Zaskakująca prawda o Twoich pieniądzach.

[sharify]

Mało kto z nas wie, że posiadanie różnego rodzaju rzeczy wcale nie musi czynić nas bogatym. Coraz częściej okazuje się, że naprawdę majętnym człowiekiem jest ten, kto z zewnątrz wygląda całkiem normalnie i niczym nie wyróżnia się z tłumu. A to z kolei dzięki właściwemu zarządzaniu swoim majątkiem. I właśnie temu poświęcam mój dzisiejszy artykuł.

Bo jak to jest, że ktoś, kto wygrał fortunę w jakiejś grze, kilka lat później jest bankrutem. Dlaczego gwiazdy, które na początku kariery niczego sobie nie odmawiały, na starość lądują w domach starców? Wynikiem czego jest to, że jednego dnia ktoś może być super biznesmenem, a następnego dnia staje się bankrutem?

rsz_pool-room-389269_1280

Więc co mam zrobić, aby utrzymać stabilizację finansową?

Rozwiązaniem tej zagadki są nasze aktywa i pasywa. Choć teoretycznie każdy z nas zna znaczenie tych pojęć, to dziś rzucamy na nie nowe światło. Nie sama znajomość tych pojęć, ale również ich rozumienie i umiejętne stosowanie w życiu pociąga za sobą konkretne rozwiązania dla nas i naszego budżetu domowego.

Czym zatem są pasywa?

Dla niektórych być może to nowość, ale pasywa to nic innego jak te rzeczy, które wręcz pożerają nasze pieniądze. Jak sama nazwa mówi, są pasywne, ja rozumiem to w ten sposób, że są po prostu bierne.

W prawdzie pasywa wnoszą sporo do naszego życia, ale to nie przybliża nas do wolności finansowej. Zdaję sobie sprawę z tego, że w dzisiejszym świecie konsumpcjonizmu to dość trudne wyzwanie.

Kto z nas nie chce pochwalić się przed sąsiadami i znajomymi nowym samochodem? Nie ważne, że tak naprawdę kupiony na kredyt i w sumie nie jest naszą własnością – ważne żeby się pokazać.

A dom? Po co Ci świetnie urządzony dom z 5 sypialniami i 2 łazienkami skoro mieszkają w nim tylko 2 osoby? Czy naprawdę źle będzie Ci się mieszkało w domu, urządzonym na miarę Twoich możliwości, bez zaciągania kredytu na jego wyposażenie?

A jak to jest z zakupami? Jak bardzo zwiększa się Twój majątek w chwili, kiedy opuszczasz centrum handlowe, z 5 wypchanymi po brzegi torbami ubrań, których być może w ogóle nie będziesz nosić?

Taki sam rezultat dają nam wszystkie rzeczy, które kupujemy na kredyt, które do czasu ich pełnej spłaty są tak naprawdę własnością banku. Ogromnym pasywem, który negatywnie wpływa na nasze finanse, jest przekleństwo dzisiejszych czasów, czyli nieumiejętne i nierozsądne wykorzystywanie karty kredytowej, która często pozwala nam na impulsywne kupowanie, nawet w momentach, kiedy teoretycznie nie możemy sobie na to pozwolić.

Więcej informacji na temat szkodliwości karty kredytowej, przeczytasz w naszym poradniku.

Pasywa sprawiają, że tak naprawdę pracujemy dla pieniędzy. Kredyty, raty, zobowiązania my pracujemy właśnie dla nich.

Zapytałam kiedyś znajomą, „po co pracujesz?” odpowiedź była prosta: „bo mam kredyt do spłacenia”. Faktycznie, ma piękny dom, nowocześnie urządzony, ale co z tego, skoro całe dnie jest poza domem pracując na dwa etaty i spłacając kredyt? Nie może czerpać żadnej przyjemności z tego, co ma bo jest niewolnikiem rat kredytu.

W obecnej chwili nie jest ona zabezpieczona finansowo, prawdopodobnie, gdyby straciła pracę byłaby w poważnych tarapatach. A tak właśnie kończy się jednorazowa, bezzwrotna inwestycja w pasywa.

Następnym razem, jak będziesz chciał kupić coś ekstrawaganckiego, w pierwszej kolejności zastanów się, o ile dzięki temu zwiększy się Twój przepływ pieniężny. I przypomnij sobie, że z czasem, każda rzecz traci na wartości!

To nie jest tak, że masz w ogóle nie wydawać pieniędzy na przyjemności, nawet te drogie. Po prostu zanim to zrobisz, zapewnij sobie odpowiednią ilość aktywów. To one dadzą Ci równowagę finansową oraz odpowiedni przepływ finansowy.

Czym zatem są aktywa? 

Aktywa, czyli ogół tych rzeczy, które wpływają na zwiększenie naszego majątku. Niewątpliwie, aktywem są własne biznesy, własne firmy, które będą nam generować dochód, nawet w momencie, kiedy nie pracujemy.

Aktywa to również nieruchomości, ale te, które będą na siebie zarabiać i to z zyskiem dla nas. Jeżeli mamy wolne mieszkanie lub lokal to wynajmijmy je i zarabiajmy.

Mam znajomych, którzy całe oszczędności swojego życia zainwestowali i kupili mieszkanie. Wyremontowali je, ładnie urządzili, a teraz wynajęli jednej parze. Pieniądze z wynajmu odkładają na konto oszczędnościowe, liczą, że za 5 lat zwróci im się cała inwestycja. A w planach mają zakup kolejnego mieszkania i chcą postąpić identycznie jak z pierwszym.

Co im to daje? W momencie, gdy odzyskają zainwestowane w pierwsze mieszkanie oszczędności, to mieszkanie nadal będzie przez kogoś wynajmowane i nadal będzie im przynosić dochód. Jednorazowa inwestycja zwraca się i to po kilku latach, a przez kolejne lata dochód jest generowany.

W tym wypadku, to pieniądze pracują na nas. Wynajmujemy dom, nic w nim nie robimy, a jeszcze nam za niego płacą.

Bardziej zaawansowanym i odważnym, polecam poćwiczenie inwestowania, w akcje, może jakieś biznesy. Może ktoś ze znajomych, ma dobry pomysł, a Ty masz fundusz, zawiązanie spółki i wspólny biznes to prawdziwy sposób na sukces.

Podsumowanie

Jak widać, w życiu jest pełno pasywów i aktywów, a naszym zadaniem jest postawienie właśnie na te drugie. To dzięki aktywom plan naszej stabilizacji finansowej może bardzo szybko się ziścić.

Oczywiście proces generowania aktywów jest długotrwały, możne potrwać od kilku do kilkunastu lat. Warto jednak poświęcić ten czas, aby uzyskać pełną wolność finansową.

[sharify]