Moniaki już na INSTAGRAMIE! 👈 kliknij i obserwuj
OSZCZĘDZANIE

Szukasz najlepszej lokaty krótkoterminowej? Sprawdź, co wybrać w marcu i na co zwrócić uwagę, aby najlepiej ulokować swoje zimowe zapasy

Lokaty krótkoterminowe, bo to one właśnie będą bohaterem tego artykułu, to dobry sposób na szybkie i pewne zainwestowanie swoich zimowych zapasów. Zachęca nas do tego również prostota samego produktu  – nie musisz spełniać kosmicznych kryteriów i wyszukiwać w dokumentach trzech ostatnich cyfr peselu sąsiada. Wypełniasz jedynie prosty wniosek, który zazwyczaj jest dostępny online.

Co jest dla mnie ważne?

Na co dzień kieruję się pewną dewizą życiową, która pomaga mi zawsze, gdy muszę podjąć decyzję. Gdy pojawia się ryzyko, pomaga mi szybka analiza sytuacji: jeśli stwierdzę, że jestem w stanie przyjąć na swoje barki najgorszy scenariusz mojej decyzji, postanawiam zaryzykować. Jeśli nie jestem w stanie go zaakceptować, wykazuję się wstrzemięźliwością i zastanawiam się, czy mogę jakoś zapobiec ewentualnym niechcianym skutkom.

Dlatego też w tym artykule (jeśli taka forma Wam się spodoba, to i w następnych) poza mocnymi stronami lokat, pokażę Wam również te, z którymi można się „pogodzić”.  

Musisz mieć własne kryteria…

Szukając odpowiedniej dla siebie lokaty, natkniesz się na wiele kryteriów i nieskończoną ilość ich wariantów. Niektóre banki kuszą wysokim oprocentowaniem, ale w zamian za to oczekują związania się z nimi kontem osobistym. Inne oferują mniejszy procent, jednak bez dodatkowych wymogów. Nic więc dziwnego, że już dawno jedynym wyznacznikiem przestała być wysokość zysku.

W internecie możemy natknąć się na pewien obrazek, która wyjaśnia nam korelację pomiędzy słowami: dobrze, tanio i szybko (jeśli dobrze i tanio, to nie szybko, jeśli tanio i szybko, to nie dobrze itp.). W realnym świecie nie da się mieć tych wszystkich warunków spełnionych jednocześnie. I tak samo jest przy wyborze lokat.

Oto co wybrałam dla Ciebie:

Nie ma lokaty idealnej, która będzie miała najwyższe oprocentowanie, będzie można założyć ją na długi okres wpłacając wysoki depozyt, a przy tym nie trzeba być zobowiązanym wobec banku otwarciem konta czy też zezwoleniem na kontakt ze strony działu marketingu.

Dlatego przed wyborem lokaty najważniejsze jest, abyś odpowiedział sobie na pytanie: co jest dla mnie najistotniejsze? W tym artykule przedstawiam tylko lokaty krótkoterminowe spełniające dwa dodatkowe kryteria:

  • Najlepsze lokaty krótkoterminowe bez dodatkowych zobowiązań – czyli bez zakładania konta
  • Najlepsze lokaty krótkoterminowe dla dużych środków  – jeśli masz do dyspozycji większe oszczędności

Dlaczego nie biorę pod uwagę osobno aspektu najwyższego oprocentowania?

Bynajmniej nie dlatego, że uważam to za mniej ważne. Obecnie najwyższy procent proponowany przez banki to 4%, wyszukałam więc dla Was te lokaty, które prócz tego kryterium spełniają jeszcze dodatkowo jedno z wyżej wymienionych.

Krótkoterminowe lokaty bez dodatkowych zobowiązań

Dobrze, że jestem za pan brat z excelem, inaczej pogubiłabym się już dawno we wszystkich kontach i kartach. Nie wszyscy jednak lubimy taki stan rzeczy i wolimy ograniczyć posiadane produkty bankowe. Jeśli czujesz, że to o Tobie mowa, to świetnym wyborem dla Ciebie może się okazać lokata Happy oferowana przez Idea Bank, Lokata Mobilna Getin Banku, Lokata Na Start  Plus Banku lub Lokata Bezkarna BGŻ Optima.

Lokata Happy – Idea Bank

Z nich wszystkich najwięcej benefitów oferuje Idea Bank: daje najwyższe na rynku oprocentowanie, nie wymaga otwarcia konta i można wcześniej zerwać lokatę nie tracąc wypracowanych odsetek. Z uwagi na fakt, że możesz z niej skorzystać tylko raz i wyłącznie jako nowy klient banku, warto zapoznać się również z pozostałymi propozycjami.

Lokata Na Start – Plus Bank

Co prawda Lokata Na Start, mając to samo oprocentowanie, ma dodatkowo kapitalizację miesięczną, to przy najwyższej możliwej kwocie depozytu 10 000 zł różnica pomiędzy odsetkami z tych dwóch lokat jest kilkudziesięcio groszowa. Stąd przyjmuję umownie, że poziom benefitu jest ten sam.

Lokata na Start jako jedyna z wymienionych ma kapitalizację odsetek co miesiąc z najwyższym oprocentowaniem, a pieniądze możesz odzyskać przed upływem terminu lokaty. Musisz jednak założyć konto.

Lokata Mobilna – Getin Bank

Lokata Mobilna oferuje najwyższy procent i możesz założyć ją bez konta. Nie możesz jednak zerwać wcześniej lokaty. Mocną stroną tego produktu jest też to, że mogą z niego skorzystać również obecni klienci banku.

Lokata Bezkarna – BGŻ Optima

Lokata Bezkarna – bez zobowiązań w postaci konta i możliwość zerwania lokaty, ale kosztem niższego oprocentowania o 0,5% względem poprzedników. Tę lokatę zakłada się wraz z darmowym kontem oszczędnościowym.

W tabeli umieściłam skróconą wersję opisu dla zabieganych:

Najwyższe oprocentowanie lokaty na rynku Wymóg posiadania konta osobistego Możliwość wcześniejszego zerwania
Lokata HappyTAKNIETAK
Lokata Mobilna TAKNIENIE
Lokata Na Start TAKTAKTAK
Lokata Bezkarna NIENIE
ale musisz założyć konto oszczędnościowe
TAK

Krótkoterminowe lokaty dla dużych środków

Lokaty krótkoterminowe w większości są ograniczone stosunkowo niską maksymalną kwotą depozytu. Można jednak znaleźć kilka takich, które nadal będą dla nas atrakcyjne pod względem warunków, a pozwolą na umieszczenie na lokacie wyższej sumy.

W tym zestawieniu wybrałam trzy produkty: Lokata Beztroska oraz Lokata na Nowe Środki Plus Idea Banku oraz Nest Lokata Lojalna Nest Banku.

Co prawda dwie lokaty pochodzą z jednego banku, ale każda z nich ma inną mocną stronę.

Lokata Beztroska – Idea Bank

Lokata Beztroska samą nazwą wskazuje, że bank nie wymaga od Ciebie żadnych dodatkowych zobowiązań: nie musisz zakładać konta ani bać się o odsetki po wcześniejszym zerwaniu umowy. W zamian za to oferuje nie najwyższy, ale nadal kuszący procent w wysokości 2,3%.

Lokata na Nowe Środki Plus – Idea Bank

Drugi produkt Idea Banku ma dwa dodatkowe warunki, za które da Ci 3,2% w skali roku na ten sam okres deponowania.

Pierwszym warunkiem jest wymóg założenia konta osobistego, a drugim jest utworzenie lokaty wyłącznie z nowych środków.

Nest Lokata Lojalna – Nest Bank

Ostatnią lokatę umieściłam z uwagi na fakt, że przy tak wysokim limicie depozytu (2 miliony złotych), Nest Bank oferuje wyższy procent, niż Lokata Beztroska i każda inna dostępna dziś na rynku.

Co prawda musisz założyć konto i nie możesz wcześniej zerwać lokaty, ale jeśli chciałbyś zdeponować górny pułap zakresu, to ta opcja wydaje mi się być najodpowiedniejsza.

W tabeli umieściłam skrócone podsumowanie dla zabieganych:

Najwyższe oprocentowanie na rynku lokat krótkoterminowychWymóg posiadania kontaMożliwość wcześniejszego zerwaniaNajwyższa kwota depozytu
Lokata BeztroskaNIENIETAKNIE
Lokata Na Nowe Środki PlusTAKTAKTAKNIE
Nest Lokata LojalnaNIETAKNIETAK

Zależność pomiędzy warunkami lokat najbardziej zobaczysz, gdy porównasz produkty jednego banku. Z zasady wygląda to jak wymiana barterowa: my Ci coś damy, ale w zamian za to Ty też coś nam daj (albo zrezygnuj z jakiejś korzyści).

Jeśli zainteresowała Cię jedna z opisanych lokat, w poniższych tabelach przedstawiam Ci zestawienie uwzględniające wszystkie, według mnie, najpotrzebniejsze informacje.

Krótkoterminowe lokaty bez dodatkowych zobowiązań – szczegóły

Idea BankGetin BankPlus BankBGŻ Optima
HappyLokata MobilnaLokata Na StartLokata Bezkarna
Wysokość oprocentowania w skali roku4%4%4%3,5%
Dla kogo?nowi kliencinowi i obecni kliencinowi klienci
(nie posiadający konta Plus oraz lokat w Plus Banku w ostatnich 12 miesiącach)
nowi klienci
(nie posiadający konta w BGŻ w ostatnich 12 miesiącach)
Okres deponowania3 miesiące3 miesiące3 miesiące3 miesiące
Wysokość lokaty500 – 20 000 zł500 – 20 000 zł1 000 – 10 000 zł1 000 – 20 000 zł
Wymóg posiadania kontaNIENIETAKNIE
Sposób założenia
onlineaplikacja mobilnaonline / w oddzialeonline
Stopa procentowastałastałastałastała
Kapitalizacja odsetekKoniec okresuKoniec okresuCo miesiącKoniec okresu
Możliwość wcześniejszego zerwaniaTAKNIETAKTAK
Maksymalna ilość lokat1111
Dodatkowe informacje

Lokata nie jest dostępna w ramach Konta Wspólnego BGŻOptima i Konta BGŻOptima Junior
Kliknij, aby założyć lokatę >> Kliknij, aby założyć lokatę >> Kliknij, aby założyć lokatę >> Kliknij, aby założyć lokatę >> 

Krótkoterminowe lokaty dla dużych środków – szczegóły

Idea BankIdea BankNest Bank
Lokata BeztroskaLokata Na Nowe Środki PlusNest Lokata Lojalna
Wysokość oprocentowania w skali roku2,3% 3,2% 2,35%
Dla kogo?nowi i obecni kliencidla nowych i obecnych klientów, ale dla nowych środkównowi
i obecni
klienci

Okres deponowania3 miesiące3 miesiące3 miesiące
Wysokość lokatydo 100 000 zł do 100 000 zł do 200 000 zł
Wymóg posiadania kontaNIETAKTAK
Sposób założeniaonline/mobilnie/w oddziale/telefonicznie onlineonline / w oddziale
Stopa procentowastałastałastała
Kapitalizacja odsetekkoniec okresukoniec okresukoniec okresu
Możliwość wcześniejszego zerwaniaTAKTAKNIE
Maksymalna ilość lokat/KObrak danych1brak ograniczeń
Dodatkowe informacjeNieodnawialnawpływ na konto wynagrodzenia oraz wyrażenie zgód marketingowych
Kliknij, aby założyć lokatę >> Kliknij, aby założyć lokatę >> Kliknij, aby założyć lokatę >>

Podsumowanie

Lokaty krótkoterminowe to świetny rodzaj zarobku bez ponoszenia zbędnego ryzyka. Ryzyko to niewiedza, a względem lokat bank daje naprawdę przejrzyste warunki. Sęk w tym, by umieć określić swoje własne kryteria i wybrać produkt najbardziej dopasowany do Ciebie.

Mam więc nadzieję, że ten artykuł oszczędził Twój cenny czas i szybko znalazłeś najistotniejsze dla Ciebie informacje.

Jeśli spodobał Ci się ten typ podejścia do oferowanych na rynku lokat lub masz pomysł na inne zestawienie, to jestem otwarta na wszelkie propozycje i sugestie – daj znać w komentarzu.

Otrzymuj informacje o nowych promocjach - polub nas na FB:

komentarze 3

  1. Żaklina pisze:
    Świetny artykuł, nawet osoby które raczkują w temacie lokat spokojnie odnajdą się w wachlarzu ofert. Dziękuję 🙂
  2. Marek pisze:
    Super. Pozdrawiam

Napisz komentarz