dezaktywowanie usługi CitiPhone.”

#3 INNE ZMIANY

Bank wprowadza też opłaty za inne, mniej znaczące usługi, z których mogą korzystać klienci. Zmiany będą obejmować:

 • OPŁATA ZA POWTÓRNY WYCIĄG W FORMIE PAPIEROWEJ/ELEKTRONICZNEJ – 10 zł/8 zł
 • ZAŚWIADCZENIE O POSIADANIU KONTA W FORMIE PAPIEROWEJ/ELEKTRONICZNEJ – 15 zł/ 13 zł
 • ZAŚWIADCZENIE O ZAMKNIĘCIU KONTA W FORMIE PAPIEROWEJ/ELEKTRONICZNEJ – 25 zł/23zł
 • POTWIERDZENIE PRZELEWU NA RACHUNKU W FORMIE PAPIEROWEJ/ELEKTRONICZNEJ –15zł/12 zł
 • INNE ZAŚWIADCZENIA W FORMIE PAPIEROWEJ/ELEKTRONICZNEJ – 70 zł/45 zł

Ale żeby nie było, że Bank chce nałożyć tylko opłaty to postanowił również podnieść limity wypłat z bankomatów oraz przelewów. Od marca będziemy mogli wypłacić nawet 25 000 zł i przelać do 100 000 zł.

WNIOSKI:

Jeżeli chodzi o konta bankowe to tu Bank również podszedł do zmian bardzo delikatnie i dokonał ich tam gdzie tak naprawdę klient nie może czuć się zagrożony. Wprowadzenie opłat za usługi, z których zazwyczaj się nie korzysta to naprawdę ulga dla wielu z nas.

Zmiany w skrócie:

1.Opłata za naklejkę zbliżeniową – ŚMIAŁO MOŻESZ JĄ ZLIKWIDOWAĆ

2.Opłata za CitiPhone – BEZ PROBLEMU MOŻESZ JĄ WYŁĄCZYĆ

Podsumowanie

Citibank nie od dziś słynie z organizowania bardzo dobrych promocji bankowych, klienci odbierają markowe smartphony i tablety, rekordy popularności biją promocje, w których do zgarnięcia są bony o wartości 400 zł do sklepów kosmetycznych, elektronicznych, a także spożywczych. Niewątpliwie bardzo lubicie promocje, w których możecie polecać usługi Citibanku znajomym.

Im lepsza promocja tym więcej nowych klientów im więcej nowych klientów tym większe zadowolenie Banku i więcej okazji do zarobienia na klientach np. poprzez wprowadzenie zmian w TOiP. Biorąc jednak pod uwagę zmiany jakie chce wprowadzić Citibank to nasuwają mi się na myśl dwie teorie…

 • albo Citibank bardzo lubi klientów i wprowadził delikatne zmiany za usługi, z których mało kto będzie korzystał żeby nie stresować swoich klientów
 • albo Citibank celowo wprowadził takie małe zmiany licząc, że większość klientów je zlekceważy i Bank dorobi się na tych drobniutkich opłatach

Jakie by nie były faktyczne intencje banku cieszmy się, że zmiany są kosmetyczne, a każdy klient w ramach sprzeciwu wobec tych zmian może np. zamknąć kartę kredytową lub zrezygnować z posiadania konta – bez konsekwencji i bez zachowywania okresu wypowiedzenia. W razie konieczności skorzystaj z poradnika o zamykaniu kart.

Z kolei jeżeli ktoś nie ma zamiaru aż tak drastycznie rozwiązywać problemu to śmiało może zastosować się do wskazówek zawartych w artykule i zrezygnować tylko z płatnych od marca usług.

Gwarancja uczciwości! Możesz sam sprawdzić dokumenty dotyczące tej promocji:


Inne aktualne promocje 💰❤️👇🏻

Otrzymuj informacje o nowych promocjach - polub nas na FB:

komentarzy 25

 1. Ewa pisze:
  Chcę otrzymywać informacje o nowych promocjach
 2. Stasia pisze:
  Czy płatna od marca usługa CitiPhone dotyczy tylko kont osobistych?
  Mam kartę kredytową z w/w usługą .Obecnie nie płacę a co będzie od marca?
  • Moniaki.pl - Dominika pisze:
   Tak opłata za CitiPhone obowiązuje tylko przy kontach, nie ma zmian dot. tej usługi w kartach kredytowych 🙂
 3. Kamil pisze:
  Zamówiłem niedawno kartę simplicity (kredytową, proponowaną przez Was z promocją „w biedronce”). Jeszcze jej nie otrzymałem ale zaproponowali mi naklejkę, zapewniając, że jest bezpłatna. Rozumiem, że od 1 marca będę musiał za nią zapłacić 5zł/miesiąc? Chyba, że zrezygnuje jak sugerujecie? Czy rezygnacja z naklejki nie wpłynie na umowę z bankiem i odmowę wydania mi bonu do biedronki?
 4. Joanna pisze:
  Hej,
  Mam również pytanie odnośnie usługi CityPhone. Skorzystałam właśnie z promocji 300 zł dla nowych klientów i dziś aktywowałam kk Simplicity ale nie jestem pewna czy dobrze mnie konsultant zrozumiał, że nie chcę żadnych dodatkowych opłat i usług. Czy mogę to gdzieś sprawdzić czy usługa jest włączona czy nie ? nie widzę tego na koncie po zalogowaniu na kartę online i teraz nie wiem.
 5. Łukasz pisze:
  Definicja „CitiPhone – Serwis Bankowości Telefonicznej CitiPhone stanowiący kanał dostępu do środków Klienta i umożliwiający Klientowi składanie dyspozycji przez sieć telefoniczną oraz umożliwiający składanie dyspozycji na podstawie Umowy Produktów Depozytowych, jak również umożliwiający Bankowi inicjowanie kontaktu z Klientem.”

  Czy po wyłączeniu tej usługi to Bank nie będzie już dzwonił z ciekawymi ofertami i nie będzie można składać dyspozycji chęci skorzystania z oferty promocyjnej?

  • Moniaki.pl - Dominika pisze:
   Co do przekazywania informacji handlowych to może to nic nie dać jeżeli wyrażone są zgody marketingowe. Wyłączenie tej opcji zablokuje możliwość zlecania różnych rzeczy przez telefon.
 6. Michał pisze:
  dziękuję za instrukcję
  dobra robota!
 7. Sławek pisze:
  Czy kartą kredytową Citi World mogę dokonywać płatności online w PLN bez prowizji? W Eur to prowizja 5,8%, czy sa jakies opłaty dodatkowe zapłatności online?
  • Moniaki.pl - Dominika pisze:
   O taki dokładny przelicznik i informacje zapraszam do chatu z pracownikiem Citibanku, oni szybko wyliczą i sprawdzą co i jak 🙂
 8. MMaa pisze:
  „Opłata za nośnik zbliżeniowy” – dla mnie bardzo nieprecyzyjny zapis – nie wiem czy chodzi o te dodatkowe „naklejki zbliżeniowe”, czy za za kartę kredytową SimpliCity z wbudowanym przeciez nosnikiem zblizeniowym też będą pobierać 5zl/miesiac. Chyba zrezygnuje po 2 latach z tej karty..
 9. Mariusz pisze:
  Właśnie otrzymałem wyciąg, a na nim OPŁATA ZA OBSŁUGĘ NADPŁATY.
  Nadpłaciłem większą kwotę niż 200 złotych (planowałem zakup biletów lotniczych kartą).
  Powiem krótko CHAMSTWO.
  Znajdę chwilę czasu, to zmieniam bank.
 10. Włodas pisze:
  Jaki jest nr telefonu na infolinię do citibanku?
 11. Artur pisze:
  Proszę o informację jakie są koszty wybrania gotówki z bankomatu w Turcji z karty kredytowej Citi simplicity?
  • Moniaki.pl - Dominika pisze:
   Wydaje mi się, że przewalutowanie to 5,80% + wypłata 8% wartości wypłaty.
 12. Marek pisze:
  Pani Dominiko, dostałem dziś umowę dot. karty kredytowej citi simplicity i jest tam informacja o opłacie za usługę city phone i wyciągi papierowe. Czy, aby nie uiszczać tych opłat muszę z nich zrezygnować? Nadmiernie, że nie mam innych produktów w Banku Citi. Pozdrawiam
  • Moniaki.pl - Dominika pisze:
   Wyciąg standardowo przychodzi elektronicznie i to jest darmowe, a co do usługi Citi Phone to powinna ona być wyłączona. Ja na Twoim miejscu dla pewności to zadzwoniłabym na infolinię i:
   1. zapytała jaką formę otrzymywania wyciągu masz zaznaczoną – czy papierową czy elektroniczną. Pewnie elektroniczną za 0 zł, ale warto to potwierdzić;
   2. zapytaj czy masz włączoną usługę Citi Phone i jak coś to poproś o jej wyłączenie, jeżeli Bank ma zamiar liczyć za nią opłatę.
 13. Marcin pisze:
  Proszę mnie naprowadzić, gdzie wyłącza się zgody marketingowe

Napisz komentarz