OSZCZĘDZANIE

Co można odliczyć przy rocznym zeznaniu PIT? Czyli poradnik jak odzyskać zapłacone podatki

Wielkimi krokami zbliża się koniec kwietnia, czyli czas rozliczania rocznych PITów. W tym roku, nasze urzędy poszły nam na rękę i rozliczają je wstępnie za nas.

Ty i ja, jako podatnicy, możemy wejść w przygotowany przez urząd ePIT, mając do wyboru następujące możliwości: zatwierdzenia go w całości, nie robienia niczego albo uzupełnienia go dodatkowymi elementami, np. ulgami. W pierwszej sytuacji, po weryfikacji wprowadzonych przez urząd danych, potwierdzasz, że zgadzasz się z tym, w jaki sposób został on rozliczony.

Druga, jest trochę bardziej ryzykowna, ponieważ jeśli nie sprawdzisz danych, może się okazać, że urząd naliczył kwotę do dopłaty i nie regulując jej do 30.04 będą naliczane odsetki. A wystarczy wejść na stronę https://www.podatki.gov.pl/pit/twoj-e-pit/ i sprawdzić, czy wszystko zostało prawidłowo rozliczone. Potrzebne Ci będą wszystkie formularze PIT-11 jakie otrzymałeś od pracodawcy (zakładając, że pracujesz u kogoś na podstawie umowy o pracę/zlecenie czy o dzieło).

W trzeciej sytuacji, nanosząc zmiany, musisz się liczyć z koniecznością dopłaty albo otrzymasz zwrot pieniędzy. Im szybciej wprowadzisz do formularza PIT przysługujące Ci ulgi, tym szybciej otrzymasz zwrot pieniędzy. Standardowo urząd ma 3 miesiące na przygotowanie zwrotu dla podatnika, ale jeśli rozliczysz się sprawnie i przez internet możesz go otrzymać nawet w ciągu kilku dni roboczych (maksymalnie do 45 dni). Ja rozliczyłam PIT w pierwszą sobotę kiedy były one dostępne i otrzymałam zwrot już w kolejny piątek.

1. Ulga na dzieci (ulga prorodzinna)

Jest to ulga z której może skorzystać jeden z rodziców, który sprawował władzę rodzicielską nad dzieckiem do czasu ukończenia przez niego 18 roku życia (bądź 25 roku życia, jeśli dziecko nadal się uczy). Przysługuje ona również jeśli byliśmy opiekunami prawnymi i dziecko mieszkało z nami lub sprawowaliśmy opiekę na zasadzie rodziny zastępczej. Ulga przysługuje za każdy miesiąc kalendarzowy, w którym była sprawowana opieka i jest zależna od liczby dzieci:

a) dla jednego dziecka ulga miesięczna wynosi 92,67 zł pod warunkiem, że dochody rodziny nie przekroczyły 112 000 zł rocznie (również jeśli rodzic wychowuje samotnie dziecko) lub dochody rodzica nie pozostającego w związku małżeńskim nie przekroczyły kwoty 56 000 zł rocznie

b) dla dwójki dzieci ulga miesięczna wynosi łącznie 185,34 zł (nie ma ograniczeń, jeśli chodzi o dochody rodziców)

c) dla trójki i więcej dzieci ulga miesięczna wynosi 92,67 zł na każde z dwóch pierwszych dzieci, na trzecie dziecko:166,67 zł, na czwarte i każde kolejne dziecko: 225 zł

Jeśli Twoja sytuacja jest bardziej skomplikowana, polecam poniższy artykuł, który dokładnie opisuje, co zrobić w nietypowych sytuacjach:https://www.e-pity.pl/abc_podatki/ulgi/ulga_prorodzinna/

2. IKZE (Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego)

IKZE – to Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego na które wpłacamy zaoszczędzone pieniądze i jest to produkt stworzony z myślą o oszczędzaniu długoterminowym, np. na emeryturę.

IKZE jest elementem III filaru, może być prowadzone m.in. przez banki (konta oszczędnościowe, lokaty), towarzystwa funduszy inwestycyjnych (jednostki TFI), biura maklerskie (papiery wartościowe). Gromadzone na nim pieniądze pracują “szybciej” niż na produktach bankowych bez tego “obudowania”, ponieważ zyski są zwolnione z tzw. “podatku Belki”, dzięki czemu więcej pieniędzy pracuje na Twoją przyszłość.

Dodatkową zachętą jest możliwość odliczenia wszystkich wpłat dokonanych w danym roku od dochodu (sama z tego korzystam od 2 lat i bardzo mnie cieszą przelewy od Urzędu Skarbowego :)). Jednak te wpłaty są ograniczone i mogliśmy wpłacić maks. 5 331,60 zł za 2018 rok (w 2019 roku będzie to 5 718 zł).

Wpłacając maksymalną kwotę za 2018 rok, tj. 5 331,60 zł możemy otrzymać maks. 950,80 zł zwrotu będąc w tzw. “pierwszym progu”. Natomiast przy przekroczeniu “drugiego progu” zwrot ten może wynieść aż 1 706,11 zł. Ponieważ za 2019 limit jest wyższy, to przy maksymalnej wpłacie otrzymamy odpowiednio 1 029,24 zł lub 1 829,76 zł.

Po osiągnięciu 65 roku życia możesz wypłacić całość zgromadzonych środków od razu lub w ratach. Środki na IKZE będą podlegały opodatkowaniu dopiero przy ich wypłacie (i to mniejszemu, bo tylko 10%)

3. Darowizny (kościelne oraz na organizacje społeczne)

Możemy odliczyć wszystkie darowizny, jakie wpłacamy na rzecz kultu religijnego jak i organizacji pożytku publicznego, jak np. popularna  WOŚP. Bardzo ważne jest, by zostało to udokumentowane przelewem. Wrzucenie jakiejkolwiek kwoty np. do puszki kwestującego nie uprawnia do odliczenia takiej darowizny od dochodu. Ale wykonanie przelewu na konto organizacji już tak. (Ja przelewam na konto WOŚP już od 3 lat i z potwierdzeniem przelewu podchodzę do wolontariusza i zawsze dostaję serduszko :))

4. Krwiodawcy

O tej uldze wspominałam już pisząc poniższy artykuł:

Jest to ulga, niejako wpisana w darowizny, ale uważam, że zasługuje na osobny punkt, ponieważ oprócz możliwości odliczenia ekwiwalentu pieniężnego za każdy oddany litr krwi, możemy pomóc innym, ponieważ niestety krwi nie da się wyprodukować.

Każdy litr oddanej krwi, czy osocza to możliwość odliczenia 130 zł od dochodu. Bardzo ważne jest, by udokumentować to wpisem do książeczki honorowego krwiodawcy, którą otrzymacie w punkcie krwiodawstwa.

Pamiętajcie również, że łącznie wszystkie odliczenia z tytułu darowizn, nie mogą przekroczyć 6% naszego dochodu!

5. Internet

Ulga na internet to ulga, którą można rozliczyć w dwóch następujących po sobie latach. Czyli np. jeśli pierwszy raz rozliczyliśmy ją w 2017 roku, to możemy ją rozliczyć również za 2018 rok, ale już nie za 2019 rok. Jeśli rozliczyliśmy w roku 2017, a “zapomnieliśmy” tego zrobić w kolejnym roku, to nie możemy już rozliczyć za 2019 rok.

Ulga ta wynosi maksymalnie 760 zł. Jeśli na podstawie faktur jesteśmy w stanie wykazać płatności po 20zł miesięcznie, to można odliczyć tylko taką kwotę, jaką zapłaciliśmy w danym roku (czyli 12*20 zł to 240 zł). Natomiast, jeśli nasze wydatki na internet to 100 zł miesięcznie, to możemy odliczyć maksymalnie 760 zł.

Na zakończenie

Jak widzicie, ulg jest sporo i jeśli macie możliwość, korzystajcie z odliczeń , by odzyskać podatki, które już zapłaciliśmy! Dodatkowy zastrzyk gotówki przyspiesza nasze oszczędzanie, mimo że nim tak sticte nie jest, a jest niejako bonusem za roczną pracę 🙂

Dodatkowym plusem jest to, że jeśli kwalifikujemy się do tzw. drugiego progu podatkowego, korzystając z ulg możemy go nie przekroczyć i nie musieć dopłacać urzędowi.

Ale, jeśli nie udało się Wam niczego odliczyć przy rozliczeniu podatku za 2018 rok, to pamiętajcie, że mamy dopiero kwiecień 2019 roku. Tak jak planujemy nasze domowe budżety i oszczędzanie, możemy zaplanować działania, które zasilą nasze portfele lub oszczędności w pierwszym kwartale 2020 roku po odliczeniu powyższych ulg przy kolejnym rozliczeniu podatku PIT.

Otrzymuj informacje o nowych promocjach - polub nas na FB:

komentarze 2

  1. Andrzej pisze:
    W którym polu e-Pit należy wpisać kwotę ulgi za krew?
    • Moniaki.pl - Ewelina pisze:
      W tej samej sekcji, gdzie darowizny, to się chyba nazywa “Ulgi i odliczenia”.

Napisz komentarz