Jesteś naszym priorytetem - sprawdź nasze standardy jakości oraz jak zarabiamy.

Dostałeś płytę od Santandera?
Zobacz czy Ciebie też dotyczą zmiany w opłatach!

Dawno dawno temu, w zamierzchłych czasach, kiedy to konta bankowe były darmowe bez żadnych dodatkowych wymogów, bank BZ WBK informował swoich klientów o zmianach w Tabeli Opłat i Prowizji za pomocą płyty CD. Dziś Santander kontynuuje tę tradycję…

Przeczytaj ten artykuł do końca, aby dowiedzieć się czy Ciebie też dotyczą wprowadzone opłaty i co zrobić, aby się ich ustrzec.

Wygląda na to, że bank Santander zaczął robić porządki po nie tak dawnym wchłonięciu BZ WBK i chce się pozbyć klientów, którzy nadal korzystają z produktów oferowanych wcześniej przez tego przejętego.

Choć większość zmian w Tabeli Opłat i Prowizji, o których możemy poczytać otwierając wysłaną pocztą płytę, ma charakter raczej kosmetyczny, to jednak jedna zmiana mocno uderza w wieloletnich klientów. Po głowie dostaną również łowcy promocji, którzy kiedyś korzystając z promocji BZ WBK z „Kontem Godnym Polecenia” i postanowili zostać w tym banku na dłużej.

Ciekawostka: Na otrzymanej pocztą płycie, Santander oprócz informacji o zmianach w Tabeli Opłat i Prowizji, zamieścił dla nas również muzykę Johannesa Brahmsa. Zdaje się, że marketingowcy banku uznali, że muzyka łagodzi obyczaje i ukoi skołatane nerwy klientów klnących pod nosem na myśl o wprowadzonych opłatach.

Do rzeczy! Czego dotyczą nowe opłaty w Santander?

Kluczową, i trzeba przyznać, że dość dotkliwą zmianą w toip Santandera jest wprowadzenie od lipca 2019 roku opłaty za prowadzenie Konta Godnego Polecenia.

Opłata będzie wynosiła 5 zł miesięcznie, a uniknąć jej będzie można poprzez zapewnienie w danym miesiącu wpływu w wysokości minimum 1000 zł.

Co zrobić, aby nie płacić?

Aby uniknąć opłat po wprowadzonej od lipca nowej toip widzę kilka rozwiązań:

 1. Pierwszą z opcji jest ustawienie sobie przelewu cyklicznego na 1000zł, który co miesiąc będzie zasilał konto. Tak samo ustaw przelew zwrotny i warunek bezpłatności konta będzie sam się spełniał 🙂
 2. Drugą opcją jest zadzwonienie na infolinię (lub odwiedzenie oddziału) banku Santander i poproszenie o przekształcenie „Konta Godnego Polecenia” na „Konto Jakie Chcę”, którego prowadzenie kosztuje 0zł. Musisz jednak wiedzieć, że karta do „Konta Jakie Chcę” to już koszt 5 zł miesięcznie chyba, że wykonasz 5 płatności w miesiącu. Dlatego, aby mieć konto w pełni darmowe musisz zrezygnować również z karty albo zapisać sobie przypomnienie o płatnościach.
 3. Trzecią opcją jest zamknięcie Konta Godnego Polecenia i skorzystanie z jednej okazji, które rekomenduję poniżej.

Na co zamienić Konto Godne Polecenia?

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele banków oferujących bezpłatne prowadzenie konta, łatwe warunki bezpłatności karty, a często nawet pokaźny bonus za skorzystanie z promocji jako nowy klient. Poniżej przedstawiam 3 moje rekomendacje:

Rekomendacja #1: jeśli chcesz zdobyć 200 zł na start

Dla osób, które chciałyby zdobyć 250 zł na start i cenią przejrzyste warunki i minimum aktywności, aby nie płacić za konto i kartę rekomenduję promocję BNP Paribas. Szczegóły w linku poniżej:

Rekomendacja #2: jeśli chcesz mieć wszystko za darmo (bezwarunkowo) z bonusem nawet do 200 zł na start

Od lat posiadam konto w Nest Banku, jako swój rachunek zapasowy i jestem z niego ogromnie zadowolony. Przez cały ten czas nie zapłaciłem ani złotówki za prowadzenie konta i utrzymanie karty. Ty też możesz 🙂 Właśnie ruszyła promocja, w której jako nowy klient dostajesz nawet 200 zł na start.

Rekomendacja #3: jeśli jesteś oszczędnym człowiekiem i interesuje Cię dobre oprocentowanie

Osobom, które mają już odłożoną większą sumę pieniędzy rekomenduję skorzystanie z oferty Getin Banku na konto osobiste wraz z kontem oszczędnościowym na 3,4%. Sam od kilku miesięcy jestem jego zadowolonym posiadaczem. Aby wszystko było w pełni darmowe, należy wykonywać tylko jedną płatność kartą miesięcznie. Więcej szczegółów w artykule:

Dwa słowa na zakończenie

Bank Santander jako kolejny z banków potwierdza to, co w Moniakach powtarzamy od lat – nie opłaca się być wiernym, wieloletnim klientem.

Banki bardziej doceniają nowych klientów, oferując im bonusy za założenie konta, zamiast skupić się na utrzymywaniu obecnych, dlatego szkoda przywiązywać się do jednego banku. Lepiej czytać Moniaki i być zawsze na bieżąco 🙂

Otrzymuj informacje o nowych promocjach - polub nas na FB:

komentarzy 5

 1. Fabian pisze:
  „…karta do “Konta Jakie Chcę” to już koszt 5 zł miesięcznie chyba, że wykonasz 5 płatności w miesiącu…”

  Niestety, nawet 5 płatności miesięcznie nie zwalnia z opłaty stałej za kartę, która wynosi 3 zł miesięcznie. Dlatego chcąc mieć konto bez opłat, lepiej zmienić bank.

  • Moniaki.pl - Ewelina pisze:
   Fabian, sprawdziliśmy to dwukrotnie w obecnej Tabeli opłat i Prowizji jak i w tej, która obowiązywać będzie od lipca. Obydwa dokumenty mówią wyraźnie, że opłata za kartę nie jest pobierana, jeśli dokonasz min. 5 transakcji bezgotówkowych w miesiącu. Wyłączone są tego jedynie transakcje Quasi Cash. Czy miałeś z tym jakieś kłopoty? Bank pobrał opłatę mimo, że płaciłeś kartą?
  • Monika pisze:
   Nie mam takiej opłaty przy tym typie konta.
 2. Julia pisze:
  Santander nie przejął BzWbk, tylko BzWbk zmieniło nazwę a w grupie Santander był od wielu lat… a samo „niedawne przejęcie’’ miało miejsce w połowie zeszłego roku, co najwyżej „niedawno” nastąpiło przejęcie Deutsche Banku. Na przyszłość warto się doinformować!

Napisz komentarz