Jesteś naszym priorytetem - sprawdź nasze standardy jakości oraz jak zarabiamy.

Masz książeczkę mieszkaniową „z PRL-u”? Sprawdź, jakie zmiany weszły w życie, byś mógł ją zlikwidować

Magda Kopiczko

Dzisiaj będzie nie na temat promocji bankowych. Nie będzie to też żadna recenzja żadnego fintechu. Będzie za to informacja o zmianach w przepisach dotyczących likwidacji Oszczędnościowych Książeczek Mieszkaniowych. Pamiętasz ten relikt PRL-u? Jeśli go jeszcze posiadasz, przeczytaj ten artykuł. Ponieważ jeśli nic ze swoją książeczką nie zrobisz, to później możesz z niej nie wypłacić oszczędności w ogóle.

A dlaczego zajęłam się tematem, który jest tak bardzo nie na temat tej strony? Ponieważ, gdyby nie przypadek i to, że sama likwidowałam teraz taką książeczkę, o wprowadzonych zmianach nic bym nie wiedziała. I gdybym mieszkanie kupowała za rok, a nie teraz, to już tych nędznych resztek oszczędności z książeczki bym wypłacić nie mogła. I nikt mnie o tym nie poinformował. I byłabym wdzięczna stronie, którą obserwuję, za wrzucenie takich informacji odpowiednio wcześnie.

Oszczędnościowe Książeczki Mieszkaniowe w PKO BP – nowa ustawa

Wszystko zaczęło się rok temu, w 2021, kiedy to od 19 stycznia zaczęły obowiązywać nowe regulacje dla posiadaczy książeczek mieszkaniowych, założonych przed 23 października 1990 roku. Nie od dziś wiadomo, że kolejnym rządom temat książeczek mieszkaniowych jest solą w oku. Wypłata premii gwarancyjnych jest dla budżetu państwa obciążeniem. Na przykład w 2019 roku poszło na ten cel 235 mln złotych. Państwo stwierdziło więc, że chce wiedzieć, ile jeszcze książeczek pozostało niezrealizowanych. W tym celu została powołana Ustawa z dnia 10 grudnia 2020 r. o zmianie niektórych ustaw wspierających rozwój mieszkalnictwa.

Co zawiera ustawa?

Ustawa to nie tylko obowiązek rejestracji, o którym napiszę szerzej za moment. To również zmiana w zakresie sytuacji, w których możesz zlikwidować książeczkę z premią gwarancyjną. Tu akurat zmiana na plus.

Do tej pory premię gwarancyjną można było uzyskać przy bardzo ograniczonych warunkach, przede wszystkim w momencie zakupu mieszkania czy budowy domu.

Teraz to się nieco zmieniło. Możesz otrzymać środki z książeczki, jeśli:

  • kupujesz mieszkanie lub dom w ramach współwłasności (min. 1/4)
  • nabywasz spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej w częściach ułamkowych (min. 1/4)

Wiecie o co tu chodzi? Teraz państwo pozwala Ci kupić mieszkanie z nieślubnym partnerem i przy tej okazji zrealizować książeczkę – o ile nabędziesz min. 1/4 mieszkania czy domu. Wcześniej – sorry, nie jesteście małżeństwem to nie kupicie mieszkania wspólnie. Tzn kupić kupilibyście, ale o książeczce mogłeś zapomnieć. Zresztą to samo dotyczyło sytuacji zakupu nieruchomości na spółkę z rodzicami. O tym dowiedziałam się przypadkiem, w banku, kiedy przyszłam zrealizować swoją książeczkę. Niestety pracownicy PKO BP (pomimo że minął już rok od wejścia w życie nowych przepisów) upierali się, że skoro kupuję mieszkanie z partnerem, nie małżonkiem, to ABSOLUTNIE książeczki nie zrealizuję. Muszę w tym celu mieć ślub. Uparłam się, że to ja mam rację, książeczka została wysłana, po niecałych 2 tygodniach pieniądze trafiły na moje konto.

Lecimy dalej, kiedy jeszcze możesz zrealizować książeczkę:

  • podczas zapłaty części ceny lokalu mieszkalnego (ponad 3% wartości odtworzeniowej lokalu), na podstawie umowy najmu instytucjonalnego (z dojściem do własności);
  • kiedy wymieniasz okna (min. 2) montujesz, wymieniasz lub modernizujesz instalację gazową, elektryczną, wodno–kanalizacyjnej w mieszkaniu lub domu, którego jesteś właścicielem;
  • kiedy dokonujesz termoizolacji domu, na przykład ocieplenia, wymiany pieca (wydatki co najmniej 6 tys. zł);
  • podczas ponoszenia opłaty z tytułu przekształcenia prawa użytkowania wieczystego gruntu w prawo własności przez co najmniej 5 lat, jeżeli opłata związana jest z lokalem mieszkalnym lub domem jednorodzinnym.

Wszystko wygląda pięknie, prawda? Więc o co ten szum? Już przechodzę do meritum.

Obowiązek rejestracji Książeczki Mieszkaniowej w banku PKO BP

Chodzi o to, że do końca 2022 roku książeczki muszą być zarejestrowane w banku PKO BP. Jeśli pójdziesz i ją zarejestrujesz – to nie ma problemu. W momencie, jak będziesz chciał skasować książeczkę, zrobisz to na starych zasadach.

PRZYKŁAD

Rejestrujesz książeczkę mieszkaniową w 2022 roku w banku. W 2023 roku kupujesz mieszkanie. Masz 90 dni od podpisania aktu notarialnego na to, by iść do banku i zrealizować książeczkę.

Gorzej, jeśli się spóźnisz. Bowiem jeśli nie zarejestrujesz książeczki do końca 2022 roku to owszem, zrobisz to później, ale zrealizować ją będziesz mógł dopiero w kolejnym roku kalendarzowym. I tu jest pies pogrzebany.

PRZYKŁAD

Nie rejestrujesz książeczki w 2022 roku. W lutym 2023 roku kupujesz mieszkanie. Po podpisaniu aktu idziesz z książeczką i aktem do banku, żeby wypłacić oszczędności. Pani w PKO BP mówi Ci, że niestety, ona może ją tylko zarejestrować. Zrealizować możesz ją dopiero po 1 stycznia 2024 roku. Niestety, po zakupie mieszkania masz 90 dni na realizację książeczki, a musisz z tym czekać do stycznia 2024.

Efekt? Nie zrealizujesz książeczki na zakup mieszkania, bo jej nie zarejestrowałeś, a czas na realizację 90 dni minął.

Widzisz już, o co mi chodzi? Z jednej strony obowiązek rejestracji, z drugiej strony – termin na realizację pozostaje niezmieniony. I w efekcie zostajesz z niezrealizowaną książeczką. Możesz ją oczywiście zlikwidować podczas wymiany okien, termoizolacji, itp. Ale umówmy się, jeśli kupiłeś mieszkanie od dewelopera, raczej tego nie będziesz robić w najbliższych latach.

Mam wrażenie, że takim działaniem rząd ma nadzieję, że nie będzie musiał takim osobom wypłacać oszczędności z książeczki w ogóle. Że ktoś w końcu zrezygnuje, nie będzie kolejnej okazji, zapomni o książeczce podczas remontu.

Co mnie jeszcze denerwuje – nikt nie poinformował posiadaczy książeczek o tych zmianach. Owszem, na stronie banku można się dogrzebać do tych informacji. Na niektórych portalach są na ten temat artykuły. Ale jeśli, tak jak ja, książeczką zaczynasz interesować się dopiero w momencie, kiedy jest potrzebna, to szansa na przegapienie tych informacji jest ogromna. Ja znalazłam je sama, w styczniu tego roku, szukając informacji, jak wygląda procedura likwidacji. A czytam dużo, odwiedzam strony banków notorycznie, spędzam sporo czasu na portalach finansowych. Przez rok nie rzuciła mi się w oczy żadna taka informacja.

Dla zainteresowanych, tutaj LINK z dokładnymi informacjami na stronie banku PKO BP.

Podsumowanie

Z tego taki morał mamy: masz książeczkę – idź ją zarejestruj w PKO BP jak najszybciej. Powiedz o tym obowiązku rodzinie, znajomym. Szacuje się, że niezrealizowanych książeczek nadal jest ponad milion. Czyli co 37 osoba trzyma ten relikt PRL-u w szufladzie. Posiadacze książeczek stracili już i tak dużo, dlaczego mają tracić wszystko?

UWAGA

Ten wpis powstał na bazie moich doświadczeń i ma charakter informacyjny. Jeśli masz jakieś pytania co do samej likwidacji czy rejestracji to niestety, nie pomogę – musisz udać się z tym do banku.

komentarzy 19

  1. Ewa pisze:
    Zarejestrowałam książeczkę a nie dostałam żadnej bumagi na to,co zrobić aby nie było kłopotów
    • Krzysztof pisze:
      Trochę błędnie pani opisała sytuację rejestracji ksiazeczki w lutym 2023r a w marcu np. nabyła pani prawo bo przekształciła pani prawo do lokalu spółdzielczego na prawo własności, na pani rację że ubiegać się o premię może pani za 1 rok ale w dalszym ciągu może Pani odzyskać premie gwarancją bo jest przepis że ” jeżeli uzyska się prawo do premi w roku po rejestracji na nowych zasadach to można wystąpić o premie dopiero po roku i od tej daty ma pani 90 dni ma zlikwidowanie ksiązeczki. Pozdrawiam Krzysztof.
    • Moniaki.pl - Magda pisze:
      Ten artykuł powstał rok temu, na zasadach obowiązujących na wtedy. Być może coś przez ten rok się zmieniło, nie śledziłam już zmian. Ale że było tak, jak opisywałam, tego jestem pewna, ponieważ dopytywałam o to wielokrotnie. Zacytuję odpowiedź od pracownika PKO, którą otrzymałam w lutym 2022 r.:
      „Dzień dobry Pani Magdaleno,
      dziękuję za ponowny kontakt z nami.

      Zgadza się, jeśli książeczkę zarejestruje Pani w marcu 2023 r. to o wypłatę premii będzie mogła się Pani ubiegać dopiero od 1 stycznia 2024r.

      Na złożenie wniosku ma Pani wyznaczony ustawowy termin 90 dni, więc w styczniu 2024r. nie będzie mogła się Pani ubiegać o wypłatę premii gwarancyjnej za mieszkanie zakupione w lutym 2023r. . Może Pani złożyć wniosek o likwiadcję książeczki z jednoczesną rezygnacją z prawa do premii gwarancyjnej. W takiej sytuacji na wniosku składa Pani oświadczenie o zrzeczeniu się z prawa do premii gwarancyjnej i składa Pani oświadczenie, iż nie ma podstaw prawnych do reaktywowania książeczki.

      Jeśli będzie Pani potrzebowała dodatkowych informacji, proszę śmiało kontaktować się z nami. Chętnie pomożemy.”

  2. goldman fish pisze:
    mam pytanie natury ogolnej ja zalozylem ksiazeczke mieszkaniowa swojemu synowi chyba gdzies okolo 1995 roku i to byla juz ksiazeczka bez premi gwarancyjnej o czym wiedzialem struktura oszednosci dzielila ja na dwie kategorie jedna czesc oszczednosciowa i druga inwetycyjna oparta chyba na jednosce funduszu inwestycyjnego ,pytanie moje jest takie czy te ksiazeczki bank PKO bank sam likwidowal czy nalezalo wystapic o ich likwidacje ? to jest o tyle wazne ze syn twierdzi ze PKOsamo je zlikwidowalo chcialbym wiedziec jak to sie odbylo
    • Moniaki.pl - Magda pisze:
      Niestety nie wiem. Najlepiej zapytać bezpośrednio w banku, tam muszą wiedzieć.
  3. Pilotix pisze:
    Książeczkę będzie można zrealizować niezależnie od momentu zakupu mieszkania. Wedle informacji na stronie PKO:

    2. Warunki uzyskania premii gwarancyjnej:
    1) Książeczka mieszkaniowa podlega obowiązkowej rejestracji w banku prowadzącym jej obsługę, dokonywanej na
    wniosek właściciela. Dniem rejestracji książeczki mieszkaniowej jest dzień złożenia wniosku o tę rejestrację.
    W związku z tym wymogiem, w przypadku złożenia wniosku o likwidację książeczki:
    a) do 31 grudnia 2022 r. – zasady likwidacji nie ulegają zmianie,
    b) od 1 stycznia 2023 r.:
    i. dla książeczek zarejestrowanych do 31 grudnia 2022 r. – zasady likwidacji się nie zmienią, nawet jeśli
    czynność uprawniająca do wypłaty premii gwarancyjnej została dokonana po 1 stycznia 2023 r.,
    ii. dla książeczek zarejestrowanych po 1 stycznia 2023 r. – uprawnienie do złożenia wniosku o likwidację
    książeczki mieszkaniowej i wypłatę premii gwarancyjnej właściciel książeczki mieszkaniowej uzyskuje w dniu
    1 stycznia roku następującego po roku rejestracji tej książeczki. Termin na złożenie wniosku wynosi 90 dni
    licząc od dnia:
    – 1 stycznia kolejnego roku od dnia rejestracji książeczki mieszkaniowej, jeśli czynność uprawniająca do
    wypłaty premii gwarancyjnej została dokonana w roku, w którym dokonano rejestracji książeczki
    mieszkaniowej albo
    – dokonania czynności uprawniającej do wypłaty premii gwarancyjnej, jeśli rejestracji książeczki
    mieszkaniowej dokonano w latach poprzedzających rok, w którym dokonano czynności uprawniającej do
    wypłaty premii gwarancyjnej.

    • Moniaki.pl - Magda pisze:
      Przez rok mogło się coś zmienić — art. był pisany na początku 2022 r, wg obowiązujących w tamtym czasie regulacji.
  4. Beata pisze:
    Mam książeczkę lecz nie jestem właścicielem domu, w którym mieszkam ( mąż jest). Chcielibyśmy np wymienić piec, co muszę zrobić ażeby uzyskać jakieś pieniądze za tę książeczkę. Będę wdzięczna za odpowiedź.
  5. Beata pisze:
    Mam książeczkę lecz nie jestem właścicielem domu, w którym mieszkam ( mąż jest). Chcielibyśmy np wymienić piec, co muszę zrobić?. Będę wdzięczna za odpowiedź.
  6. Edward pisze:
    Mam ksiazecz,ke mieszkaniowa od 1978 roku zpelnym wkładem 49410zl wpłacone dwoma przelewami ten fakt został potwierdzony adnotacja na okładce wwe. ksiazeczki środki te nie trafiły do PKO lecz pezposrednio na konto wojewodzkiej. spółdzielni mieszkaniowej dwa lata temu próbowałem zlikwidować książeczkę w PKO i otrzymałem kwotę 300 zł zinformacja że jest to rekompensata za wpłaty wpisowego przy zakładaniu we ksiazeczki a oreszte muszę się udać. do sądu szukam prawnika który ma doświadczenie w. takich sprawach będę wdzięczny za dobre rady na kontakt
    • Moniaki.pl - Magda pisze:
      Niestety, nie mamy nikogo godnego polecenia. Trzeba by poszukać na grupach prawniczych.
  7. ela pisze:
    czy moge ksiazeczke mieszkaniowa przepisac na bratanka . ktorego ojciec juz nie zyje
  8. Joanna pisze:
    Witam mam książeczkę założoną w 1988 roku ,w 1992 była wypłata i zostało na niej 1.450 zł,czy wogle przy takiej kwocie to jest w tych czasach coś ona warta ,bo u mnie leży jako pamiątka .Mamy już 2024 rok.Pozdrawiam
  9. Bożena pisze:
    Miałam książeczkę mieszkaniowa z czasów PRL w latach 1978-1985 założona przez moich rodziców. Ta książeczka mi zaginęła, gdzie muszę się zgłosić aby ją odnaleźć?
  10. Bożena pisze:
    Miałam książeczkę mieszkaniowa z czasów PRL i nie pamiętam cY ją zrealizowałam. Jak ja odnaleźć czy też odtworzyć? Kto mi w tym pomoże
  11. Bożena pisze:
    Mialam założoną książeczkę mieszkaniowa w czasach PRL przez moich rodzicow, zagubiła mi się, nie pamiętam czy ja wypłaciłam, gdzie mogę ją odnaleźć?
  12. Bożena pisze:
    Mialam założoną książeczkę mieszkaniowa w czasach PRL przez moich rodzicow, zagubiła mi się, nie pamiętam czy ja wypłaciłam, gdzie mogę ją odnaleźć?
    • Moniaki.pl - Magda pisze:
      Nie mam pojęcia. Pewnie trzeba spróbować w banku, który wydawał książeczkę.
  13. Bożena pisze:
    Mialam założoną książeczkę mieszkaniowa w czasach PRL przez moich rodzicow, zagubiła mi się, nie pamiętam czy ja wypłaciłam, gdzie mogę ją odnaleźć?

Napisz komentarz