Jesteś naszym priorytetem - sprawdź nasze standardy jakości oraz jak zarabiamy.

Wallester Business — recenzja. Trzymaj wydatki przedsiębiorstwa pod kontrolą dzięki 300 darmowym kartom firmowym

Aktualne Fintech Konto firmowe
Magda Kopiczko

Dzisiaj na blog wlatuje nowość: regulowana estońska platforma Wallester Business, czyli platforma oferująca m.in. 300 darmowych kart wirtualnych do zarządzania wydatkami służbowymi, karty fizyczne czy integrację z systemem księgowym.

Delegacje, kampanie reklamowe, zarządzanie biurem – każdy, kto prowadzi firmę zna bolączki związane z ogarnianiem tych wszystkich wydatków. Łatwo się pogubić, łatwo stracić kontrolę, nietrudno przekroczyć zakładany budżet. Estoński fintech Wallester Business twierdzi, że potrafi rozwiązać wszystkie te problemy za pomocą intuicyjnej platformy do zarządzania wydatkami oraz firmowych kart Visa – wirtualnych i fizycznych.

Weźmy pierwszy lepszy przykład: delegacje pracowników. Jak zazwyczaj wygląda rozliczanie takiego wyjazdu? No cóż, często pracownik dostaje do ręki gotówkę (którą może zgubić/stracić lub której może zabraknąć). Może też płacić ze swoich pieniędzy (i potem jest dużo papierkowej roboty, jak to rozliczyć). Można też zaopatrzyć pracownika w firmową kartę, co jest wyjściem najrozsądniejszym. Gorzej, jeśli Twój bank nie umożliwia wydania dodatkowych kart do konta bądź też po prostu nie ufasz pracownikowi.

Jeśli zdecydujecie się otworzyć Wallester Business, ten problem macie z głowy dzięki 300 darmowym kartom wirtualnym. Dla każdej karty i każdego pracownika oddzielnie możecie ustalić limit wydatków. Jeśli pracownik się zagalopuje i spróbuje wydać więcej niż przewiduje budżet, płatność zostanie automatycznie odrzucona, a firma uniknie nieplanowanych kosztów. Co więcej, wcale nie musicie czekać na jego powrót, by dostać fakturę. Pracownik może zrobić zdjęcie, przesłać ją przez apkę Wallester, a Wy sobie ją zaimportujecie bez problemu do swojego systemu księgowego.

W tej recenzji dokładnie analizuję, czy Wallester Business spełnia wszystkie swoje obietnice i jak sprawdza się w codziennym zarządzaniu kosztami w firmie.

Wallester Business — co to za firma?

Wallester jest firmą, szczerze mówiąc mało znaną w Polsce, a przynajmniej na razie. Jest to licencjonowana estońska instytucja finansowa, czyli wcale nie pierwszy lepszy fintech, który może w każdym momencie zniknąć z rynku. Jest firmą regulowaną przez FSA – Estoński Urząd Nadzoru Finansowego (odpowiednik polskiego KNF) i to właśnie ten Urząd wydał w 2021 roku dla Wallester licencję instytucji płatniczej. Dzięki niej firma może oferować swoje usługi w państwach członkowskich UE i EOG. Nie wiem, jak jest u Ciebie, ale ja zawsze wolę wybrać firmę regulowaną niż taką, która żadnej licencji nie posiada.

Od 2018 roku firma działa jako oficjalny partner Visa i jest członkiem programu Visa FinTech Fast Track, którego celem jest pomoc firmom z branży finansowej i krypto we wprowadzaniu nowych rozwiązań płatniczych.

Wallester zapewnia, że ich produkty są w pełni zgodne z przepisami finansowymi Polski oraz UE.

Jakie produkty oferuje Wallester Business?

Darmowe wirtualne i fizyczne karty do wydatków firmowych

Głównym produktem, który oferuje platforma Wallester są karty biznesowe.

  1. Możliwość zamówienia kart zarówno wirtualnych, jak i fizycznych.
  2. Jedna karta jest przypinana na stale do wybranego na samym początku konta. Możesz tworzyć wiele kont w euro oraz wnioskować o rachunki w innych walutach (o tym za chwilę), ale raz stworzonej i przypisanej karty nie da się podpiąć do innego rachunku.
  • Walutą rozliczeniową kart jest waluta konta, do którego podpinasz kartę. Na przykład do rachunku w EUR waluta to EUR. Przy koncie w PLN waluta to złotówki. Możesz nimi płacić także w innych walutach, ale w takim wypadku przewalutowanie odbywa się automatycznie po kursie wymiany Visa + 2% prowizji. 2% prowizji to jednak dość sporo przy większych transakcjach. Dlatego najlepszym rozwiązaniem będzie podpięcie danej karty do konta w walucie, która będzie akurat potrzebna. Masz aż 300 darmowych kart do dyspozycji, więc powinno ich wystarczyć 😉
  • Karty z logo Visa, akceptowane na całym świecie.
  • Możesz ustalać indywidualne limity wydatków dla każdego z pracowników. Dzięki temu nie martwisz się, że ktoś przekroczy budżet.
  • Karty można bez problemu podpinać do cyfrowych portfeli, np. Apple Pay lub Google Pay.

Jak to dokładnie działa?

1. Otwierasz konto na Wallester Business.
2. Otrzymujesz numer rachunku w euro, który doładowujesz przelewem bankowym SEPA w euro, który w większości banków jest darmowy.
3. Następnie tworzysz karty wirtualne lub zamawiasz fizyczne. Personalizujesz je, czyli określasz na przykład limit wydatków służbowych na danej karcie.
4. Udostępniasz kartę swoim pracownikom i nie martwisz się tym, że przekroczą budżet lub że będą musieli korzystać z osobistych kart i później będzie problem z zaksięgowaniem tego wydatku.
5. W panelu klienta na bieżąco monitorujesz wszystkie wydatki i zyskujesz nad nimi pełną kontrolę. Już Cię nie zaskoczy faktura, którą pracownik po powrocie z delegacji położy na Twoje biurko. Od razu widzisz, ile pieniędzy służbowych i na co kto wydaje.
6. Jeśli masz taką potrzebę, wnioskujesz o założenie konta w innej walucie, do którego również możesz podpiąć kartę.

W każdym momencie możesz:

  • Zablokować kartę.
  • Dodać użytkownika.
  • Zmienić limity.
  • Zyskać pełen podgląd do wszystkich wydatków.

Opłacanie kampanii reklamowych z kartami Wallester

Moim zdaniem, to bardzo wygodne rozwiązanie, szczególnie dla firm, które prowadzą wiele kampanii reklamowych jednocześnie. Dzięki Wallester Business można wygenerować dla każdej kampanii oddzielną kartę wirtualną z dokładnie określonym limitem. Tak samo masz możliwość tworzenia osobnych kart na konkretne platformy reklamowe. Można więc utworzyć oddzielne karty dla Facebook Ads, TikToka, czy Google Ads – każda z własnym, przypisanym budżetem.

Potem wygodnie importujesz raporty z każdej karty do swojego systemu księgowego. W końcu masz porządek w dokumentach, a na dodatek nie przekroczysz założonego budżetu.

Konta walutowe

W Wallester możesz otworzyć rachunki w następujących walutach: euro (EUR), dolarach amerykańskich (USD), funtach szterlingach (GBP), koronach szwedzkich (SEK), koronach norweskich (NOK), koronach duńskich (DKK), złotych polskich (PLN), koronach czeskich (CZK), forintach węgierskich (HUF) i lejach rumuńskich (RON).

Prowadzenie kont jest bezpłatne. Możesz pod nie podpinać zamówione karty wirtualne i fizyczne. Pamiętaj tylko, że bezpłatny limit kart nie zależy od ilości kont. Jeśli wybierzesz plan Free, to masz do dyspozycji 300 darmowych wirtualnych kart na wszystkie konta we wszystkich walutach.

Przy rejestracji domyślnie otwierane jest konto w walucie euro. Później możesz wnioskować o założenie rachunków w innych walutach. Co więcej, możesz mieć wiele kont w tej samej walucie. Na przykład 10 w euro i 10 w PLN. Konta w innych walutach nie są otwierane natychmiastowo: wnioski są rozpatrywane przez Wallester i może to potrwać od kilku godzin do kilku dni.

Kont walutowych możesz używać także jako rachunków, na które mogą przelewać należności Twoi kontrahenci. Pamiętaj jedynie o tym, że pierwszy przelew powinien pochodzić z Twojego własnego konta firmowego lub konta osobistego właściciela firmy. Wallester akceptuje przelewy nie tylko od tradycyjnych banków, ale również z Revoluta czy Wise.

ALE UWAGA!
To nie są zwykłe konta, z których możesz robić sobie przelewy na przykład do ZUSu czy opłacać z niego faktury.
Są to pewnego rodzaju konta techniczne: można je doładowywać oraz podpinać karty i w sumie to wszystko. Ewentualnie możesz dokonać transferu pomiędzy kontami na Wallester, np. z kont w euro na stworzone subkonto.

Na ten moment Wallester nie udostępnia kantoru internetowego. Jest to w planach, więc być może za jakiś czas taka opcja się pojawi. Byłoby to bardzo wygodne: doładowujesz konto tylko jedną walutą i wymieniasz ją na tę, której aktualnie potrzebujesz.

Program płacowy Wallester Business i karty płacowe Payroll

Przyznam, że zaciekawiło mnie to rozwiązanie, z którym jak dotąd nie spotkałam się w żadnym z polskich banków (co nie oznacza, że go nie ma — nie jestem wszystkowiedząca 🙂 ).

Na czym polega? Możesz zamówić dla swojego pracownika, kontrahenta czy podwykonawcy kartę Payroll i przelewać na nią wynagrodzenie. Nie tylko w euro: możesz wybierać spośród dostępnych na Wallester walut i rozliczać się w tej, w jakiej potrzebujesz.

Pieniądze wysyłane z Twojego konta Wallester Business są natychmiastowo księgowane na rachunku karty pracownika. Pracownik może również dokonywać wpłat na ten rachunek, jeśli chce na przykład zwiększyć sobie saldo. Bez żadnych opóźnień, pieniądze są do dyspozycji pracownika w kilka minut.

Fajne rozwiązanie dla:

  • pracowników, którzy nie mają lub nie chcą mieć konta w banku
  • współpracowników zza granicy. Tradycyjny przelew księgowany jest ze sporym opóźnieniem. Szczególnie jeśli po drodze mamy weekend. A tu: 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.

Zalety:
Dzięki programowi płacowemu możesz zlecić jednocześnie dokonanie nawet 1500 płatności z Twojego systemu księgowego.
Karty Payroll są dla posiadaczy (czyli pracowników) bezpłatne. Wystarczy, że po założeniu własnego konta Wallester zaprosisz ich do dołączenia do programu Payroll. Zaproszony musi tylko zaakceptować zaproszenie poprzez aplikację mobilną Wallester i tam również zarządzają swoją kartą.
Pieniądze są od razu na karcie pracownika.

Wady:
❌ Pracownik może dodać dodatkowe środki na rachunek karty, ale nie może ich przelać, na przykład chcąc zrobić opłaty.
❌ Możliwość wykonywania płatności kartą lub wypłacania pieniędzy z bankomatów (niestety z prowizją).

❌ Niewielka opłata za kartę Payroll: 1 euro miesięcznie od każdego posiadacza takiej karty (opłata jest po stronie pracodawcy).

Firmowa karta kredytowa Platinum

  • Dostęp do programu LoungeKey, czyli możliwość skorzystania z saloników na lotniskach oraz zniżki w restauracjach i sklepach. Aby z nich skorzystać, najpierw trzeba zarejestrować swoją kartę w programie.
  • O kartę kredytową Platinum mogą wnioskować firmy, których półroczny obrót przekracza 10 000 EUR.
  • Oprócz saloników i zniżek zyskujesz także dedykowanego menedżera konta Premium.

Karty White-Label

Rozwiązanie dedykowane tym firmom, które chcą się wyróżnić na rynku i budować świadomość własnej marki. Karta White-Label to spersonalizowana karta. Czyli możesz na niej umieścić na przykład logo firmy czy własne wzornictwo. Karta może przybrać postać zarówno fizyczną, jak i wirtualną.

Jakie firmy mogą z tego korzystać? Pierwsze, co mi przyszło do głowy to firmy pożyczkowe, które mogłyby wypłacać środki z pożyczek na karty przedpłacone z własnym logo. Ponadto mogą być dobrym pomysłem na wszelkiego rodzaju karty podarunkowe czy lojalnościowe.

Interfejs REST API, czyli integracja z Twoim systemem księgowym

Chcesz połączyć Wallester Business ze swoim systemem księgowym i eksportować dane bezpośrednio do niego? Nic trudnego. Możesz to zrobić za pomocą interfejsu REST API. Dzięki niemu będziesz mógł pobierać raporty wydatków w różnych formatach (m.in. Excel, PDF, CSV).

Zarządzanie fakturami

Znasz ten ból? Pracownik za granicą i nie może szybko dostarczyć faktury. Albo nieszczęsny papier gdzieś się zapodział. Wallester przedstawia rozwiązanie: pracownik robi zdjęcie faktury, wysyła ją przez aplikację mobilną Wallester, a Ty je od razu widzisz i możesz wyeksportować do systemu księgowego.

Moim zdaniem — bardzo fajnie. Wszystkie faktury w jednym miejscu i nic się nie zgubi. A Ty masz pełną kontrolę nad finansami swojej firmy. Na dodatek w najbliższym czasie ma zostać wprowadzony system przypomnień dla pracowników. Po dokonaniu płatności kartą dostaną przypomnienie o konieczności dodania faktury.

Plany i opłaty Wallester

Do wyboru są cztery różne plany subskrypcji. Najwyższy, Enterprice Suite jest szyty na miarę klienta i nie ma określonej ceny. Dlatego też nie będę go tu opisywać. Skupię się na trzech podstawowych planach.

Opłaty są pobierane w walucie euro.
FreePremiumPlatinum
Opłata miesięczna0 €/m-c199 €/m-c999 €/m-c
Ilość darmowych kart wirtualnych3003.00015.000
Opłata za wydanie dodatkowej karty wirtualnej ponad limit0,35 € za każdą0,20 € za każdą0,10 € za każdą
Opłata za użytkowanie dodatkowej karty wirtualnej ponad limit0,35 €/m-c za każdą0,20 €/m-c za każdą0,10 €/m-c za każdą
Ilość darmowych kart fizycznychNieograniczonaNieograniczonaNieograniczona
Opłata za dostawę karty fizycznej5 €5 €5 €
Doładowanie konta w euro przelewem bankowym (min. 50 €)0 €0 €0 €
Doładowanie konta kartą kredytową lub debetową (min. 10 €)1,2%1,2%1,2%
Wypłaty gotówki kartą z bankomatów w Europie2% (min. 2 €)2% (min. 2 €)2% (min. 2 €)
Wypłaty gotówki z bankomatów w innych krajach2 € + 2%2 € + 2%2 € + 2%
Opłata za zamknięcie konta w danej walucie (jeśli masz kilka kont w jednej walucie to obowiązuje jedna opłata za zamknięcie wszystkich)25 €25 €25€

W tabeli opłat i prowizji znajdziesz taką pozycję jak opłata branżowa. Dopytałam o nią i okazuje się, że dotyczy głównie firm z branży kryptowalutowej oraz rozwiązań White Label. Czyli większość z Was nie musi się tym przejmować.

Doładowanie konta Wallester Business

Zatrzymajmy się jeszcze na chwilę przy pozycji, jaką jest doładowanie konta. W przypadku rachunku w euro jego zasilenie przelewem jest darmowe. Nieco inaczej wygląda to w przypadku innych walut.

  • PLN: 70 zł.
  • GBP: 15 £.
  • USD: 15 $.
  • SEK: 175 kr.
  • NOK: 180 kr.
  • CZK: 355 Kč.
  • HUF: 5 600 Ft.
  • RON: 75 lei.
  • DKK: 115 Dkr.

Oprócz przelewu bankowego konto można zasilić także kartą debetową lub kredytową, ale prowizja w takim wypadku wynosi 1,2%.

Aha, i jeszcze ciekawostka: rachunki można zasilić także za pomocą kryptowalut, dokładniej stablecoinów. Nie sądzę, żeby wiele firm w Polsce z tego korzystało (o ile nie działają stricte w tym temacie), ale dowodzi to nowoczesnego podejścia firmy do kwestii finansów.

Wady i zalety Wallester Business

ZaletyWady
Aż 300 darmowych kart wirtualnych w darmowym planieOpłata za doładowanie kont w innych niż euro walutach
Możliwość zakładania kont do kart w wielu różnych walutach, również w PLNWszystkie wypłaty gotówki z bankomatów są płatne
Indywidualne konfiguracje kart: limity i ograniczenia wydatkówBrak możliwości przelewania środków pomiędzy kontami w różnych walutach
Wersja demo do przetestowaniaBrak kantoru internetowego — ma być wprowadzony w przyszłości
Możliwość zamawiania darmowych kart fizycznych — ponosisz jedynie jednorazową opłatę za wysyłkęOpłaty za zamknięcie kont
Dostęp do interfejsu API w celu integracji z niestandardowym oprogramowaniem
Powiadomienia i alerty w czasie rzeczywistym — pełna kontrola wydatków
Wersja desktopowa i mobilna
Aplikacja mobilna dla pracowników

Wallester — opinie klientów

Siedzę w finansach od 10 lat. I zawsze jak przychodzi do napisania kilku słów na temat opinii o danym banku czy instytucji finansowej, mentalnie nastawiam się już na jedno wielkie narzekanie klientów 🙂 Tak po prostu jest — nie wierzysz, sprawdź opinie o swoim ulubionym banku, któremu dałbyś 5 gwiazdek. Sama z ciekawości to zrobiłam i mój bank ING, któremu nie mam doprawdy nic do zarzucenia, na Trustpilot ma ocenę 1,4. WOW.

Jakie są opinie klientów o Wallester? Nie wygląda to wcale źle. Na Trustpilot znajdziemy nieco opinii na ich temat od klientów z różnych krajów i pisanych w różnych językach. Mamy tam 139 recenzji z końcową oceną 4,2.

Dobra, szukamy dalej. Nie lubię opierać się tylko na jednym źródle. Kolejne opinie o Wallester znajduję na capterra.pl, czyli stronie, na której zweryfikowani użytkownicy mogą dokonywać oceny różnego rodzaju oprogramowań. Sytuacja bardzo podobna do Trustpilot, a wręcz jeszcze lepsza: opinii mamy 118 a ich średnia to aż 4,9.

Trzecie źródło to Google. Lubię z niego korzystać i od czasu do czasu sama napiszę jakąś opinię (aczkolwiek rzadko i głównie negatywną — firma musi naprawdę być tragiczna, żeby się u mnie tego doczekać). Tutaj ocen mamy mniej, 63, a średnia również jest wysoka — wynosi 4,7.

W tym miejscu zachęcam Was do pozostawienia własnych opinii i przemyśleń na temat Wallester, w komentarzach pod artykułem. Jeśli oczywiście zdecydujecie się skorzystać z ich rozwiązań.
I wcale nie muszą to być tylko pozytywy — nie usuwam komentarzy, chyba że zawierają wulgaryzmy.

Jak założyć Wallester Business?

#Krok I — rejestrujesz się w Wallester Business

  • Wchodzisz na stronę internetową Wallester Business i rozpoczynasz zakładanie konta.
  • Uzupełniasz podstawowe dane: kraj, nazwę firmy i numer telefonu.
  • Przepisujesz kod, który otrzymasz SMS-em.
  • Dodajesz adres e-mail i również go weryfikujesz.
  • Wprowadzasz dane na temat firmy: pełną nazwę firmy, adres, branżę i dane rejestrowe.

#Krok II — weryfikujesz dane

Weryfikacja dzieli się na dwa etapy:

  • Weryfikację tożsamości. Musisz uzupełnić dane z dowodu osobistego.
  • Weryfikację firmy. Tutaj potrzebne będą dokumenty rejestrowe firmy.

Po ich dodaniu czekasz na wynik weryfikacji. Może to potrwać do 48 godzin.

#Krok III — używasz Wallester Business

Po zatwierdzeniu Twojego wniosku możesz zalogować się na swoje konto i zamówić pierwsze karty. Pamiętaj o doładowaniu rachunku. Pierwszy przelew powinien zostać wykonany z konta Twojej firmy lub właściciela.

Chcesz przetestować Wallester przed założeniem? Sprawdź wersję demo

Demo strony to coś, co naprawdę lubię i doceniam. Niestety, wiele firm finansowych ich nie ma, a szkoda. Czasami panele użytkownika okazują się tak nieprzyjazne, że człowiek żałuje, że to założył. Na szczęście to nie dotyczy Wallester (przynajmniej moim osobistym zdaniem).

Pomimo tego, że panel użytkownika jest w języku angielskim, raczej nikt nie będzie miał z nim problemów. Jest on dość surowy, prosty, ale to wcale nie oznacza, że zły. Klikając to tu, to tam, nie miałam żadnych problemów ze znalezieniem potrzebnych funkcji czy zrozumieniem, o co chodzi.

Sprawdź wersję demo Wallester Business.

Dla kogo Wallester Business?

Wallester Business to fintech, który potrafi znacząco uprościć codzienność każdej firmy – ale czy jest idealny dla Ciebie? Jeśli cenisz sobie transparentność, chcesz uniknąć bałaganu w fakturach, szybko wypłacać wynagrodzenia i mieć całkowitą kontrolę nad każdym wydatkiem, platforma sprawdzi się znakomicie. To szczególnie atrakcyjne rozwiązanie dla agencji, zespołów marketingowych czy firm często wysyłających pracowników w delegacje.

Ale uwaga – Wallester nie jest dla wszystkich. Jeśli liczysz na firmowy kredyt, potrzebujesz konta biznesowego, z którego mógłbyś wykonywać przelewy i płatności albo prowadzisz działalność wyłącznie lokalnie, niektóre funkcje mogą się okazać po prostu niepotrzebne lub zbyt drogie.

Podsumowując: jeśli zależy Ci na skuteczności, szybkiej integracji z systemem księgowym oraz rozwiązaniu, które faktycznie usprawnia zarządzanie finansami – Wallester Business to dziś jedna z najlepszych opcji na rynku.

Cennik Wallester

Otrzymuj powiadomienia o najnowszych promocjach

Subskrybuj nasz kanał nadawczy na Messengerze i nie przegap żadnej promocji:

Subskrybuj kanał

Napisz komentarz