Jesteś naszym priorytetem - sprawdź nasze standardy jakości oraz jak zarabiamy.

Czy EnveloBank zagraża Revolutowi? Prawdopodobnie najtańsza karta debetowa do płatności w podróży

EnveloBank, czyli elektroniczna odsłona Banku Pocztowego, pojawił się w 2017 roku w odpowiedzi na postępującą cyfryzację usług bankowych. Dzięki stałemu rozwojowi i niewygórowanym opłatom za korzystanie ze swoich usług bank ten oferuje obecnie jedno z najlepszych kont osobistych na rynku.

Na szczególną uwagę zasługują płatności zagraniczne kartą debetową po atrakcyjnym kursie Visy bez ponoszenia dodatkowych opłat za przewalutowanie. Jest to idealna alternatywa dla wielowalutowej karty Revolut, która oferuje bardzo korzystne warunki wymiany i płatności obcymi walutami (więcej o Revolut możecie przeczytać TUTAJ).

Jeżeli jednak nie lubisz nosić wielu kart płatniczych w swoim portfelu lub po prostu rzadko wykonujesz transakcje zagraniczne to może warto założyć konto osobiste, które oferuje przyjazne warunki korzystania, a w razie potrzeby umożliwi wykonanie bardzo tanich płatności w obcej walucie?

EnveloKonto w EnveloBanku

Podczas zakładania konta każdego z nas interesują korzyści i opłaty związane z jego posiadaniem. Koszty jakie niesie ze sobą posiadanie konta osobistego w EnveloBanku najlepiej obrazują poniższe punkty:

 • 0 zł za prowadzenie konta
 • 0 zł za przelewy krajowe
 • 0 zł za posiadanie karty debetowej dla osób poniżej 26 lat
 • 0 zł / 5 zł – 0 zł za posiadanie karty debetowej dla osób powyżej 26 lat pod warunkiem wykonania 1 płatności kartą i wpływach na konto w łącznej kwocie min. 1000 zł w miesiącu. W przypadku niespełnienia warunków opłata za kartę wyniesie 5 zł
 • 0 zł za wypłaty gotówki ze wszystkich bankomatów w Polsce
 • 1%/min. 5 zł za wypłaty gotówki z bankomatów za granicą (możliwość wykupienia miesięcznego abonamentu w wysokości 5 zł na bezprowizyjne wypłaty gotówki ze wszystkich bankomatów na świecie)
 • 1,5 zł za wypłatę gotówki w placówkach Poczty Polskiej oraz Banku Pocztowego
 • 0,5 zł za wypłatę gotówki w ramach usługi cash back
 • 0 zł za wpłaty gotówki w placówkach Poczty Polskiej oraz Banku Pocztowego, a także we wpłatomatach Euronetu
 • 5 zł za przelewy natychmiastowe
 • 2,5 zł za przelewy natychmiastowe wykonane za pomocą aplikacji mobilnej
 • 0,25%, min. 25 zł, max.200 zł za przelewy zagraniczne

Bank posiada aplikację mobilną, lecz nie obsługuje ona płatności BLIK. Nie obsługiwane są również płatności za pomocą Google Pay (AKTUALIZACJA: z informacji od czytelnika wiemy, że płatności Google Pay są już obsługiwane.)/Apple Pay, jednak EnveloBank cały czas pracuje nad wprowadzeniem tych funkcji.

Warto również zwrócić uwagę na fakt, że bank nie ustanowił  limitu na wysokość kwoty przelewu internetowego co w niektórych przypadkach może okazać się bardzo istotne.

Dodatkowym atutem EnveloKonta jest możliwość uzyskiwania zwrotów za zakupy internetowe. Wystarczy wykonać transakcję na kwotę minimum 30 zł, zapłacić za nią kartą debetową EnveloBanku lub przelewem z EnveloKonta oraz wybrać sposób dostawy Pocztą Polską. Możemy uzyskać w ten sposób zwrot za przesyłkę w wysokości 2 zł oraz 10 zł za co dziesiątą paczkę. W ciągu roku możemy otrzymać maksymalnie 200 zł zwrotu.

Tanie płatności w obcej walucie EnveloKartą

To na co należy zwrócić szczególną uwagę omawiając konto osobiste w EnveloBanku to brak prowizji za przewalutowanie podczas wykonywania wszelkich transakcji zagranicznych kartą debetową – zarówno tych internetowych jak i w sklepach i lokalach stacjonarnych. Walutą rozliczeniową karty debetowej EnveloBanku jest polski złoty, a przewalutowanie następuje bezpośrednio na daną walutę po bardzo korzystnych kursach jakie oferuje Visa.

Dla zobrazowania atrakcyjności kursów Visy przedstawiam poniżej porównanie wysokości kursów kupna trzech najpopularniejszych walut jakie oferują Revolut, Visa oraz kantor internetowy cinkciarz.pl .

Revolut Visacinkciarz.pl
Euro4,2918 zł4,3042 zł4,3163 zł
Dolar3,8550 zł 3,8646 zł 3,8697 zł
Funt brytyjski4,8638 zł 4,8870 zł 4,8912 zł

Pomimo najkorzystniejszych kursów jakie oferuje Revolut należy zwrócić uwagę na fakt, że podczas wymiany walut w aplikacji mobilnej zawsze następuje zaokrąglenie kursu danej waluty do pełnego grosza w górę.

Na niekorzyść EnveloBanku wpływa natomiast kwestia płatności kartą debetową w trakcie weekendu, kiedy kursy wymiany walut będą mniej korzystne niż w dni powszednie. To spory minus biorąc pod uwagę możliwości wielowalutowej karty Revolut, gdzie daną walutę możemy nabyć wcześniej przez co omijamy weekendową podwyżkę kursów.

Pamiętajmy jednak, że posiadanie zapasowej karty płatniczej w trakcie wycieczki zagranicznej zawsze stanowi zabezpieczenie przed sytuacją, w której nasza domyślna karta odmówi posłuszeństwa. Jak informują nasi czytelnicy bywały już takie przypadki z kartą Revolut. Skoro karta od EnveloBanku działa na niemal równie korzystnych warunkach to może warto zabierać ją na wakacje?

Ale czy to na pewno działa?

Aby się o tym przekonać dokonałem małego zakupu na znanej wszystkim stronie aliexpress.com.

Na początek sprawdziłem kurs dolara oferowany przez Visę, który tego dnia wynosił 3,8646 zł. Kursy wszystkich walut, które obowiązują przy płatnościach kartą Visy można sprawdzić na stronie https://www.visa.co.uk/support/consumer/travel-support/exchange-rate-calculator.html. W przypadku karty debetowej od EnveloBanku w okienku „Bank fee” należy wpisać 0, gdyż bank ten nie pobiera opłaty za przewalutowanie.


Następnie wybrałem produkty i dokonałem zakupu kartą debetową EnveloBanku na kwotę 3,98 $.

Kolejnym krokiem po wykonaniu płatności było sprawdzenie ile faktycznie pieniędzy zostało pobranych z konta i czy kurs dolara podawany na stronie Visy zgadza się z tym, po którym została rozliczona moja transakcja.

Po podzieleniu kwoty pobranej przez bank przez kwotę w dolarach otrzymałem wynik 3,8643 zł co oznacza, że kurs wymiany wyniósł praktycznie tyle samo ile podaje oficjalna strona Visy.

W rzeczywistości koszty zakupów opłacane EnveloKartą są bardzo zbliżone do tych, które ponieślibyśmy płacąc za nie kartą Revolut. Najlepiej obrazuje to poniższa tabelka:

EnveloBank Revolut
Kurs dolara 3,8643 zł 3,86 zł
Kwota zakupu w dolarach 3,98 $ 3,98 $
Kwota zakupu w złotówkach 15,38 zł 15,37 zł

Jak wskazuje powyższa tabela EnveloBank oferuje naprawdę dobrą kartę debetową, która może posłużyć do zagranicznych zakupów.

Podsumowanie

Trzeba przyznać otwarcie, że konto osobiste oferowane przez EnveloBank jest naprawdę konkurencyjne. Wykonując transakcje zagraniczne kartą debetową Visa przypisaną do EnveloKonta otrzymujemy bardzo korzystne kursy wymiany walut oraz brak dodatkowych opłat.

Dzięki temu karta EnveloBanku może posłużyć nam jako narzędzie płatnicze podczas internetowych zakupów w sklepach zagranicznych jak i podczas wakacyjnych wyjazdów. Po wykupieniu abonamentu w wysokości 5 zł miesięcznie za darmowe wypłaty z bankomatów na całym świecie możemy zapomnieć o dodatkowych kosztach podczas podróży zagranicznych.

Dla tych, którzy wybiorą jednak na swój wyjazd kartę Revoluta karta od EnveloBanku może być solidnym zabezpieczeniem w miejscach, w których z jakichś powodów ich domyślna karta nie zadziała.


Otrzymuj informacje o nowych promocjach - polub nas na FB:

komentarzy 7

 1. Słownik pisze:
  „niespełnienia” jest poprawną formą. Do poprawy.
 2. Janek pisze:
  Wbrew temu co napisano we wpisie, w EnveloBank w apce mobilnej obsługa Google Pay jest dostępna od sierpnia 2019
 3. Juzeq pisze:
  W revolucie można wypłacić tylko 800 pln z bankomatu
 4. Dominik pisze:
  Poza nią istnieją inne kart np.
  Getin Bank- Karty debetowe Visa
  Bank Pekao – Wszystkie karty debetowe dla konsumentów
  Z kredytowych jest:
  Citibank World Elite Mastercard Ultime (dla vipów niestety :()
  PKO Mastercard Platinum – wymagane 5000 miesięcznie wydania pieniędzy
  Czy są jakieś tańsze kredytówki z funkcją bezspredową ?

Napisz komentarz