Rodzice, którzy chcą by ich dziecko było zaradne finansowo, działają według tego schematu.

[sharify]

Jak wskazują różnego rodzaju źródła, ośmiu na dziesięciu Polaków nie umie zaplanować wydatków, by osiągnąć cel, np. zaoszczędzić. Takie fakty, dają nam dużo do myślenia, trzeba pamiętać, że zarządzania pieniędzmi uczymy się od najmłodszych lat. Jak więc to jest, że przez tyle lat, nie umiemy opanować wszystkich kwestii związanych z finansami?

Już jako dzieci, obserwujemy poczynania naszych rodziców, to od nich uczymy się zarządzania pieniędzmi oraz planowania. Przychodzi czas, że my sami musimy nauczyć nasze dzieci, w jaki sposób racjonalnie zarządzać budżetem. I to właśnie tym chcę się dziś zająć, a dokładnie edukacją finansową najmłodszych.

rsz_los-niños-y-el-dinero

Każdy życzy swojemu dziecku jak najlepiej, aby każde dziecko, w przyszłości miało naprawdę racjonalnie poukładane życie, należy oswajać je ze wszystkimi nowinkami, techniką, ale co najważniejsze ze światem finansów.

Dzieci są jak gąbka, chłoną bardzo dużo wiedzy. Im młodsze tym łatwiej wpoić im odpowiednie nawyki, z kolei każdy pozytywny nawyk otwiera przed nimi drogę do sukcesu.

5 praktycznych porad, jak nauczyć dziecko zarządzania swoim budżetem?

#1 Dawaj dziecku kieszonkowe

O finansach najlepiej uczyć się w praktyce, zatem, dawaj swojemu dziecku kieszonkowe. Nie mówię tu o dużych sumach, ale np. kilka złotych raz w tygodniu zdecydowanie wystarczy.

Jeżeli Twoja pociecha, ma obowiązki domowe np. wyprowadzanie psa, pomoc w sprzątaniu domu, wynoszenie śmieci itp. to kieszonkowe, będzie w tym przypadku idealnym rozwiązaniem.

Dzięki temu Twoje dziecko zrozumie na czym polega praca i zarabianie. Własne pieniądze, nawet małe, pozwalają poczuć się dziecku pewnie. Budzi to w nim poczucie wartości, ale przede wszystkim kształtuje odpowiedzialność.

Za każdym razem kiedy wypłacasz dziecku kieszonkowe, pogratuluj mu i dokładnie powiedz dlaczego dostaje pieniądze i zaznacz, że są one jego własnością.

P.S. Przypomnij sobie swoje pierwsze zarobione pieniądze, które z pewnością dały Ci dużo radości. Może wszystkie wydałeś od razu i to nauczyło Cię, że trzeba jednak oszczędzać?

#2 Idźcie na zakupy

Twoje dziecko uzbierało pewną sumę pieniędzy, zaproponuj mu zatem wspólne wyjście na zakupy. Zabierz je do jakiegoś centrum handlowego, niech ono prowadzi, zaangażuj się i uczestnicz w tych zakupach, ale jako doradca.

Nie ma nic gorszego niż krytykowanie dziecka. Jeżeli ono chce wejść do sklepu z zabawkami to nie rób mu wyrzutów tylko wejdźcie tam. To dziecko ma do wydania swoje pieniądze więc mu w tym nie przeszkadzaj.

Oglądajcie cierpliwie różne towary, nawet cały sklep – jeżeli będzie taka potrzeba. Mów dziecku o cenach jakie widnieją przy towarach, jeżeli ono chce jakąś zabawkę, ale nie ma wystarczającej ilości gotówki to powiedz mu ile brakuje i określ ile czasu zajmie mu uzbieranie niezbędnej gotówki.

Ewentualnie zaproponuj, że pożyczysz mu pieniądze, ale będzie musiało Ci je oddać.

Dzięki temu dziecko, pozna wartość pieniądza. Nauczy się podejmowania decyzji, dokonywania wyborów. Jeżeli wyda pieniądze, poczuje jak to jest być bez gotówki.

#3 Zaplanujcie wydatki

Pokaż dziecku, w jaki sposób Ty planujesz swój budżet domowy. Pokaż mu w jaki sposób Ty planujesz swoje wydatki. Świetnym sposobem jest danie dziecku zeszytu i zaproponowanie, żeby narysowało, albo napisało co chciałoby sobie kupić. Jeżeli chce, może napisać ile czasu musi na to zbierać i ile dokładnie funduszy na to potrzebuje.

To idealny sposób, aby nauczyć dziecko planowania, budżetowania, które z pewnością przyda mu się w dorosłym życiu. To kolejny przydatny nawyk, który zaszczepiony i pielęgnowany wzbogaci wiedzę i umiejętności naszej pociechy.

#4 Lekcja oszczędzania

Pokaż dziecku właściwą drogę do oszczędzania. Wytłumacz dziecku na czym to polega i co dzięki temu można zyskać. Poprzyj to swoimi przykładami. Opowiedz na co Ty odkładasz i dlaczego tak bardzo Ci na tej rzeczy zależy.

Czytałeś nasz poradnik, opowiedz dziecku o tych metodach, które najbardziej Ci się spodobały. Nie bój się wprowadzać dziecko w świat finansów. Ukrywanie przed nim tego, że płaci się np. za jedzenie, prąd, wodę i ogrzewanie, to moim zdaniem błędna decyzja. Ważne, aby dziecko wiedziało z czym łączy się dorosłość i na co trzeba się nastawiać.

Dzięki temu, dziecko będzie szanowało również Twoją pracę.

#5 Ucz dzielenia się z innymi

Dziecko musi nauczyć się tego, że posiadanie wielu rzeczy nie jest w życiu czymś ważnym. Nie uczmy dzieci życia w przepychu i gromadzenia zbędnych rzeczy.

Jeżeli dziecko kupiło sobie, albo dostało nową zabawkę, zaproponuj mu żeby zrobiło przegląd wszystkich swoich maskotek i te którymi już się nie bawi oddało dzieciom potrzebującym.

Dzielenie się pozwoli dziecku zrozumieć, że nie można mieć wszystkiego i że niektóre rzeczy szybko mogą się znudzić i stracić na swojej wartości.

Podsumowanie

Zamiast pozwolić dziecku siedzieć przed telewizorem, poczytaj mu bajkę o finansach. Naucz je oszczędzać i edukuj w każdym możliwym kierunku. Na naukę nigdy nie jest za wcześnie, a wszystko to czego nauczymy się od najmłodszych lat, zostaje w naszych głowach na zawsze.

Bądźcie dla swoich dzieci motywacją, to ona pozwala im wystartować, a wszystkie nawyki, które im wpoicie pozwolą im racjonalnie działać.

[sharify]