Jak szybko i skutecznie nauczyć się języka obcego i nie wydać na to ani grosza? 2 sprawdzone sposoby.

[sharify]

Nie mam żadnych wątpliwości, że w dzisiejszym świecie znajomość języków obcych otwiera przed nami nowe perspektywy.

„Na nauce nie powinno się oszczędzać”, tak zawsze mówili mi rodzice, kiedy chcieli żebym chodziła na kolejne zajęcia dodatkowe. Zakodowało mi się to głęboko w głowie, dlatego do niedawna wydawałam fortunę na naukę języka obcego.

Jednak poznawanie świata nauczyło mnie, że nie wszystko można kupić, a za większość rzeczy nie trzeba w ogóle płacić, bo znajdują się wokół nas.

Dziś chcę Ci zaprezentować moje metody na szybką i skuteczna naukę języków, na co nie wydaję ani grosza, a widzę ogromne efekty!

rsz_student-315029_1280

Jak uczyć się języka obcego i nie płacić za kursy?

Należy z góry założyć, że mamy zdolności lingwistyczne. Nie należy sobie mówić, że „ja nie mam głowy do języków”, otóż masz, tylko błędnie wmawiasz sobie coś zupełnie innego. Tłumaczysz w ten sposób, brak zaangażowania, albo masz mało motywacji do nauki.

Sam fakt, że nauczyłeś się języka polskiego, jako dziecko już Ci pokazuje, że dasz radę, trzeba tylko odrobinę chęci.

1 ZASADA – Naucz się 1000 najpopularniejszych słów w języku obcym.

Nie ma sensu uczenia się wszystkich możliwych wyrazów w danym języku, ponieważ większość z nich używa się rzadko, kiedy. Uczymy się tego, co jest statystycznie powtarzalne, złotym środkiem w tym przypadku jest nauczenie się 1000 najpopularniejszych słów w konkretnym języku.

Takie listy, dostępne są w internecie, należy uważać, bo na niektórych stronach za pobranie takiej listy trzeba zapłacić. Ja polecam poszukać chwilę dłużej i pobrać taką listę zupełnie za darmo.

Nauczenie się wszystkich wyrazów, gwarantuje nam porozumienie się z rozmówcą nawet w 70%.

Dodatkowo, proponuję nauczyć się wszystkich słówek z zakresu Phrasal Verbs co umożliwi nam rozumienie większości czytanych zdań.

2 ZASADA – Otaczaj się językiem obcym.

Kolejna, zupełnie bezpłatna możliwość. Aby dobrze zrozumieć język i w praktyce wykorzystać oraz przećwiczyć nasze 1000 najpopularniejszych słów, należy otaczać się językiem.

  • Dla niektórych może zabrzmi to śmiesznie. Ale idealne jest w tym przypadku np. słuchanie nagrań w języku obcym, przez kilka godzin dziennie. Nie mów mi, że nie masz czasu, wystarczy, że w drodze do pracy i z pracy posłuchasz CNN, co ja robię bardzo często.

Jeżeli nie rozumiesz to się nie przejmuj, Twój mózg najpierw musi się oswoić z sytuacją. Dojdzie do wniosku, że jeżeli coś przez dłuższy czas się powtarza to jest istotne i należy to kodować.

  • Jeżeli lubisz czytać książki, świetnie, proponuję wypożyczyć te w języku obcym. Ja tak właśnie robiłam, a słowa, których nie rozumiałam, zaznaczałam, tłumaczyłam, a następnie tworzyłam listę, której się uczyłam.
  • Słuchaj podcastów, czyli, artykułów z odpowiednią wymową. Mamy tekst, a nativ-speaker będzie nam to czytał, a my będziemy za nim powtarzać. Będzie to bardzo aktywna i skuteczna nauka języka. Nie dość, że czytamy to jeszcze powtarzamy.
  • Znajdź znajomych obcokrajowców – w internecie jest wiele osób, które w zamian za to, że ktoś pouczy ich języka polskiego, mogą nas nauczyć np. języka angielskiego. Można bez problemu porozmawiać z taką osobą np. na skype.
  • Poszukaj na youtube ciekawych kanałów, na których publikowane są naprawdę fajne filmiki, w różnych językach. I wieczorem zamiast durnego serialu obejrzyj właśnie taki filmik. Albo, dlaczego nie, jeżeli bardzo lubisz seriale to oglądaj je, ale w innym języku.

Podsumowanie

W zależności od rodzaju szkoły językowej, za semestr zapłacimy od 600 nawet do 2 000 zł. Szczerze mówiąc to sporo, jak na to, co takie szkoły mogą zaproponować.

Często zdarza się tak, że szkoła ma jakiś swój program nauczania, albo godziny zajęć nam nie odpowiadają, bądź szkoła jest w dużej odległości od domu. Jeżeli będziemy chodzić na takie zajęcia z przymusu i bez przyjemności na pewno niczego konkretnego się nie nauczymy, a tylko stracimy pieniądze.

Nauka języków to bardzo pozytywny nawyk, który powinniśmy wpoić w swoim życiu. Uczyć możemy się podczas sprzątania, spaceru w parku, kiedy stoimy w korku, albo coś gotujemy. Niezwykle oszczędna jest umiejętność samodzielnego uczenia się.

Jeżeli macie rodzinę to proponuję zakupienie gier językowych i wspólne uczenie się podczas zabawy. Dziecko oswojone z językiem od początku, szybko się go nauczy i również nie będzie musiało płacić za dodatkowe lekcje w przyszłości.

Na dowód tego, że samodzielne uczenie się przynosi efekty, powiem, że w tym roku udało mi się zdobyć certyfikat z języka angielskiego. Wielką radość daje mi to, że zdobyłam go samodzielnie, swoją ciężką pracą i cierpliwością.

Więc polecam nauczyć się języka angielskiego samodzielnie, a za zaoszczędzone pieniądze wyjechać na wspaniałe, zagraniczne wakacje i podszlifować język w praktyce.
[sharify]