Jesteś naszym priorytetem - sprawdź nasze standardy jakości oraz jak zarabiamy.

Gdzie kupić światowe akcje i ETF? Na WealthSeed, nowej, polskiej platformie inwestycyjnej – Teraz z bonusem o wartości 50-200 zł na start

PROMOCJA ZAKOŃCZONA wealthseednowy klient
Magda Kopiczko

Wealth Seed to stosunkowo nowa na polskim rynku platforma inwestycyjna. Czym jest Wealth Seed i co może Ci dać?

Dostajesz aplikację mobilną na telefon, przez którą kilkoma kliknięciami kupujesz i sprzedajesz akcje światowych spółek (nie tylko z Polski, ale i z innych największych giełd), fundusze inwestycyjne i ETF-y.

Wraz z aplikację otrzymujesz konto maklerskie i darmowe konta w 3 walutach: PLN, EUR, USD. Od tego momentu możesz kupować i sprzedawać aktywa za złotówki lub euro/dolary. To świetne miejsce dla kogoś, kto chce rozpocząć swoją przygodę z inwestowaniem na światowych rynkach.

Dla nowych klientów Wealth Seed przygotowana została specjalna promocja powitalna.

Po pierwszej transakcji na platformie odbierzesz prezent: darmową akcję lub ETF o wartości od 50 do 200 zł.

Promocja potrwa 🗓 do 28 lutego 2023 roku. Promocja została przedłużona 🗓 do 31 marca 2023 r.

WealthSeed — co to jest i jak działa?

Kto stworzył spółkę WealthSeed?

WealthSeed to polska firma inwestycyjna. Jej twórcą jest Sławomir Lachowski.

Kim on jest? Dla niewtajemniczonych wyjaśnię: to on stoi za internetową rewolucją usług bankowych, jakich dokonał w mBanku i Multibanku (dawny BRE Bank).

Od 2000 r. był członkiem zarządu w BRE Banku, a w latach 2004-2008 był jego prezesem. To właśnie za jego prezesury BRE Bank awansował na podium trzech największych banków w Polsce, a w 2008 r. gazeta Rzeczpospolita uznała go za najlepszą instytucję finansową w naszym kraju. Można powiedzieć, że wielki sukces mBanku oraz model internetowej bankowości, jaki jest nam dobrze znany dzisiaj, zawdzięczamy w dużej mierze panu Lachowskiemu.

Kto pamięta tamte czasy, ten wie, jak rewolucyjne było podejście mBanku i Multibanku do bankowania w Internecie. Nie bez powodu mBank nadal nazywany jest ikoną mobilności.

Teraz pan Lachowski ruszył z nowym projektem, jakim jest WealthSeed. Ma to być w pełni internetowa platforma inwestycyjna, na której każdy, niezależnie od dochodu czy wykształcenia, może w łatwy sposób inwestować pieniądze i zarządzać swoimi finansami osobistymi.

Na WealthSeed możesz kupić:

 • Akcje światowych spółek z giełd takich jak Deutsche Boerse, Euronext, London Stock Exchange, New York Stock Exchange.
 • Akcje spółek z polskiej GPW i notowane na niej ETF-y.
 • Fundusze inwestycyjne ETF, ponad 550 w ofercie. W tym również takie, które oparte są na kryptowalutach.
 • Polskie i zagraniczne „tradycyjne” fundusze inwestycyjne.
 • Zarządzane portfele inwestycyjne BlackRock.

Co w tym wszystkim ciekawe, WealthSeed obiecuje, że inwestowanie można zacząć już od kwoty około 100 zł. Mówiąc szczerze, ich oferta jest bardzo szeroka i robi na mnie wrażenie. Z funduszami miałam do czynienia, pracując w bankach, ale żaden nie oferuje nawet ułamka tego, co nowa platforma. Na dodatek, chcąc kupić akcje, trzeba zazwyczaj zakładać osobny rachunek giełdowy, przy czym często masz tam możliwość zakupy tylko polskich akcji. Twórcy WealthSeed najwidoczniej dostrzegli tę lukę i postanowili ją zapełnić.

Kantor walutowy

Jeśli na swoje konto przelejesz złotówki, a zechcesz kupić aktywa wyceniane w euro, możesz dokonać przewalutowania w kantorze WealthSeed. Dostępne pary walutowe: EUR/PLN, USD/PLN, EUR/USD.

Jak inwestować na WealthSeed?

To proste. Opowiem szybko w skrócie, jak to wygląda:

 1. Zakładasz darmowe konto.
 2. Wpłacasz środki na darmowe polskie konto w PLN, EUR lub USD.
 3. Wybierasz, jakie aktywa chcesz kupić.
 4. Kupujesz i sprzedajesz aktywa w dowolnym momencie 🙂 Pamiętaj o tym, że zlecenia są realizowane w godzinach pracy giełdy, czyli 8:00-22:00 w dni robocze.
 5. Po sprzedaży środki trafią na Twoje konto po rozliczeniu transakcji. W przypadku zagranicznych akcji i ETF trwa to 2 dni robocze. W tradycyjnych funduszach inwestycyjnych może zająć to kilka dni, w zależności od funduszu (to fundusz dokonuje sprzedaży i musi przekazać środki na konto, w bankach jest tak samo).

Czy środki na WealthSeed są bezpieczne?

WealthSeed ma status instytucji płatniczej, co oznacza, że spółka jest nadzorowana przez KNF.

Tradycyjne waluty, czyli złotówki, euro i USD, które przelejesz na konto, są przechowywane w Banku Gospodarstwa Krajowego. Warto zauważyć, ze BGK nie jest podmiotem gwarancji BFG (tak jak w przypadku zwykłych banków, gdzie depozyty są objęte ochroną do 100 000 euro). BGK nie może upaść. Środki na realizację jego zadań pochodzą bezpośrednio od Ministra Finansów. W przypadku likwidacji, zobowiązania przejmuje bezpośrednio Skarb Państwa.

A co do inwestycji: musisz mieć świadomość, że aktywa, które zakupisz, mogą iść w górę i wtedy na nich zarobisz, ale ich cena może równie dobrze spaść, nawet do zera. Kieruj się dwiema podstawowymi zasadami inwestowania:

 1. Nigdy nie inwestuj więcej, niż możesz stracić.
 2. Swoje inwestycje traktuj długoterminowo. Najlepiej rozpatruj je w kategorii lat.

Bonus na start od WealthSeed — darmowa akcja lub ETF o wartości od 50 zł do 200 zł

Z tej promocji mogą skorzystać osoby, które nigdy wcześniej nie miały konta na platformie Wealth Seed. Czyli po prostu nowi klienci.

Jak odebrać ETF od WealthSeed:

Otrzymałeś bonus i co dalej? Możesz go zostawić na rachunku lub sprzedać. Żeby sprzedać ETF, musisz wejść do zakładki Usługa Maklerska -> Kup/Sprzedaj -> Moje inwestycje i wybrać otrzymany ETF. Sprzedaż zostanie zrealizowana w godzinach działania giełdy, czyli 8:00-22:00 w dni robocze.

Od zysku trzeba w kolejnym roku odprowadzić podatek. WealthSeed wyśle Ci PIT na początku 2024 r.

Jaki bonus otrzymasz od WealthSeed?

W promocji przewidziane są 4 pule nagród, z których każda ma inną wartość i zawiera inne papiery wartościowe. O tym, z jakiej puli otrzymasz nagrodę, decyduje kolejność złożenia formularza rejestracyjnego w aplikacji. Działą to tak:

 • Pierwsza osoba, która dokona rejestracji, otrzyma do wyboru aktywa z puli D.
 • Druga osoba również będzie wybierać z puli D. Tak samo, jak 3 i 4.
 • Piąta w kolejności osoba, która dokona rejestracji, otrzyma papier wartościowy z puli C.
 • I tak dalej. 51 osoba będzie liczona jako pierwsza.

Każda pula zawiera kilkanaście różnych papierów wartościowych, z których możesz wybrać jeden. Pule mają wartości od 50 do 200 zł.

Dodatkową nagrodą jest to, że za zakup wybranego aktywa z dostępnej puli nie poniesiesz opłaty za nabycie.

Jakiej wartości papiery wartościowe znajdują się w poszczególnych pulach nagród?

 • Pula D — około 50 zł
 • Pula C — około 100 zł
 • Pula B — do 150 zł
 • Pula A — do 200 zł

Nie trzeba być matematycznym geniuszem, aby zauważyć, że szanse na zgarnięcie papieru o najwyższej wartości około 200 zł nie są bardzo wysokie: wynoszą 1:50, czyli całe 2%. Masz 4% szansy na papier wartościowy z puli B, czyli ten za 150 zł i tyle samo procent szansy na inwestycję z puli C o wartości 100 zł.

Co to ETF?

ETF to rodzaj funduszu inwestycyjnego, który zawiera w sobie różne aktywa. Na przykład może to być ETF indeksu giełdowego, surowców lub ETF inwestujący w spółki z wybranego sektora, np. sztucznej inteligencji.

Weźmy przykład indeksu giełdowego. Składa się z notowań akcji wielu spółek. Indywidualny inwestor może mieć trudność w tym, by zakupić akcje każdej firmy oddzielnie (chociażby ze względu na cenę). Może za to bez problemu kupić fundusz ETF, który oparty jest na tym indeksie.

WealthSeed — opłaty i prowizje

Rachunki w PLN, EUR, USD oraz konto maklerskie

Wszystkie wyżej wymienione konta otwierasz i prowadzisz bez żadnych opłat.

Wpłaty i wypłaty z kont walutowych masz za darmo. Tak samo, jak przelewy złotówek w systemie ELIXIR (zwykły przelew w PLN) i przelewy SEPA w euro. Przelew walutowy SWIFT to koszt 28 zł, ale uwaga — jeśli chcesz przelać pieniądze na konto za granicą, możesz to zrobić wyłącznie na własny rachunek w przypadku wycofania środków inwestycyjnych.

Opłata za zakup i sprzedaż zagranicznych akcji i funduszy ETF

Składasz zlecenie kupna/sprzedaży na kwotę min. 750 euro, to Twoja prowizja wyniesie 0 zł.

Jeśli złożysz zlecenie na mniejszą kwotę, poniesiesz opłatę w wysokości 2 euro.

Dodatkowo istnieje coś takiego jak opłata za przechowywanie zagranicznych papierów wartościowych. Opłata ta jest podana w skali roku, ale naliczana kwartalnie:

 • 0%, jeśli wycena Twoich aktywów nie przekracza 100 000 euro na koniec kwartału
 • 0,0125%, jeśli wycena kwartalna przekracza 100 000 euro.

Opłata za zakup i sprzedaż polskich akcji i funduszy ETF

W WealthSeed możesz kupić akcje i ETF-y notowane na polskiej Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

Koszt realizacji takiego zlecenia to 0,20% nie mniej niż 4 zł.

Dodatkowo dochodzi opłata za przechowywanie, która wynosi dla polskich akcji i ETF:

 • 0,00% – dla wyceny aktywów nieprzekraczającej 1 mln PLN na koniec kwartału
 • 0,001% – dla wyceny aktywów powyżej 1 mln PLN na koniec kwartału.

Opłaty za transakcje na funduszach inwestycyjnych

Oferta WealthSeed to zarówno fundusze inwestycyjne polskie, jak i zagraniczne. W należności od tego, które wybierzesz, opłaty będą się różniły.

Możemy wyróżnić dwa rodzaje opłat:

 • opłata za zarządzanie funduszem, pobierana przez TFI. Jest ona zależna od Towarzystwa i rodzaju funduszu.
 • opłata za korzystanie z marketu funduszy, pobierana przez WealthSeed. Te opłaty przedstawię w dalszej części.

Za zakup i sprzedaż funduszy inwestycyjnych w WealthSeed nie ma prowizji. Jest za to opłata za zarządzanie, pobierana przez Fundusze lub Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych. Opłata za zarządzanie jest ujęta w cenie funduszu. Nie jest to nic nowego, na takiej samej zasadzie działają fundusze, które możesz kupić w banku. Z tą różnicą, że banki często pobierają jeszcze prowizje za zakup i sprzedaż.

Polskie fundusze inwestycyjne

Opłata za korzystanie z marketu funduszy WealthSeed zależy od rodzaju funduszu:

 • Fundusze akcyjne: 0,55%
 • Fundusze alternatywne: 0,55%
 • Fundusze mieszane: 0,45%
 • Fundusze dłużne: 0,30%

Jeśli jednak kupujesz fundusze przez WealthSeed, to otrzymasz zwrot części opłaty za zarządzanie. W zależności od funduszu może to być od 50% do 70% opłaty.

Zagraniczne fundusze inwestycyjne

Standardowa opłata za korzystanie z marketu funduszy:

 • Fundusze akcyjne: 0,45%
 • Fundusze alternatywne: 0,45%
 • Fundusze mieszane: 0,30%
 • Fundusze dłużne: 0,20%

Tutaj również obowiązuje zasada, że otrzymasz od 50% do 70% zwrotu opłaty za zarządzanie.

Podsumowanie

Patforma WealthSeed wywarła na mnie bardzo pozytywne wrażenie. Dostęp do aplikacji na telefonie, łatwość obsługi, polska spółka założona przez doświadczoną i kompetentną osobę, ogromny wybór aktywów… Plusy można by mnożyć i mnożyć 🙂

Moim zdaniem, jeśli chciałbyś rozpocząć przygodę z inwestowaniem, będzie to naprawdę dobre miejsce na start. Warto mieć gdzieś z tyłu głowy, że istnieją niewielkie szanse na to, że ZUS wypłaci nam za kilkanaście-kilkadziesiąt lat godne emerytury. Dlatego warto pomyśleć o sobie zawczasu i odkładać miesięcznie nawet niewielkie kwoty.

Napisz komentarz