Jesteś naszym priorytetem - sprawdź nasze standardy jakości oraz jak zarabiamy.

Inbank – lokaty w banku on-line, bez konta [od 1,5% do 2,2%]

Inbanknowy klient obecny klientLokata
Magda Kopiczko

Rada Polityki Pieniężnej, próbując dogonić galopującą w Polsce inflację, po raz kolejny podwyższa stopy procentowe. Ucieszy to posiadaczy oszczędności, którzy pewnie mają już dość oprocentowania w stylu 0,5 % w skali roku.

Inbank, bank całkowicie internetowy, oferuje lokaty od 1,5% do 2,2%. Co najlepsze:

 • lokaty zakładasz całkowicie on-line
 • nie musisz zakładać żadnego dodatkowego konta
 • oferta jest dla każdego, bez podziału na nowego/starego klienta czy nowe/stare środki.

Myślę że każdy znajdzie tu coś dla siebie 🙂

Czym jest Inbank

Inbank ma już 10 lat, więc jak na fintech jest to już wiek średni. Wywodzi się z Estonii i działa na polskim rynku od stosunkowo niedawna, bo od 2017 roku. Nie jest to typowy bank, do jakich jesteśmy przyzwyczajeni: skupia się na oferowaniu lokat i pożyczek oraz udzielaniu sprzedaży ratalnej w pełni online. W jego ofercie nie znajdziesz standardowego rachunku osobistego. Inbank oprócz Estonii i Polski z powodzeniem działa również na Łotwie, Litwie, w Niemczech, Francji, Holandii oraz Austrii. Zysk całej spółki za 2019 roku wyniósł 10 mln euro.

Głównym pytaniem, przy tego rodzaju nowościach na rynku, jest pytanie o bezpieczeństwo środków. I słusznie. Nie po to odkładamy nasze ciężko zarobione pieniądze, by w kilka minut je stracić.

Inbank działa na zasadzie jednolitej licencji bankowej i został dopuszczony przez polską Komisję Nadzoru Finansowego do prowadzenia działalności w naszym kraju w styczniu 2017 roku.

Tak jak w polskich bankach, depozyty do równowartości 100 000 euro są gwarantowane przez estoński odpowiednik Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Tłumacząc po ludzku: w razie bankructwa banku gwarant odda nam nasze pieniądze do równowartości 100 000 euro. Obawa o przekroczenie limitu w tym przypadku ma jednak niezbyt duże znaczenie, ponieważ jeden klient w Inbanku może mieć zdeponowane maksymalnie 400 000 zł.

Na pewno się zastanawiasz co w przypadku ewentualnej niewypłacalności – to logiczne. Pojawia się pytanie czy trzeba byłoby ewentualnie udać się do Estonii by odzyskać środki z funduszu gwarancyjnego.

Zadałam takie pytanie bezpośrednio w estońskim funduszu. Odpowiedź wygląda następująco, że nie trzeba w razie „W” udawać się na nieplanowane wakacje, tylko wszystko zostanie załatwione na terenie naszego kraju.

Inbank – oferta lokat

Lokatę, czy też lokaty, założysz w pełni zdalnie, ale o tym szerzej za chwilę. Wiesz już, że nie musisz mieć żadnego konta do obsługi lokaty. Skupmy się zatem na najważniejszych cechach oferowanych przez Inbank depozytów:

 • minimalna wartość jednej lokaty: 5 000 zł
 • maksymalna wartość jednej lokaty: 50 000 zł
 • maksymalna łączna wartość lokat od pojedynczego klienta: 400 000 zł
 • czas trwania lokaty: od 3 miesięcy do 60 miesięcy
 • oprocentowanie stałe
 • kapitalizacja odsetek: na koniec lokaty
 • zerwanie lokaty przed czasem wiąże się z utratą odsetek
 • lokaty prowadzone tylko w pln
 • są dostępne zarówno lokaty odnawialne jak też nieodnawialne – sam wybierasz podczas zakładania lokaty
 • takie same warunki dla nowych i starych środków.

Warto tutaj wspomnieć o tym, że jeśli zdecydujesz się na lokatę odnawialną, to lokata odnowi się na aktualnych warunkach rynkowych + dostaniesz ekstra 0,1% do oprocentowania (na przykład miałeś lokatę 3-miesięczną odnawialną, więc teraz, po jej zakończeniu, otworzy się nowa lokata 3-miesięczna z oprocentowaniem 1,6%).

Tak wygląda aktualne oprocentowanie lokat w Inbanku:

Jak założyć lokatę?

Wszystko jest tak proste, że prościej się już chyba nie da. Popatrz:

 1. Na początku z TEGO LINKU zakładasz sobie profil w Inbanku. Jesteś proszony o standardowe dane osobiste i kontaktowe. Następnie otrzymujesz maila z linkiem do aktywacji konta. Ustalasz hasło dostępu do profilu, a umowę o bankowość podpisujesz sms-em. Robisz przelew weryfikujący.
 2. Logujesz się na konto i wybierasz parametry lokaty (czyli jaka kwota, na jaki czas, czy ma się odnowić czy nie).
 3. Podpisujesz umowę lokaty i ją od razu zasilasz przelewem realizowanym przez Blue Media z konta w swoim banku.

GOTOWE!

Od tego momentu Twoje środki procentują na lokacie. Nie musisz się martwić o to, co zrobić z kontem osobistym, bo po prostu nie masz – pieniądze wędrują od razu na lokatę.

Omówimy sobie jeszcze dwa istotne elementy o których należy wspomnieć.

Co z wypłatą pieniędzy z lokaty? Gdzie trafią po jej zakończeniu?

Jeśli lokata jest nieodnawialna to po jej zakończeniu pieniądze automatycznie wpłyną na Twój rachunek w banku – ten sam, z którego robiłeś przelew zasilający lokatę. Jeżeli zmieniłeś w międzyczasie rachunek bankowy skontaktuj się z Inbankiem telefonicznie i zaktualizuj numer rachunku.

Chcę zerwać wcześniej lokatę – jak to zrobić

Aby zerwać lokatę napisz do banku maila – koniecznie z tego samego adresu, który podałeś podczas zakładania profilu w Inbanku.

Podsumowanie

Inbank jest dobrą alternatywą dla tradycyjnych banków. Nie musisz zakładać żadnego konta, martwić się o zapewnianie wpływów czy płatności kartą. Po prostu zakładasz lokatę i wszystko 🙂

Otrzymuj informacje o nowych promocjach - polub nas na FB:

Napisz komentarz