Jesteś naszym priorytetem - sprawdź nasze standardy jakości oraz jak zarabiamy.
3 rzeczy na które musisz koniecznie zwrócić uwagę podczas zamykania konta bankowego
+ BONUS: Jak zamknąć konto/kartę w 5 najpopularniejszych bankach?
Dziś artykuł z zupełnie innej beczki, w którym nie dowiesz się o żadnej nowej promocji, ani nie poinstruuję Cię co zrobić, aby łatwo i legalnie zarobić na ofercie jakiegoś banku. Co nie oznacza, że nie musisz go czytać, a myślę nawet, że wręcz przeciwnie…powinieneś koniecznie się z nim zapoznać, w szczególności jeżeli:
- skorzystałeś z fajnej promocji, zgarnąłeś bonus, ale nie potrzebujesz już konta/karty w konkretnym banku
- Twój dotychczasowy bank zaczyna traktować Cię jak „naiwnego sponsora”, który potulnie zniesie wszystkie podwyżki opłat, aby bank mógł poradzić sobie z podatkiem bankowym lub zapłacić za reklamę celebrytom
- podoba Ci się korzystanie z ofert bankowych, świetnie na tym zarabiasz i chcesz zawsze łapać się na super promocje jako „nowy klient” banku
- z różnych przyczyn, nie chcesz być już klientem swojego banku
Jeżeli zgodziłeś się chociaż z jednym z tych stwierdzeń to ten artykuł jest właśnie dla Ciebie. Dziś bowiem poruszę temat „Bezbolesnego zamykania konta/karty w banku”. Zdarza się, że zdecydujemy się zakończyć współpracę z jakimś bankiem i wtedy zaczynają się schody: jak zamknąć takie konto, jakie dokumenty przygotować, a może szykować się na jakieś dodatkowe opłaty?
Koniec z wątpliwościami – dziś same konkrety, zaprezentuję Ci, jak krok po kroku zamknąć konta w konkretnych bankach, aby nie narazić się na żadne nieprzyjemności i nie tracić na tym czasu.
Dlaczego NIE warto być długoletnim klientem jednego banku?
Wydaje się jednak, że bycie wiernym klientem banku, w dzisiejszych czasach nie ma już żadnego pokrycia w rzeczywistości. Przekonują się o tym głównie Ci, którzy będąc lojalnymi klientami banku, z przykrością patrzą na rewelacyjne promocje przygotowywane tylko z myślą o nowych klientach.
Ostatnio od banków uciekają również Ci niezadowoleni z drastycznych zmian w tabelach opłat i prowizji. Przypomnę tu chociażby burzę, która rozpętała się po zapowiedzi podwyżek opłat w BZ WBK. Piszecie do nas i skarżycie się, że opłaty podniósł również ING, a także T-Mobile. Sami mówicie, że nie pozwolicie sobie na takie traktowanie i pójdziecie tam gdzie będzie taniej.
Sami przekonujecie się, że banki to tylko instytucje, a ostatecznie to na Was spoczywa odpowiedzialność za prawidłowe funkcjonowanie waszych pieniędzy i powierzanie ich tym, którzy nie będą ich Wam podkradać. Pamiętajcie, że banki będą zawsze potrzebować nowych klientów, dlatego będą ze sobą konkurować o Wasze zaufanie, a co za tym idzie – jeżeli jakiś konkretny bank nie spełni Waszych oczekiwań, podziękujcie mu za współpracę i idźcie do konkurencji.
Ponadto jeżeli aktywnie korzystacie z promocji bankowych i w myśl naszego poradnika Jak Zarabiać Na Bankach udaje się Wam na nich sensownie zarabiać to zakładam, że chcecie by taki stan rzeczy utrzymywał się jak najdłużej. Aby to miało miejsce trzeba zawsze być „nowym klientem” banku, a co za tym idzie trzeba zarówno otwierać konta/karty w promocjach, ale należy równie szybko je zamykać, zaraz po odebraniu należnej nagrody/premii. To gwarancja, że przy następnej promocji, potencjalnie będziecie mogli być uznani za „nowych klientów”.
Nie ma sytuacji bez wyjścia, a umowa w jednym banku to nie jest wyrok skazujący na dożywotnią współpracę i dopłacanie do tego całego interesu! Dlatego zalecam dokładne przestudiowanie rachunków bankowych, jakie posiadacie i zamknięcie tych, które nie są Wam już do niczego potrzebne.
3 rzeczy na które standardowo musisz zwrócić uwagę podczas zamykania konta
Aby zagwarantować sobie sprawne rozwiązanie umowy i nie nacinanie się na dodatkowe koszta, opłaty, jak również kary (w przypadku niektórych umów promocyjnych) trzeba zrobić dokładne rozeznanie na temat produktu jaki posiadamy. Macie o tyle uproszczoną sytuację, że w opisywanych przez nas promocjach staramy się uczulać Was na takie haczyki dotyczące rozwiązywania umowy. Ale przyjrzyjmy się temu, jakie dokładanie informacje będą dla nas cenne:
1. Jaki jest okres wypowiedzenia umowy?
Przeglądając regulaminy kont bankowych, zazwyczaj spotykałam się z 30 dniowym okresem wypowiedzenia, ale bywały i przypadki, gdzie bank zapowiadał definitywne zakończenie współpracy nawet w 14 dni.
W opisywanych przez nas promocjach obowiązuje głównie te 30 dni, zarówno w przypadku kart kredytowych (Citibank) jak również kont osobistych (np. BZ WBK). Czasami zdarzyć się może promocja np. z jakimś gadżetem lub premią finansową, gdzie klient pomimo odebrania nagrody nie może zamknąć konta/karty przez określony czas, pod groźbą nałożenia na niego kary finansowej lub konieczności zwrotu nagrody.
W takich przypadkach, w każdej opisywanej przez nas promocji, umieszczamy taką informację, aby każdy kto korzysta z promocji za pośrednictwem naszego bloga był dokładnie poinformowany o obowiązujących zasadach.
2. Czy zamknięcie konta jest całkowicie bezpłatne?
Ten punkt jest bardzo istotny, zdarza się czasem, że zadowoleni zamykamy konto prosimy o przelanie nam zgromadzonych środków na inne konto, a tu niespodzianka – OPŁATA. Oczywiście nie każdy bank nastawia się na takie zdzieranie każdego grosza z klienta, ale są banki, które zarabiają na kliencie do ostatniej chwili.
Ostatnio, jeden z czytelników zadał pytanie, dotyczące zamykania konta w BZ WBK. Oczywiście sprawdziłam dla niego tę informację i okazało się, że oczywiście samo zamknięcie konta jest bezpłatne, ale…za przelanie środków z konta na inny rachunek należy już zapłacić i to 8 zł.
Dlatego jeżeli decydujemy się na zamknięcie rachunku w danym banku, od razu doradzam: zanim rozwiążemy z bankiem umowę, samodzielnie przelejmy sobie środki na inne konto.
3. W jaki sposób możliwe jest zamknięcie konta?
O ile otwieranie konta jest banalnie proste, czasem wystarczy tylko kliknąć kilka razy na stronie banku i wykonać przelew weryfikacyjny i już wszystko działa, o tyle samo zamknięcie konta dla wielu z Was wydaje się być czym bardzo skomplikowanym. Ale nic bardziej mylnego ponieważ idealne przygotowanie do rozwiązania umowy gwarantuje bezbolesne i szybkie rozstanie z bankiem.
Podczas rozwiązywania umowy, możemy zamknąć konto wysyłając listownie zwykłe wypowiedzenie umowy, ale może być to utrudnione. W szczególności gdy zakładaliśmy konto poprzez przelew weryfikacyjny i bank nie posiada wzoru naszego podpisu.Wtedy zapomnijmy o rozwiązaniu umowy listownie.
Zdarzają się sytuacje, że bank posiada wzór naszego podpisu, ale…podpis na wysłanym wypowiedzeniu różni się od tego, który złożyliśmy podczas zakładania konta. W takich przypadkach bardzo często bank kontaktuje się telefonicznie z klientem w celu potwierdzenia rezygnacji z umowy.
Jeżeli macie możliwość rozwiązania umowy z bankiem listownie, bez konieczności odwiedzania oddziału banku, śmiało skorzystajcie z wzoru wypowiedzenia umowy, jaki udało mi się dla Was przygotować.
Popularną i często stosowaną metodą rozwiązania umowy z bankiem jest wizyta w jego oddziale i załatwienie wszelkich formalności w obecności pracownika banku. Zdarzają się banki, które umożliwiają rozwiązanie umowy całkowicie zdalnie – przez internet. Wystarczy w panelu internetowym wysłać odpowiedni wniosek i konto zostanie zamknięte! 🙂
Tak więc stosując się do odpowiednich wskazówek rozwiązywanie umowy z bankiem okazuje się czystą formalnością.
Jak zamknąć konto w konkretnym banku – przykłady
Skoro już wiemy, dlaczego nie warto wchodzić w dłuższą relację z jednym bankiem oraz na co należy zwrócić uwagę podczas przygotowywania się do rozwiązania umowy, czas na praktyczne przykłady. Przedstawię teraz procedurę rozwiązywania umowy o świadczenie usług bankowych na przykładzie 5 banków, z ofert których korzystacie najczęściej.
-
Bank Zachodni WBK
Zaczniemy od banku, który już niebawem może być mniej atrakcyjny ze względu na to, że pod koniec czerwca kończą się promocyjne warunki utrzymania Konta Godnego Polecenia. Nie będzie już oprocentowania 4% i darmowej karty! Założę się, że wielu naszych czytelników już główkuje gdzie tu założyć nowe konto.
W przypadku BZ WBK umowa może być rozwiązana na dwa sposoby. Pierwszym z nich – trudniejszy – przewiduje możliwość wysłania wypowiedzenia pocztą, ale…wszystkie dokumenty, które będą musiały być wysłane do banku będą potrzebować notarialnego potwierdzenia.
Drugi sposób to udanie się do oddziału banku. To najpewniejsza metoda na rozwiązanie umowy z bankiem. Najbliższą placówkę znajdziesz bez problemu na tej stronie internetowej: BZ WBK – WYSZUKAJ PLACÓWKĘ.
Jeszcze przed odwiedzinami w banku, proponuję przelać wszystkie środki z konta w BZ WBK na jakieś inne konto. Jeżeli tego nie zrobimy samodzielnie to podczas zamykania rachunku, bank za przelanie pieniędzy pobierze od nas opłatę, aż 8 zł.
Podczas wizyty w banku, zostaniemy oczywiście zapytani o powód rezygnacji i niewątpliwie będziemy przekonywani do zmiany zdania. Jeżeli ktoś ma ochotę może negocjować, a nuż komuś uda się coś wywalczyć. 🙂
Jeżeli chodzi o okres wypowiedzenia to obejmuje on 14 lub 30 dni. 14 dni będzie obowiązywało w przypadku zamykania samego konta np. jeżeli nie była nam przyznana do niego karta płatnicza. Natomiast 30 dni potrwa procedura zamykania zarówno konta jak również przyznanej nam do niego karty.
-
mBank
Pomimo tego, że mBank chyba nie naraził się zbytnio klientom to i tak postanowiłam zaprezentować sposób rozwiązania umowy z tym bankiem. Jest on bardzo wygodny ponieważ wszelkie formalności możemy wykonać w domu kilkoma kliknięciami w panelu internetowym banku.
Niemniej samą procedurę rezygnacji z usług mBanku podzieliłabym na dwie części. Pierwsza z nich to zastrzeżenie karty, a druga to oficjalne zamknięcie konta. Dlaczego? A no dlatego, że okres wypowiedzenia umowy trwa 30 dni, a jakby nie patrzeć za miesięczne utrzymanie karty trzeba zapłacić, warto więc uniknąć opłaty za kartę w okresie wypowiedzenia umowy.
Aby szybko zastrzec, a następnie zlikwidować kartę należy wykonać następujące kroki:
- Zalogować się do panelu internetowego banku i wejść w zakładkę „MOJE FINANSE”
- Wejść w zakładkę „KARTY” oraz wybrać odpowiednią kartę
- Wybrać polecenie „ZASTRZEŻ KARTĘ”
- Wybieramy powód dla którego chcemy zrezygnować z karty i potwierdzamy naszą decyzję
Za zamkniętą kartę nie będziemy już ponosić żadnych opłat, dlatego teraz możemy śmiało przelać pieniądze z konta w mBanku na inne konto i zabierać się za zamykanie konta w mBanku. Cała procedura zaczyna się i kończy w panelu internetowym.
- Wchodzimy w zakładkę „EKSPERT ONLINE”
- Wybieramy „TEMAT KONTAKTU” dalej „RACHUNKI”, „EKONTO” i „WYPOWIEDZENIE”
lub
- Klikamy w „PASAŻ” następnie „USŁUGI” kolejno „DYSPOZYCJE”
- Następnie „RACHUNKI”
- Na koniec „WNIOSEK O WYPOWIEDZENIE RACHUNKU”
Wypełniamy wniosek, który zostanie nam wyświetlony na monitorze i oczywiście potwierdzamy naszą decyzję. Po 30 dniach na naszą skrzynkę mailową trafi wiadomość z potwierdzeniem zamknięcia rachunku. I po sprawie! 🙂
AKTUALIZACJA 09.07.2016
Klika dni temu otrzymałam na konto bonus 100 zł z promocji mBanku, konto przestało być mi potrzebne dlatego postanowiłam od razu je zamknąć. Niestety nie chciało mi się iść do banku dlatego wszelkie formalności załatwiłam przez internet.
KROK#1
KROK#2
-
PKO PB
Jeszcze niedawno sama miałam konto w tym banku, ale w momencie kiedy zorientowałam się, że w zasadzie już go nie używam i ponoszę tylko opłaty za utrzymanie konta i karty postanowiłam zrezygnować z usług PKO.
W przypadku tego banku, mamy dwie możliwości rozwiązania umowy, pierwsza z nich to oczywiście wizyta w oddziale. I tę metodę ja wybrałam. Byłam bardzo zadowolona z obrotu sprawy ponieważ konto zamknęłam bez problemu, ale w związku z tym, że okres wypowiedzenia trwał 30 dni to musiałam zapłacić za miesięczne utrzymanie karty 5,99 zł, ale cóż machnęłam już na to ręką.
Dlatego wszystkim zainteresowanym polecam w pierwszej kolejności, tak jak przy mBanku, zlikwidować kartę płatniczą, a dopiero później zabierać się za konto bankowe. 🙂
Natomiast jeżeli nie uśmiecha się nam wizyta w banku, albo nie mamy na to czasu, możemy wysłać wypowiedzenie listownie. Przy czym oczywiście należy zwrócić uwagę na podpis, aby był on taki sam jak ten, którym dysponuje bank. Czyli trzeba tu być bardzo dokładnym i skrupulatnym. Ale jeżeli nie masz problemu z podpisem i chcesz wysłać wypowiedzenie do PKO PB listownie to poniżej załączam oficjalny wzór wypowiedzenia umowy. Wydrukuj, wypełnij i gotowe!
Wzór wypowiedzenia umowy – PKO PB
-
BGŻ PNP Paribas
Z początkiem 2016 roku i ten bank pokusił się o podniesienie opłat związanych ze świadczeniem usług bankowych m.in. opłata za powadzenie konta w wysokości 19 zł/m-c. Czy to uczciwe – oczywiście, że nie dlatego klienci odchodzą również od tego banku.
Jeżeli i Ty rozważasz taką opcję to masz do dyspozycji dwie możliwości, albo wizytę w oddziale banku, albo wysłanie wypowiedzenia listownie.
Ale tradycyjnie w pierwszej kolejności proponuję zastrzec kartę płatniczą. Dokonamy tego dzwoniąc na infolinię banku: 801 321 123 lub 22 566 99 99. To jedyny sposób na zastrzeżenie karty. A teraz przejdźmy do zamknięcia samego rachunku:
Tak jak wspominałam, możemy udać się do oddziału banku, tam oczywiście pracownik banku zrobi sobie xero naszego dowodu osobistego, a następnie wypełni odpowiednie dokumenty, które my będziemy musieli podpisać. Po tej całej procedurze konto zostanie zamknięte, ale oczywiście nie od razu tylko po upływie 30 dni. 🙂
Drugi sposób to wysłanie wypowiedzenia listem poleconym na adres banku. Wypowiedzenie możemy przygotować osobiście, ale proponuję Ci skorzystać z Wzór wypowiedzenia umowy z bankiem. A i oczywiście pamiętaj o podpisie – jak najbardziej podobny do tego, który posiada już bank. 🙂
-
Citibank
Kiedyś było to jedno z najczęściej zadawanych przez Was pytań, przy okazji wielkiego zainteresowania promocją Citibanku, w której do zgarnięcia były atrakcyjne gadżety, w zamian za założenie karty kredytowej. Wielu klientów burzyło się wtedy ponieważ standardowo umowę o kartę podpisuje się na 12 miesięcy, ale…rozwiązać ją możemy w każdym momencie, ale z zachowaniem 30 dniowego okresu wypowiedzenia.
Tak było zawsze i nadal tak jest. Tę kwestię dokładnie reguluje nam Regulamin kart kredytowych:
Ponadto pamiętajmy, że przed złożeniem dyspozycji zamknięcia karty należy spłacić całe zadłużenie wynikające z jej użytkowania. Czyli w tym przypadku również mamy jasną sytuację i jeżeli tylko zastosujemy się do zasad umieszczonych w regulaminie, możemy bez problemu rozwiązać taką umowę.
Podsumowanie
Jak więc widać nie tylko zawieranie umowy o konto jest banalnie proste, ale również jej rozwiązanie, ale pod warunkiem, że zastosujesz się do wskazówek zawartych w tym artykule.
Zdarza się, że rozwiązanie umowy to konieczność wizyty w oddziale banku. Oczywiście można to wszystko obejść ponieważ w większości przypadków wysyłamy do banku listowne wypowiedzenie umowy, ale…musimy mieć pewność, że podpis znajdujący się pod wypowiedzeniem będzie identyczny z tym, który bank posiada w systemie.
Ponadto bank musi w ogóle posiadać wzór naszego podpisu, a jeżeli zakładamy konto poprzez przelew weryfikacyjny to jednak bank może nie dysponować naszym podpisem. A wtedy i tak konieczna będzie wizyta w banku.
Niemniej warto zakładać konta w banku chociażby ze względu na premie jakie możemy zyskać, czasami w pełni rekompensują nam one wizytę w oddziale banku. 🙂
Ze swojej strony życzę Wam, abyście mogli zakładać tylko i wyłącznie takie konta, z których nie będziecie musieli rezygnować!
Otrzymuj powiadomienia o najnowszych promocjach
Subskrybuj nasz kanał nadawczy na Messengerze i nie przegap żadnej promocji:
Ze swej strony mam jeszcze sugestię artykułu dot. kart (debetowych oraz kredytowych) poruszającego podobne zagadnienie. Samo zastrzeżenie karty jak rozumiem nie jest jednoznaczne z rezygnacją z niej. Czasami chcemy zlikwidować kartę lecz pozostawić konto (tak chyba postąpię z WBK, po lekturze tabeli opłat doszedłem do wniosku, że jako lokata może mi się przydać 🙂 ). Sama rezygnacja z karty wygląda różnie w różnych bankach, np. PekaO SA wymaga wizyty w oddziale, a to pewnie nie jest wyjątek…
Dlaczego nie ma jeszcze nigdzie wzoru odcisku palca jak zakłada się konto? Przecież przy podpisie sami możemy źle machnąć i potem się coś nie będzie zgadzać
Wysłałam wniosek o założenie konta a w moneymanii w zakładce „historia wniosków” go nie ma. Czy to oznacza że wypełniłam coś niepoprawnie? Czy może pojawi on się później?
Pozdrawiam
Tzn. Zgubiłam kartkę poinformowalam o tym bank . Wczoraj dostałam przelew wybrałam go w bankomacie i przyszedł mi SMS o zamknięciu konta . Jak to jest możliwe ?
Byłam w placówce Ale powiedziano mi ze nie mogą z tych nic zrobić . Problem polega na tym ze dalej mogę się logować do aplikacji moblinej Ale nie mogę zrobić żadnego przelewu .