Jesteś naszym priorytetem - sprawdź nasze standardy jakości oraz jak zarabiamy.

10 wskazówek, na które powinieneś zwrócić uwagę, aby Twoja bankowość mobilna była w pełni bezpieczna?

„Co Ty robisz? Chyba zwariowałaś, przecież to jest takie niebezpieczne, zobaczysz kiedyś ktoś Cię okradnie” – tak ostatnio zareagowała moja koleżanka w pracy kiedy zobaczyła, że loguję się na stronę mojego banku za pośrednictwem telefonu.

Szybkie tempo życia, ciągle napięty grafik zmuszają mnie do tego, aby szukać ułatwień w wielu dziedzinach życia i bankowość też się do tego zalicza. Przyznam, że zdarza mi się robić przelewy przez telefon w drodze do pracy, a czasami nawet negocjuję jakąś ciekawą lokatę kiedy i tak stoję w korku.

Założę się, że Ty również jak chcesz wykonać jakiś przelew, albo sprawdzić swój stan konta to nie lecisz z tym do okienka w banku tylko siadasz do komputera i robisz co trzeba.

Ale nie ukrywajmy, wraz z rozwojem technologii rozwijają się metody stosowane do wyłudzenia elektronicznie przetwarzanych danych. Na całe szczęście jest kilka środków ostrożności, które możemy zachować, aby chronić się przed takimi zagrożeniami.

Dziś z myślą o Waszym bezpieczeństwie stworzyliśmy Dekalog Bezpiecznego Korzystania z Bankowości Mobilnej i Internetowej. To szereg wskazówek po zastosowaniu których możesz mieć pewność, że Twoje pieniądze są bezpieczne.

rsz_data-1590455_1280

5 zagrożeń jakich możemy się spodziewać?

W dzisiejszych czasach ludziom nie brakuje pomysłów, aby w jakikolwiek sposób oszukać drugiego człowieka. Co więcej czasami poziom inwencji twórczej złodziei, przekracza naszej najśmielsze oczekiwania i zdarza się, że zwykły człowiek nawet nie wie, że w tym konkretnym momencie został oszukany.

Dlatego teraz zaprezentuję Ci 5 najczęściej występujących przestępstw finansowych związanych z bankowością internetową i mobilną, które mogą dotknąć każdego z nas.

PHISHING

Brzmi dość tajemniczo, ale może sporo namieszać w naszym życiu, polega on na podszywaniu się pod pracownika banku i wyłudzaniu danych umożliwiających zalogowanie się do bankowości online. Należy uważać na to kiedy np. kontaktuje się z Tobą ktoś z banku i informuje, że w celach zabezpieczenia Twojego konta musicie ustalić nowe hasło do Twojego konta.

Ja kiedyś spotkałam się właśnie z taką sytuacją, że dzwonił do mnie ktoś z banku i właśnie proponował, że możemy wspólnie, przez telefon takie nowe hasło ustalić. Uważajmy też kiedy okazuje się, że w jakichkolwiek celach weryfikacyjnych musimy podawać nasze hasła, które rzekomo mogą umożliwić konsultantowi przedstawienie jakiejś oferty.

Jeżeli bank przygotował jakąś fajną ofertę to niech wyśle wszystko poprzez wiadomość w systemie online i jak będziesz mieć życzenie to sam sobie ją odczytasz. Klikanie w linki znajdujące się w mailach też nie jest dobrym pomysłem – hakerzy mogą przecież podmienić stronę banku na inną, która tylko pochłonie Twoje dane.

SKIMMING

Pamiętacie jak w poradniku o kartach kredytowych, dokładnie opisywałam wygląd kart? Mówiłam wtedy o pasku magnetycznym, który zawiera bardzo ważne informacje umożliwiające dokonywania transakcji kartą np. numer karty. I właśnie skimming polega na skopiowaniu tych danych znajdujących się w tym pasku magnetycznym.

Aby to zrobić wystarczy, że przestępca zamontuje specjalną zakładkę w miejscu, w którym wprowadzamy kartę do bankomatu i automatycznie jest w stanie skopiować wszystko co znajduje się na Twojej karcie. Naturalnie przyda się jeszcze PIN, ale to nie problem.

Nie od dziś wiadomo, że aby go poznać, wystarczy zamontować podrobioną klawiaturę bankomatu na tej prawdziwej. I to by było na tyle – teraz przestępca posiada wszystkie Twoje dane i może bez problemu podrobić Twoją kartę i okraść Cię ze wszystkiego co posiadasz.

FAŁSZYWE APLIKACJE

Aby mieć stały dostęp do bankowości bardzo często instalujemy aplikacje naszych banków właśnie na smartphonach. Zdarza się jednak, że nie zawsze zwracamy uwagę skąd ta aplikacja pochodzi i pobieramy ją tylko dlatego, że widzimy logo banku, ale…przed takim działaniem od razu przestrzegam. Nieznana aplikacja, pobrana Bóg wie z jakiej strony może mieć zainfekowane oprogramowanie, które wykradnie tylko Twoje dane.

Odradzam też automatyczne zapisywanie hasła na laptopie lub telefonie, nigdy nie wiesz kto podejrzy Twój login i znajdzie się w posiadaniu Twojego telefonu, który znając życie kładziesz gdzie popadnie. Wtedy złodziej bez skrupułów włamie się na Twoje konto i okradnie Cię ze wszystkiego.

PŁATNOŚCI W INTERNECIE

Płacenie za zakupy w internecie kartą to z jednej strony dobre rozwiązanie ze względu na chargeback, czyli możliwość odzyskania pieniędzy od nieuczciwego sprzedawcy, ale z drugiej strony lekkie ryzyko.

Bardzo często podczas zatwierdzania płatności musimy podać kod CVV/CVC naszej kary i jeżeli zdarzy się, że sklep, w którym robimy zakupy nie jest prawdziwym sklepem, to może okazać się, że podaliśmy przestępcy nasze dane, które on może śmiało wykorzystać i opróżnić nasze konto bankowe.

WIRUSOWE OPROGRAMOWANIE

O tej formie okradania ludzi było ostatnio dość głośno, ale powtórzyć nie zaszkodzi. Wyobraź sobie, że dostajesz maila z wezwaniem do zapłaty zaległych odsetek w wysokości 50 zł. Dodatkowo zostajesz poinformowany, że szczegóły Twojego długu zostały szczegółowo opisane w załączniku do wiadomości.

Oczywiście, że nie wiesz nic o takim długu, ale zdenerwujesz się i odruchowo klikniesz w załącznik, ale napotkasz się z problemami w jego otwarciu i odpuścisz. 5 razy spokojnie przemyślisz sprawę i dojdziesz do wniosku, że faktycznie długu nie ma.

Naturalnie długu nie było, ale hakerzy zainstalowali na Twoim komputerze złośliwe oprogramowanie, które może teraz kopiować wszystko co robisz, w ten sposób można łatwo wykraść Twoje hasła lub inne dane wrażliwe. Oszuści mogą teraz np. podrabiać Twoje przelewy, albo przekierowywać je na inne konta – zanim się zorientujesz Twoje konto może być puste.

10 zabezpieczeń na które musisz zwrócić uwagę, aby korzystanie z bankowości internetowej i mobilnej było w pełni bezpieczne

Trochę nastraszyłam, a teraz powiem co zrobić, aby nie dać się oszustom i chronić swoje konta bankowe. Przecież wiadomo, że nie można dać się zastraszyć i nie wrócimy do przestarzałych metod korzystania z konta tylko dlatego, że nikt nie powie nam jak radzić sobie z oszustami.

KROK#1 ODPOWIEDNIE HASŁO

Dbanie o bezpieczeństwo Twoich pieniędzy powinno zaczynać się od wymyślenia odpowiedniego hasła, które będzie używane tylko i wyłącznie przy logowaniu do panelu banku. Hasło powinno być niekonwencjonalne i skomplikowane, składać się zarówno z małych jak i dużych liter, a także cyfr oraz innych, dostępnych znaków. Czasami jak ustalamy hasło to pojawia nam się informacja o poziomie bezpieczeństwa tego hasła – róbmy więc wszystko, aby ten poziom był jak najwyższy.

Co więcej, proponuję często zmieniać takie hasło, no może nie co tydzień, ale na pewno co kilka miesięcy. Może wyda Ci się to dość dziwne, ale naprawdę z punktu widzenia bezpieczeństwa jest to dość istotne.

Chociaż pewnie już to wiesz, ale jednak przypomnienie nie zaszkodzi – nigdy nie zapisujmy hasła byle gdzie i już na pewno nie nośmy haseł razem z kartami lub telefonem.

KROK#2 BEZPIECZNE LOGOWANIE

Mamy odpowiednie hasło więc teraz czas zalogować się do panelu internetowego banku. Ale to też nie jest takie oczywiste, przecież wiadomo że hakerzy mogą bez problemu podrobić stronę banku, a tym samym przechwycić hasła jakie wprowadzasz podczas logowania.

Dlatego koniecznie zwróć uwagę, aby strona na której się logujesz posiadała:

  • szyfrowane połączenie – zielona kłódka + „https://”
  • certyfikat bezpieczeństwa – sprawdzisz zapewnienie o bezpieczeństwie strony klikając w kłódkę

bezpieczne_logowanie

Tak powinna wyglądać certyfikowana strona banku, dzięki której bezpiecznie zalogujesz się do swojego konta bankowego. Jeżeli Twoja strona do logowania wygląda inaczej i nie posiada odpowiednich zabezpieczeń to nie korzystaj z niej i zgłoś problem do banku.

KROK#3 NIE UDOSTĘPNIAJ HASEŁ I LOGINÓW

Za każdym razem kiedy kontaktuje się z Tobą ktoś z banku, zachowaj odpowiednie środki bezpieczeństwa. Przede wszystkim nigdy nie podawaj loginów i haseł do konta – bank NIGDY o to nie prosi.

Może zdarzyć się, że zadzwoni do Ciebie ktoś z banku w sprawie karty, którą posiadasz i w celach „weryfikacyjnych” poprosi o podanie numeru karty. Jeżeli jest to pracownik banku to sam powinien wiedzieć w sprawie jakiej karty dzwoni i być świadomy tego, że klient nie powinien podawać takich danych przez telefon.

Ja za każdym razem kiedy odbieram telefony z banku z jakimiś super promocjami to proszę o wysłanie mi informacji na ich temat poprzez bankowość internetową. Jak będę zainteresowana to sama zapoznam się ze szczegółami, bez konieczności weryfikowania mojej tożsamości przej nieznanego mi konsultanta.

KROK#4 UWAŻAJ NA MAILE I ZAŁĄCZNIKI

Banki mają nasze adresy mailowe, ale raczej rzadko kiedy z nich korzystają i powstrzymują się przed wysyłaniem nam jakichkolwiek załączników. Ale możesz przecież otrzymywać inne maile, które już na pierwszy rzut oka mogą być dość nietypowe: przypominają o spłacie jakiegoś tajemniczego zadłużenia, informują o jakiejś innej sprawie urzędowej, w której jesteś stroną, albo pochodzą od osób, których w ogóle nie znasz.

Takie wiadomości najlepiej od razu kasować, nigdy nie klikać w zamieszczone w nich linki lub pobierać załączniki, które mają rzekomo wyjaśnić nam całą sprawę. Istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że takie wiadomości pochodzą od hakerów, którzy chcą tylko zainfekować Twoje oprogramowanie i wyłudzić jakieś dane lub włamać się do Twojego konta i przelać sobie wszystkie Twoje środki.

KROK#5 DBAJ O SPRZĘT Z KTÓREGO KORZYSTASZ

Najczęściej logujemy się do banku z komputerów, laptopów lub telefonów komórkowych i oczywiście nie możemy zapomnieć o tym, aby również dbać np. o to jakie mamy na nich oprogramowanie i czy daje nam ono gwarancję bezpieczeństwa.

Koniecznie zwróć uwagę na to czy:

  • posiadasz legalne oprogramowanie
  • aktualizujesz oprogramowanie
  • posiadasz jakikolwiek program antywirusoway i czy nie bagatelizujesz jego zgłoszeń o nieprawidłowościach
  • masz zaporę sieciową, która będzie skutecznie odbierać wszystkie ataki zewnętrzne

Jeżeli dostrzegasz jakiekolwiek uchybienia w tym zakresie to najlepiej od razu nadrób zaległości i zadbaj o swoje bezpieczeństwo w sieci.

KROK#6 KONTROLUJ LOGOWANIA

Za każdym razem kiedy logujesz się do bankowości online – zerkaj czy przypadkiem ktoś niepowołany nie chciał zrobić tego wcześniej. Zdaję sobie sprawę z tego, że raczej nie będziesz pamiętać wszystkich dat swojego logowania, ale tylko zorientuj się czy przypadkiem w ciągu kilku ostatnich dni nie miało miejsca jakieś nieudane logowanie, którego nie Ty byłeś autorem.

Każdą taką sytuację zgłaszaj do banku i oczywiście koniecznie zmień hasło i login, możliwe że poprzednie dane znajdują się w niepowołanych rękach i teraz Twoje finanse są zagrożone.

KROK#7 USTAW SMSy Z POWIADOMIENIAMI

To niestety płatna opcja, ale wydaje mi się, że spokój i bezpieczeństwo nie ma ceny. Uważam zatem, że warto jest abyś miał uruchomioną taką usługę i w razie nagłych zmian na Twoim koncie zostaniesz natychmiast o tym poinformowany. A dzięki temu dasz sobie samemu szansę na szybką reakcję i zgłoszenie w banku kradzieży, pamiętaj że czasami przestępcy nie wypłacają od razu dużych sum, ale czasami wyprowadzają przez dłuższy czas mniejsze sumy, licząc że okradany się nie zorientuje.

Nawiązując do kroku 6 ważne jest, aby posiadać np. włączoną opcję autoryzacji logowania do banku właśnie za pośrednictwem dodatkowego hasła smsowego. Wtedy nawet jeżeli ktoś pozna Twoje hasło to nie będzie mógł się zalogować do Twojego rachunku z powodu braku możliwości zatwierdzenia logowania.

Warto tu również zwrócić uwagę na kody SMS. Hakerzy to naprawdę bardzo przebiegłe osoby i jeżeli się postarają to mogą również zdobyć Twój numer telefonu, a wtedy będą mieć otwartą drogę do modyfikowania wiadomości jakie otrzymujesz od banku.

Możesz np. wykonać przelew na 1 000 zł za hotel na wakacyjny wyjazd, czekasz na SMS kod i automatyczne przepisujesz kod i zatwierdzasz transakcję. Ale to błąd – oszuści mogą np. podmienić numer rachunku bankowego, na który przelewasz pieniądze i zmienić sumę. W ostateczności możesz przelać 10 000 zł na konto złodziei, dlatego zawsze jeszcze raz dokładnie sprawdź czy kwota i numer konta się zgadzają i dopiero wtedy zatwierdź transakcję.

KROK#8 ZAKUPY W INTERNECIE TAK, ALE W SPRAWDZONYCH SKLEPACH

Jeżeli koniecznie chcemy robić zakupy w internecie przy użyciu karty to róbmy to, ale u zaufanych sprzedawców i omijamy podejrzane sklepy, a już na pewno zakupy w zagranicznych sklepach. Podawanie numerów kart w internecie jest bardzo ryzykowne i może spowodować, że trafią one w niepowołane ręce i w ostateczności nie otrzymamy tego za co zapłaciliśmy, ale również możemy stracić wszystkie pieniądze jakie posiadaliśmy na koncie.

Unikajmy zatem podawania numerów kart na stronach dziwnych sklepów, co do których nie masz pewności i których nigdy wcześniej nie robiłeś zakupów.

KROK#9 KONTROLUJ BANKOMATY

Kiedy musisz mieć przy sobie gotówkę to naturalnie idziesz do bankomatu i wypłacasz z niego pieniądze, ale…na bankomaty również musisz uważać. Tak jak wspominałam wyżej, oszuści mogą w bardzo prosty sposób uszkodzić bankomat i kopiować za jego pomocą dane z kart.

Dlatego zawsze jak podchodzisz do bankomatu do dokładnie mu się przyjrzyj i sprawdź czy nie jest gdzieś uszkodzony oraz czy jego klawiatura jest prawdziwa, czy nie ma na niej żadnej nakładki. Unikaj też bankomatów znajdujących się w dziwnych lokalizacjach bo te najczęściej są uszkadzane. Wybieraj np. te, które znajdują się przy bankach (tam zawsze masz dodatkowy monitoring).

KROK#10 LIMIT TRANSAKCJI

Jeżeli masz kartę, którą można dokonywać transakcji zbliżeniowych to najlepszym rozwiązaniem jest ustawienie dziennego limitu transakcji. Dzięki temu nawet jeżeli zgubisz kartę bądź zostanie ona podrobiona to oszuści nie wypłacą od razu wszystkich Twoich pieniędzy. Ty zdążysz spokojnie zastrzec kartę i stracisz mniej niż gdybyś miał kartę bez jakiegokolwiek limitu.

A kiedy na ostrożność jest już za późno?

Ale co robić kiedy mamy przeczucie, że nasze dane trafiły w niepowołane ręce? Może zdarzyć się, że zgubimy telefon z którego logowaliśmy się do bankowości online. Może nasz komputer „złapie” jakiegoś wirusa lub po prostu zauważysz, że z Twojego konta znikają w niewyjaśnionych okolicznościach małe sumy pieniędzy?

Pamiętaj, aby nigdy nie bagatelizować takich sytuacji ponieważ czasami chwila nieuwagi może przynieść przykre konsekwencje. Zawsze bądź opanowany i działaj zgodnie z tymi wskazówkami:

  • zgłaszaj do banku każdą sytuację, która chociażby w najmniejszym stopniu budzi Twój niepokój
  • jeżeli zgubisz dowód to natychmiast zastrzeż swój dokument w Systemie Dokumentów Zastrzeżonych
  • zgubiłeś kartę, albo masz podejrzenie, że ktoś wykradł Twoje dane – zastrzeż kartę i zgłoś incydent do banku
  • ktoś wykradł Twoje hasła i loginy? – natychmiast zmień je i poinformuj o wypadku bank

Tylko szybkie i sprawne działanie jest w stanie zniwelować skutki kradzieży Twoich danych, które jak widzisz są tak bardzo ważne dla prawidłowego funkcjonowania Twoich finansów.

Podsumowanie

Dostęp do konta w banku za pośrednictwem komputera, tabletu czy też telefonu to codzienność. Teraz mało kto idzie załatwiać różne sprawy osobiście do oddziału banku, wygodniej i szybciej jest załatwić wszystko co potrzeba w panelu internetowym banku.

Ale czasami szybko i wygodnie nie oznacza w pełni bezpiecznie. Dlatego zawsze warto zwracać uwagę na to czy zachowujemy wszystkie środki ostrożności podczas: logowania się do banku, wypłacania pieniędzy z bankomatu jak również podczas takiej zwykłej rozmowy telefonicznej z przedstawicielem banku.

Liczę zatem, że nasz najnowszy poradnik udowodni Tobie, że naprawdę niewiele trzeba, aby bankowość była w pełni bezpieczna. Idealne wskazówki, odrobina skupienia i spostrzegawczość to ro czego Ci potrzeba.

Ważne jest również to żebyśmy zgłaszali w banku każdą nieprawidłowość i wszystko co nawet w najmniejszym stopniu wzbudza w nas niepokój.

Napisz komentarz