Jesteś naszym priorytetem - sprawdź nasze standardy jakości oraz jak zarabiamy.

WealthSeed — nowa polska platforma inwestycyjna z bonusem na start (do 100 euro)

PROMOCJA ZAKOŃCZONA wealthseednowy klient
Magda Kopiczko

Dzisiaj na Moniakach będzie coś innego, niż standardowe promocje kont bankowych i kart kredytowych. Zajmę się prześwietleniem oferty od polskiej platformy inwestycyjnej WealthSeed.

Za rejestrację na platformie i zasilenie konta kwotą 1 zł otrzymacie bonus powitalny. Będzie nim darmowy ETF (rodzaj funduszu inwestycyjnego) o wartości 100 euro, 50 euro, 15 euro lub 5 euro. Fundusz ten możecie sprzedać lub pozostawić, i patrzeć, co będzie się z nim dalej działo 🙂

Moje odczucia po zapoznaniu się z platformą? Pierwsze skojarzenie: kurde, inwestycje, lipa. A potem sprawdziłam, kto jest jej założycielem, co mają w ofercie i jakie mają opłaty. I szczerze, z ręką na sercu: zaczęło mi się to podobać! Ponieważ WealthSeed to mobilna platforma z aplikacją na telefon, gdzie kilkoma kliknięciami możesz kupować i sprzedawać światowe aktywa.

Zapraszam do dalszej lektury artykułu. Opowiem w nim, czym jest WealthSeed, czy warto z niego skorzystać, czym są ETF i jak odebrać bonus na start.

Promocja nie ma ustalonej daty końcowej. Organizator ma poinformować o jej zakończeniu na stronie internetowej z co najmniej 3-dniowym wyprzedzeniem.

WealthSeed — co to jest i jak działa?

Kto stworzył spółkę WealthSeed?

WealthSeed to polska firma inwestycyjna. Jej twórcą jest Sławomir Lachowski.

Kim on jest? Dla niewtajemniczonych wyjaśnię: to on stoi za internetową rewolucją usług bankowych, jakich dokonał w mBanku i Multibanku (dawny BRE Bank).

Od 2000 r. był członkiem zarządu w BRE Banku, a w latach 2004-2008 był jego prezesem. To właśnie za jego prezesury BRE Bank awansował na podium trzech największych banków w Polsce, a w 2008 r. gazeta Rzeczpospolita uznała go za najlepszą instytucję finansową w naszym kraju. Można powiedzieć, że wielki sukces mBanku oraz model internetowej bankowości, jaki jest nam dobrze znany dzisiaj, zawdzięczamy w dużej mierze panu Lachowskiemu.

Kto pamięta tamte czasy, ten wie, jak rewolucyjne było podejście mBanku i Multibanku do bankowania w Internecie. Nie bez powodu mBank nadal nazywany jest ikoną mobilności.

Teraz pan Lachowski ruszył z nowym projektem, jakim jest WealthSeed. Ma to być w pełni internetowa platforma inwestycyjna, na której każdy, niezależnie od dochodu czy wykształcenia, może w łatwy sposób inwestować pieniądze i zarządzać swoimi finansami osobistymi.

Na WealthSeed możesz kupić:

 • Akcje światowych spółek z giełd takich jak Deutsche Boerse, Euronext, London Stock Exchange, New York Stock Exchange. Na ten moment WealthSeed nie ma w swojej ofercie akcji spółek z polskiej giełdy — jest to planowane w przyszłości. Może i dobrze. GPW jest jednak rynkiem średniej jakości.
 • Fundusze inwestycyjne ETF, ponad 550 w ofercie. W tym również takie, które oparte są na kryptowalutach.
 • Polskie i zagraniczne „tradycyjne” fundusze inwestycyjne
 • Zarządzane portfele inwestycyjne BlackRock.

Co w tym wszystkim ciekawe, WealthSeed obiecuje, że inwestowanie można zacząć już od kwoty około 100 zł. Mówiąc szczerze, ich oferta jest bardzo szeroka i robi na mnie wrażenie. Z funduszami miałam do czynienia, pracując w bankach, ale żaden nie oferuje nawet ułamka tego, co nowa platforma. Na dodatek, chcąc kupić akcje, trzeba zazwyczaj zakładać osobny rachunek giełdowy, przy czym często masz tam możliwość zakupy tylko polskich akcji. Twórcy WealthSeed najwidoczniej dostrzegli tę lukę i postanowili ją zapełnić.

Kantor walutowy

Jeśli na swoje konto przelejesz złotówki, a zechcesz kupić aktywa wyceniane w euro, możesz dokonać przewalutowania w kantorze WealthSeed. Dostępne pary walutowe: EUR/PLN, USD/PLN, EUR/USD.

Jak inwestować na WealthSeed?

To proste. Opowiem szybko w skrócie, jak to wygląda:

 1. Zakładasz darmowe konto
 2. Wpłacasz środki na darmowe polskie konto w PLN, EUR lub USD
 3. Wybierasz, jakie aktywa chcesz kupić
 4. Kupujesz i sprzedajesz aktywa w dowolnym momencie 🙂 Pamiętaj o tym, że zlecenia są realizowane w godzinach pracy giełdy, czyli 8:00-22:00 w dni robocze.
 5. Po sprzedaży środki trafią na Twoje konto po rozliczeniu transakcji. W przypadku zagranicznych akcji i ETF trwa to 2 dni robocze. W tradycyjnych funduszach inwestycyjnych może zająć to kilka dni, w zależności od funduszu (to fundusz dokonuje sprzedaży i musi przekazać środki na konto, w bankach jest tak samo).

Czy środki na WealthSeed są bezpieczne?

WealthSeed ma status instytucji płatniczej, co oznacza, że spółka jest nadzorowana przez KNF.

Tradycyjne waluty, czyli złotówki, euro i USD, które przelejesz na konto, są przechowywane w Banku Gospodarstwa Krajowego. Warto zauważyć, ze BGK nie jest podmiotem gwarancji BFG (tak jak w przypadku zwykłych banków, gdzie depozyty są objęte ochroną do 100 000 euro). BGK nie może upaść. Środki na realizację jego zadań pochodzą bezpośrednio od Ministra Finansów. W przypadku likwidacji, zobowiązania przejmuje bezpośrednio Skarb Państwa.

A co do inwestycji: musisz mieć świadomość, że aktywa, które zakupisz, mogą iść w górę i wtedy na nich zarobisz, ale ich cena może równie dobrze spaść, nawet do zera. Kieruj się dwiema podstawowymi zasadami inwestowania:

 1. Nigdy nie inwestuj więcej, niż możesz stracić.
 2. Swoje inwestycje traktuj długoterminowo. Najlepiej rozpatruj je w kategorii lat.

Bonus na start od WealthSeed

No dobra, czas na promocję. Może w niej wziąć udział osoba fizyczna, która nie miała nigdy konta na platformie.

Jak odebrać ETF od WealthSeed:

 1. 🔎 Zarejestruj się na platformie z linku promocyjnego. Rejestrację możesz rozpocząć na komputerze, ale w pewnym momencie i tak zostaniesz poproszony o pobranie i zainstalowanie aplikacji mobilnej. Podczas rejestracji będziesz musiał podać Urząd Skarbowy, w którym się rozliczasz z podatków (wybierasz go na podstawie miejsca zamieszkania, a nie zameldowania).
 2. 🔎 Zweryfikuj swoją tożsamość. W tym celu wykonaj zdjęcia dowodu osobistego i videoselfie.
 3. Po pozytywnej weryfikacji 🔎 zasil swoje darmowe konto kwotą 1 zł lub równowartością w innej walucie (EUR, USD).
 4. Odbierz swój bonus. Powinien zostać przyznany w ciągu maksymalnie 30 dni od daty zasilenia konta. Będziesz mógł wybrać ETF z przydzielonej Ci puli. Pamiętaj, że wyboru ETF możesz dokonać tylko w aplikacji mobilnej, ta funkcja na chwilę obecną nie działa w wersji na komputer.

Otrzymałeś bonus i co dalej? Możesz go zostawić na rachunku lub sprzedać. Żeby sprzedać ETF, musisz wejść do zakładki Usługa Maklerska -> Kup/Sprzedaj -> Moje inwestycje i wybrać otrzymany ETF. Sprzedaż zostanie zrealizowana w godzinach działania giełdy, czyli 8:00-22:00 w dni robocze.

Od zysku trzeba w kolejnym roku odprowadzić podatek. WealthSeed wyśle Ci PIT na początku 2023 r.

Jaki bonus otrzymasz od WealthSeed?

W promocji przewidziane są 4 pule nagród, z których każda ma inną wartość i zawiera inne papiery wartościowe. O tym, z jakiej puli otrzymasz nagrodę, decyduje kolejność rejestracji. Nie kolejność zweryfikowania konta czy zasilenia, ale właśnie rejestracji.

Nagrody przydzielane są następująco:

Oznacza to, że osoba, która zarejestruje się jako pierwsza, otrzyma najwyższą nagrodę z puli A. Osoba rejestrująca się jako 13 otrzyma nagrodę z puli B. 4,7,10,16,19 i 22 w kolejności zgarnie trzecią pulę. A pozostałe osoby otrzymają najniższą nagrodę z puli B. Osoba, która zarejestruje się jako 25, liczona jest jako 1 – i tak w kółko.

Nie trzeba być geniuszem matematycznym, żeby dostrzec, że szansa na najwyższą nagrodę jest stosunkowo niewielka. Dlatego nie traktuj tej promocji jako sposób na szybką gotówkę. Jest to raczej zachęta do zapoznania się z platformą.

Co to ETF?

ETF to rodzaj funduszu inwestycyjnego, który zawiera w sobie różne aktywa. Na przykład może to być ETF indeksu giełdowego, surowców lub ETF inwestujący w spółki z wybranego sektora, np. sztucznej inteligencji.

Weźmy przykład indeksu giełdowego. Składa się z notowań akcji wielu spółek. Indywidualny inwestor może mieć trudność w tym, by zakupić akcje każdej firmy oddzielnie (chociażby ze względu na cenę). Może za to bez problemu kupić fundusz ETF, który oparty jest na tym indeksie.

WealthSeed — opłaty i prowizje

Rachunki w PLN, EUR, USD oraz konto maklerskie

Wszystkie wyżej wymienione konta otwierasz i prowadzisz bez żadnych opłat.

Wpłaty i wypłaty z kont walutowych masz za darmo. Tak samo, jak przelewy złotówek w systemie ELIXIR (zwykły przelew w PLN) i przelewy SEPA w euro. Przelew walutowy SWIFT to koszt 28 zł, ale uwaga — jeśli chcesz przelać pieniądze na konto za granicą, możesz to zrobić wyłącznie na własny rachunek w przypadku wycofania środków inwestycyjnych.

Opłata za zakup i sprzedaż zagranicznych akcji i funduszy ETF

Składasz zlecenie kupna/sprzedaży na kwotę min. 750 euro, to Twoja prowizja wyniesie 0 zł.

Jeśli złożysz zlecenie na mniejszą kwotę, poniesiesz opłatę w wysokości 2 euro.

Dodatkowo istnieje coś takiego jak opłata za przechowywanie zagranicznych papierów wartościowych. Opłata ta jest podana w skali roku, ale naliczana kwartalnie:

 • 0%, jeśli wycena Twoich aktywów nie przekracza 100 000 euro na koniec kwartału
 • 0,05%, jeśli wycena kwartalna przekracza 100 000 euro.

Opłaty za transakcje na funduszach inwestycyjnych

Oferta WealthSeed to zarówno fundusze inwestycyjne polskie, jak i zagraniczne. W należności od tego, które wybierzesz, opłaty będą się różniły.

Możemy wyróżnić dwa rodzaje opłat:

 • opłata za zarządzanie funduszem, pobierana przez TFI. Jest ona zależna od Towarzystwa i rodzaju funduszu.
 • opłata za korzystanie z marketu funduszy, pobierana przez WealthSeed. Te opłaty przedstawię w dalszej części.

Za zakup i sprzedaż funduszy inwestycyjnych w WealthSeed nie ma prowizji. Jest za to opłata za zarządzanie, pobierana przez Fundusze lub Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych. Opłata za zarządzanie jest ujęta w cenie funduszu. Nie jest to nic nowego, na takiej samej zasadzie działają fundusze, które możesz kupić w banku. Z tą różnicą, że banki często pobierają jeszcze prowizje za zakup i sprzedaż.

Polskie fundusze inwestycyjne

Opłata za korzystanie z marketu funduszy WealthSeed zależy od rodzaju funduszu:

 • Fundusze akcyjne: 0,55%
 • Fundusze alternatywne: 0,55%
 • Fundusze mieszane: 0,45%
 • Fundusze dłużne: 0,30%

Jeśli jednak kupujesz fundusze przez WealthSeed, to otrzymasz zwrot części opłaty za zarządzanie. W zależności od funduszu może to być od 50% do 70% opłaty.

Zagraniczne fundusze inwestycyjne

Standardowa opłata za korzystanie z marketu funduszy:

 • Fundusze akcyjne: 0,45%
 • Fundusze alternatywne: 0,45%
 • Fundusze mieszane: 0,30%
 • Fundusze dłużne: 0,20%

Tutaj również obowiązuje zasada, że otrzymasz od 50% do 70% zwrotu opłaty za zarządzanie.

Podsumowanie

Patforma WealthSeed wywarła na mnie bardzo pozytywne wrażenie. Dostęp do aplikacji na telefonie, łatwość obsługi, polska spółka założona przez doświadczoną i kompetentną osobę, ogromny wybór aktywów… Plusy można by mnożyć i mnożyć 🙂

Moim zdaniem, jeśli chciałbyś rozpocząć przygodę z inwestowaniem, będzie to naprawdę dobre miejsce na start. Warto mieć gdzieś z tyłu głowy, że istnieją niewielkie szanse na to, że ZUS wypłaci nam za kilkanaście-kilkadziesiąt lat godne emerytury. Dlatego warto pomyśleć o sobie zawczasu, i odkładać miesięcznie nawet niewielkie kwoty.

Gwarancja uczciwości! Możesz sam sprawdzić dokumenty dotyczące tej promocji:

komentarzy 13

 1. Paweł pisze:
  Witam. Platforma ok. Dziś przyszedł email od ZEN o zmianach w planach. Poza planem platinium – dramat ( opłaty lub zmniejszenie limitów za przelewy, wymianę walut , doładowania). Mam nadzieję, że kiedy dadzą kartę, zobaczymy na jakich warunkach za prowadzenie to zastąpi mi ZEN. No i gwarancje do BGK do pełnej kwoty a nie jakieś Litewskie. Pozdrawiam.
 2. Adam pisze:
  Średnia ta promocja. Wylosowane 5 euro z czego otrzymujesz faktycznie 2,5euro 😀 Szkoda zachodu i wysyłania skanu dowodu. Dane osobiste w cenie.
  • Jarek pisze:
   Bo ja wiem czy słaba? Dostałem darmowa akcję zanim zmienili bonus na ETFy i patrzę czy mi rośnie czy maleje 🙂 Ale na serio, wczesniej nie miałem doświadczeń z posiadaniem notowanych papierów. Nie zdawałem sobie sprawy jak często zmienia się kurs i jakie emocje to we mnie wywołuje. Od „szkoda, że spada” do „super, że urosło”. W sumie, przez te kilka tygodni mogłem zarobić 15% i stracić 9%. Zacząłem sobie wyobrażac, i liczyć jak to by było gdybym zainwestował 10k. Dla mnie promocja super, bo za darmoszkę zobaczyłem co to znaczy mieć zainwestowane pieniądze. Nie wiem czy będe inwestować, bo nie wiem w co, ale to już inny temat. Natomiast, to wciagająca alternatywa do spekoulowania na walutach.
  • Moniaki.pl - Magda pisze:
   Promocja jest takim dodatkiem do platofrmy, bardziej jako reklama 🙂 Myślę, że inwestowanie niewielkich kwot regularnie z myślą o na przykład emeryturze jest bardzo dobrym pomysłem. Nawet niech to będzie 50 czy 100 zł miesięcznie, które nie obciążą budżetu. Wtedy rozpatrujemy horyzont czasowy nie w tygodniach czy miesiącach, ale latach. Tylko oczywiście warto przeprowadzić dobre rozeznanie i zainwestować w aktywa o naprawdę solidnych fundamentach. Cieszę się, że się spodobało 🙂
 3. Anna pisze:
  Jak usunąć swoje dane (zamknąć 'konto’) w WealthSeed?
 4. Nicol pisze:
  Jak podpisać umowę mam aplikacje ale umowy brak dostępu do karty pisze w krutce
 5. Tom pisze:
  Jak usunąć konto że wszystkimi danymi?
 6. Ula pisze:
  Jak zamknąć konto? Odpowie ktoś? Na Google nic nie ma.
 7. Ula pisze:
  Jak zamknąć konto? Odpowie ktoś? Na Google nic nie ma.
 8. Ivan pisze:
  Uwaga: nie korzystajcie z tej promocji. Brak możliwości usunięcia konta
 9. Diva pisze:
  Też chciałabym wiedzieć jak z tego się wypisać. Czy macie jakieś informacje?
  • Moniaki.pl - Magda pisze:
   Żaby zamknąć konto, trzeba pobrać i uzupełnić dyspozycję dostępną w zakładce Dokumenty dla klienta i odesłać na adres [email protected]. Wszystkie rachunki muszą mieć saldo 0. Trzeba również potwierdzić w celach bezpieczeństwa tożsamość we wniosku, który będzie dostępny w aplikacji mobilnej. To wszystkie informacje, jakie mam na ten temat.
 10. adx pisze:
  W info o spółce czytamy : a/ szef Rady Nadzorczej: Sławomir Lachowski [twórca mBanku],
  b/ dyrektor: Filip Lachowski [syn],
  c/ „cele” spółki= pseudobanku > jak książeczka do nabożeństwa,
  d/ inne osoby zaangażowane w ten projekt > z pseudo referencjami, jak z kapelusza,
  e/ mój kredyt hipoteczny był w mBanku, kierowanym wówczas przez S. Lachowskiego
  > zero informacji o ryzyku związanym z denominacją w CHF, kontakt z bankiem > bez
  odpowiedzi ze strony banku,
  f/ od kiedy państwowy Bank Gospodarstwa Krajowego gwarantuje środki finansowe
  małym, prywatnym firmom na progu działalności o dużym ryzyku??? [Pomijam bardzo
  dawny okres działalności BGK, kiedy zwykli obywatele mogli mieć w nim depozyty].
  f/ nie poleciłabym spółki Wealthseed nikomu

Napisz komentarz