Jesteś naszym priorytetem - sprawdź nasze standardy jakości oraz jak zarabiamy.

Konto oszczędnościowe – czy warto się nim zainteresować? Subiektywne plusy i minusy

Konto oszczędnościowe znajdziemy w ofercie każdego banku. Coraz częściej zastępuję on lokatę terminową, ponieważ daje większą swobodę w dysponowaniu własnymi środkami. Można w dowolnej chwili dokonywać wpłat i wypłat środków bez utraty naliczonych odsetek. Zazwyczaj oprocentowanie jest trochę niższe, niż na lokacie. Ale nie jest to reguła bezwzględna. Te produkt bankowe w niezwykle bezpieczny sposób pomagają budować stabilizację finansową.

Konta oszczędnościowe, to ukochana przeze mnie forma przechowywania oszczędności. Mam je już od 8 lat, ponieważ nie lubię jak moje oszczędności leżą bezczynnie na zwykłym rachunku, który nie jest oprocentowany. Na pewno ty też tego nie lubisz, dlatego dziś skupimy się na wadach i zaletach tego produktu.

Konto oszczędnościowe – czym jest ?

Konto oszczędnościowe to rachunek bankowy, na którym przechowywane środki są oprocentowane. Stanowi połączenie lokaty terminowej i rachunku osobistego. Otwierane są zazwyczaj jako konta dodatkowe obok zwykłego RORa.

W niektórych  bankach do jednego konta możemy mieć podpiętych kilka kont oszczędnościowych. Proces założenia takiego konta nie jest skomplikowany, możemy to zrobić w każdym oddziale banku lub przez Internet. W niektórych bankach bezpośrednio do takiego konta można dobrać kartę płatniczą (choć jest to raczej rzadkością). Natomiast, o ile jednak konto oszczędnościowe prowadzone jest bez opłat, to z reguły obsługa rachunku osobistego lub karty płatniczej kosztuje. Konto oszczędnościowe nie proponuję nam takiej elastyczności jak zwykłe konta bankowe. Przelewy mogą okazać się płatne, ale produkt ten nie służy do regulowania bieżących płatności, ale do oszczędzania.

Plusy konta oszczędnościowego

Jeżeli chcesz zacząć regularne oszczędzanie i zastanawiasz się, czy warto zakładać konto oszczędnościowe. To poniżej przedstawiam Ci plusy posiadania takiego rachunku:

  • Oprocentowaniu podlegają nawet najmniejsze kwoty wpłacone na konto oszczędnościowe. Dzięki czemu, znaczenie ma nawet symboliczna wpłata.
  • W dowolnej chwili możemy dokonywać wypłat środków bez utraty naliczonych odsetek, więc jeżeli okaże się, że potrzebujemy zastrzyku gotówki, możemy wypłacić ją w każdej chwili.
  • W każdym momencie możemy również dokonać wpłaty. Jeśli stwierdzimy, że chcemy powiększyć swoje oszczędności znajdujące się na koncie, możemy to zrobić.
  • Otwarcie i prowadzenie rachunku oszczędnościowego jest darmowe.
  • Przeważnie można wykonać bezpłatnie jeden przelew w miesiącu. Natomiast, jeżeli korzystamy z oferty gwarantującej bezpłatne i nielimitowane przelewy wewnętrzne, możemy przekazywać środki na rachunek w dogodnym dla nas momencie. Środki przekazane są od razu na nasze konto osobiste.
  • Oprocentowanie jest bardzo zbliżone do oprocentowania na lokatach terminowych.
  • Założyć takie konto możemy w oddziale banku, telefonicznie dzwoniąc na infolinie oraz przez Internet. Nie jest to proces skomplikowany.

Minusy konta oszczędnościowego

Konto oszczędnościowe posiada też kilka minusów, które przedstawiam poniżej:

  • Konto oszczędnościowe nie proponuję takiej elastyczności jak zwykłe konta bankowe. Natomiast, produkt ten nie służy do regulowania bieżących płatności, ale do oszczędzania.
  • Za wadę uznawane jest także wspominane już wcześniej przez mnie organicznie darmowych przelewów z konta oszczędnościowego. W niektórych bankach można wykonać tylko jeden darmowy przelew w miesiącu i tylko na zwykły rachunek bankowy, z którym konto oszczędnościowe jest powiązane. Za pozostałe przelewy trzeba zapłacić. Zbyt częsta wypłata środków z konta oszczędnościowego może nie tylko pochłonąć cały zysk, ale nawet przynieść stratę.
  • Mimo że konta oszczędnościowe proponują mniejsze oprocentowanie niż lokaty, to coraz więcej kont ma oprocentowanie równe lokatom. Poziom ten coraz częściej się wyrównuje.
  • W dowolnej chwili możemy dokonywać wypłat środków. Natomiast to co jest zaletą może okazać się dla nas wadą, w przypadku osób, które mają problem z oszczędzaniem. Nie ma ograniczeń tak jak w przypadku lokaty, więc w każdej chwili możemy wybrać pieniądze.
  • Częstotliwość naliczania odsetek. Większość banków proponuję nam konta z dzienną lub miesięczną częstotliwością naliczania odsetek. Natomiast są banki które proponują nam rzadszą kapitalizację odsetek. Co w efekcie przynosi mniejszy zysk i takich ofert zalecam unikać.

Dobre praktyki związane z kontem oszczędnościowym:

Jeżeli posiadasz  nadwyżkę pieniędzy to lepiej zrobić z nią cokolwiek niż nic, i trzymać ją na oprocentowanym koncie. Wystarczy, że co miesiąc będziesz odkładał daną kwotę i wpłacał ją na konto oszczędnościowe.

Możesz ustalić sobie zlecenie stałe na rachunku głównym, a jako rachunek docelowy ustaw swoje konto oszczędnościowe. Dzięki czemu, przelew będzie powtarzał się co miesiąc, a ty nie będziesz musiał pamiętać o regularnym oszczędzaniu.  Pamiętaj! Konta oszczędnościowe w odróżnieniu od lokat nie mają minimalnej kwoty jaką musimy wpłacić. Oznacza to, że nawet złotówka zaczyna przynosić nam zyski.

Wybierając konto oszczędnościowe zawszę staraj się wybierać najwyższe możliwe oprocentowanie, a kiedy będziesz zastanawiać się między dwoma kontami o identycznym oprocentowaniu wybierz to które ma częstszą kapitalizację (np. dzienną zamiast miesięcznej). Na dziennej kapitalizacji zarobisz dodatkowe kilka złotych więcej.

Jeżeli otwierasz konto bankowe w nowym banku to zwróć uwagę czy jako nowy klient nie masz promocyjnego oprocentowania na koncie oszczędnościowym. Czasami nowy klient ma wyższe oprocentowanie przez kilka miesięcy.

Tak samo niektóre banki specjalizują się w oferowaniu promocyjnego oprocentowania, w przypadku gdy przelewa się na konto ,,nowe środki”. Taka promocja ma konkretny okres trwania np. trzy miesiące, ale często natychmiast po jej zakończeniu bank ogłasza nową promocję.

Jeżeli twój bank daje Ci możliwość wyższego oprocentowania tylko na nowe środki. To dokładnie przeczytaj regulamin promocji, tam znajdziesz definicję określającą, co bank rozumie przez nowe środki. Ponieważ większości przypadków, aby z powrotem otrzymać oprocentowanie wyższe, wystarczy na kilka dni przekazać swoje oszczędności na konto oszczędnościowe w innym banku. Aby po kilku dniach gdy rozpocznie się nowa promocja przelać te same środki z powrotem i uzyskać wyższe oprocentowanie.

Podsumowanie

Podsumowując, jeśli chcesz wyjechać na wymarzone wakacje lub masz inny określony cel, to zacznij regularnie oszczędzać. Konto oszczędnościowe Ci w tym pomoże. Natomiast jeżeli zdarzy się awaryjna sytuacja np. naprawa auta to zawszę możesz wypłacić dana kwotę nie tracąc przy tym wypracowanego zysku. Pamiętaj tylko, że konto oszczędnościowe służy do oszczędzania pieniędzy, a nie ich bezrefleksyjnego wydawania.

Komentarze: 1

  1. Mars pisze:
    Ajakies oferty dobrych kont oszczędnościowych?

Napisz komentarz