Jesteś naszym priorytetem - sprawdź nasze standardy jakości oraz jak zarabiamy.

3 ukryte opłaty bankowe, które pożerają
Twoje pieniądze

Konto osobiste

Każdy z nas posiada konto bankowe. Niektórzy nawet po kilka. Czasami, nie korzystamy z nich całymi miesiącami, ale utrzymujemy je, „bo mogą się przydać” albo, dlatego że jesteśmy związani z bankiem długoletnią umową (np. rachunek do kredytu).

Warto jednak dokładnie przyjrzeć się swojemu kontu, ponieważ ukryte opłaty bankowe, jakie narzucają banki, mogą pożerać setki złotych rocznie.

ukryte opłaty bankowe

Oto zestawienie najpopularniejszych „chwytów”, którymi banki wyciągają od nas pieniądze:

Ukryte opłaty bankowe #1: Konto za 0 zł, ale…

Chyba każdy bank ma w swojej ofercie konto, które reklamuje sloganem „konto za zero”. Problem w tym, że to zero często obostrzone jest różnymi warunkami. Czasem wymóg obejmuje wysokość miesięcznych wpływów, czasem wyrobienie płatnej karty. Co bank, to inny pomysł.

Przeczytaj ponownie swoją umowę z bankiem, a w razie konieczności skontaktuj się z infolinią, aby dowiedzieć się, jak usunąć opłaty za konto. Jeśli nie ma takiej opcji – przemyśl zmianę konta. Wiele ciekawych propozycji znajdziesz u nas na blogu.

Ukryte opłaty bankowe #2: Utrzymanie karty

Tu przypadek jest podobny, jak w punkcie powyżej. Zazwyczaj koszt utrzymania karty to kilka złotych miesięcznie. Często możemy zniwelować go do zera wykonując odpowiednią ilość transakcji bezgotówkowych lub robiąc zakupy w określonej kwocie.
Dowiedz się, jakie warunki stosuje Twój bank i jeśli są akceptowalne to pilnuj ich spełnienia. Kilka złotych miesięcznie to w perspektywie kilku lat, setki zaoszczędzonych złotych.

Polecam również zamknięcie kart, z których nie korzystasz. Zrobiłem tak ostatnio z kartą do konta połączonego z kredytem. Karta leżała nieużywana w portfelu, a z konta, co miesiąc znikało 5zł. Kredyt będę spłacał jeszcze przez kilka lat, więc oszczędność w tej perspektywie bardzo mnie cieszy.

Ukryte opłaty bankowe #3: Wypłaty z bankomatów

Wypłaty z bankomatów przeważnie są darmowe, ale… nie ze wszystkich. Warto skontrolować, które bankomaty w okolicy masz darmowe, a których powinieneś unikać jak ognia.

Koszt wypłaty z „obcego” bankomatu może wynosić nawet 2-5zł, więc dla osób korzystających z niego kilka razy w miesiącu może to być duża oszczędność.

Jeśli nie chcesz martwić się o dostępność darmowych bankomatów, zapytaj w banku o wykupienie opcji „wypłaty we wszystkich bankomatach”. W niektórych wypadkach może Ci się to opłacić. Ewentualnie przemyśl przejście do banku, w którym darmowe wypłaty ze wszystkich bankomatów są standardem.

Zamiast zakończenia

Myślę, że nie ma konieczności, aby podsumowywać powyższy tekst. Wnioski nasuwają się same. Przez nasze niedopatrzenia i bagatelizowanie niektórych punktów umowy, konto może pożerać setki złotych, na które ciężko pracujemy każdego dnia.

To, na co chciałbym zwrócić uwagę w tym miejscu, to fakt, że w dzisiejszych czasach po prostu nie opłaca się być lojalnym klientem banku. Wszelkie promocje, obniżki i najkorzystniejsze warunki zazwyczaj dotyczą tylko nowych klientów, a Ci lojalni są dojną krową, na której bank chce zarobić. W związku z tym, bez obaw, regularnie zmieniaj konta, aby odpowiednio zadbać o swoje pieniądze.

Jeżeli uważasz, że ten artykuł był dla Ciebie pomocny, udostępnij go swoim znajomym, aby i oni wiedzieli, jak ustrzec się przed ukrytymi opłatami.

Nowość: Otrzymuj powiadomienia o najnowszych promocjach!

Subskrybuj nasz kanał nadawczy na Messengerze i upoluj bon RTV Euro AGD 100 zł!

Subskrybuj kanał

Napisz komentarz